Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Türkmenistan'da ilahiler
MesajGönderilme zamanı: 12.03.12, 09:37 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 05.03.09, 09:49
Mesajlar: 308
Ezgi ve ilahiye yöneldi şimdi ev hapsinde!

Adil Alkan


Yıllarca her türlü Müslüman hassasiyetin engellendiği Türkmenistan'da ilahiler nasıl dinleniyor?
30 Ekim 2011

Türkmenistan 70 sene Rus yönetiminin altında kalmış ve bu yıllar içinde İslam ile bağlantıları mümkün olduğu kadar kesilmiş bir ülke.

Halkında müslümanca birliktelik ve bilinç oluşturma ihtimali olan her türlü imkan engellenmiş, namazdan Kurana, Bayram kutlamalarından müziğe... Bu dönemde mümkün olduğu miktarda Rus edebiyat ve müziği içselleştirilmeye çalışılmış.

Türkmenciliğin etkisi

Rus-Batı müzik ve edebiyatının iyice yaygınlaştırılma çabaları pek tutmayınca "Halk müziği"ne vurgu yapılmış ve milli değerler üzerinden müzik üretilme çabasına girilmiştir. Bu çaba bir öncekinin aksine tutmuş ve Türkmen milliyetçiliği ve vatanseverliği müziklerde de yoğun etkisini göstermiştir. Bağımsızlığın ardından da aynı şekilde bu müzik kültürü devam etmektedir.

2000'lerde de bu tür müzikler rağbet görüyor idi. Müslümanca kaygılarla müzikler çeşitli engellerden dolayı pek üretil(e)miyordu. Bu engellerin başında bütün yayın organlarının devletin tekelinde olması söylenebilir. Devlet yayın organlarında ise sadece "Halk müziği" yayınlanmakta. Sokaktaki halk ise halk müziği dışındaki müzik türlerine "bluetooth yayıncılığı" demek istediğim bir şekilde ulaşıyorlar. Şarkıları insanlar arkadaşlarına telefonlarından veya bilgisayarlarından dağıtıyor ve böylece yayılıyor.

Türkmenler ilahiyi keşfediyor

İlahiler ve ezgiler, İslamcı marşlar ise Türkmenistandaki bu kısıtlılıktan dolayı pek yayılamamıştı. Türkmenistan'a Türkiye'den yerleşenler arasında yaygın olarak dinlenilmekte idi sadece. Türk okulları sayesinde Türkmenlerde artmaya başlayan Türkiye ilgisi ilahilere olan ilgiyi de arttırmaya başladı. 2005 senesinde bir arkadaşımın en çok sevdiğin müzik türü ne diye sormasına ilahi diye cevap vermemin ardından ilahi de ne ki diye sorarken daha sonraları Türkmenler de ilahi yapmaya başladılar.

Bu Türkmen sanatçılardan birisi ise Myrat Öwezow. Kendisi müzik hayatına popüler Türkmen müziği ile başlayan bir sanatçı.
Daha sonraları Türk okullarındakiler ile tanışmış. Bu şekilde okullarda müzik eğitimi vermeye başlıyor ve Türkiye'deki müzikler ile de bu şekilde tanışıyor.

Türkçe ve arapça ilahileri Türkmenceye uyarlayarak söylemeye ve kliplerini çekmeye başlıyor. Bir süre bu şekilde devam ettikten sonra çok tanınıyor ama özellikle başına getirildiğini düşündürten bir "trafik kazası" sebebiyle bir senedir ev hapsinde tutulmakta...

Umarız Türkmenistan ilahilerle birlikte yeni bir yön bulur kendine.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye