Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Çin’le Avrupa arasında Türkler
MesajGönderilme zamanı: 16.10.10, 21:05 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 31.12.08, 16:59
Mesajlar: 308
Çin’le Avrupa arasında Türkler

D.Mehmet Doğan


Yeni Akit
2010-10-16

Çin başbakanı geçen hafta Türkiye’ye geldi. Çin’in daha önce bakanları, genelkurmay başkanları gelmişti. Bu sefer başbakan geldi ve “stratejik ortaklık” fikrinin hâkim olduğu anlaşmalar imzaladı...
Çin ve Türkiye... Ne kadar uzak iki coğrafya!
Esasen Çin Türkler için uzak değildi. Hâlâ bazı Türkler için uzak değil! “Sincan” çincede “yeni ele geçirilen toprak” demekmiş. Uygur vatanı, Doğu Türkistan şimdi Çin sınırları içinde ve böyle anılıyor!
Batı Türkleri, bir bakıma “Çin’den uzaklaşan Türkler” olarak tanımlanabilir. Türkistan’ı bırakıp neden batıya doğru yürüdük?
Türkler Müslüman oldular, kuzey ve doğudan güney ve batıya doğru yer değiştirdiler. Selçuk Bey’in hikâyesi yeter: Müslüman olduğunda Seyhun nehrinin kıyısında bir şehir olan Cend’de idi. Oğulları Horasan’a, İran’a, Irak’a, Kafkaslara doğru yayıldılar. Torunları ise, Suriye’ye Filistin’e ulaştı, Akdeniz’e vardı. Anadolu’yu yurt edindi...
İslâm’dan önce Türklerin tarihi Çin’le birlikte akıyordu.
Güçlü, kalabalık ve yerleşik Çin, sürekli atlı göçebe kavimlerin tehdidi altında idi. Türkler, yüzyıllar boyunca Çin’le savaştılar, zaman zaman hâkimiyetleri altına aldılar. Fakat, uzun dönemli düşünülürse, Çin tarafından asimile edildiler. Yerleştikleri an Çinli oldular. Bugün Türk tarihinin hükümdar isimlerinin çoğunun türkçe söylenişini dahi bilemiyoruz. Türk hükümdarları Çin isimleri almamışsa -ki istisnalar olabilir, nitekim Bilge Kağan kitabesinde, “Türk beyleri Türk adını terk etti” denilmektedir- başka kaynaklardan teyit edilip türkçesi tesbit edilemediği için, bugün onların çinlileştirilmiş isimleriyle yetinmek zorunda kalıyoruz demektir.
Çin karşısında Türkler, ancak sürekli hareket halinde bulunarak kimliklerini koruyabiliyorlar, varolabiliyorlardı. Göktürkler döneminde, Bilge Kağan, şehirler kurulması, etrafının surlarla tahkimi gibi düşüncelere sahip olmuşsa da, veziri Tonyukuk bu fikre karşı çıkmıştır. Şehirlerde sabitleşmek, etrafını surlarla çevirmek, nüfusça az olan Türkleri, Çin’in tehdidine açık hâle getirecektir. Zayıf olunan zamanlarda bozkırlara çekilmek, gerektiğinde Çin şehirlerine hücum ederek, güç göstermek en doğrusudur.
Türkler batıya yöneldiler. Selçuklu sonrasında Osmanlılar Avrupa ortalarına kadar ilerlediler. Batıda Türk korkusu yayıldı. Fakat devir değişti, 18. asırdan itibaren talih tersine döndü, 19. yüzyılda Avrupa karşısında kendimizi yenik hissettik. Öyle bir mağlubiyet psikolojisi ki, onları şeklen taklide yöneldik.
Daha önce Çin karşısında bu duruma düşmüştük!
6. asrın sonlarına doğru İşbara Kağan, Çin himayesini kabul etti. Çin imparatoru, Türkleri çinlileştirmek için halkın çince konuşmaya, Çinliler gibi giyinmeye, Çin âdetlerini kabule teşvik ve mecbur edilmesi yönünde İşbara’ya baskı yaptı. Hakan, 585’de imparatora mektup gönderdi, bağlılığını arz etti, haraç vereceğini, kıymetli atlar hediye edeceğini, buna karşılık dilini ve kıyafetini değiştirmeyeceğini, uzun saçlarını kestirmeyeceğini, halkına da Çinli kıyafeti giydirmeyeceğini, Çin âdet ve kanunlarını benimsemeyeceğini bildirdi...
Bundan kısa bir süre sonra, 7. asrın başında (607), Hakan K’i-min Türk kavmini Çinliler gibi yapmaya, giyim, âdet ve dil değişimine hazır olduğunu arz etti...
20. yüzyıldaki devrimlere bakarak, “tarih farklı bir coğrafyada olsa bile tekerrür ediyor” diyebilir miyiz?

Her neyse, biz Çin’den uzaklaştık ama, şimdi Çin dünyanın güçlenen devi olarak Türkiye ile ilişkileri geliştiriyor. Türkiye de, ABD tahakkümü altındaki dünyanın değişimini görerek geleceğe yönelik adımlar atıyor. Bunlar 20. yüzyılda tahayyül bile edilemezdi. Şimdiden görülüyor ki, 21. yüzyıl çok farklı olacak!


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye