Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Kadir Gecesinin Belirlenmesinde Sahabenin Rüyalarının Yeri
MesajGönderilme zamanı: 02.08.12, 16:10 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Kadir Gecesinin Belirlenmesinde Sahabenin Rüyaları

İbn Ömer'den (r.a.) rivayetle, o şöyle demiştir: Peygamberin (s.a.v.) ashabından bazı kimseler rüyada Kadir gecesini Ramazan’ın son yedi gecesinde görmüşler. Bunun üzerine Rasulü Kibriya (s.a.v.):
"Görüyorum ki, rüyalarınız Ramazan’ın son yedi gecesi hakkında birbirini tutmaktadır. Artık kim Kadir gecesini arayacaksa onu Ramazan’ın son yedi gecesinde arasın" buyurmuşlar. (1)

İbn Ömer'den (r.a.) rivayetle, Rasulullah (s.a.v.):
"(Kadir gecesi hakkındaki) rüyalarınızın son on gün içinde olduğunu görüyorum. Binaenaleyh siz onu bu on günün tek gecelerinde arayın" buyurdular. (2)
İbn Ömer'den rivayetle:
Ben Rasulullah’ı (s.a.v.) Kadir gecesi hakkında şöyle buyururlarken işittim:
"Sizden bazı kimseler Kadir gecesinin Ramazanın ilk yedisinde, bazıları da son yedi gecesinde olduğunu rüyalarında gördüler. Siz onu son on gecesinde arayın." (3)
İbn Abbas'dan (r.a.) rivayetle, dedi ki: Ramazan’da, uykuda iken bana geldiler ve denildi ki: Bu gece Kadir gecesidir. Uyku hali içinde kalktım. Giyindim ve Rasulullah’ın (s.a.v.) yanına geldim. Namaz kılıyordu. Geceye baktım, yirmi üçüncü gece idi.
İbn Abbas der ki: Şeytan her gün güneşle birlikte çıkar; sadece Kadir gecesi müstesna... Zaten o gün güneş etrafa ışık yaymadan doğar. (4)

Kadir Gecesi Hangi Gecedir?
Ulemanın Kadir gecesinin tayini hususunda değişik görüşleri vardır. Bunları sıralayacak olursak, yirmi birinci gece, yirmi üçüncü gece, yirmi beşinci gece, yirmi dokuzuncu gece...
Bazıları da, son on günün tek sayılı gecelerinden birinden diğerine naklolunur, der...
Beyhaki ise Delailu'n-Nübüvve'sinde şöyle der:
Bu hususta mesele, meleklerin inişleriyle ilgilidir. Ramazan’ın son on gecesinden hangisinde melekler inerlerse, Kur’an’ın indirildiği faziletli Kadir gecesi odur.
Çoğunluğa göre ise Kadir gecesi, yirmi yedinci gecedir.

Müslim'in Zir b. Hubeyş'den (r.a.) rivayetinde: Ubeyy İbn Kab'a (r.a.) sordum, dedi ki:
- Kardeşim İbn Mes'ud, “Kim bir yıl ibadetle kaim olursa, Kadir gecesine, rastlar”, diyor. Ubey (r.a.):
- Allah O'na rahmet etsin. O insanların buna güvenmemelerini kastetmiştir. Yoksa kendisi bu gecenin Ramazan'da olduğunu, Ramazan’ın da son on gecesinde, o gecenin de yirmi yedinci gece olduğunu pekâlâ bilir, dedi. Sonra bu gecenin, yirmi yedinci gece olduğuna istisnasız yemin etti. Ben:
- Bunu neye istinaden söylüyorsun ya Ebe'l-Münzir? dedim. Ubey (r.a.):
- Alâmetine yahut Rasulullah’ın (s.a.v.) bize haber verdiği nişana göre söylüyorum. O gecenin sabahında güneş şuasız olarak doğacaktır, cevabını verdi. (5)

----------------
(1) Sahih-i Buharî, Kadir Gecesinin Fazileti kitabı. "Kadir gecesinin son yedi gecede aranması" babı. Sahih-i Müslim, Oruç kitabı. Hadis no: 205.
(2) Sahih-i Müslim, Orug kitabı. Hadis no: 207.
(3) Sahih-i Müslim, Orug kitabı. Hadis no: 208.
(4) Beyhaki, Delail, 7/33.
(5) Sahih-i Müslim, Oruç kitabı. Hadis no: 220.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Kadir Gecesinin Belirlenmesinde Sahabenin Rüyalarının Yeri
MesajGönderilme zamanı: 05.12.12, 11:40 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

İlginç...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz