Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Dr. Ali Kemal Belviranlı Besteleriyle Yad Edildi
MesajGönderilme zamanı: 11.05.09, 14:34 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25.12.08, 10:31
Mesajlar: 32
Dr. Ali Kemal Belviranlı Besteleriyle Yad Edildi

Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu müdürü ses sanatçısı Ömer Faruk Belviranlı’nın konseri ilgiyle izlendi

27.03.2009

2003 yılında kaybettiğimiz TYB üyesi, tabip, değerli kültür adamı Ali Kemal Belviranlı TYB’de düzenlenen bir konserle yad edildi. Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu müdürü ses sanatçısı Ömer Faruk Belviranlı’nın Ali Kemal Belviranlı’nın eserlerinden oluşan konseri dinleyicileri başka alemlere götürdü.

1923’te Konya’da doğan Ali Kemal Belviranlı tıp tahsil etti. Tabiplikle birlikte fikir ve sanat alanında da tanınmış bir şahsiyet olan Belviranlı’nın İslam Prensipleri isimli kitabı defalarca basılmıştır.

1952-1953 yılları arasında İslam’ın Nûru adıyla dinî, fikrî, edebî yazıların yer aldığı bir dergi çıkardı. Hasan Basri Çantay’ın mealini redaksiyon ve tashihiyle birlikte yayına hazırladı. 1953’ten sonra Konya’da hekimlik mesleğini yürüttü. Bu sırada Osmanlıca ve musıkî çalışmalarında bulundu.

Konserden önce TYB Genel Başkan yardımcısı Celil Güngör, Ali Kemal Belviranlı ile ilgili bir konuşma yaptı. Daha sonra Ömer Faruk Belviranlı amcası ile ilgili bir slayt gösterisi yaptı.

Konserin katılımcıları arasında, TYB Vakfı Başkanı D. Mehmet Doğan, TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, TYB Genel Başkan Yardımcısı Celil Güngör, TYB Eski Başkanlarından M. Atilla Maraş, Necmeddin Türinay, eski milletvekillerinden Dr. Mehmet Sılay, Hamit Taşçı, TBMM Genel Sekreteri A. Osman Koca, Fatih Uğurlu (TBMM Daire başkanı), Nedim Küçüker (TBMM Personel dairesi başkanı), Prof. Dr. Ahmet Bilgin, Osman Nuri Oduncu (eski Başbakanlık Teftiş kurulu başkanı), Yahya Pektaş (TPAO Daire başkanı), Şeref Aslan (TPAO Hukuk müşaviri), Hikmet Kaçtıoğlu (Kültür Bakanlığı Strateji Geliştirme D. Başk.), Müjdat Özbahçıvan (Rehberlik D. Başk.), İsmail Hacıfettahoğlu (TBMM Müşaviri), eski yönetim kurulu üyelerinden Erbay Kücet, Rıfkı Kaymaz dikkati çekiyordu.

Konserden sonra Selçuklu Belediyesi’nin yeni çıkardığı Dr. Ali Kemal Belviranlı’nın eserlerinden oluşan “Hak Dost Diyenlere Selam Olsun” isimli CD katılanlara dağıtıldı. İş adamı Faik Güngör’ün yemek ikramı akşamın başka bir rengi idi.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye