Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 040 - GAFÎR SÛRESİ
MesajGönderilme zamanı: 03.01.09, 16:37 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

040 - GAFÎR SÛRESİ

Mekke'de ve Zümer Sûresinden sonra nazil olmuştur.

Ebu Hayyân, Sûre­nin Mekkî oluşunda icmâ olduğunu söyler.

Ancak Hasen'den, beş vakit namazın Medine-i Münevvere'de farz kılındı­ğı gerekçesiyle (Halbuki beş vakit namaz Medine'de değil Mekke'de farz kı­lınmıştır, meşhur ve sahih olan budur) "Şimdi sen sabret, Allah'ın va'di mutlaka haktır ve günahının mağfiret olunmasını dile. Sabah akşam Rabbını hamd ile tesbih et." (âyet: 55) âyetinin; İbn Abbâs ve Katâde'den de "Kendilerine gelmiş kesin bir delil olmadan Allah'ın âyetleri üzerinde tartışanların göğüslerinde şüphesiz ki ulaşamıyacakları bir büyüklenme vardır. Öyleyse sen, Allah'a sığın . Hiç şüphesiz ki O, Semî'dir, Basîr'dir. Elbette ki göklerin ve yerin yaratılması, insanların yaratılmasından daha büyüktür. Ne var ki insanların çoğu bilmezler." (âyet: 56-57) âyetlerinin Medine'de nazil olduğu rivayet edilmiştir.[1]

Âyetlerinin adedi, seksen beştir. [2]

4. Küfredenlerden başkası Allah'ın âyetleri üzerinde mücadeleye girişmez. Öyleyse onların ülkelerde (serbestçe nimet içinde) dönüp dolaşmaları seni al­datmasın.

İbn Ebî Hatim'in Süddî'den, onun da Ebu Mâlik'ten rivayetle tahricine gö­re bu âyet-i kerime el-Hâris ibn Kays es-Sehmî hakkında nazil olmuştur.[3]

56. Kendilerine gelmiş kesin bir delil olmaksızın Allah'ın âyetleri üzerinde tartışanların göğüslerinde şüphesiz ki ulaşamıyacakları bir büyüklenme vardır. Öyleyse sen, Allah'a sığın. Hiç şüphesiz ki O'dur O Semî’, Basîr.

57. Elbette ki göklerin ve yerin yaratılması insanların yaratılmasından da­ha büyüktür. Ne var ki insanların çoğu bilmezler.

Ayetlerin nüzul sebebi ile ilgili rivayetler:

1- İbn Ebi Htim’den rivayetle Ka'b ve Ebu'l-Aliye şöyle diyor: Bu âyet-i kerime yahudiler hakkında na­zil oldu. [4]

2- Ebu'l-Aliye der ki: Bu âyet-i kerime onlar hakkında nazil oldu. Çünkü onlar Deccâl'in kendilerinden çıkacağını ve onun sayesinde bütün yeryüzüne hakim olacaklarını iddia etmişlerdi. İşte onların bu iddiaları üzerine Allah Tealâ Rasûlü'ne bu âyet-i kerimeleri indirerek Deccâl'in fitnesinden Allah'a sığınma­sını emretti.[5]

Bu rivayet âyet-i kerimenin medenî olduğuna delâlette açıktır .[6]

3- Açıkça görüldüğü gibi bu ayet, her ne kadar öldükten sonra dirilmeyi inkâr eden Mekke müşrikleri veya Yahudiler hakkında nazil olmuşsa da, batıl ehli olan ve Allah'ın ayetleriyle mücadele eden herkesi kapsamına alır. Ancak İbni Kesir, Ebu'l-Âliye'den gelen yukarıdaki rivayet hakkında şöyle demiştir: "Her ne kadar İbni Ebi Hatim tarafından rivayet edilmiş ise de bu, garip bir görüştür ve bu görüşte akla uzak bir zorlama vardır. En sahih olan görüş, bu ayetin umumi olarak müşrikler ve kâfirler hakkında in­miş olmasıdır." [7]

66. De ki: 'Bana Rabbimden beyyineler geldiği vakit, ben o sizin Allah'tan başka yalvardıklarimza ibadet etmekten katiyyen nehyedildim de emrolundum ki müslim olayım o Rabb'ul âlemin'e!'

Cüveybir'in İbni Abbas (r.a.)'tan rivayet ettiğine göre:

“Velîd İbni Muğîre ve Şeybe İbni Rebîa Aleyhisselâm'a:

“Ya Muhammed, söylediklerinden dön, sana babalarının ve ecdadının dini üzerine olmak lâzım gelir.” dediler. Allahü Teâlâ, Mü’min: 40/66 ayetini indirdi. [8]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Kurtubî, age. XV, 188; Alûsî, age. XXIV,39. Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/768.

[2] İmam Celaleddin es-Suyuti, Lubabu’n-Nukul Fi Esbabi’n-Nuzul, Fatih Yayınevi: 2/573.

[3] Suyûtî, Lübâbu'n-Nukûl, 11,100. Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/768. İmam Celaleddin es-Suyuti, Lubabu’n-Nukul Fi Esbabi’n-Nuzul, Fatih Yayınevi: 2/573-574. Vehbe Zuhayli, et-Tefsirü’l-Münir, Risale Yayınları: 12/354.

[4] İbn Kesîr, age. VII.141. Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/769. İmam Celaleddin es-Suyuti, Lubabu’n-Nukul Fi Esbabi’n-Nuzul, Fatih Yayınevi: 2/576. Vehbe Zuhayli, et-Tefsirü’l-Münir, Risale Yayınları: 12/416.

[5] İbn Kesîr, age. VII.141. Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/769. İmam Celaleddin es-Suyuti, Lubabu’n-Nukul Fi Esbabi’n-Nuzul, Fatih Yayınevi: 2/575-576. Vehbe Zuhayli, et-Tefsirü’l-Münir, Risale Yayınları: 12/416.

[6] Alûsî, age. XXIV,78. Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/769.

[7] Vehbe Zuhayli, et-Tefsirü’l-Münir, Risale Yayınları: 12/416-417.

[8] İmam Celaleddin es-Suyuti, Lubabu’n-Nukul Fi Esbabi’n-Nuzul, Fatih Yayınevi: 2/576. Vehbe Zuhayli, et-Tefsirü’l-Münir, Risale Yayınları: 12/432.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: