Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Tarikat Dersi Bir Tek Gün Bırakılsa...
MesajGönderilme zamanı: 23.11.09, 11:16 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 31.12.08, 09:14
Mesajlar: 764
Tarikat dersi bir gün bırakılsa,80 gün manevi ilerleyişten geri atılır.

Rusya’da meşâyıhımızı ziyaret ettik. İhvanlarımızdan Kaptan efendi’ye,Şah’ı Nakşibend (ks) zuhuratında şöyle tembihte bulunmuş.Biz nakşi tarikatına mensup olan her ihvanın kütüğü vardır.İhvanlarımızın Teheccüde kalkıp kalkmadıklarından,derslerini yapıp yapmadıklarından,haberdar ediliyoruz.

İnsan ayıplar işler ve zanneder ki kimsenin haberi yok.Halbuki yüzü kara.Efendi babam Edirne kapıdaki mezarlıkta metfundur.Zannediyor usunuz bizden haberdar değil?yukarıya kötü bildirmeyelim iyi bildirelim.

Bunca senedir akâid,tefsir,hadis,tasavvuf ilimlerini öğrendiniz.Nice hakikatlerden haberdar oldunuz.Zayi olmamaya bakın,dikkatli olun.İneği sağarsın kap dolunca dikkatli olmazsan hayvan bir tekme atar devirdin gitti.Devirmemeye gayret edelim.

Hasta kimse de sıhhatli kimse de.Hastadan hasta zikir,sıhhatli kimseden ,sıhhatli kimsenin yapması gereken zikir istenir.Mevlâ Teâlâ çetinlik (zorluk) yapmadı.Çok zorlandığınızda Mevlâ Teâlâ mazur tutar,atmaz sizi.

Bir gün de yaşasak,tarikatla yaşayalım inşaALLAH.

Tarikat dersi bir gün bırakılsa,80 gün manevi ilerleyişten geri atılır.Ya bir ay,altı ay bırakılırsa ne olur.Bazısı ders alıyor,sonrada “ ben ders aldım yapmadım” diyor.Buna ben ne diyeyim?Bu kimsenin aklı yok,aklı var gibi gezer insanlar arasında.Tarikata girerken her gün yapacağınıza söz verdiniz.Mahmud’a değil ALLAH’a (c.c) söz verdiniz.

Nefsiniz “Tarikatı yapamıyorum,rabıta yapmak,zikretmek ağır geliyor bana vs.” der.Bedenimiz halılar,minderler üzerinde oturur,çaylar kahveler,pamuk gibi ekmekler,daha neler,neler yer içer.Halbuki Zikrullah da ruhun gıdasıdır.Hem de en tatlı gıdasıdır.

Kıymetli meşâyihden Abdullah Şirazi (ks) şöyle anlatır:

Resûlullah s.a.v ‘i rüyamda gördüm, “Kim ki ALLAH’a giden bir yol bildi,onda yürüdü,sonrada o yoldan döndü ise,ALLAH Teâlâ ona âlemde kimsye yapmadığı azapla azap eder.”buyuruyordu.

Bundan ne anlaşıldı? Bir kimse Hakk Teâlâ’nın yoluna tarikata girerse,onu sevse,sonra onu sebepsiz gevşetirse ALLAH ona dünyada kimsye etmediği azabı eder.

Tarikat dersi alıp sonrada,”yapamadım” diyenler var.Yapamadın ama kendi ocağını ocağını yuvanı yıktın. Mahmut ne yapsın? Tarikat dersi almak istediğinde vermeyeceğim mi deseydi?
Tarikata girmekten maksat ruhu Müslüman etmektir.

Bu alış verişe gevşeklik etmek caiz olurmıu?Ölünceye kadar buna dikkat etmeli.Tarikat dersini bir gün yapmayıp bırakmak sebebiyle,mürid manevi derecesinden 80 gün geriye atılır.Kalbine soğukluk verilir.Peki bu cazayı insan kendine yaklaştırırmı?

Dersini bırakan edepsize tabi soğukluk gelir.Biz bundan sakındırmak için ilk ders alırken bütün ihvanlarımıza “bir gün bırakırsanız,80 gün maneviyattan geri bırakılırsınız” diye tembih ediyoruz.Dersi bırakan kendi kusurunu koymuyorda ortaya,suçu Mevlâ Teâlâ’ya atıyor. Sopa ister ama onunla da olmaz.Öyle olsa bana sopa vurun derim.ALLAH hidayet,keskin akıl versin.

Bir gün bırakılan 80 gün maneviyattan geri bırakılıyor,ya bir,iki,üç ay bırakan onun suçu hiç ölçülmez. Oynuyor muyuz? Bu yolla? Bu yol oyuncak yolumu?

El-Hac Mahmud el-Ofi K.s

_________________
Ehl-i Bidat-ı Red ve Tahkir Ediyoruz |


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Tarikat Dersi 1 Gün Bırakılsa..
MesajGönderilme zamanı: 21.02.10, 02:25 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 22.01.10, 04:41
Mesajlar: 345
Allah cc. razı olsun.. benim i'tikadım şudur: eğer tarikat dersini bırakmazsan bir gün gelir herşeyden (taallukattan)yakayı kurtarırsın, yani seni senden yürütürler ve belki haberin bile olmaz.. Vallahi bu iş (tarikat) kendi adamına sahip çıkardır.. eğer adamı onu bırakmazsa..


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Tarikat Dersi 1 Gün Bırakılsa..
MesajGönderilme zamanı: 21.02.10, 14:09 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 31.08.09, 12:40
Mesajlar: 164
Konum: istanbul
Birde bunun tersi var. Nakşi şeyhlerimizden Muhammed Piri Sami hz.lerine yaşlı bir çift gelmiş karı koca. Ders almışlar. 1 gün tekkede kalıp,derslerini çekip köylerine dönmek için izin istemişler. Dönerken yolda tüm koyunları ölmüş. Düşünmüşler karı koca bu tesbih bize yaramadı demişler. Piri Sami hz.lerine gelip efendim bu tesbih bize yaramadı deyip geri vermişler. Aradan 10 sene mi 15 seni mi sonra Piri Sami hz.leri namaz kılarken son rekatta defooool diye bağırmış. ihvanlar şaşkın bir şekilde efendim ne oldu demişler. Piri Sami hz. buyurmuş ki böyle böyle bir yaşlı çift vardı. Derslerini BİR gün çekip sonra tesbihlerini geri vermişlerdi. Ama bir Nakşi pirine yakışır mı boy abdesti alıp BİR GÜN DERSİNİ ÇEKEN bir müridini şeytana kaptırmak. o yaşlı çift ölüm döşeğindeydiler ve o anda şeytan ilişti imanlarına zarar vermek için Bizde şeytana defol dedik. Çok şükür imanlı öldüler....

Allah muhabbetinizi artırsın. Pirlerimizin eteğinden ayırmasın. bir gün yapan öyle ise her gün ihlas ile yapan... Allah ayırmasın...

_________________
Bu halkın çoğu kal ehli
Kimi olmuş vebal ehli
Gayet azdır kemal ehli
Cinnü bırak can ara bul
Bir Kâmil İnsan ara bul


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Tarikat Dersi 1 Gün Bırakılsa..
MesajGönderilme zamanı: 21.02.10, 15:17 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 17.11.09, 20:45
Mesajlar: 96
Tasavvuf yolu ve hassaten Nakşibendi silsilesinde müntesiblerine bir tavsiye vardır: "Kim ki bu yola girdi, ergeç maksuda erdi."

Maksudu,illallah olanlardan eylesin Rabbim...


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Tarikat Dersi 1 Gün Bırakılsa..
MesajGönderilme zamanı: 22.02.10, 13:32 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Moderator
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 24.12.08, 14:54
Mesajlar: 417
Mahmud Sami Ramazanoğlu hz.leri "Rabbimden 6 şey istedim" buyurmuşlar. Bunlardan ikisi; "kim nefsi galip gelir de o gün dersini çekemez ise, onun yerine o günlük dersini ben ikmal edeyim ve ihvanım ölüm sarhoşluğunda iken şeytan yanaşmaması için başında bulunayım"dır.

İhvanın kalabalık olduğu yerleri düşünelim.

Hazret bir yere mektup yazmışlar, şu kadar ihvan derslerini çekmiyorlar, onların yerine biz yapıyoruz ve yoruluyoruz. Bundan sonra çeksinler yoksa diğer mektubumuzda isim isim yazarız kimler çekmiyor diye..

Rabbim hakkıyla, aşk ile seher vakitlerinde derslerini yapanlardan eylesin bizleri. Sami Efendi her gece gusül abdesti ile derslerini yaparlarmış. Ve abdesti soğuk suyla almaktalarmış. Bizler ise neredeyiz!!

Hazretin dualarından bir tanesi de seyrü sülukunu bitiremeyen ihvanın kabirde bunu tamam etmesidir. Buna şahit olanlar da vardır. Hazret bununla alakalı olarak, kabir istirahat yeridir, oraya bırakmamak lazımdır buyurmuşlar.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Tarikat Dersi 1 Gün Bırakılsa..
MesajGönderilme zamanı: 15.03.11, 10:29 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 06.07.10, 17:50
Mesajlar: 280
Tarikat-ı Aliyyeye cümbür cemaat herkese "gir" denilir ve ders verilrise, bunun sonucuna da katlanmak gerekir. Bilindiği gibi, hem mürid adayaı ve hem de Şeyh Efendi o kişinin tarikatta ezeli nasibi olup-olmadığını yapacağı istiharelerle Rabbimizden istirham etmelidirler. Tutalım ki, böyle br sınamadan sonra bile, bir mürid adayına ders verildi ve bir zaman geçti dersi bıraktı! Bir hasta nasıl ki, bir doktora gidip hastalığı konusunda şifa bulamazsa bir başka doktora müracaat eder ve hastalığına şifa ararsa, aynen öyle de bir şeyhten müstefid olamayan bir kişi bir başka şeyhe intitsab edebilir. Bundan dolayı o kişi ayıplanamaz. Bunları çok iyi bilelim ve öyle çala-kalem müslümanları karalamayalım !

(Bakınız Şeyh Esad Efendinnin Mektubat edli eseri 11. Mektub 5. sual ve cevap )


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye