Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Mustafa Özcan: Keşke bu sözler söylenmeseydi!
MesajGönderilme zamanı: 17.09.11, 07:51 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 17.01.09, 20:24
Mesajlar: 55
Keşke bu sözler söylenmeseydi!

Mustafa Özcan

Erdoğan Mısır’da İslamcılara ve Tunus’da ise laiklere yaranamadı. He iki ülkede de gezi iyi başladı ama sorunlu bitti. Nedeni, bizzat Erdoğan’ın söylemi ve ötesinde misyonu olmalı. Ne İsa’ya ne Musa’ya yarandı. İki cami arasında b(i)eynamaz kaldı. Adeta İhvan tarafından laiklik misyoneri gibi algılandı ve bu yönüyle İhvan nazarında Türkiye modelini bitirdi. İhvan Türkiye modelinin kopyalanamayacağına işaret etti. Şimdi Mısır’da Türkiye modelini benimseyen devrimciler değil, statükocular. Guya devrimcilere selam vermeye gitmişti!

Bu statükoculardan birisi bizzat Erdoğan’ın görüşmekten imtina etmediği Papa Şennude III ve askeri çevrelerdir. Zaten askeri çevreler Türkiye modeline ve özellikle de 12 Eylül modeline çok hevesli ve meraklılar. Halk devrimini çalarak bir nevi onu 12 Eylül haline getirmek istiyorlar. 12 Eylül anayasasını da Mısır’a uyarlamak istiyorlar. Mübarek’i sonuna kadar destekleyenlerden birisi de Ortodoks Kilisesi Patriği Papa Şennude olmuştur. Enver Sedat’ı bile çileden çıkaran bu adamda Erdoğan ne bulmuştur? Yoksa bu ziyaretle Hillary Clinton gibilerini mi mutlu ve memnun etmek istemiştir? Kiliselerin 75 yıl önceki emlakını geri verme kararı alan Erdoğan Mısır’da da bu adımını Papa Şennude’yi ziyaret ederek taçlandırmıştır.

Yazıktır. Mısırlılar ne umdu ne buldu? Daha Mısır’a varmadan önce Erdoğan’ın gizli misyonunu Aslı Aydıntaşbaş deşifre etti ve okurlarına müjdeledi. Erdoğan Mısır ve diğer Arap ülkelerine laiklik vurgusunda ve telkininde bulunacaktı. Bunu geçmişte Erdoğan’ı, Malezya modelini benimsemekle suçlayan bir kalem yazıyordu. Ardından Dream Tv’de Mona el Şazli ile konuşmasında Erdoğan bardağı taşıran cümleler sarf edecektir. Adeta Mısır’a laiklik pazarlayan Başbakan Erdoğan bununla da kalmamış ve tam bir kimlik mücadelesi içinde debelenen Mısır’da pişmiş aşa su katarak İslamcıların elini zayıflatmıştır.

*

İslamcılar diğerleri tarafından laiklik olarak anlaşılan ‘sivil devlet’ formülüne itiraz etmeseler bile doğrudan laiklik vurgusuna daima karşı çıktılar. Başbakan Erdoğan, Mısır’da yeni anayasanın laik karakterli ve yeni rejimin laik olacağını umduğunu söylemiş ve bununla da kalmamış :” Bu konuşmamdan sonra Mısırlıların laikliğe karşı bakış açılarının değişeceğini ve bunu içlerine sindireceklerini zannediyorum’ demiştir. Acaba Erdoğan bu konuşmayı kendi adına mı yoksa Washington adına mı yoksa Mısır Askeri Konseyi adına mı yapmıştır? Türkiye’de askere ve 12 Eylül’e karşı çık git Mısır’da benzerine destek ver!

Olacak iş değil! Zira Mısır Askeri Konseyi sözcüleri’ sivil devlet milli güvenliğimizdir’ şeklinde beyanatta bulunmuştur. Yani laikliği kırmızı çizgileri olarak görüyorlar. Maalesef Ezher Şeyhi Ahmet Tayyip ve Papa Şennude de aynı çizgiyi temsil ediyorlar. Zira onlar da statükocu. Dolayısıyla devrime rağmen eski kimlik yani statüko korunmaktadır. Başbakan Erdoğan da bu ziyaretiyle birlikte devrime değil statükoya omuz vermiştir. Bu Mısır’daki İslami kesimleri büyük bir hayal kırıklığına uğratmış ve Türkiye modelini üç talakla boşamalarına yol açacaktır. Bu ziyaret Arap Baharı nezdinde Türkiye’nin kazanımlarını berheva etmiştir. Kimse de bunu yadırgamasın. Evet, Erdoğan Mısır’daki iç çekişmede İslami kesimlerin aleyhine olmak üzere ihsas-ı reyde bulunmuştur. Bundan dolayı İhvan ileri gelenleri Erdoğan’ın açıklamasını yadırgamış ve Mısır’ın içişlerine müdahale olarak tanımlamışlardır. Erdoğan, Kahire’de İslami kimliği aşındıran bir etki yapmıştır. Dolayısıyla ziyaret amacını aşmıştır. Adeta Obama’nın ve Napolyon’un çıkışlarını hatırlatan bir ziyaret olmuştur. ‘Muiz’in Kahire’sinden Erdoğan’ın Kahire’sine’ yakıştırmaları havada kalmıştır.

*

İslami kesimler burunlarından solurken laik kesimler ise bu sözlerinden dolayı bayram ediyorlar. Bu sözleriyle Başbakan Erdoğan adeta ayağına kurşun sıkmıştır. Bir yanlışı senin veya benim yapmam ne fark eder! Bu konuşmalarıyla ve müdahaleleriyle kendi ziyaretini kendisi gölgelemiştir. Mahmut Gazlan ve Mısır İhvanı söz konusu açıklamalardan dolayı şok olmuşlardır. Halbuki, Erdoğan büyük bir coşkuyla karşılanmış ve Nasır hatta Salahaddin Eyyübi’ye benzetilmiştir. Salahaddin Eyyübi’ye benzeyip benzemediğine karar vermek için erken ama bir yönüyle Nasır’a benzediğini söylemek mümkündür.

Şöyle ki, Nasır 1952 darbesini İhvan’la birlikte yapmış ama yoluna ABD ile birlikte devam etmiş ve İhvan’ı sindirmiş ve onlar üzerinde dönüştürücü bir etki meydana getirmiştir. Belki de Nasır olmasaydı İhvan modern Mısır’ı şekillendirmiş olacaktı. Erdoğan da Milli Görüş’ün kuşatıldığı veya duvara dayandığı bir sırada dönüşüm geçirerek zamanla ve pratikte Milli Görüş kitlesini (kemmiyet bağlamında) dönüştürmüştür. Sanki bu ziyaretle de Arap dünyasında İhvan’ı yeniden dönüştürmek için gayret sarf ediyor havasına bürünmüştür.

İsrail Hayom gazetesi Erdoğan’ı bugünün Yeni Salahaddin Eyyübi’si ilan etse de yöntemlerinin farklı olduğu aşikar. Salahaddin Eyyübi İslamileştirme şampiyonu iken Erdoğan laikleştirme ve sekülerleştirme kahramanı olarak tebarüz ve temayüz ediyor. Önce İslami kitleyi dünyevileştirdi( sekülerleştirdi) ardından da İslam dünyasının geleceğini laikliğe bağladı. Eskilerin dediği gibi oldu: Nasıl inanırsanız öyle yaşarsınız ve nasıl yaşarsanız da öyle inanmaya başlarsınız. Bu, insanın kendi kendini dönüştürdüğünün hikayesidir. Die Welt, 'Erdoğan yeni halife' diye tanımlasa da dine dayalı olmayan bir hilafet ancak illüzyon veya folklorik olabilir.

Galiba Erdoğan’ı en iyi Hasan Cemal anlamış: “İsrail’de bugün bile Netanyahu-Lieberman kliğinin sözcüleri, Türkiye’de askeri vesayetin çözülmekte oluşunu ve İsrail’le ilişkilerin tepetaklak gidişini Tayyip Erdoğan’ın İslamcılığı’yla açıklama gayreti içindeler... Allah akıl versin!( 08 Eylül 2011 –Milliyet, Hasan Cemal: İsrail bu kafayla giderse, kendine yazık eder!) Allah asıl bize akıl fikir versin!


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye