Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 7 ödüllü tecvitli Kur’an-ı Kerim
MesajGönderilme zamanı: 25.09.10, 13:56 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 31.12.08, 16:59
Mesajlar: 308
7 ödüllü tecvitli Kur’an-ı Kerim

Fahri Sarrafoğlu


Londra’da verilen ‘son yüzyılda Kuran’a yapılan en büyük hizmet ödülü’ ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2007 yılında ‘kalite taç ve hizmet ödülü’ aldı.

25 Eylül 2010

Kur’an-ı Kerim’i okumak herkesin özlemidir. Hele Arapça bilmeyen birisi için tecvitli okumak “ne kadar zor” diye gözde büyütülür. Duha Yayınları tarafından piyasaya sürülen yeni tecvitli Kur’an-ı Kerim bu sıkıntıları ortadan kaldırıyor. Ayrıca Kur’an okuyan kalem ile Kur'an-ı Kerim okumayı tam olarak bilmeyenler veya daha iyi okumayı öğrenmek isteyenler için çok fayda görecekleri bir ürünü de piyasaya sürmüş bulunuyor.

Duha Yayınları genel müdürü Süleyman Kablan ile sizler için kısa bir sohbet yaptık.

Tecvitli Kur’an-ı Kerim hakkında bilgi alabilir miyiz?

Buradaki amacımız Kur’an-ı Kerim’i tecvitli bir şekilde en kolay ve en rahat bir şekilde okuyabilmek. Yani bir kişinin tecvit kitaplarından tutup uzunca tecvit bilgisini öğrenmesine gerek yok. Kur’anı-Kerim ayetlerinin üzerinde bulunan renklerin her birinin ayrı ayrı anlamları var. Tecvit bilgisinde yer alan “gunne”, “kalkale” gibi tecvit tekniği burada renklerle belirtilmiş. Ayrıca her sayfanın altında o rengin anlamları da yer alıyor. Yani Kur’an okumaya başlayan birisi, diyelim ki bir ayetin üzerinde kırmızı rengi gördü, hemen aşağıya bakıyor. Kırmızı renk olduğu zaman kalın okunacak demek ya da her rengin anlamına göre okumasını ona göre yapacak.

Sanırım bu güzel çalışmanın da ödülleri var değil mi?

Londra’da verilen “son yüzyılda Kur’an’a yapılan en büyük hizmet ödülü” ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2007 yılında “kalite taç ve hizmet ödülü” aldı. Şu ana kadar 7 ödülü olan güzel bir çalışma… Ayrıca Mısır’daki El Ezher Üniversitesi de 8 renkli bu tecvitli Kur’an-ı Kerim çalışmasına cevaz vermiştir. Şu anda sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada Arapça’yı bilmeyen insanların tamamının tecvit problemleri var. Dolayısıyla renklere ve manalarına dikkat ettiğiniz zaman acemilik gidiyor.

Peki, Kur’an-ı Kerim şu an piyasada sanırım ve başta Kur’an kursları olmak üzere özellikle imam hatip Liselerine de tavsiye edilebilir değil mi?

Evet, dağıtım noktasında bir sıkıntı yok. Fakat ilginç bir uygulama var, o da 8 renkli olduğu için Diyanet’in bu konuda onayı yok. Yani 7 ödüllü olmasına rağmen, El Ezher Üniversitesi izin vermesine rağmen Diyanet, sadece renklerden dolayı şimdilik sadece mühür konusunda onay vermiyor. Ama dağıtımı, satışı ve okunması serbest…

Sanırım sadece Türkçe değil, diğer dillerde de çalışmanız var.

Şu ana kadar 12 dilde yapıldı. Arapça kısmı, İngilizce kısmı ve “transliteration” dediğimiz Kur’an-ı Kerim’in hedef alınan dilde Arapça’da olup Türkçe’de olmayan harflerini özel bir sistemle transkripti, çekim yerleri (fonetik de diyebilirsiniz) beraberinde tecvidin uygulandığı bir sistem. Yani bu sistemle Kur’an-ı Kerim’i yüzde yüz Arapça gibi okuyabiliriz. Kursa hiç gerek olmadan. Kitabın başında ve sonunda tarifini veriyoruz. Sadece bir hocaya ya da bilen kişiye gidip bu harflerin çıkışını öğrenmesi yeterli. Aslında bizim hedefimiz sadece Türkçe değil, dünyada okuyamayan tüm dillere yönelik. Ondan dolayı 12 dilde çalışmalarımız bitti: İngilizce, Almanca, Çince, Kürtçe, Urduca, Farsça, İspanyolca, Fransızca, Rusça, Malayca.

Satış fiyatı konusunda da bilgi alabilir miyiz?

Fiyatı 40 TL. Ama öğrenci kardeşlerimiz için 30 TL olarak satışa sunuyoruz. Ayrıca 138 ülkede patenti alınmış; yani en ufak bir ekleme veya değişiklikle dahi basımı mümkün değil.

Şimdi de Kur’an okuyan hafız kalem hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyiz?

Öncelikle neden hafız kalem? Bir kere Kur’an okumayı bilmeyenler, Kur’an'ı tam okuduğuna emin olmayanlar, telaffuzunu düzeltmek isteyenler, Kur’an'ı daha hızlı takip etmek isteyenler için Kur’an'ı en doğru şekilde dinleme, takip etme okuma, anlama kolaylığı sağlar.

Kullanım şekli hakkında bilgi alabilir miyiz?

Okunmak istenen ayet veya surenin üzerine tutulduğunda, istediğiniz imamın sesiyle makamlı bir şekilde okumaya başlayan kalemler teknolojiyi dinin emrine sunuyor. Kâbe imamları Saad Gamdi, Sıddık Minşevi ve Ahmet Al Acmi’nin Kur’an tilavetlerinin yüklü bulunduğu kalemde okuyan istediğini seçebiliyor. Ayrıca Mehmet Emin Ay’ın sesinden hem Arapça okunuş hem de Türkçe meal var. İnce ve taşınması kolay bir tasarım; cepte kolaylıkla taşınabilir boyutlarda bir kalem. Hoparlör veya kulaklık ile dinleme gibi iki farklı kolaylık sağlıyor. Hoparlör ile aynı anda birçok kişinin duyabileceği kaliteli ve yüksek ses imkânı sağlarken, aynı zamanda kişi tek başına kulaklık ile de dinleyebiliyor. Kalemler Kur’an-ı Kerim’i ister sayfa sayfa, ister cüz cüz ve ister ayet ayet takip etme özelliğine sahip. 2 yıl garantili olarak halen piyasada bulunabiliyor. Ayrıca Ekim ayında başlayacak olan MÜSİAD fuarında da satışa sunulacak.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye