Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Aşıkların Sin'i bizim Şın'ımızdan hayırlıdır..!
MesajGönderilme zamanı: 23.04.09, 00:53 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

İmam-ı Rabbanî hz. (Ks.) şöyle buyurur: " Sînu Bilâlin Indellahu Şînün../ Bilâl'in Sin'i Allah katında Şîn'dir.." (Mektub-i şerif: 512) Hz.Bilal'in (Ra.) maksûdu şın demekti ama (dilinde ki özür sebebi ile) sin diyebiliyordu.. binaenaleyh şın'ı telaffuz edememek aşıka ar olmadı hatta ar olmak şöyle dursun o özür ve hata doğruların doğrusundan ahsen oldu..

Resulullah (sav.) Efendimizin beyanı vech ile arabın aceme acemin araba üstünlüğü yoktur zira efdaliyet ancak takva iledir.. nice ümmî acem vardır ki onların sin’i (özrü) huffaz-ı arabın şın’ından (doğrusundan) daha hoştur: ve bil-aks…

güzel bir ses ve hoş bir eda ile Kur’anı kıraat etmeye 'hüsn ber hüsn' ta'bir ederler.. peki marzî bir nefis ve kudsî bir gönülle okunan Kur’an ve onu o yüzle tilavet edenin güzelliği için ne derler? İşte o ‘hüsn’ aklın ve hayalin ötesindedir…

aynı mektub’da bir fârisî mısra şöyle geliyor: " ber eşhedü tû handezend eshedü Bilâl../ Bilâl'in eshedü'sü senin eşhedü'nden daha hoştur.." zira Hz.BilaL ulu bir aşıktır.. aşıkların hatalarında ise doğruluk ve isabet hükmü vardır.. (tıpkı) manevi sekr ehlinin hali içinde sahv hali hükmü olduğu gibi.. ve işte bir beytte de şöyle geçiyor:

"Ayak sesi gelince herhangi bir tarafdan..;
Kokunu alırım da o an geçerim candan.."

zahirde teşbih îma eden ve benzerine bir çok eserde rastladığımız bu gibi ifadeler aşkın ihsas ettirdiği tedâilerdir.. bu makûle nefesler erbab-ı aşk katında caiz ve müstahsendir; şundan sebeb ki Indellah makbuldür.. zira Ma'şuk ındinde makbul olmasa âşık anınla serâyendezeban olmazdı..

hatta galebe-i aşk ile bî-karar olup böyle 'görülen ve işitilen' herşeyle heman Hakk'a intikal edivermek, ve her daim Hakk'ı muraat üzre bulunmak hoş karşılanmıştır.. çün o nameler yüce Allah içindir: ve ancak iştiyak derdi ile yazılıp istiğrak anı içinde söylenmiştir...

şimdi bu sözler alemde öyle garibtir ki -değil müşterisini bulmak- yüzüne dahi bakan zor bulunur.. bu alemde gönül sahibi gurabâya nay gibi inlemek düşüyor.. zira bunlar zevk u meşrebte ekall ve fehm u idrakte yapayalnız kalmıştır; kendi cinslerinden bir akran ve emsalleri yoktur.. muhatabları olmadığı için de sitemkardırlar.. işte dünya ne vech ile mü’min (-i kamile) zindan oluyor buradan anlamak lazım..

der-kenar: “ ben bu alemde muvâfık bir yar ve anlayışlı bir muhatabın yokluğu yüzünden ölüyorum.. ölüyorum..!” Hz.Mevlânâ (ks.)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Aşıkların Sin'i bizim Şın'ımızdan hayırlıdır..!
MesajGönderilme zamanı: 23.04.09, 08:42 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

İran’ın kuzey doğusunda Şahrud vilayetine bağlı Bistam Kasabası’nda doğan, doğuş dönemi tasavvuf hareketinin en büyük temsilcisi olan Bayezid-i Bistami (ö. 234/ 848) hazretlerinin üstatlarından birisi de Ebu Ali Sindi’dir. Bayezid, onun bulunduğu asrın "kutub"u olduğunu söylemekte ve başlangıçta onca veli varken ümmi bir demircinin bu mertebede bulunmasına hayret ettiğini söylemektedir. Fakat aralarındaki şu diyalogdan sonra bu şaşkınlığı gitmiştir. Bayezid sorar:

- Derdin nedir? Bir çare arayalım. Cevap verir Ebu Ali Sindî:

- Acaba kıyamet gününde bunca insanın hali ne olur? Bunu düşünmekten, buna yanmaktan başka derdim yok ki... (der ve hüngür hüngür ağlamaya başlar. Bayezid de ağlar.)

Bu konuşmadan sonra Bayezid şöyle düşünür: "Bunlar nefsim nefsim diyen hodbinlerden değildir. bunlar ümmetim ümmetim diyenlerdendir. Hemen içimdeki hayret silindi, kutupluk makamının bu demirciye niçin verildiğini sezer gibi oldum." (Kısakürek, Necip Fazıl, Başbuğ Velilerden 33, İstanbul, 1981, s. 31) Bayezid-i Bistami hazretlerinin Ebu Ali Sindi ile ilgili olarak şöyle ilginç bir sözü vardır: "Üstadım Ebu Ali Sindi’ye Ihlas ve Fatiha sûrelerini öğrettim o da bana ıhlası, tevhidi ve saf hakikatleri öğretti." Bazı kaynaklarda ise Sindi hakkında, namazda okunması gereken farz miktarın dışında sûre veya ayet bilmiyordu, denilmektedir. (Bkz. Uludağ, Süleyman, İslam Düşüncesinin Yapısı, İstanbul, 1999, s. 151)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 23.03.11, 19:26 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

"Bilâl'in eshedü'sü senin eşhedü'nden daha hoştur..."

...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 24.03.11, 12:37 #mesajın linki (?)

Koca koca kitapları derceden ulema; aşktan haberin var mı?
Aşk için gözünden akmış yaştan haberin var mı?
Aşk ile ilmin cedelinden
Galip olan İlla aşktan haberin var mı?

Aşıklık bir meslektir ki; erbabına düşen sırrı tutmak ağyare düşen ise hayretle bakmak!

Bizim hissemize ne düştü? erbablık mı ağyar olmak mı elan mevzu bu olsa gerek...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 30.03.11, 15:42 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

AŞK denilse ne olur kalbde "ŞIN ateşi" yanmıyorsa...

ASK denilse ne...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 31.03.11, 13:41 #mesajın linki (?)

Aşk erbabı sırrın ağyara açmaz erenler hû...
Meydanda boy boy aşığım diye gezenler hû...
Aşıklık haldir kâl ile bilinmez...
Sırrıdır hokkayı kitabı çiğneyip ezenler hû...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: