Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Libya'da Selefilerden Osmanlı'ya Saygısızlık
MesajGönderilme zamanı: 25.12.12, 10:23 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 15.09.10, 09:02
Mesajlar: 78
Libya'da Osmanlı'ya saygısızlık

Libya’da Karamanlı Ahmet Paşa Camii avlusundaki 50’den fazla mezar tahrip edildi. Bazı naaşlara ait kemikler dışarı çıkarıldı.


Libya'da Osmanlı'ya saygısızlık

Ortadoğu ülkelerinde rejim değişikliğine neden olan Arap Baharı tarihi eserlere zarar verdi. Libya’da Selefi gruplar Osmanlı’dan kalma tarihi eserleri tahrip edince Dışişleri Bakanlığı harekete geçti.

Libya'da Osmanlı Dönemi'ne ait mezarların tahrip edilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı harekete geçti. Tunus, Libya, Mısır, Cezayir, Ürdün, Yemen, Irak ve Suriye'deki Osmanlı eserlerinin envanterini çıkaran Bakanlık, Büyükelçilikler aracılığıyla Osmanlı eserlerinin durumuna yönelik 'periyodik' rapor hazırlatacak. Osmanlı eserlerine ilişkin durumla ilgili devletin zirvesi Milli Güvenlik Kurulu toplantısında bilgilendirilecek.

SELEFİLER TAHRİP ETTİ

Muammer Kaddafi'nin devrilmesi sırasında Trablus'ta bulunan Osmanlı mezarlığının tahrip edildiği ortaya çıktı. Yaklaşık bir ay önce Trablus'ta selefi görüşleri benimseyen bir grup başta Karamanlı Ahmet Paşa'nın mezarı olmak üzere toplam 50'nin üzerinde mezarı tahrip etti. Tahrip sırasında bazı naaşlara ait kemiklerin de çıkarıldığı görüldü. Osmanlı mezarlarının tahrip edilmesi üzerine ülkedeki Türk büyükelçiliği harekete geçerek durum bir "bilgi notu" şeklinde Dışişleri Bakanlığı'na bildirildi.

Trablus'ta Meydan-ı Şüheda'da (Şehitler Meydanı) Osmanlı Kalesi içindeki Karamanlı Ahmet Paşa Camii avlusundaki ülkede görev yapan Osmanlı paşaları, çocukları ve askerlerine ait mezarlar gece yarısı tahrip edildi. Yaklaşık bir ay önce yaşanan olay sonrasında Türkiye, Libya nezdinde girişimde bulundu ve Osmanlı mezarlarına yönelik tahribatın önlenmesi istendi. Selefiler tarafından mezarı tahrip edilen Karamanlı Ahmet Paşa 1711 yılında Libya Karamanlı Hanedanı'nı kuran isim olarak biliniyor. Tarihçilere göre 1835 yılına kadar hüküm süren hanedan Osmanlı Devleti'ne sadakat içinde hizmet etti. Karamanlı Ahmet Paşa'dan sonra yerine geçen oğlu Karamanlı Mehmet Paşa, Padişah I. Mahmut tarafından vali olarak tanındı.

PERİYODİK RAPOR

Türkiye, Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerdeki Osmanlı eserlerinin tespit edilmesi, korunması ve tahrip edilenlerinin restore edilmesi yönünde adım atıyor. Dışişleri Bakanlığı tarafından yakın takibe alınan Osmanlı eserlerinin durumu hakkında periyodik olarak raporlar tutuluyor. Bu eserlerin fotoğrafları çekiliyor ve restore edilmesi gerekenler için çalışma başlatılıyor.

Yurt dışındaki Osmanlı eserlerinin durumuna ilişkin konu önümüzdeki aylarda yapılacak MGK toplantısında gündeme gelecek. Konuyla ilgili hazırlanan envanter ve dokümanlardan yola çıkılarak kurul üyeleri konuyla ilgili bilgilendirilecek.

Karamanlı Ahmet Paşa Kimdir?

Karamanlı Ahmet Paşa, 1711 yılında Libya’da Karamanlı Hanedanı’nı kurdu. 1835 yılına kadar hüküm süren hanedan Osmanlı Devleti’ne sadık kaldı. Karamanlı Ahmet Paşa’nın oğlu KaramanlıMehmet Paşa’yı I.Mahmut vali olarak tanıdı.

GÖKHAN ÖZDAĞ
BUGÜN GAZETESİ

http://dunya.bugun.com.tr/libya-da-osma ... ri/216659/


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye