Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Çılgın olma, Müslüman ol!
MesajGönderilme zamanı: 27.12.10, 20:11 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 15.09.10, 09:02
Mesajlar: 78
NURİ SAĞLAM İDDİALARI!

Akif hakkında yeni iddiaları var!


Zaman Gazetesi’nin Pazar ekinde İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü hocalarından Yrd. Doç. Dr. Nuri Sağlam ile yapılan röportajda merhûmun daha önce bilinmeyen pek çok hususiyeti gözler önüne seriliyor.

26 Aralık 2010 Pazar

Nuri Sağlam


Müslümanca yaşamanın ve Kur’ân rehberliğinde imân sancağını göğsünde ona namahrem eli değdirmeden taşımanın şairi Mehmed Âkif Ersoy, sadece birçoğumuzun başucu kitabı olan “Safahat”ı ile değil, aynı zamanda hepimizin için hâlâ canlı bir ibret vesikası olarak duran yaşamı dolayısıyla da özlemle yadedilmekte.

Akif sevgisi ve sonuçları

Zaman Gazetesi’nin bu haftaki Pazar ekinde İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü hocalarından Yrd. Doç. Dr. Nuri Sağlam ile yapılan röportajda merhûmun daha önce bilinmeyen pek çok hususiyeti gözler önüne seriliyor.

Çocukluk yıllarından başlayan Âkif sevgisi günden güne artan Nuri Sağlam, doktora tezi için hazırlık çalışması yaparken aklının derinliklerinden su yüzüne çıkan bir şüphenin peşine düşüp yakaladıklarını bu röportaj vesilesiyle bizlere de ulaştırmış oluyor.

Bilinmeyenler

Nuri Sağlam, Sebilü’r-Reşad dergisini tararken Âkif’in bu sıralarda bir müstear kullanıp kullanmadığını araştırarak başladığı yolculuğunda İstiklâl Marşı şairinin nice bilinmeyen yönünü de ortaya koyuyor.

Mehmed Âkif’in bilinenin aksine İstanbul’un Sarıgüzel Mahallesi’nde değil, Bayramiç’te doğduğunu iddia ediyor Nuri Hoca. Bu iddiasını da merhûmun “Mehmed Fahreddin” müstearıyla yazdığı yazılardan birinde geçen nüfus kayıt tezkeresi ile temellendiriyor.

Fetvayı kaleme alan kim?

İslâm davasına ömrünü adayan Mehmed Âkif, kuşkusuz İslâm’a ve Hz. Peygamber(s.a.v.)’e karşı yapılan saldırılara karşı da amansız bir mücadele yürütmüştür. Bu mücadelelerden bir tanesi de Batıcı aydınların başını çeken Abdullah Cevdet’e karşıdır. Onun çevirdiği İslâm’a ve Peygamber Efendimiz(s.a.v.)’e hakaret eden Dr. Dozy’nin “İslâm Tarihi” adlı kitabına o kahredici tarz-ı tahrir ile gerekli cevabı rahmetli üstad bu kez birçok kişinin kullandığından habersiz olduğunu “Mehmed Fahreddin” müstearıyla kaleme aldığı bir yazı ile veriyor.

Nuri Sağlam’ın Âkif üzerine yaptığı araştırmalarda ortaya çıkan en çarpıcı bilgi Sultan Abdülhamid Han’ın hal’ fetvasının Mehmed Âkif tarafından kaleme alındığı ihtimali. Nuri Sağlam bu bilgiye de yine merhûmun “Mehmed Fahreddin” müstearıyla yazdığı bir yazıdan yola çıkarak ulaşıyor. Ama üstadın bu fetvayı kaleme almadaki amacı İttihatçılar’a destek olmak değil, milletinin selâmeti için üzerine düşeni yerine getirmektir şüphesiz.

Çılgın olma, Müslüman ol!

Röportajın son bölümünde Nuri Sağlam, hepimizin zihninde gayet berrak ve tartışmasız olarak yer alması gereken bir gerçeği vurguluyor: Bu milletin bekâsını temin eden “Çılgın Türkler” değil, “Müslüman Türkler”dir.

Sözlerini Âkif üzerine yapılacak çalışmalarda izlenmesi gereken yol haritasını çizerek tamamlayan Nuri Sağlam, Âkif’in “Mehmed Fahreddin” müstearıyla kaleme aldığı yazıların bu ülkenin içinde debelenip durduğu açmazları idrak etmede mühim bir yere sahip olduğunu vurgulayarak bize değerli ve şimdiye kadar ulaşılamamış bilgiler vermeye devam ediyor.

Röportaja ulaşmak için link: http://www.zaman.com.tr/haber.do?habern ... f-mi-yazdi


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye