Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: "Çarşaf ile Manto, Pardesü Arasındaki Fark"
MesajGönderilme zamanı: 23.11.09, 11:17 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 31.12.08, 09:14
Mesajlar: 764
Efendi Hz. "Çarşaf ile Manto, Pardesü Arasındaki Fark" konulu sohbeti

Koca Osmanlı ne ile büyüdü? Ku'an-ı Kerim ile. Osmanlı Padişahları hep arapça konuşur ve onunla uğraşırlardı. Sonra Avrupalılarla arkadaşlık ede ede, oraya tahsile gidenlerin oraları meth etmeleri ile durum değişti. Arap lisanını bıraktılar. İngilizce, Fransızca, Almanca öğrenmeye başladılar. İşte şimdikiler onların kırıntılarıdır.

Bugün Türkiye bir iç harbin içindedir. Fakat ben şöyle anlıyorum ki; şu çarşaflıların, sakallıların hürmetine Allah-u Teala acıyacakta memleketimizi kurtaracak. Onun için bunların sayısını artıralım.
Demek ki Kur'an-ı Kerim'in iniş sebebi insanların ahiret günü ile korkutulması içindir. Bu emir Resulullah (sallahu aleyhi ve sellem)' e olduğu gibi bütün müminleredir.

Ahiret gününün bir ismi de "Yevmüt Tegabün" Aldatma ve aldanma günüdür. O günde müslümanlar kafirleri aldatacaktır. Şöyle ki; Her insanın cennette de, cehennemde de yeri vardır. Müslüman o gün cehennemde ki yerini kafire verecek onun cennetini ise alacaktır.

Mevla Teala Sure-i İbrahim'de ne buyurmuştu; "İnsanları Rabbinin izni ile karanlıklardan aydınlığa çıkarasın diye sana bu kitabı indirdik."

Kelime-i Şehadet getirmemek, oruç tutmamak, hacca gitmemek, gıybet etmek, yalan söylemek, ucub, kibir hep bunlar zulmettir. Zikirler, farzlar, vacipler ve sünnetler, edepler hep nurdur.

Bir Ayet-i Kerimede de Mevla Teala şöyle buyuruyor:

"(Hatırla) O günü ki mü'min erkekler ile mü'min kadınların nurları kendilerini önlerinde ve sağlarında koşuyor göreceksin. (Melekler onlara şöyle derler): 'Bugün size müjde olsun! O cennetler ki altlarından ırmaklar akıyor; içlerinde ebedi olarak kalacaksınız'. İşte en büyük kurtuluş budur." (Hdid suresi:12)

" O gün münafık erkeklerle münafık kadınlar, iman edenlere şöyle diyecekler:-Bize bakın, (yahut biziz bekleyin) nurunuzdan bir paça ışık alalım-. (Müminler tarafından onlara şöyle) denilecek: 'Arkanıza (dünyaya) dönün de bir nur arayın.' derken aralarına kapısı bulunan bir sur çekilmiştir; (mü'minler içerde kafirler ise dışarda kalmıştır). Surun içi rahmet doludur, dış yanında azap." (Hadid suresi:13)

Bundan büyük tehlike olur mu? Evladı namaz kılmaz anne-babası birşey demez. Ne hayret edilecek şey değil mi?

Muhasebe muhakeme bittikten sonra;

"O kıyamet gününde toplananlardan bir kısmı (mü'minler) cennettedir. Bir kısmı (kafirler) cehennemdedir."

Bu haberlerle çelikten dağlar olsa erir. Kur'an-ı Kerim'in tesiri kalp kulağı ile dinleyenlere olur.

Kur'an-ı Kerim'in kazandırdığı devletleri nimetleri saymaya kalksak bitiremeyiz.

Dersimizin ikinci ayet-i Kerimesini okuyalım:

"Eğer Allah dileseydi, bütün insanları tek bir ümmet (dine bağlı kimseler) yaprdı; fakat dilediğini rahmetine koyar. Zalimlere ise bir dost da yok, yardımcı da yok."

"Yoksa o kafirler Allah'dan başka yardımcılar mı edindiler? İşte Allah! Yardımcı ancak O'dur. Ölüleri O diriltir. O herşye kadirdir."

"( Kafirlerle) anlaşamadığınız hehengi bir şey hakkında hüküm Allah'a aittir. İşte bu hüküm veren Allah benim Rabbim'dir. Ben ancak O'na tevekkül ettim ve yalnız O'na dönerim.

Çarşaf giymekle manto giymek arasında ihtilaf var. Şu halde bunu Allah'a sormalı. Çünkü bunun hükmü O'na aittir.

Mü'minleri dost, kafirleri düşman bilmeyen çarşaf ile manto arasındaki farkı ayırt edemez.

El Hac Mahmud El Ofi K.s

_________________
Ehl-i Bidat-ı Red ve Tahkir Ediyoruz |


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye