Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 13 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Hz.Şeyh M. Nazım Kıbrısî: "Ortalıkta Şeyh Çok ama Feyz Yok!"
MesajGönderilme zamanı: 10.03.11, 00:46 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

"Şeyhler Var ama Feyiz Yok !"

Hasan Burkay ve Silsile-i Aliyye

http://vimeo.com/20847081

Hz.Şeyh M. Nazım Kıbrısî, Hacı Hasan Burkay (k.s.) cemaatinden dervişlerden biat alıyor...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Şeyhler Var ama Feyiz Yok !
MesajGönderilme zamanı: 10.03.11, 10:27 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Alem Şems-i Tebrizi güneşleriyle dopdolu ama isteklisi nerede? :)

Bu da Mevlana efendimizden...

Hz. Pir buyurdu ki bu beşer içinde nice Mahbub-i Hüda vardır... Yine büyük Şah efendimiz ifade ettiler ki bu zaman çok feyizli, çok nimetli, az emekle çok kâr'ın mümkün olduğu bir vakittir.

Kısaca, karamsarlığa ve kalbin o tarz düşüncelerle daraltılmasına gerek yoktur.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 10.03.11, 11:01 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Şimdi bu tür sohbetlerin arkaplanı bilinmeden bakılırsa yanlışa düşülmesi kaçınılmaz oluyor.

Ortada somut bir olay var:

Hacı Hasan Burkay Efendi Hz.leri vefat edince arkasında kalan cemaat nasıl hareket edeceği konusunda tereddüde düşer.

İsmi gerekmeyen bir kişi -ekonomik ve siyasi ilişkilerinden de etkilenilerek- postnişin ilan edilir.

Hacı Hasan Burkay Efendi Hz.lerinin yakın müridlerinden M. AYDIN MENDİ Efendi "yeni postnişine biat" konusunda kalben mutmain olmadığı için 3 YIL ÖNCE Kıbrıs'a giderek önceden tanışık olduğu Hz. Şeyh M. Nazım Kıbrısî'den biat alıyor. Bu videodan anlaşıldı ki Hz. Şeyh M. Nazım Kıbrısî kendi silsilesinin icazetini de vermiştir. Bu şekilde Hacı Hasan Burkay Efendi Hz.lerinden biatlı bazı müridler artık Nakşbendi-Dağıstanî kolundan "icazet sahibi" olan Aydın Efendi (rh.a.)'e biat ediyorlar.

Şimdiki hal ise şu: M. Aydın Mendi Efendi (rh.a.) yakınlarda (23.01.2011 tarihinde) ahirete irtihal etmiş (maalesef bu video ile haberim oldu.) ve etrafındaki müridlerden videodaki insanlar, istişare için Hz. Şeyh M. Nazım Kıbrısî'ye müracaat ediyorlar.

Şimdi bu bilinmeden bu video dosdoğru anlaşılamaz...

Forumda icazet konulu başlıkta tartışılan durumun çok tipik bir örneği...

(Hacı Hasan Burkay Efendi Hz.leri ile Hz. Şeyh M. Nazım Kıbrısî arasında silsilenin iki halka ötede birleşmesi gibi ÖZEL bir durum daha var.)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 10.03.11, 12:09 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Ruhan yazdı:
Alem Şems-i Tebrizi güneşleriyle dopdolu ama isteklisi nerede? :)

Bu da Mevlana efendimizden...

Hz. Pir buyurdu ki bu beşer içinde nice Mahbub-i Hüda vardır... Yine büyük Şah efendimiz ifade ettiler ki bu zaman çok feyizli, çok nimetli, az emekle çok kâr'ın mümkün olduğu bir vakittir.

Kısaca, karamsarlığa ve kalbin o tarz düşüncelerle daraltılmasına gerek yoktur.

Muhterem Ahmet Taşgetiren anlatıyor:

"Evet, cemaat enaniyeti diye de ifade edilebilir. Yani, nasıl kişinin enesi varsa, cemaatlerin, grupların da enesi oluşabiliyor, vardır demiyorum, ama oluşabiliyor. Bunun da farkına varmak lazım. Çünkü bir cemaat oluş, Allah’ın davasına hizmet içindir, öyle olmalıdır. Yani dünya menfaati için olmamak gerekir.

Allah’ın rızasına ulaşmak, ona hizmet ana gaye ise, o zaman her cemaatin o gaye istikametindeki hizmetini hepimizin önemsememiz gerekir.

Hepimizin birbirimize dua etmemiz ve hepimiz birbirinin hizmetinin çoğalması için duacı olmamız ve mümkünse yardımcı olmamız lazım

Çünkü o cemaat de Allah’ın yoluna gidiyor, ben de Allah’ın yoluna gidiyorum. Dolayısıyla, diğerini kıskanmam, ayağına çelme takmam, hızını kesmem, bunlar aslında Allah yolunda bir hizmetin yolunu kesmek anlamına geliyor
.

Yani, eğer rahmeti kıskanmaksa, “o daha çok çalışıyor, benden daha çok Allah’ın Rahmetine nail olacak” gibi bir his ki, bu his de çok önemli bir yanılgıyı ifade ediyor. Çünkü Allah’ın rahmeti şu veya bu guruba verilmekle bitmeyecek bir rahmettir. Sonsuz bir rahmettir.

Ama bence asıl problem, nefislerimizin hizmet gibi, dava gibi, misyon gibi algılanır hale gelmesidir. Nefsin kendi damgasını vurmasıdır. Ve onu bizim hizmet zannetmemizdir. Problem orada ortaya çıkıyor. Yani, hizmetten uzaklaşıyor, gurubun büyüklüğü, hâkimiyeti, çıkarı öne çıkıyor, başka bir gurubun hizmetini görmez hale geliyoruz. Kardeşlik hukuku önemli ölçüde yaralanıyor. Ve bana göre bu da, yapılan hizmetlerin bereketini tamamen ortadan kaldırıyor. Ben şöyle diyorum, Cemaatler arasındaki ilişkilerde duayı önemsememiz lazım ve her cemaat diğeri için; “Ya Rabbi! O kardeşlerimizin hizmetlerini bereketli kıl” diye dua etmesi lazım diye düşünüyorum."

Sadece ben terbiye ederim, alemde ben gibisi yoktur gibi sözler kalbe hoş gelmediği gibi, o cemaati de yukarıda zikredilen menfi tesirlerin içerisine atacaktır. Yalnızca biz varız demeye başlayacaklardır. Bizim silsilede isen, bizim silsilenin yakınlarında isen iyi adamsın, değilsen mahrumlardansın; ama yine de zikrediyorsun ya, ahir zamanda bu bile kârdır gibi düşük ve sönük düşüncelere gireceksin.

Allah'ın rahmetine, feyzine mani olunamaz. Allah'ın işine de karışmamak lazımdır. Böyle tiplere tasarruf hakkı verilmez derlerdi. Merkez Efendi'nin kıssası bu konuda pek manidardır.

Yol kesicileri tarikatlarda daha çok. Başka yere değil yalnız bize gel diyenler, o adamı kazanamamışsa, en büyük yol kesicisi olmuşlardır. Başka yerlerden de adamı soğutmuş olacaklardır. Allah'ın rahmeti, feyzi sana mı bağlı, sen bak kendi işine..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: "Şeyhler Var ama Feyiz Yok !"
MesajGönderilme zamanı: 10.03.11, 13:03 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Mezhebi oldukça genişleyen bu A.Taşgetiren, küfrü, papazları ve kafirleri hoş görenleri bakınız nasıl meth-u sena ediyor !
Neûzubillâh! Kendisinden ellerimizi ve ayaklarımızı tamamen yıkadık !

http://www.diyalogsitesi.com/Forum.asp? ... radi=ahmet taşgetiren

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 10.03.11, 13:31 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Şah-ı Nakşibend'e atfedilen "Diğer tarikatların sonunda ulaşılan,bizim tarikatımızın başında ulaşılır" gibi bir sözü vardır.
Diğer tarikleri seviyor ve hakk görüyorsam; Molla Camii nasıl hem nakşibendi hemde ibni arabi aşığı oluyorsa,bir Hakkani mübtedisi olarak bende bu sözlere öyle bakıyorum.Tarih büyüklerin yollarını bu tür öven sözlerine şahiddir.Kişinin hangi iklimden,hangi halle konuştuğu ise gözönünde bulundurulmuyor.Bunca Mevla dostlarıyla olan ahbablığı ve onların nedense olmayan tenkidleri düşünülmüyor...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Hz.Şeyh M. Nazım Kıbrısî: "Ortalıkta Şeyh Çok ama Feyz Yok!"
MesajGönderilme zamanı: 10.03.11, 13:43 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

talib yazdı:

Muhterem Ahmet Taşgetiren anlatıyor:

Çünkü o cemaat de Allah’ın yoluna gidiyor, ben de Allah’ın yoluna gidiyorum. Dolayısıyla, diğerini kıskanmam, ayağına çelme takmam, hızını kesmem, bunlar aslında Allah yolunda bir hizmetin yolunu kesmek anlamına geliyor.

Yani, eğer rahmeti kıskanmaksa, “o daha çok çalışıyor, benden daha çok Allah’ın Rahmetine nail olacak” gibi bir his ki, bu his de çok önemli bir yanılgıyı ifade ediyor. Çünkü Allah’ın rahmeti şu veya bu guruba verilmekle bitmeyecek bir rahmettir. Sonsuz bir rahmettir.
...

Ben şöyle diyorum, Cemaatler arasındaki ilişkilerde duayı önemsememiz lazım ve her cemaat diğeri için; “Ya Rabbi! O kardeşlerimizin hizmetlerini bereketli kıl” diye dua etmesi lazım diye düşünüyorum."

Taşgetiren'in bu yazısını hizmete katkı için -kendisinin yazı yazdığı gazeteyi de satın alan-, ülkemizin (ve hatta okyanuslar ötesinin) en büyük (!) cemaati için yazdığı ortada !

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 10.03.11, 13:46 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

yakuti yazdı:
Mezhebi oldukça genişleyen bu A.Taşgetiren, küfrü, papazları ve kafirleri hoş görenleri bakınız nasıl meth-u sena ediyor !
Neûzubillâh! Kendisinden ellerimizi ve ayaklarımızı tamamen yıkadık !

http://www.diyalogsitesi.com/Forum.asp? ... radi=ahmet taşgetiren

Kafirlikle itham ettikleriniz kafir değiller ise, bu söz size dönecektir. Bu konuda ne kadar cesursunuz. Cehaletin bu kadarına pes.

Her konuda ilgili ilgisiz birilerine sadece sataşıyor, etrafa ...... saçıyorsunuz. Hangi kaynaktan besleniyorsunuz sorusunu sormayacağım. İnşaallah bir gün güzelliklerle buluşur da etrafa güzellik saçarsınız.

Sizin gibilerin burada tutulmasını yadırgamıyor da değilim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 10.03.11, 13:56 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

talib yazdı:
Kafirlikle itham ettikleriniz kafir değiller ise, bu söz size dönecektir. Bu konuda ne kadar cesursunuz. Cehaletin bu kadarına pes.
Her konuda ilgili ilgisiz birilerine sadece sataşıyor, etrafa saçıyorsunuz. Hangi kaynaktan besleniyorsunuz sorusunu sormayacağım. İnşaallah bir gün güzelliklerle buluşur da etrafa güzellik saçarsınız.
Sizin gibilerin burada tutulmasını yadırgamıyor da değilim.

Asıl siz "Fasıkları ve küfrü hoş görenleri methu sena ederek saçıyorsunuz!
Siz İslâm Dinini, bugüne kadar hiç öğrenememişsiniz bundan sonra da öğrenmeye bile niyetiniz yok !..

En son yakuti tarafından 10.03.11, 14:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Hz.Şeyh M. Nazım Kıbrısî: "Ortalıkta Şeyh Çok ama Feyz Yok!"
MesajGönderilme zamanı: 10.03.11, 14:01 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Hz.Şeyh M. Nazım Kıbrısî: "Ortalıkta Şeyh Çok ama Feyz Yok!"

Başlığın bu şekilde değiştirilmesi, lamı cimi yok kardeşim hakikat budur demek için mi acaba?

Nazım Efendi'nin bağlısı olup da bu şekilde beylik laflar edince insan daha mı çok feyizlere muhatap oluyor, merak ediyorum.

En üst perdeden konuşunca, insanın ruhu özgür mü kalıyor yoksa nefsi mi tatmin oluyor?

Biz resulün tabileriyiz, biz son velinin bağlılarıyız, biz Mehdi'nin askerleriyiz, hak olan tek cemaat/tarikat biziz gibi söylemlerle nereye ulaşabileceğimizi düşünüyoruz?

Üstünlük takvadadır diye biliyoruz ama üstünlüğü başka yerlerde arıyoruz sanki.

Ortalıkta şeyh çok ama hakiki şeyh efendiler de her zaman vardır. Ortalıkta bol keseden atıp tutan çok maalesef.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 13 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: