Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 'Hadis Külliyatı'nı ayıklama çalışması tamamlandı.
MesajGönderilme zamanı: 04.01.11, 10:24 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 24.09.09, 08:49
Mesajlar: 25
'Hadis Külliyatını ayıklama' çalışması tamamlandı.

204 bin hadis ayıklandı


Diyanet, 100 uzmanın katıldığı ‘Hadis Külliyatı’ çalışmasıyla 204 bin hadisi ayıkladı. Çalışmada 30 bin civarındaki hadisin ‘tartışılamayacak kesinlikte’ olduğu saptandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, en büyük projelerinden olan “Hadis Külliyatını” ayıklama çalışmasını tamamladı. 100 kişinin katıldığı çalışmada, 204 bin hadis tek tek ravi (rivayet eden) zincirine göre ayıklandı.

8 bölüm, 600 ana başlık, 6 bin alt başlıktan oluşacak 6 ciltlik Hadis Külliyatı, ramazan ayında basılarak halka dağıtılacak. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, hadis çalışmasının cumhuriyetin en önemli ve en kapsamlı projelerinden biri olduğunu söyledi.

Diyanet, Atatürk’ün bizzat talimat vererek hazırlattığı Sahih-i Buhari Muhtasarı Tecri-Sarih Tercümesi’nden sonra cumhuriyetin en kapsamlı hadis çalışması tamamlandı. Diyanet’ten 15 uzman ve hadiste otorite 100 bilim adamının katılımıyla 4 yıldır süren çalışmada,

204 bin hadis ayıklandı

İnternet ortamında kurulan on-line sisteme kaydedilen hadisler, ravi zincirine ve konularına göre sınıflandırıldı. 6 bin alt başlık ve 600’e yakın ana başlık altında toplanan hadisler, 8 bölüm olarak planlanan bir külliyatı oluşturacak.

İnternet ortamına aktarılan hadislerde sistem şöyle işleyecek: “Bir vatandaş örneğin ‘İman’ konusunda Hz. Peygamber’in ne söylediğini öğrenmek isterse, önce bu başlığın üzerini tıklayacak. İman konusunda Hz. Peygamber’in söylediği kesin hadislerden 5 veya 10’u yer alacak. Rivayet edilen diğer hadisler ve İslam literatüründeki diğer metinlerden de yararlanılarak İman konusu detaylı şekilde işlenecek. Bu sistem diğer bütün konular içinde geçerli olacak.”

Hadisi hadisle yorumlama

Çalışmada 30 bin civarındaki hadisin tartışılmayacak kesinlikte olduğu tespiti yapıldı. Hadislerin hadisle tahlili ve yorumlanması yöntemi uygulandı. Yorumlar sırasında klasik hadis kaynaklarının yanı sıra, İslam kültüründe ortaya çıkan şerhler, erken dönem siyer, edebiyat, ahlak, tasavvuf gibi literatürlerden de yararlanıldı.

Hadislerin eski metinlerinin yer alacağı çalışmada, çevirileri, sade anlaşılır ve akıcı bir dil kullanılarak günümüz Türkçesiyle yapıldı.

Kitaplaştırma öncesinde edebi açıdan değerlendirmelerin yapıldığı hadis çalışması önce Diyanet İşleri Başkanlığı Yayın Kurulu’na gönderilecek. Türkiye’de bugüne kadar yayımlanmış hadis kitapları genellikle seçmeler şeklinde yayımlandı. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde Atatürk’ün bizzat talimatı ve TBMM’nin kararıyla Kuran-ı Kerim tefsiri ve hadis eseri olarak Sahih-i Buhari Muhtasarı Tecrid-i Sarih Tercümesi yayımlandı.

Her yıl dönemin parasıyla 20 bin TL kaynak aktarılan bu çalışmalardan Kuran tefsirini Elmalı Hamdi Efendi, hadis çalışmasını ise Babanzade Ahmet Naim Bey yürüttü. Kuran tefsiri ve tercümesi “Hak Dini Kuran Dili” adında 9 ciltlik tefsir ve tercüme olarak yayımlandı. Hadis çalışması ise, “Sahih-i Buhari Muhtasarı Tecridi Sarih Tercümesi” adıyla yayımlandı.

Başkan Görmez, bu çalışmanın toplumun ihtiyaçları dikkate alınarak, günün şartlarına yönelik yorumları da içerdiğini belirtti.

Hadis nedir?

Hadis, Hz. Peygamber’in sözleri, fiilleri, takrirleri (ashabının yaptığını görüp de reddetmediği davranışlar) ile ahlâki ve beşeri vasıflarından oluşan sünnetinin söz veya yazı ile ifade edilmiş şekli. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Görmez’in uzmanlık alanı da hadis üzerine. Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevini yaparken, hadis çalışmalarının bizzat başında bulunan Görmez, hazırlıklara yön vermişti.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: 'Hadis Külliyatı'nı ayıklama çalışması tamamlandı.
MesajGönderilme zamanı: 04.01.11, 14:05 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07.12.10, 00:24
Mesajlar: 424
İnşaallah bu çalışma internet ortamında erişilebilir olarak sunulur da yapılan çalışma verim kazanır.

(T. Diyanet Vakfı'nın yayınladığı İSLAM ANSİKLOPEDİSİ'ni ticari kaygılarla elektronik ortamda sunmaması ödev yapan öğrencileri ve çocuklarımızı WIKIPEDİA'ya mahkum hale getirmiş durumda; ki onun da ne kadar objektif olduğu tartışılır.)


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: 'Hadis Külliyatı'nı ayıklama çalışması tamamlandı.
MesajGönderilme zamanı: 13.01.11, 11:40 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 24.09.09, 08:49
Mesajlar: 25
Diyanet hadis inkârcılığı mı yapıyor?

Hikmet Ertürk

hikmeterturk@hotmail.com

11.01.2011

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı, en büyük projelerinden olan “Hadis Külliyatını” ayıklama çalışmasını tamamlamış. 100 kişinin katıldığı çalışmada, 204 bin hadis tek tek ravi (rivayet eden) zincirine göre ayıklanmış.

30 bin civarındaki hadisin “tartışılamayacak kesinlikte” olduğu ifade edilmiş ve 8 bölüm, 600 ana başlık, 6 bin alt başlıktan oluşacak 6 ciltlik Hadis Külliyatı, Ramazan ayında basılarak halka dağıtılacakmış.

Yazının başlığına tekrar dönecek olursak şimdi bu ülkenin resmi din kurumu olan Diyanet bu ret ettiği/yok hükmünde saydığı 204 bin hadis sebebiyle hadis inkârcılığı mı yapmış oldu.

Yıllardır bu konuyu bizler anlatmaya çalıştığımızda bizler hep hadisleri inkâr edenler olarak suçlandık ve fikirlerimiz bu şekli ile dışlandı ve itibar görmedi. Peki, şimdi bu 204 bin hadisten kendilerine hüküm çıkaran bu hükmü dinlerin esası olarak yaşayanların durumu ne olacak?

Öyle ya bu hadislere dayanarak birçok kişi helal olan şeyleri haram saymış olabilirler. Mesela hadislere dayanarak bayanların özel günlerinde namazı terk etmelerini Yüce Allah’a nasıl izah edecekler? Bakara suresi 222. ayette bu durumun hastalık olduğu belirtilip, bu hal geçene kadar eşleri ile yakınlaşmayı yasaklıyor iken bu yasaklara kimi hadislere dayanarak namaz ve orucu da eklemek mümkün müdür? Ya bu hadislerde başka bir dönemde ayıklanmaya kalkışılırsa ne olacak?

O yüzden biz bu konudaki görüşlerimizi yeniden tekrar edelim. İtikad (İnanç, İman esası) kendisine itikad edilen tarafından belirleneceğinden tümüyle Kur’an’a dayanmalıdır. Kur’an dışında herhangi bir şey itikada delil kabul edilemez. Bu sahih/güvenilir hadis bile olsa. Fakat sahih/güvenilir hadislerle amel etmenin herhangi bir sakıncası yoktur.

O yüzden sünnet ile hadis kavramlarına yüklenilen manaları iyi analiz etmek gerekir. Hadis; Hz. Peygamberin (s) herhangi bir konuda sözlü ya da fiili söylediği farz edilen sözlerin tümüdür. Sünnet ise; Hz Muhammed’in (s) her şeyi ile Kur’an’ı bir yaşam biçimi olarak ortaya koymasında takip ettiği yoldur.

Aslında biraz siyer okumalarına dikkat edenler Peygamberimizin (s) hayatta iken kendi sözlerinin yazılmasını yasakladığını görecektir. 100-150 yıl sonra hadislerin derlemesi yapılmıştır ki bunun ne kadar sağlıklı olduğu günümüzde bile hala tartışılmaktadır. Üstelik bu hadis derleyicilerinden Buhari ve Müslim bile ellerinde bulunan hadisleri ayıklamak durumunda kalmışlardır. Birisi 600.000 hadisten sadece 4500 hadisi alırken diğeri 1.000.000 hadisten sadece 3000 tanesini almıştır. Şuanda da Diyanet bile 204 bin hadis ayıklamak zorunda kalmıştır.

Ama siz Buhari’nin hadisleri ayıklar iken Hz. Peygamber'in (s) mezarına gidip onun dirildiğini ve Buhari’ye tek tek hangi hadislerin doğru hangilerin yanlış olduğunu söylediğine inanıyorsanız aynı eleştirilerinizi Diyanet’in yaptığı bu iş üzere de yapmalısınız. Üstelik böylesi kesinlik biçtiğiniz bu hadislerin Kur’an tenkitleri de yapılmamış durumdadır. Bir de bu konularda bu hadislerin Kur’an’da geçen ayetlere ters düşüp düşmediği araştırılsa herhalde karşımıza çok farklı bir tablo çıkacaktır. Cemaatlerinin yaşayışlarını bu hadisler üzerine bina eden taraftarları herhalde büyük bir hayal kırıklığı yaşayacaktır. Belki de farkında olmadan kimi savuna geldikleri hadisler ile ayetleri yok saydıklarını farkına varabilirler.

Görülen o ki güneş artık karanlıkların üzerine yavaş da olsa doğmaya başladı. Ve artık mızrak çuvala sığmıyor. Diyanet belki de daha sonraki çalışmasında Kur’an tenkitlerini de yapar ve bu toplum gerçek İslam’la tanışma fırsatı bulur. Emeklerimizin boşa gitmediğini görmek ayrıca bizleri mutlu etti. Artık toplumumuzda Kur’an’ın anlaşılır bir dille okunması fikri yerleşiyor. Bu yüzden bence hiç vakit kaybetmeden kimi cemaatlerin de buna kayıtsız kalmaması lazım. Yoksa bu gerçeği taraftarlarına şimdi söylemezler ise bu bağlıları bu gerçekleri başkalarından duyacaklar. Ve o zaman bu kişileri aynı çatıda tutabilmeleri mümkün olmayacaktır. İnşallah halkımız bu şekilde daha fazla kandırılmaya çalışılmaz ve Allah bu mazlum kandırılmış halkımıza Aziz İslam’ı bahşeder.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye