Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 'Divan-ı Lügat-it Türk: Eşşiz hazine'
MesajGönderilme zamanı: 17.05.09, 07:20 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

'Divan-ı Lügat-it Türk eşşiz hazine'

EÜ'nde Prof. Zeki Kaymaz, Divân-ı Lügat-it Türk'ün edebiyat dünyası için eşsiz bir hazine hükmünde olduğunu söyledi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Zeki Kaymaz, Divân-ı Lügat-it Türk'ün edebiyat dünyası için eşsiz bir hazine hükmünde olduğunu söyledi.

İzmir'in Bornova ilçesindeki Mustafa Kemal Lisesi, Türk dil bilgini Kaşgarlı Mahmut'un doğumunun bininci yılında anma programı düzenledi.

Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'ndeki programa İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rağip Üye, Müdür Yardımcısı Mustafa Çakal, Bayraklı İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahan Çoker, Türk Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Sami Özdemir ve çok sayıda davetli katıldı.

Kaşgarlı Mahmut'un Türkçe'nin gelişiminde çok önemli katkıları olduğunun altını çizen İl Milli Eğitim Müdürü Üye, tarihe ışık tutacak nitelikte olan Divân-ı Lügat-it Türk'ün çok önemli hizmetler yaptığını kaydetti.

Daha sonra bir sunum yapan Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Zeki Kaymaz, Türkolog Besim Atalay tarafından Türkçe'ye çevrilen Divân-ı Lügat-it Türk'ün eşsiz bir armağan olduğunu ifade etti.

Özellikle ulaşımın çok zor olduğu bir dönemde Türk boylarını tek tek gezip öz Türkçe kelimelerin derlendiğini anlatan Prof. Kaymaz, aktarılan bilgilerin edebiyat dünyası için eşsiz bir hazine hükmünde olduğunu vurguladı.

Divân-ı Lügat-it Türk'ün, Türkçe'den Arapça'ya bir sözlük konumunda olduğunu aktaran Kaymaz, Arapça dilbilgisindeki şekillerine göre sıralanmış 7 bin 500'den fazla kelime hakkında açıklama bulunduğunu söyledi.

Sunum sonunda okul öğrencileri tarafından konser verildi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: