Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Kozmik Oda'dan İstiklal Savaşı Hakkında Önemli Gerçekler
MesajGönderilme zamanı: 05.01.11, 14:02 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 10.11.09, 16:04
Mesajlar: 43
Kozmik Oda'dan İstiklal Savaşı Hakkında Önemli Gerçekler

TARİHÇİ Prof.Dr.Cemil Koçak'tan Sersıcı Sözler!

‘Said-i Nursi, yaşanacak değişimleri sezdiği için Atatürk’e mektup göndermiş olmalı’
‘Zaman, Atatürk’e 1922’de mektup yazan Said-i Nursi’yi kısmen haklı çıkarttı’
‘Kurtuluş savaşı dini bir savaştı, ‘islam mücadelesi’ olarak yapıldı’
‘İzmir’in kurtuluşu sonrasında ‘İslam’ ortak paydasına ihtiyaç kalmadı’
‘Atatürk’ün seküler yaklaşımı silah arkadaşlarını muhalefete itti’
‘Diyanet İşleri Başkanlığı rejime muhalefet edecekleri denetim için kuruldu’
‘Atatürk, kendi nesli gibi, İslamiyetin gelişmeye engel olduğunu düşünüyordu’
‘Atatürk, Türklüğü odak alan bir ‘dinde reform’ amaçlıyordu’
‘Atatürk İslam’ın yerini alacak bir Türklük duygusu yaratmak istedi’


***

TRT Haber’de dün gece Kozmik Oda programının konuğu olan Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr.Cemil Koçak Rıdvan Memi’nin sorularını yanıtladı..

Cemil Koçak, programda çok tartışılacak açıklamalar yaptı, işte o önemli sözler !

‘Said-i Nursi, yaşanacak değişimleri sezdiği için Atatürk’e mektup göndermiş olmalı’

“Anlaşılıyor ki Ankaraya geldiği zaman tam o dönemde yeni sürecin başlangıcı ve o yeni süreç öncesindeki tartışmalar ve çatışmalar olduğu noktayı hemen fark etmiş olmalı. Birinci mecliste biliyorsunuz iki farklı büyük grup var ve bu iki grubun birbiriyle olan siyasi ve ideolojik mücadelesi söz konusu. Ve bu iki grup arasındaki önemli farklardan bir tanesi yeni Türkiye’nin nasıl formüle edilmesi gerektiği konusu. Modernizasyon projesi yeni Türkiye’de uygulanacak ama ne kadar nasıl uygulanacak.

Rıdvan Memi: Tabiri caizse Said-i Nursi bunu sezmiş ve bir ön almak mı istiyor?
Cemil Koçak: Evet. Benim mektuptan algıladığım bu, bir çatışma var hangi tarafın daha ağır basacağı belli değil, Atatürkle yapmış olduğu konuşmadan heralde o grubun daha ağır basabileceğeni sezmiş, endişe etmiş olmalı ki, o grubun da kendi düşüncelerinin yanında saf tutmalarını sağlamak üzere bazı tavsiyelerde bulunuyor”

‘Zaman, Atatürk’e 1922’te mektup yazan Said-i Nursi’yi kısmen haklı çıkarttı’

Kozmik Oda programında, 1950’de Demokrat Parti’nin ilk demokratik seçimlerde ezici galibiyetini hatırlatan Rıdvan Memi’nin buradan hareketle, “Zaman,mektubunda bir anlamda bu durumu zımnen işaret eden Said-i Nursi’yi haklı mı çıkartıyor” sorusuna Cemil Koçak şu yanıtı verdi:
‘Evet, ama kısmen. Said-i Nursi ve bütün muhaliflerin söyledikleri bir anlamda doğru çıkıyor. Bu şekilde yapılan bir devrimden toplumun alacakları kalıcı olmayabilir.Bu görülüyor’

‘Kurtuluş savaşı dini bir savaştı, ‘islam mücadelesi’ olarak yapıldı’

“Kurtuluş savaşının temel ideolojik sloganlarının hemen hemen hepsi İslami sloganlardır. O yüzden zaten meclisin açılışı Cuma gününe rastlamıştır dini törenle açılmıştır şu kadarını söyliyim dini töreninin anlamını vurgulamak bakımından hiçbir Osmanlı meclisi dini törenle açılmamıştır. Türk milliyetçiliği üzerinden mücadele vermeye kalkarsanız sizin arkanızdan gelecek olanlar çok sınırlı olur. Ve bu mücadele daha başlamadan biter o yüzden bir İslami mücadele üzerinden örgütlemeniz lazım onun için biraz önce saydığınız bütün isimler bu mücadele önemli yer tutuyorlar.(Nakşibendi şeyhi Fevzi Efendi, Halvetiyye şeyhleri Abdullah Sabri Aytaç, Yahya Galib Kargı Bey, Nakşi Özbekler Tekkesi şeyhi Mehmed Ata Efendi, Bir Kadiriye Dergahı olan Hatuniyye Tekkesi şeyhi Sadedin Ceylan Efendi, Nakşi Şeyhi Şerafeddin Dağıstani, Hacı Bektaş Veli Dergahının Nakşi şeyhi Hacı Hasan Efendi..) Savaşa katılanların hepsi bir din savaşına katıldığını “gavurlara” karşı bir İslam mücadelesine katıldığını bilerek katılıyorlar.

Rıdvan Memi: Bu ortak payda olmasa belki olmayacak ?
Cemil Koçak: Olmayacak ayrıca birçok İslam unsurununun mücadeleye katılmasının sağlayan şey de İslamın kendisi.

‘İzmir’in kurtuluşu sonrasında ‘İslam’ ortak paydasına ihtiyaç kalmadı’

Rıdvan Memi: Mete Tunçay bu durumun 9 eylüle kadar devam ettiğini söylüyor, şu anekdotu aktarıyor, ‘İzmir’in kurtuluşundan sonra maiyeti Mustafa Kemal’e Hacı Bayram’a gidelim ve şükür duası edelim diyorlar, Atatürk benim böyle bir borcum yok diyor.’ O nokta itibariyle Atatürk’ün “İslam tutkalına” ihtiyacı kalmadı mı?
Cemil Koçak: Evet, yavaş yavaş o süreçten ayrılık başlıyor. Said-i Nursinin 10 madde halinde mektubunda yapılmasını istediği işler ve tavsiyeleri okuduğu zaman Atatürk muhtemelen Said-i Nursi ile hiçbir şekilde politik olarak bir ilerleme sağlayamayacağını anlamıştır, muhtemelen bunu da okuduğu zaman...

‘Atatürk’ün seküler yaklaşımı silah arkadaşlarını muhalefete itti’

“Atatürk’ün dine genel yaklaşımını ortaya koyan pek çok cümlesi var, fakat esas itibariyle olan şey şu, Atatürkün gideceği yolu, yazdığı mektup dolayısıyla sadece Said-i Nursi değil silah arkadaşları da fark ediyorlar, muhalefete geçmelerinin esas nedeni de bu sezgileri ve anlayışlarıdır. Karabekir Paşa, Cebesoy Paşa, Refet Bele Paşa, Halide Edip ve eşi. Milli mücadelenin önde gelen isimleri bu duruma karşı çıkıyorlar.”

‘Diyanet İşleri Başkanlığı rejime muhalefet edecekleri denetim için kuruldu’

“Hilafetin kaldırılması, şeriye vekaletinin kaldırılması bu büyük parçanın nereye oturtulacağı meselesi Diyanet İşleri Başkanlığı formülü altında çözüme kavuşuyor.

Rıdvan Memi: Fakat din dışı bir yapılanma öngörüyorsa Atatürk niye din işlerini örgütlemeyi planlıyor ?
Cemil Koçak: Çünkü ya bunu tamamen tavsife edeceksiniz Rusyada Bolşeviklerin yaptığı gibi. Din ve dini olan her şeyi bir kenara atacaksınız bu kadar radikalizm burada görünmüyor. O halde yapmanız gereken ikinci olasılık bunu denetim altına alacaksınız, eğer dinsel cemaatleri ve dini rejime karşı bir tehdit olarak görüyorsanız bütün bunu devletin ve rejimin denetimi altına alabilmektir. Diyanet işleri başkanlığı formülü bunu mükemmel bir şekilde çözecek bir formül.

‘Atatürk, kendi nesli gibi, İslamiyetin gelişmeye engel olduğunu düşünüyordu’

‘İttihat ve terakkinin entelektüellerinde özellikle İslamın gelişmeye mani bir din olduğu konusunda fikirler belirmeye başlıyor bu tabi Osmanlı toplumu açısından çok yeni ve çok sarsıcı bir yenilik. Bunun üzerine İslami akımlarda İslam gelişmeye mani değildir adı altında broşürler yayınlamaya başlıyorlar. İkisininde baktığı manzara çok farklı. Diyorlar ki bütün Müslüman toplumlara bakın hepsi o kadar geri kalmışlar ki ingilizllerin Fransızların ya da başkasının kölesi haline girmek zorunda kalmışlar bunun nedenine biz baktığımız zaman islamı görüyoruz diyorlar.

Rıdvan Memi: Atatürk de bu düşüncede mi?
Cemil Koçak: Evet. Bu neslin, esas fikri bu, İslamiyet gelişmeye manidir. O halde toplumun İslami meselelerden dolayı sınırlandırılması daraltılması doğru değildir”

‘Atatürk, Türklüğü odak alan bir ‘dinde reform’ amaçlıyordu’

Programda Rıdvan Memi’nin “Atatürk bir ulus inşa ederken İslamiyeti esas alan ama odağına Türklüğü yerleştirmeyi istediği bir din reformunu mu amaçlıyordu ?” sorusuna Cemil Koçak şu yanıtı verdi: “Formülasyonu bu şekilde özetlemek mümkündür, bir Türk ulusu yaratacaksınız belirli bir coğrafyada, 19. yüzyıl boyunca bu sınırların etrafından göç etmiş insanlar var. Farklı etnik özelliklere sahip, farklı diller konuşuyorlar farklı kültürlere sahipler. Bu grubları birleştirecek yegane unsur İslam. Tek ortak noktaları Müslüman olmaları. Önce herkes Müslüman olacak. Arkasından bu Müslüman olmuş toplumlar kendilerini Türk milletinin bir parçası olarak benimseyecekler. Hepsinin toplamından bir Türk milleti ortaya çıkacak.”

‘Atatürk İslam’ın yerini alacak bir Türklük duygusu yaratmak istedi’

“Burada asıl önemlisi dinin yerini alabilecek bir Türk milliyetçiliği, Türklük duygusu oluşturmak istedi. İslamiyetin yerine geçecek bir milliyetçilik üzerinden, ulus düşüncesi. Milliyetçilik, İslam unsurlarının üstüne oturuyor. Bunlar birbiriyle kolay örtüşebilecek ideolojik mevzular da değil aslında”

http://www.kozmikoda.tv/detayicerik.asp ... &icerik=55


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Kozmik Oda'dan İstiklal Savaşı Hakkında Önemli Gerçekler
MesajGönderilme zamanı: 05.01.11, 16:22 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07.12.10, 00:24
Mesajlar: 424
Güzel bir programdı.

Sunucu Rıdvan Memi birkaç konuda vahim hatalar yaptı.

Tekke ve Zaviyelerin kapatıldığı 1925 yılını da içeren 1924-1928 arasını İslâm'a hoşgörülü ile bakılan yıllar olarak söyledi. Elmalılı Hamdi'nin Kur'an tefsiri yaptığı ve Sahih-i Buhari'den Seçmeler'in basıldığı yılları da yanlış aksettirdi.

Yine de yararlı bir programdı.

Bilhassa İstiklal Savaşı'nda hemen hemen tüm dergâhların cihada katılmak anlayışı ile İstiklal Savaşı'nı destekledikleri net olarak ortaya kondu.

Programın internet sitesinde eski programların video görüntüleri de izlenebiliyor.

Kozmik Oda Arşivi'ndeki Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç sohbetini tavsiye ederim.

http://www.kozmikoda.tv/detayicerik.asp ... &icerik=53


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Kozmik Oda'dan İstiklal Savaşı Hakkında Önemli Gerçekler
MesajGönderilme zamanı: 05.01.11, 17:01 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Moderator
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 30.12.08, 13:50
Mesajlar: 175
İstiklal(!) Savaşına iştirak edenlerin samimiyetini yargılamak elbette kimsenin haddine değil ama meselenin hakikatini Rıza Nur Hatıratlarında fevkalade anlatıyor.Kim kime el altından yardım etmiş,hangi devletler Anadolu'yu nasıl terketmişler anlatılıyor...

Bu ve bundan sonraki savaşların gerçek tahlili,yalan tarihi yıkmaya yetecektir.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye