Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Attar, ‘Kuş Dili'yle Ne Diyor!..
MesajGönderilme zamanı: 06.10.09, 07:29 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

"Kuş Dili" ile konuşmak:

...

Attar, ‘Kuş Dili'yle Ne Diyor!..

Turan KARATAŞ

Klasik eser, zamana dayanan eserdir. Başka türlü söylersek, her çağda diri kalan, dirilik özsuyunu nice nesillere tattıran kitaplar ancak klasik olabilir. Zaman, güzeli aşındıramıyor çünkü. Doğruyu, iyiyi, yararlı olanı da...

Klasik yapıtlarda da, işte bu solmaz, yitmez nitelikler bir araya geliyor. Hangi dilde olursa olsun, sesini, nefesini yüz yıllar sonrasına ulaştırır klasik kitap. Okuyanları heyecanlandırır, ilgiyi eksik etmez üzerinden.

Yukarıdaki özellikleri haiz olduğu için bugüne kalan ve hâlâ değerini koruyan Feridüddin Attar'ın Mantık'ut-Tayr'ında neler söylediğini merak ettiğiniz olmuştur. Olmasına olmuştur da, birkaç vefalı okurdan gayrısı bu türden eserlere yol düşürmez. Onlardaki hikmeti, insanlık incilerini sanki önemsemezler. Elbette çokluk bilmeden yaparlar bunu.

Kitap, tasavvuf yolunda çekilen çileleri, kuşlar alegorisiyle anlatır. O mutlak sevilene/ sevgiliye kavuşmanın büyük mücadeleler gerektirdiğine işaret edilir. Kuşların menzile doğru zorlu yolculuklarıyla birlik ibretli öykücükler eşliğinde hikmetler ve öğütler verilir insanoğluna. Şeyh Attar, dünya tehlikelerinden korumak için bildiklerini söyler tatlı bir dille.

Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları'nın Şark-İslam Klasikleri arasında yıllar önce çıkan kitap, birçok kitaplıkta, kütüphane raflarında vefalı okurlarını bekliyor. O bekleyedursun, biz nasibimize düşünleri, tasımıza dolanları paylaşalım istedik. Aşağıya aldığım her bir cümle üzerinde, yüzlerce tefekküre ihtiyaç var kanaatindeyim.

* Başım önümde O'nun efendiliğini kabul etmemden ne çıkar; asıl, O'nun bana kulum demesi lâzım...
* Secde etmeyen yüzde nur ne gezer.
* Her şey bir zattan ibaret, fakat sıfatlarla sıfatlanmış. Her şey bir harften ibaret fakat sözler çeşitli.
* Biz, ekmeğimizi yiyene kılıç çekemeyiz.
* Kâfire küfür gerek, dindara din...
* Ayıbımı yüzüme söyleyen bana zulüm etmemiş, aksine bir armağan getirmiş demektir.
* Su, yüzü yıkanmamışlara lazımdır.
* Sevgilisiyle aynı renge boyanmayanın sevgisi, renkten, kokudan başka bir şey değildir!
* Günahtan yüzlerce âlem olsa bir tövbenin hararetiyle erir, yok olur.
* Tek sıfatta duran adam az bulunur.
* Bu nefis, yalandan bile böyle kabarır, şişerse ıslah olmasına imkân yok!
* [Mezarcının sızlanışı:] Bu köpek nefsim, tam yetmiş yıl mezar kazdığımı gördü de bir an bile ölmedi...
* Kendini öven hakikatten haberdar değildir.
* Dünya nedir? Hırs ve tamah yuvası.
* Ömrün uzun olsun, kısa olsun, iki soluktan ibarettir.
* İnsaf ve merhamet sahibi olman, bütün ömrünü rükûda, secdede geçirmenden yeğdir!
* İblis dedi ki: Daima şu sözü hatırında tut; ben ben deme de benim gibi olma!
* Ahirette düştüğün hayretin bir zerresi bile, dünyada düştüğün hayretten yüz misli fazla!

Daha nice hikmetli söz var kitapta, ama hepsini buraya kaydetmem münasip olmaz. Bir kısmını da ben fark etmemiş olabilirim. Neyse.

Her okur, yeni bir hazine keşfeder klasik kitaplarda. Kendince nasiplenir.

Bu sebeple, Mantık'ut-Tayr'ın, bu ölmez eserin diğer sırlarını da yeni ve yeniden okuyacaklara havale ediyorum.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Attar, ‘Kuş Dili'yle Ne Diyor!..
MesajGönderilme zamanı: 06.10.09, 07:42 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

bizde yeniden okuyalım inşaallah.Teşekkürler.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: