Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Rasûlullah'ın Dünyayı Teşrifi ve Mevlid Kandili Mübarek Ola.
MesajGönderilme zamanı: 05.03.09, 10:44 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Hz. Şeyh Mustafa İhsan Karadağ -Q-'dan Rasulullah ve Mevlid Kandili hakkında öğütler...

Bismillahirrahmanirrahim

Veladet kandili

Bu ay -Rebiul-evvel- Fahr-i Kainat Efendimizin ayıdır.

Cenab-ı Hakk (c.c) buyuruyor ki:
“Levlake, Levlake, Levlak; vema halektul eflak..."
“Habibim, seni yaratmamış olsaydım, kainatı yaratmazdım”

İslam alemi başlarını secdeden kaldırmasa ve bu halde devamlı salat-u selâm getirirsek yine ona olan muhabbetimizi izhar etmiş değiliz.

Bugün bir saadet kapısı açılmıştır. Bu nimetin kıymeti bilinmez ise o nimet bizde mahkum olur. Mümkün olduğu kadar Rasulullah’ın (s.a.v) üzerine salat ü selâm getirelim.

Rasulûllah (s.a.v) buyuruyor ki: “Ahir zamanda benim bir sünnetimi ihya edene Allah-u Azimüşşan yüz şehid derecesi ihsan eder...”

Dünyaya gelen bütün mahlukat sefere gitmek mecburiyetindedir, kalacak kimse yoktur. En son İsrafil (a.s.) kalacaktır.

Bugün Pazar, kainatı nurlara gark eden, cehalet dolu aleme İslam temelini atan Fahr-i Kainat bu gece dünyayı teşrif ettiği vakit, insanlık ahlâken çökmüş, cehalet ayyuka çıkmıştı. Bu gecenin tahakkuku ile; Sultan-ul enbiya Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimizin dünyaya teşrifi ile Kisra'nın sarayı yıkıldı; iki bin senelik yanmakta olan mecusinin ateşi, cehalet ateşi söndü; üçyüz altmış beş put yıkıldı.

Alemler nura gark oldu. İşte Peygamberimiz’in (s.a.v.) dünyaya teşrifiyle bütün cehalet kalkmış oluyordu.

O günkü cehalet tarifi mümkün olmayacak kadar vahimdi.

O günlerde cehalet eseri olarak kız evlatları başkası değil, babası tarafından canice öldürülüyordu.

Bunlardan biri de Hz.Ömer (r.a) idi. Ailesine dedi ki: “Kızı yıka, temizle, dayısına götüreceğim” Bunun üzerine ailesi dedi ki: “Sakın sen de cahiller gibi davranma…” Hz. Ömer (r.a) kızına mezar kazarken tozları sakalını kirletiyordu. Bu gören kızı: “Babacığım sakalın kirlendi, temizleyeyim” dediyse de Hz. Ömer (r.a), bu merhamete ehemmiyet vermeyerek, kızını bağırta-bağırta kuma gömdü.

Birgün Hz.Ömer (r.a) Peygamber Efendimiz (s.a.v) dedi ki:

“Ya Rasulûllah, bir şeye gülüyorum, bir şeye de ağlıyorum.

İslam’la müşerref olmadan, hamurdan put yapıp tapıyor, acıkınca yiyordum. Bunu hatırlayıp gülüyorum.

Bir şeye de ağlıyorum, kızımın göstermiş olduğu şefkate rağmen, diri-diri kuma gömdüm. Buna da ağlıyorum”

Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyurdular ki: “Ya Ömer, bunları iman zamanında mı yaptın yoksa cehalet zamanında mı?”

Hz.Ömer (r.a): “Cehalet zamanında ya Rasulûllah” deyince Fahr-i kainat Efendimiz (s.av.): “O zaman bundan sorulmayacaksın” buyurdular.

Anlaşılıyor ki; İslam gelince cehalet, ahlâksızlık, merhametsizlik hepsi bir anda izale oluyor, yeri nura, huzura, İslam’a tebdil oluyor.

Cenab-ı Hakk (c.c), bizleri uyandırsın. Bu üç günlük dünya hayatımızın sona ereceğini bilmeyi, buna göre Hakk’a (c.c) giden Hakk yolunu aramayı ve bulmayı nasib etsin.

Cenab-ı Hakk (c.c), teşrifiyle şereflendiğimiz bu gecenin nurundan bütün ümmete saadetler ihsan buyursun.

Fahr-i Kainat Efendimiz’in (s.a.v), dünyaya teşriflerini, İslam alemine bir müjdeci olarak Cenab-ı Hakk (c.c) tarafından gönderildiği günü o vech-i manevi ile karşılayabildikse ne mutlu bizlere...

Bu itibarla Cenab-ı Hakk (c.c) bizlere adaletli, merhametli olmayı ve gelecek bazı sıkıntıları sabırla karşılamayı ve inşaallah, gelecek günlerde sağ-salim kalırsak bugünlere benzer ve ehemmiyetli izahları dinlemeyi ihsan buyursun.

( Bu sohbet Hz. Şeyh Mustafa İhsan Karadağ'ın dünya hayatında şehadet ettiği son Mevlid Kandili münasebeti ile yaptığı nasihattan derlendi. )

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Hz. Şeyh Mustafa İhsan Karadağ -Q-'dan Rasulullah ve Mevlid
MesajGönderilme zamanı: 07.03.09, 03:06 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Allah razı olsun aziz, müstefid olduk elhamdülillah.. kürek kürek yemesek yürek yanacak amma o yürek yok bizde..! Allahu Teala Habibinin aşkı ile bizleri yaksın da bir an içinde: hem gülelim hem ağlayalım.. bu iyi bir şeydir..! cenab-ı Mevla'm bu Mevlid-i şerif'i gerçek ma'nada akil ve baliğ bir ADAM olmanın miladı kılsın bizlere.. amin..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Rasûlullah'ın Dünyayı Teşrifi ve Mevlid Kandili Mübarek Ola.
MesajGönderilme zamanı: 25.02.10, 10:39 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

tüm müminlere mevlid kandili mübarek olsun.
Bizlerinde gönüllerimizde muhabbeti muhammed (s.aV) doğmasını nasib etsin mevlam.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 14.02.11, 10:15 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Cenab-ı Hakk (c.c), bizleri uyandırsın. Bu üç günlük dünya hayatımızın sona ereceğini bilmeyi, buna göre Hakk’a (c.c) giden Hakk yolunu aramayı ve bulmayı nasib etsin.

Cenab-ı Hakk (c.c), teşrifiyle şereflendiğimiz bu gecenin nurundan bütün ümmete saadetler ihsan buyursun.

Fahr-i Kainat Efendimiz’in (s.a.v), dünyaya teşriflerini, İslam alemine bir müjdeci olarak Cenab-ı Hakk (c.c) tarafından gönderildiği günü o vech-i manevi ile karşılayabildikse ne mutlu bizlere...

Bu itibarla Cenab-ı Hakk (c.c) bizlere adaletli, merhametli olmayı ve gelecek bazı sıkıntıları sabırla karşılamayı ve inşaallah, gelecek günlerde sağ-salim kalırsak bugünlere benzer ve ehemmiyetli izahları dinlemeyi ihsan buyursun.

"Rasulullah'ın vech-i maneviyyesi"nden nasibdar eyle ya Rabbî...

Mevlid kandilimiz mubarek ola...

Alıntı:
Rasulûllah (s.a.v) buyuruyor ki: “Ahir zamanda benim bir sünnetimi ihya edene Allah-u Azimüşşan yüz şehid derecesi ihsan eder...”

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 14.02.11, 14:39 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

mübarek Mevlid kandilinizi tebrik ederim, Allah bizleri Habibinin (s.a.v.) şefaatlarına mazhar eylesin, bu kandil-i şerifi büyük fütuhatların miladı, şerlerin def'i ve hayırların vesilesi eylesin.. Âmin..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 14.02.11, 17:14 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Bu şuur ile kandilimizi taçlandıralım...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 14.02.11, 17:33 #mesajın linki (?)

Alemlerin nuru Efendimizin dünyamızı teşriflendirmesinin sene-i devriyesinde ahir ömrümüzde rıza -i ilahiye mazhar olan fiillarin failleri olmamız duası ile Mevlam bizleri hoşnutluğundan ayırmasın, dostlarıyla dost eylesin dualarımızla...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: