Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Diyanet'ten yeni proje: Hadis Dersi Halkaları
MesajGönderilme zamanı: 22.02.11, 10:28 #mesajın linki (?)

Diyanet'ten yeni proje: Hadis Halkaları

22 Şubat 2011

Diyanet, camilerde hadislerin işleneceği ders halkaları oluşturulması için proje hazırladı.

Ankara'daki ilk hadis dersini ise dün ikindi namazının ardından, kısa süre önce restore edilerek ibadete açılan Hacı Bayram Camii'nde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez verdi. Camilerin sadece ibadet yeni değil, aynı zamanda bilgi ve aydınlanma mekânları olduğunu hatırlatan Görmez, projede yer verilen hadislerin ders halkalarına dönüştürülerek halka anlatılmasını istedi. Görmez, "Bu geleneği Türkiye'nin her ilinde ve ilçesinde başlatmayı düşünüyoruz." dedi.

Başkanlığın bir süredir yürütmekte olduğu hadis projesinin bitmek üzere olduğunu belirten Görmez, bu projede yer verilen hadisler ve bu hadislere yönelik yazılan yorumların aynı zamanda ders halkalarına dönüşerek halka anlatılmasını istediklerini dile getirdi. Görmez, ilk hadis dersinde de bu kitabın ilk 20 sayfasında yer alan 10 hadisi anlattı. Görmez, "Caminin hıncahınç gençlerle dolu olması beni çok memnun etti. Halkımızın gösterdiği ilgiden büyük memnuniyet duydum. İnşallah bundan sonra da, şahsen zaman buldukça bu geleneği devam ettirmek konusunda üstüme düşen her türlü vazifeyi yerine getirmek istiyorum." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, camilerin sadece ibadet yeri değil aynı zamanda bilgi ve aydınlanma mekanları olduğunu söyledi. Tarih boyunca camilerde ders halkaları oluştuğunu aktaran Görmez, bunların içinde en önemlisinin de hadis dersleri olduğunu belirtti. Görmez, hadis derslerinin, Peygamberimiz'in (sas) hikmetli sözleri etrafında insanlar arasında birliktelik, bilgi ve davranış birliği oluşturmak, asr-ı saadeti sürekli diri tutarak bu asra ve geleceğe taşımak açısından önemli olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Bunun için bütün dünyada özellikle ulu camilerde tarih boyunca bazen günlük, bazen haftalık hep hadis dersleri yapılmış. Anadolu'da da Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'ne bakılırsa, hemen hemen Anadolu'nun her köyünde, şehrinde, kasabasında tarihte hadis halkaları oluştuğu, insanların bir araya gelerek Sevgili Peygamberimiz'in özellikle davranışlarına rehberlik edecek sözlerini öğrenerek, kendi hayatlarına tatbik ettikleri ifade edilir." diye konuştu. Görmez, Evliya Çelebi'nin Ankara'da Hacı Bayram ve civarında 25, Beypazarı'nda da 9 kadar hadis halkasından söz ettiğini aktardı.

İlk ders: Şeytandan sığınmak ve besmelenin önemi

Prof. Dr. Mehmet Görmez, ilk hadis dersinde takip edilecek kitabın ilk iki maddesini anlattı ve istiaze konusunu ele aldı. Bizim yegane sığınağımızın Allah olduğunu ifade eden 'euzübillahimineşşeytanirracim' demenin ne anlama geldiğini Hz. Peygamber'in hadisleri ile izah eden Görmez daha sonra şu açıklamalarda bulundu: "Müslüman'ın sözlerine ve işlerine başlarken neden besmele çektiğini, Peygamberimiz'in bu konuda neler buyurduğunu, sözlerimizde ve işlerimizde hem Allah'ı anarak başlamanın hem de Allah'ın rahman ve rahim sıfatlarını zikrederek rahmeti kendimize prensip olarak kabul ettiğimizi ilan etmek anlamına geldiğini ifade eden 10 kadar hadisi anlatmış oldum."

Hadis dersleri nasıl olacak?

Prof. Dr. Mehmet Görmez'in verdiği bilgiye göre proje şu şekilde hayata geçirilecek:

Dersler her ilin ve ilçenin merkez camisinde yapılacak ve müftü, ilahiyat görevlileri veya emekli hocalar görev alacak.

Derslerin herkesin gelebileceği günlerde olmasına dikkat edilecek. Muhtemelen pazar günleri olabilir.

Kadın, erkek ve gençlerin katılımı sağlanarak kalem, defter getirilerek not tutulacak bir ders halkası oluşturulacak.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Diyanet'ten yeni proje: Hadis Dersi Halkaları
MesajGönderilme zamanı: 22.02.11, 10:36 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Aman Dikkat !
Diyanet 15-20 yıldır cemaate MEZHEBLERİ ve MEZHEB İMAMLARINI unutturmak için var gücüyle çalışıyor... Cuma hutbelerinde imamlar hutbeye başlarken tadat ettikleri dört halifenin ismilerinin okunmasından vazgeçilme sebebi ne ola ki ? İmam-ı rabbani Hz.leri bu işsmleri okumaynalr için "RAFIZİ" benzetmesi yapmıştır. Bilindiği gibi, ayet ve hadidslerden sıradan müslümanlar asla hüküm çıkaramaz ve herkes mensub olduğu mezhebin kavillerine ve hükümlerine göre amel eder. Sırf hadis ilmi ve kuran meali öğretiyoruz saikasıyla millete din bu şekilde anlatılmamlıdır. Mezheplerin varlığı "yok" kabul ediliyor !

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 22.02.11, 16:48 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Başkanlığın bir süredir yürütmekte olduğu hadis projesinin bitmek üzere olduğunu belirten Görmez, bu projede yer verilen hadisler ve bu hadislere yönelik yazılan yorumların aynı zamanda ders halkalarına dönüşerek halka anlatılmasını istediklerini dile getirdi. Görmez, ilk hadis dersinde de bu kitabın ilk 20 sayfasında yer alan 10 hadisi anlattı. Görmez, "Caminin hıncahınç gençlerle dolu olması beni çok memnun etti. Halkımızın gösterdiği ilgiden büyük memnuniyet duydum. İnşallah bundan sonra da, şahsen zaman buldukça bu geleneği devam ettirmek konusunda üstüme düşen her türlü vazifeyi yerine getirmek istiyorum." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, camilerin sadece ibadet yeri değil aynı zamanda bilgi ve aydınlanma mekanları olduğunu söyledi. Tarih boyunca camilerde ders halkaları oluştuğunu aktaran Görmez, bunların içinde en önemlisinin de hadis dersleri olduğunu belirtti. Görmez, hadis derslerinin, Peygamberimiz'in (sas) hikmetli sözleri etrafında insanlar arasında birliktelik, bilgi ve davranış birliği oluşturmak, asr-ı saadeti sürekli diri tutarak bu asra ve geleceğe taşımak açısından önemli olduğunu vurguladı.

Mehmet Görmez'den daha cesur adımlar bekliyorum.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 22.02.11, 17:03 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

hayatiata yazdı:
Mehmet Görmez'den daha cesur adımlar bekliyorum.

Kendilerini küçültücü ve müslümanlar indinde büyük itibar kaybettirici...
Ben de bekliyorum ama, asla rıza göstermiyorum !

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: