Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: HACC HATIRALARI
MesajGönderilme zamanı: 26.12.08, 18:34 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Bismillah.
Her şeyi bırakıp gitmek.
işini,aşını,evini,memleketini evladını.....
aynen öbür aleme gider gibi. tut ki öldün . Ahiret yolundasın.
nitekim gitmeden vasiyetimi yazıp aneme bıraktım. Eşle dostla helalleşildi,bir kefenimizle (bi de valiz)yola çıkıldı.
Uçaktan sadece kümelenmiş ışıktan noktalar şeklinde görülen şehirler ve bunca yolun iki buçuk saatlik bir sürede alınabilmesi,rabbimin büyüklüğünü,merhametini hatırlatıyor.subhanellezi,sahharalena haza vema künna lehu mukriniyn(hiçte layık olmadığım halde bunu bize musahhar kılan rabbimi tesbih ederim) duasını okuyorum..Yine nuh as. duası, “Bismillahi mecraha ve mürsaha inne rabbi le gafururrahıym”(onun yürümeside durmasıda Allahın adıyladır)duasını sürekli tekrar ediyorum.
Gece 2 gibi cidde havaalanındayız.epey uğraştırıyorlar ciddede.sabaha kadarda,otelimize intikal edebilmek için havaalanında türk hacılara ayrılmış bölümde bekliyoruz.sabah sıra bize geliyor saat dokuza doğru.mekkede epeyce oteli arıyor şoförümüz ve öğle namazına hareme yetişemiyoruz. otelimize indirdiğinde "ikindiye kadar dinlenin hareme gideceğiz,umre tavafını yapacağız "diyorlar.ikindiye doğru eşime ben kalkamıyacağım diyorum çünkü araba tutmuş,şiddetli bir baş ağrısı,yorgunluğunda tesiriyle pelte gibiyim.eşim;"."ben öğreneyim seni götürür tavafını yaptırırım "deyip gidiyor.O gün hiç kalkamadım.eşimde ancak yatsıdan sonra gelebildi.Otelde hapis kaldım adeta.

sabaha doğru biraz iyi hissetiğim için hareme gitmek istiyorum.eşimde kırmıyor sağolsun.Seherin o nurunda sabah namazı için akın akın hareme giden hacılar sanki cennete gelmişizde cemalullahı görmeye gidiyormuşuz gibi tatlı bi telaşe içinde şevkle hareme akıyor....
ilk sabah namazını ecyad hastanesinin önünde bir ağaç altında kuş cıvıltıları eşliğinde kıldık.o kadar yüksek sesle cıvıldıyorlardı ki imamın sesiyle hoş bir ahenk oluşuyor. eşim girdirmedi hareme,öğleye doğru gelelim tenhalaşır biraz dedi.İçimden "küstün mü "diyorum Rabbime."dün gelemedim diye".bu günde bu çıktı,ayaklarım geri geri gidercesine eşimin peşine düşüp otele geliyorum.
nihayet öğleye doğru hareme gidiyoruz. gözümü kapatıyorum.eşime ;"kabeye gelince haber ver diyorum."

Kabeyi ilk görme heyecanı çok farklı. Görünüşte siyah örtülü bir bina ama göz yaşlarınıza hakim olmak imkansız.yoğun bir muhabbet in varlığı hissediliyor... O manzara,Rasulullahın "ümmeti,ümmeti" niyazını getirdi aklıma.o kadar muhabbet duymuş ki ümmetine onların perişanlıklarını,cehaletlerini,günahlarını izale için hep bi yakarış Rabbine doğumundan vefatına kadar....
.Yol boyu o kadar fakir ve perişan görünüşlü insanlar gördük ki,ümmetin zengini böyleyse fakiri nasıl yarabbi demekten kendimi alamadım.malum hacc için biraz da olsa maddi imkan lazım.ama o aşka tutulan pervaneler,lebbeyk diyerek ,başaçık,yalınayak gelmişler,o nura pervane olmaya.
biz perişan ümmetine karşı Rasulullahın engin muhabbeti kabeyi görünce ilk aklıma gelen düşüncelerdi. Ümmetin yeniden maddi ve manevi bir dirilişle eski izzetli günlerine kavuşması için dua ettim.

En son dua tarafından 07.01.09, 16:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: HACC HATIRALARI
MesajGönderilme zamanı: 26.12.08, 21:13 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

alınlarında secde izi olan insanlar gördüm...Aman ya Rabbi. nasır olmuş resmen alınlarında secdeden.
cihaddan çıkıp gelmiş gibi duran mücahit ler,üstü başı fakirane ama vakarlı duruşlarıyla ,başlarında,vücutlarında kocaman yara izleriyle.ayağı kesik,koltuk değnekli....
bilalleri,süheybler,selmanlar adeta orada...say de bakınıyorum acaba hz. haceri görebilir miyim.

tavaf ve sayda okunan dualar o kadar güzel ki.hele;"Allahım,ben senin kulun ve ziyaretçinim.Her ziyaretçinin ziyaret edilen üzerinde hakkı vardır.Sen ise ziyaret edilenlerin en hayırlısısın.Beni bağışlamanı,bana merhamet etmeni,ve beni cehennem ateşinden azad etmeni niyaz ediyorum" duası,daha bir ümitlendiriyor. O kerim rabbimizin keremine nihayet olmadığı,inşaallah bizi boş göndermeyeceği ümidi yeşeriyor.
yine ;
"Allahım bize imanı sevdirve onu güzel göster.küfrü,doğru yoldan sapmayı,ve sana karşı gelmeyi gözümüzde çirkinleştir,bizi doğru yolda olanlardan eyle"duasındaki,dini tebliğde sevdirmenin önemi,
keza yine;
"Allahım!seni sevmeyi,seni sevenleri sevmeyi ve beni senin sevgine eriştirecek işleri sevmeyi niyaz ediyorum.ey kalpleri evirip çeviren Rabbim ! kalbimi dininde sabit kıl" duasındaki güzellik,
"Rabbimiz bizi doğru yola ilettikten sonrakalplerimizi kaydırma ..."duası
"Allahım senden kamil iman,doğru ve kesin bilgi,bol,helal ve temiz rızık,sana karşı derin saygılı bir kalp,seni anan bir dil,katıksız bir tevbe,ve faydalı ilim niyaz ediyorum "duası çok güzeldi.
hepsini yazmak uzun sürer.

adeta her bir şaft bir nefis mertebesini temsil ediyordu.dualar da sanki o mertebelerin duaları gibi geldi. örneğin ikinci şaft nefsi levvame,dualarıda hep tövbeyle alakalı.4. şaft,mutmainne,dualar muhabbetle alakalı gibi....v.s.

En son dua tarafından 17.01.09, 02:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 27.12.08, 09:09 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Hayatın karmaşasından, kaçıp mevlaya sığınmak.....
eşime diyorum ki;"seni ne kadar sevdiğimi bile burada farkediyorum".
kadın ve erkek,bir bütünün iki yüzü. beyler rızık peşinde koşmaktan,hanımlar kadar ibadete ,manevi sohbetlere vakit bulamasada,hanımların her bir ibadetinin sevabına ortak oluyorlar diye düşündüm.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 27.12.08, 09:18 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Hastayım.bir taraftan antibiyotiklerle kendime gelmeye çalışırken,bir taraftanda,ya Şafi esmasını çekiyorum.bu esma üzerine düşünüyorum.
Şafi esmasıyla alakalı,önce acı versede bir temizleme ameliyesi,peşinden şefkatle yarayı onarma,acıyı dindirme,kuvvetlendirme ameliyesi aynen cerrahların önce yaraya neşter vurup sonra merhemlemesi gibi yada antibiyotikle enfeksyonun temizlenip,ağrı kesicilerle acının azaltılıp vitaminlerle kuvvetlendirmek gibi.
manende önce tevbeyle temizlenmek,peşinden teselli edici haller.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 27.12.08, 19:52 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

TEVRİYE
yeniden ihramlara bürünüldü.minaya hareket edildi.telbiyeler getirerek Rasulullahın arafat öncesi minada gecelemesi sünnetini yaşamak niyetiyle yola çıktık.
çadırlarda yol arkadaşlarımızla daha yakından tanışma imkanı oldu.haymanalı hacı ömer amcayla ilgili bir hatıradan çok etkilendim.
hacı ömer amca bir ağabeyi bir gece çağırıyor,"gel ,bir yere gideceğiz.."haymananın ara sokaklarından,kuytu,izbe,hayvan bile barınamaz denebilecek bir yere gidiyorlar. Oradan,haymananın delilerinden bir delikanlıyı alıyorlar,hamama götürüp elleriyle bir güzel yıkıyor,berbere götürüp tıraş ettiriyor,üst baş alıp giydiriyor,lokantaya götürüp karnını doyuruyor.Haymananın delileri,garipleri,hayvanları onun merhametinden hep nasiplenmiş.Kediler için özel kasapta ciğer alır,elleriyle doğrar onları beslermiş....

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 28.12.08, 17:34 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

mescidi haramın duvarları dibinde saçak altında ikamet eden fukaralar vardı.Ama pek konuşmak nasip olmadı.

namazda yanımda afganlı bir teyze vardı şeker ikram ettim nasıl sevindi yüzümü okşayıp mahbub mahbub diyordu.iki şehidi varmış.afganlılar çok değişik geldi bana orada.acının olgunluğu,bir vakar...

birde yine bi namaz sonrası bir zenciden dua istemek geldi içimden dua istedim işaretle,dua etti.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 28.12.08, 18:14 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

...

tevriye günü minadaki çadırda gece geç oldu,uyumak için hazırlık yapıyoruz .çünkü yarın yorucu bir gün olacak.üç arkadaş orada tanıştık ama sanki yıllardır tanışıyoruz. ikimizin battaniyesini yere serdik,birimizinkinide üzerimize alıp uyuyacağız. tam uzanacakken baktım ayağımın geleceği yerde bir teyze başını koymuş."teyzecim nasıl etsek,sizi uyuyunca rahatsız ederim ,bilmeden başınıza falan değerim diye korkuyorum ,"falan derken teyzeyle tanıştık.gündüzden beri bizim üçümüzün muhabbetine bakıp imreniyormuş meğerse. şunlara bi laf atayım dedim ancak nasip oldu dedi. kuran ı kerim okuma yarışmasında birinci olduğu için medinede iki odalı bi ev hediye etmiş suuudlular,yarı medinede ,yarı türkiyede yaşıyormuş.
M.Sami efendmizin,Musa efendimizin,kirazoğlu efendilerin çok yakınında bulunmuş. medinede 8 sene bir arada bulunmuşlar.teyzecim sizi geç bulduk anlatın dedik.hangi birini anlatayım dedi. sonra bir ara lafın arasında yarın arafatta öğleden sonra bi uyku bastırır siz onun ne olduğunu bilirsiniz dedi.hadi yatın yarın yorucu olacak.
uykumu iyi alayım da yarın uykum gelmesin diye düşünüyorum.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 07.01.09, 15:55 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

teyzemize bir ara arkadaş sordu,""nasıl nasip oldu size bu güzellikler,bizede anlatın."
"kendini Allah youna adıyacaksın "dedi teyzemiz. bizlere birer tesbih hediye etti.telefon numarasını verip medinede evine davet etti bir öğle yemeğine.
gece üç gibi uyandırdılar bizi izdiham başlamadan arafata hareket etmek için.abdest alıp geldiğimizde teyzemiz yoktu.
biraz beklemek zorunda kaldık çünkü o saatte bile kalabalık.Sıramız gelince otobüsleimizle arafata hareket ettik. sabah namazımızı arafattaki çadırımızda kıldık. buradaki çadırlar minadaki gibi değil. basit ama daha sevimli geldi bana .
teyzenin uyku gelir sözü aklımda olduğu için,sabah namazından sonra biraz daha kestirdim ki vakfe zamanı uykum gelmesin.
sabah dokuz civarı,Osman Nuri hoca efendinin çadırını bulalım diye telaşa düştük. sağ olsun bir genç kardeşimiz bizi götürdü. Girdiğimizde,sohbete gelecek olanlar için hazırlık yapılıyordu.yerdeki sergiler kuma belenmiş olduğundan yeni tertemiz halılar getirilmiş,yerlere açılıyor,bir taraftan gelenlere ikram edilecek kumanyalar hazırlanıyor.bizde yardımcı olduk.o kadar ince düşünülmüşki hayran olmamak elde değil. poşetlenen kumanyalara,şeytana atılacak taşları toplamamız için birer küçük poşet,birer çakı,hatta sofra bezi görevi görecek naylon örtüler konmuş. kumanya ise,pide,kavurma,elma,ceviz,meyve suyu,muz,salatalık,peynir ,helvadan oluşuyor.(çadırımıza döndüğümüzde kaç kişi doydu o kumanyadan Allah razı olsun. çünkü şirketin verdiği kumanya yetmemiş arkadaşlardan bir kısmı aç kalmıştı.)
diyanetin hazırladığı bir proğramdan sonra,diyanet başkanının konuşması ,cem-i takdimle öğle ve ikindinin edasından sonra ,diyanetin vakfe duası yapıldı gayet hoştu.
ardından herr grupun kendi çadırlarında sohbetleri vardı.Bir taraftan menzil cemaatinin çadırından hoca efendilerin sohbeti duyuluyor,bir tarafta başka cemaatlerin hocaları gruplarına vaaz ediyordu.
Osman Nuri efendininde harika bir sohbetten sonra,abdullah sert beyin vakfe duası ardından ,Osman efendinin kısa ve özlü bir duası aminlerimizle son buldu.
Sohbet harikaydı.Not defterim elimde not alıyorum.Sohbetin ortasına doğru bir uyku bastırdı.Uyumadım ama çok zorlandım.Kendimden utandım.
teyze anlarsınız demişti ama birşey anlamıyordum.arkadaşımında aynı şekilde uykusu gelmiş,kalkıp yüzünü yıkamış.daha sonra aklıma şu düşünce geldi;Doğrusunu Allah bilir.Müslümanlar,ilk kez savaşacakları bedir harbinde çok korkmuşlardı.Çünkü azınlıktılar.Kafirlerin sayısının çokluğundan ümitsizliğe kapılmışlardı.O zaman rabbimiz hafif bir yağmur yağdırmış,müminlere bir uyku hali;sekineti indirmiş,kalplerini pekiştirmişti..
bizde,ilk kez şeytan taşlayacaktık.Belki nefislerimizin şeytani yüzüyle karşılaşmadan önce Rabbimizin verdiği bir sekinet haliydi bu.
(nitekim şeytan taşladığımız ilk gün arkadaşlar korkulu düşler gördüklerinden bahsettiler. bende korkulu bir düşten uyanmış,ruya olduğuna şükretmiştim.)
vakfeden sonra,cebeli rahmeye gitmeye teşebbüs ettiysek te,çadırlarımıza bayağı uzak olduğundan arkadaşları bekletip haklarını almayalım diye yarı yoldan dönmek zorunda kaldık.müzdelifeye hareket edilecekti çünkü.(Çok üzülmüştüm ama bayramdan sonra beşinci günde bile o küçük tepecikteki izdihamı görünce arefe günü orada olabilmenin ne kadar imkansıza yakın olduğunu anladım.)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 07.01.09, 15:56 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Hava kararınca müzdelifeye hareket ettik.Müzdelifedeki o hacıların kafile kafile namaz kılmaları görülmeye değerdi.Karanlığın içinde bembeyaz nurani namaz manzaraları....sanki melekler inmiş...
cem -i tehirle akşam ve yatsı namazını edadan sonra,
Bir ara eşim,"Aya bak ne kadar değişik görünüyor" dedi.Gerçekten,etrafı halelenmiş,değişik görünüyor.Sadece biz değilmişiz farkeden.Başkalarıda farketmiş değişikliği.Hatta arkadaşımızın biri fotoğrafını çekmiş.(bayram günü fotoğraflara bakarken farkediyorlar ay,fotoğrafta arapça "lehu"şeklinde çıkmış. karanlık gök yüzünde nurani bir yazıyla.İlahiyatçı bir ağabeye sorduk;"Allah için demek" dedi.Allah için çıkılan bu yolculuktaki bu harika tevafuk tüylerimizi diken diken etti.)
müzdelife vakfesinden sonra,bir süre dinlenip taşlarımızı topladık.Genç bir arkadaş heyecana gelmiş,ceviz gibi taşlar toplamış.gülüşüyoruz. şeytanın kafasını kıracağım diyor. sembolik olduğunu,taşların nohut kadar olması gerektiğini,başkasına çarparsa yaralayabileceğinisöyleyerek ikna ediyoruz .
ve gece yolculuğuna başlıyoruz.Şeytana kadar yürüyeceğiz.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 16.01.09, 22:01 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

dua yazdı:

adeta her bir tavaf bir nefis mertebesini temsil ediyordu.dualar da sanki o mertebelerin duaları gibi geldi. örneğin ikinci tavaf nefsi levvame, duaları da hep tövbeyle alakalı. 4. tavaf, mutmainne, dualar muhabbetle alakalı gibi....v.s.

Rabbani bir ilham olsa gerek...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz