Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Şah-ı Nakşbend Hakkında - Doç.Dr. Necdet Tosun
MesajGönderilme zamanı: 24.02.11, 18:42 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Necdet TOSUN Şah-ı Nakşbend Muhammed Bahaeddin Buhari hz.ni anlatıyor.

http://vimeo.com/20253799

Sohbet toplam 2 saatten fazla...
Verilen bölüm sadece baştaki 10 dk.lık kısmı...

(ÜLKETV-Açık Deniz Programı,12.02.2011)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Şah-ı Nakşbend Hakkında - Doç.Dr. Necdet Tosun
MesajGönderilme zamanı: 25.02.11, 09:41 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Necdet Tosun

1971 senesinde Bandırma'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bandırma?da tamamladı. 1993'de Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde "İbn Arabî Öncesi Tasavvufta Halvet ve Uzlet" adlı teziyle yüksek lisansını (1995), "Tasavvufta Hâcegân Ekolü (XII-XVII. Asırlar)" isimli teziyle de doktorasını tamamladı (2002).

Orta Asya ve Osmanlı tasavvufu üzerine muhtelif makâle ve tercümeler yayınladı. 1998'de Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi'ne araştırma görevlisi olarak atandı.
Hâlen bu görevine devam etmekte olup evli ve iki çocuk babasıdır.

ESERLERİ:

Bahaeddin Nakşibend
Resim
Yayın Yılı : 2002
Sayfa Sayısı : 465
ISBN : 975-574-328-6
Fiyat YTL : 16,00 TL

İmam Rabbani - Ahmed Sirhindi
Resim
Yayın Yılı : 2005
Sayfa Sayısı : 176
ISBN : 974-574-425-8
Fiyat YTL : 10,00 TL

Hayat Nedir?
Resim
Yazar : Hace Yusuf-i Hemedani,
Çevirmen : Necdet Tosun
Yayın Yılı : 1998
Sayfa Sayısı : 104
ISBN : 975-574-211-5
Fiyat YTL : 8,00 TL

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 25.02.11, 15:25 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

sohbeti izlemeye çalıştım.Hz.Nakşıbend'in hayatının bir döneminde cellatlık yaptığını söyledi hoca.
Daha önce hiç duymamıştım çok şaşırdım.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 25.02.11, 18:09 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

dua yazdı:
sohbeti izlemeye çalıştım.Hz.Nakşıbend'in hayatının bir döneminde cellatlık yaptığını söyledi hoca.Daha önce hiç duymamıştım çok şaşırdım.

Bu videoyu izlemedim. Esasen nete asılan hibçir videodaki bilgiye göre de fikir yürütmek hiç işime gelmeyen bir durumdur. Şah-ı Nakşibend (k.s.) Efendimiz hayatının hiçbir döneminde cellâtlık yapmamıştır-yapmaz-yapmış olamaz ! Hiçbir muteber eserde böyle bir bilgi naklounmamıştır. Asıl fikir ve biyoğrafi çarpıtma cellâdlığını yapanlar, böyle bir şeyi onun hayatına sokup ona atıfta bulunanlardır.
İşte, dikkat etmediğimiz, sürü gibi olduğumuz ve şuursuz davrandığımız zaman neye, kimlere ve nasıl alet olduğumuzu gözlerimizle bir kez daha görelim ve ona göre din konusunda ve büyük şahsiyetler hakkında yazılar asalım ! Yoksa, Yunus'un dediği gibi, ele geleni yeyip, dile geleni dersen bizden o zaman harika bir TAHRİBATÇI ve ÇARPITMACI olur !

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 25.02.11, 19:54 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Şah-ı Nakşibend'le alakalı hangi kaynağa bakarsanız bakın,cellatlık hususundaki ihtimalleri görürsünüz.Çoğu yerde geçiyor,kesinliği belirtilmemekle beraber...
Cellat olması da kötü birşey değildir.İslami devletin cezalandırdığı kimselerin cezasını tatbik etmek günah değil.Öyle olsa misalen,bütün kadıların günahkar olmaları lazım gelirdi.

CHP muhalefeti etmeyelim :)
İçi dolu olsun biraz...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 25.02.11, 20:38 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Henüz daha üç günlükken silsile-i şerifin büyüklerinin himmet ve tasarrufları altına giren ve mahlûkatın tümüne şefkat nazarıyla bakan bir tarikat büyüğünün cellât olması muhaldir. Sen isimlerinin başında "Prof.Dr." kısaltmaları geçen her insana inandığın sürece, asla hakikata kavuşamazsın diye düşünüyorum.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 25.02.11, 22:24 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Peki yakuti abi :)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 25.02.11, 22:38 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Vukuf-i Kalbi yazdı:
Peki yakuti abi :)

Bak kardeşim,

Bu konuda ilk olarak Şah-ı nakşibend Hz.lerinin "cellât" olduğunu yazan Prof. Dr. Hamid Algar'dır. İnsan Yayınları tarafından yayınlanan "nakşibendilik" adlı kitabında bu bilgiyi vermiştir ve bir hayli de tepki almıştır. Bilindiği gibi, bu adam aslen İngilizdir ve sonradan müslüman olmuştur.

Şimdi senin de burada videosunu astığın Doç. Dr. Necdet TOSUN belki de bu adamın görüşlerinden etkilenerek böyle bir şey söylemektedir. Bunların nakşibendiliği sulandırmak ve bağlılarının kafalarını karıştırmak isteyen bir güruh olduğunu düşünüyorum. Bu benim acizane görüşüm. Katılırsın-katılmazsın o senin bileceğin iş !

Ancak, şu kadar var ki Şah-ı nakşibend "cellâtlık" gibi bir meslekle asla iştigal etmemiştir.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 26.02.11, 00:54 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Cellatlık meselesiyle ilgili nette şöyle bir menkıbe buldum.
Alıntı:
Müritlerinden biri, Hace Hazretlerine bağlanma sebebiyle ilgili olarak şunları anlatır:
- Bir bayram günü, Şah-ı Nakşibend Hazretleri Buhara daydı. Sufileri, Hace Hazretlerinin bayramını tebrik etmek için gruplar hâlinde ziyarete geliyorlardı. Şah-ı Nakşibend Hazretleri, büyük bir memnuniyetle müritlerinin hizmetlerine koşuyordu. Hasta olmasına rağmen, misafirlerine bizzat kendileri hizmet ediyordu. Hatta misafirlerine mübarek omzunda etler taşıyor, yemek pişirme işiyle bizzat meşgul oluyordu.
İşte Hace Hazretlerinde, müşahede etmiş olduğum bu güzel ahlâk örnekleri, ona olan sevgimin artmasına sebep oluyordu. Aradan bir müddet geçti. Hace Hazretleri, bir şeyler almak üzere beni evine gönderdi. Ama ben evini bilmiyordum. Bu sebeple bana, Köye yaklaşınca evimi sor, sana tarif ederler. Ev halkından yemek yapmak için lâzım olan kap kacakları iste; eğer evden cevap alamazsan, kapının üzerindeki halkayı daha kuvvetli vur. Sonra sana verilen kap kacakları al gel. dedi.
Köye ulaştığımda, evinin önünde oturmuş bir kadın gördüm. Kadına Şah-ı Nakşibend Hazretlerinin evini sordum. Ama kadın terk-i edepte bulunup ağır sözler söyledi. Ardından, Buralarda öyle şeyh filan yok! Ancak şu ilerde yankesici ve cellat olan biri var! deyince; bu edepsiz sözlerin tesiriyle yüreğim daraldı.
Nihayet Hace Hazretlerinin evini buldum. Bana söylendiği üzere kapıyı çaldım. Hace Hazretlerinin istemiş oldukları kap-kacakları aldım. Gerisin geriye dönüp, yanına vardığımda, Hace Hazretleri bana bakıp:
- Seni göndermiş olduğumuz hâl üzere geri dönmedin. Üzerindeki bu değişikliğin sebebi ne ? diye sordu.
Hace Hazretlerine, o kadından duymuş olduğum sözleri ilettim. Hace Hazretleri şunu söyledi:
- Sofra getirmeyi unutmuşuz! buyurdu.
Şah-ı Nakşibend Hazretlerinin bu isteğini yerine getirmek için tekrar köye gittim. Bu kez aynı kadın yine oradaydı. Bu kez yine söyleniyordu:
- O nasıl bir mürşit, dergâhında ne halvet, ne sesli zikir, ne de sema var!..
Anlaşılan büyükler hakkında sarf ettiği sözlerinde giderek sınırı aşıyordu. Ama ben bu sözleri işitince yüreğim öncekinden çok daha şiddetli sıkışmaya başladı. Benim bu hâlimi gören aynı kadın, cefâ verici sözlerini daha da arttırdı.
Nihayet, Hace Hazretlerinin ev halkından sofrayı alıp, geriye döndüm. Şah-ı Nakşibend Hazretleri bana şöyle dedi:
- Bu kez hâlin, öncekinden daha da değişmiş!..
Durumu kendisine anlattım. Hace Hazretleri şöyle buyurdu:
- Şu bostanın dışında ziraatla meşgul olan Emir Hüseyin adında bir müridimiz var, onu çağır, dedi.
Hace Hazretleri, Emir Hüseyin e:
- Filanca kadına git, ona, Cellât olmana rağmen, bizi cellâtlıkla suçluyorsun! de. Eğer itiraz eder, Ben ne gibi bir cellâtlık yapmışım? diye sorarsa; Sen filan kimseyle zina ettin. Bunun sonucunda, insanlar seni kınamasınlar diye cenini düşürüp falan yere gömmedin mi!? de. Sen de Emir Hüseyin in arkasından git. Bak, bakalım bu kez kadın, neler diyecek? dedi.
Emir Hüseyin ile birlikte kadının yanına gittim. Emir Hüseyin kadına Hace Hazretlerinin söylediklerinin aynısını söyledi. Sözleri işiten kadın bu kez ağlamaya başladı:
- Bir kabahat işledim ve tövbe ettim. Ancak benim işlediğim bu hatayı, hiçbir Allah kulu bilmiyordu!&deyince, Emir Hüseyin:
- Allah Teala bunu bildirmemiş olsaydı, o Allah dostu Şah-ı Nakşibend Hazretleri bunu sana nasıl söyleyebilirdi! dedi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 26.02.11, 01:15 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

cellatlık iddiasını ortaya atan Hamid Algar'ın Nakşıbendilik kitabıyla ilgili insan yayınları yönetimine Murat Arıkan'ın yazdığı yazıdan ilgili bölüm:

Alıntı:
Yazar 20. ve 65 sayfalarda bir iki menakıbı kaynak göstererek Şah-ı Nakşıbend’in bir dönem cellatlık yaptığını yazmış, hatta kitabın sonunda İslam ansiklopedisine yazdığı maddelerden oluştuğu anlaşılan kısımda da bu geçiyor.

Böyle bir şey hiçbir yerde kabul görmemiştir, menakıbın birinde gördü diye koskoca Şah-ı Nakşıbend’i cellat yapan Hamid Algar’a bu yaptığından ötürü ne denir okurun takdirine bırakıyorum, eğer son kısım benim anladığım gibi İslam Ansiklopedisi maddelerinden oluşuyorsa böyle bir şeyi ansiklopediye aldıklarından ötürü yayıncı İSAM yetkililerine de teessüf ederim.

Daha önce gördüğüm bazı hatalarından ötürü Hamid Algar’a madde yazdırılmaması gerektiğini kendilerine vaktiyle yazmıştım, bu okuduğum kitap ne kadar haklı olduğumu göstermiştir.

.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: