Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Umre ve hac için Türkiye'den rekor başvuru
MesajGönderilme zamanı: 04.08.11, 12:40 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Umre ve hac için Türkiye'den rekor başvuru

Rüştü Kayhan SOYDAN

DUBAİ
23.07.2011

Türkiye, bu yıl en çok hac ve umre başvurusu yapılan ülke oldu.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Milli Komitesi Başkanı Saad Cemil el Kureşi'nin verdiği bilgiye göre, 963 bin 868 Türk vatandaşı kutsal toprakları ziyaret için müracaatta bulundu. Yerel bir gazeteye açıklama yapan Kureşi, bu rakamdan 329 bin 313'ünün ilk defa Suudi Arabistan'a gitmek için başvurduğunu kaydetti. Dünya genelinde umre için Suudi Arabistan'a giden ziyaretçi sayısı da bu yıl yüzde 30 arttı. Ancak iç karışıklıklar sebebiyle Yemen ve Suriye'den önceki yıllara göre daha az ziyaretçi gitti. Tunus ve Libya'dan ise bu yıl umre ziyareti olmadı.

Komite Başkanı Kureşi, Mekke ve Medine'deki otellerin aylık 1,4 milyon misafir ağırlama kapasitesine sahip olduğunu kaydetti. Umre için Suudi Arabistan'a gelenlerin ülkeden son çıkma tarihi 13 Eylül. El Kureşi, umreye gelip vizesinin süresini aşanların sayısını bu tarihten önce tespit etmenin mümkün olmadığını, fakat umre şirketleri ve acentelerin aldığı tedbirler neticesinde sayının artık çok küçük olduğunu sözlerine ekledi.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?habern ... or-basvuru

Hac çıkmayanlar umreye yöneliyor

Bu sene hac başvuruları, Türkiye’ye verilen 74 binlik kontenjanın 12 katını aşarken, umre başvurusu da 10 yılda 70 kat arttı.

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gitmek isteyenler, birden çok hac kurasına katıldıkları halde isimleri çıkmayınca umre ziyaretine yöneliyor. Kutsal topraklara umre sezonunda gitmek isteyenlerin sayısı 10 yılda yaklaşık 70 kat arttı. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel, gerek gelir düzeyinin gerekse dini alandaki bilgilerin artması nedeniyle kutsal topraklara gitmek isteyenlerin sayısında önemli artış yaşandığını söyledi.

1 milyon kişi hacca gitmek için başvurdu

Bu yıl 963 bin 868 kişinin hacca gitmek için başvurduğunu belirten Yücel, bunların 329 bin 313’ünün yeni kayıt, 634 bin 555’inin de kayıt yenileme olduğunu bildirdi. Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye verdiği kotanın nüfusun binde biri olan 74 bin olduğunu hatırlatan Yücel, Diyanet olarak başvuran herkesi hacca götürmeyi gönülden arzuladıklarını, ancak kontenjanlarla sınırlı olduklarını dile getirdi. Yücel, her sene mümkün olduğunca çok ek kontenjan almaya çalıştıklarını, ancak bunların da var olan birikimi eritmede yeterli olmadığını ifade etti. Bu yıl hac için 40 bin ek kontenjan talebinde bulunduklarını ifade eden Yücel, en az 20 bin ek kontenjan verilmesini beklediklerini söyledi. Son yıllarda umre ziyareti için yapılan müracaatlarda da ciddi artışlar olduğunu dile getiren Yücel “Gelir düzeyinin artmasının yanında halkın dini bilgilere erişiminin kolaylaşması, örneğin internetin yaygınlaşması daha sağlıklı bilgi almaları da hac yolculuğuna talebi artırdı. 2000’li yıllarda 5 bin civarında olan umre başvuruları, bu yıl özel seyahat acentaları ve başkanlığımıza yapılanlarla birlikte 370 bini geçti. Hatta umre vizesi alarak birkaç günlük Suudi Arabistan ziyaretleriyle Kabe’yi görmek isteyenler bile olabiliyor” dedi.

Ramazan’da 35 bin kişi umreye gidecek

Ergün Yücel, ocak ayında umre başvurularını almaya başladıklarını belirterek, başvuruların ilk günü Ramazan ayındaki turlar için 35 bin kişinin müracaatta bulunduğunu söyledi.

Birkaç kez kuraya katıldığı halde hacca gitme hakkı elde edemeyenlerin, umre ziyaretiyle kutsal toprakları görmek istediğini anlatan Yücel, umre başvurularının artmasında bu durumun etkili olduğunu söyledi. Ergün Yücel, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Suudi Arabistan Hükümeti’nden ödül alan ve örnek organizasyon olarak gösterilen hac ve umre deneyiminin de talep artışına neden olduğunu sözlerine ekledi.

AA

http://www.stargazete.com/ekonomi/hac-c ... 366458.htm

En son hacihamza tarafından 04.08.11, 12:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Umre ve hac için Türkiye'den rekor başvuru
MesajGönderilme zamanı: 04.08.11, 12:44 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Kâbe'ye necaset sokma çetesi

Mahmut Toptaş

01 Ağustos 2011

Bir de yeni moda bir Umre ve Hac işi çıkmış. Bu işi yapanlardan biri anlatıyor: "Sayın hocam, ateist filanı ikna ettik, Umreye götürdük" dediğinde gözümde saygınlığını yitiren bu adama "Haltetmişsiniz. Ahirette Mekke'deki Mescidi harama gizlice necaset sokmak için çete kurmaktan yargılanacaksınız.

Rabbimiz, Tevbe suresinin 28'inci ayetinde "Ey iman edenler, şüphesiz müşrikler neces (pislik) dirler. Onlar, bu yıldan sonra, Mescidi Harama yaklaşmasınlar..." yasağına rağmen siz "Ben ihram giymem, Telbiye okumam, Kabe'de bu başı secdeye indirmem" diyen ateisti gizlice gece vakti Allah'ın görmediğini zannettiğiniz yerden Mekke'ye necaset sokmaktan yargılanacaksınız" dediğimde "Biz de iyilik yaptık zannederek anlattık hocam" diyor.

Dönüşünde havaalanında "Çok etkilendim" diyen bu ateistimiz, böyle diyerek kimliksiz kişilerimizi memnun da etmiş.

Nasıl etkilendiğini açıklamamış. Umre konusunda biraz değil çok çok haddi aşıyoruz.

Orta halli bir işadamımız anlatıyor: "Dört çocuğuyla kalakalmış, hiçbir geliri olmayan bir hanıma yardım etmek için onun adına bankada bir hesap açtırdık ve her ay onun ihtiyaçlarını karşılayacak parayı otomatik olarak her aybaşında onun hesabına geçiyoruz.

O bizi görmüyor, biz de onu görmüyoruz.

Bir gün büroya çıkageldi ve "Benim şıhım Umreye gidiyor ne olur beni de gönderin" dedi. Çok ısrar etti.

Israrına yürekler dayanmaz.

Kendisine bak, bu sene seni umreye gönderemeyiz. Ancak maaşına her ay yüz elli lira zam yapıyoruz. Sen bu parayı artır, yeni sene git deyince sevindi ve "nasip yeni seneyeymiş" diyerek gitti.

Yeni sene oldu, şıhı yine Umreye gidecek ama bu hanımdan hiçbir hareket yok. Yani gitmedi" dedi.

27/05/2011 tarihli makalemde "İşyeri sahibi biri Hac ve Umre organizesi yapan şirketle anlaşmış her ay birinin parasını şirkete veriyor ve sırayla işçilerini Umreye gönderiyormuş.

Şimdi siz burada durun ve bu işadamı hakkında içinizde oluşan düşünce üzerinde bir düşünün.

"Vay be ellerde ne iyi patronlar var" mı diyorsunuz.

"Keşke ben de öyle biri olabilseydim" mi diyorsunuz.

"İyiler eksik değil" mi diyorsunuz.

Mutlaka bu işadamının iyilik yaptığını ben de düşünüyorum.

Ancak ben de kendisine "Sen parayı şirkete teslim etme. Umre parasını işçiyin eline ver ve eğer o gitmek isterse gelsin o şirketle Umreye gitsin.

Adamın borcu var ama zorunlu olarak Umreye gönderiyorsun. Ayrıca Umreye gidip gelmenin ve çevreye hediye dağıtmanın da bir bedeli var ve sen bu adamı yeniden borca sokuyorsun.

Umre nafile bir ibadettir.

Borcu ödemek ise farzdır.

Sen parayı işçinin eline ver. O isterse borcuna versin, isterse Umre'ye gitsin" dediğimi yazmıştım.

Bu sene Karaman'da kaldığım zaman içinde tanıdıklarımdan bir kaçının oğluyla arasının iyi olmadığını öğrendim.

Baba, Almanya'daki oğluna küsmüş. "Ellerin çocukları babasını Hacca ve Umreye gönderiyor sen beni göndermiyorsun" diyerek hakkını helal etmeyeceğini bildirmiş oğluna.

Ben, ona "Amca, bak senin oğlun sana bakmaya mecbur ama Hacca göndermeye mecbur değil.

Hac sana farz değil.

Bu konuda oğluna küsmen veya hakkımı helal etmem demen geçerli değildir" diyorum fakat her gün cami önünde dedikodu yapan ve oğlunun kendisini iki defa Umreye gönderdiğini anlatanların yanında boynu bükük kalan bu adama benim fetvam geçerli olmadı.

Umre ve Hac hizmeti veren Turizm şirketi sahibine "Size müracaat edenlerin kendisine Hac farz olmayanları ikna edip vazgeçirin" dediğimde "Olur mu hocam, biz teşvik bile ediyoruz. Finans kuruluşlarından bazıları Umre kredisi veriyor, taksitle Umre yapıyorlar" diyor.

Turizm kuruluşlarına sesleniyorum, Umre için müracaat eden adama "İhlas/Kul hüvallahü ehad" suresini okumasını isteyin "Kul fü" diyenlere "Kul hü" demeyi öğretin daha fazla sevap alacaksınız ve sevabınız o adam namaz kıldıkça ve İhlas suresini doğru okudukça sevap haneniz ağırlaşmaya devam edecek.

Milli Gazete

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Umre ve hac için Türkiye'den rekor başvuru
MesajGönderilme zamanı: 20.08.11, 03:48 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Umre nafile bir ibadettir.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz