Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Murat Solmaz: "Şarkılarımda gençlere güzel mesajlar var"
MesajGönderilme zamanı: 22.08.09, 09:52 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Murat Solmaz: "Şarkılarımda gençlere güzel mesajlar var"

Hoşgeldin albümüyle dikkatleri üzerine çeken Murat Solmaz gençleri eğlendirmek yerine düşündürmek istediğini açıkladı.

Solmaz, "Şarkılarımda yaşanmışlık var, gençlere güzel mesajlar var" dedi...

Hayatını müziğe adayan ve 5 yıllık müzik öğretmeni olan Murat Solmaz'ın tek amacı yaptığı şarkılarla gençlere yararlı mesajlar verebilmek. Genç sanatçının şöhret de umrunda değil. O sadece yaptığı eserlerin değerinin anlaşılmasını istiyor...

Müzikle tanışmanız nasıl oldu?

Ortaokul sonunda hediye olarak babam org almıştı. Orgta çok seslilik olduğu için, beste yapma kabiliyetim o zaman ortaya çıktı.

Hoşgeldin adlı albümünüzde ne tarz müzikler var?

Türk müziği enstrümanlarıyla Batı müziği sentezi oldu albüm. Sözlerin 8 tanesi Fethullah Gülen Hoca Efendi'ye ait. 3 tane söz ile bütün besteler ise bana ait. Hepsini bir araya getirip bir albüm yapalım dedik ve Gazze parçasına klip çektik. Albümün tüm gelirini ise Kimse Yok Mu? derneğine bağışladık.

Bu albüm için tasavvuf albüm diyebilir miyiz?

Tasavvuf sözler de var ama müzikal yapıda yok. Gençler tasavvuf müziği ağır olduğu için dinleyemiyorlar.

Albümünüzün diğer albümlerden farkı nedir?

Pop ya da alternatif müziklerde çok fazla mesaj yok. Onlar sadece insanları eğlendiriyor. Ben daha çok düşündürmek istiyorum. Sabır diye bir parçamız var, sabretmenin önemini çok güzel vurgulamış şairimiz. Belki insanların öfkeli anlarında etkili olur. Muhakkak yaşanmış, yaşanabilir parçalar var.

Albümde neyi amaçladınız?

Öncelikle paylaşım. İlla ki şuralara geleyim, buralara geleyim derdimiz yok. Yeter ki eserler hak ettiği yere gelsin. Müzik ortamındaki içi boşluktan farklı bir çizgisi olsun. Verilen mesajlar anlaşılsın.

Gazze şarkısı nasıl doğdu?

Gazze bir örnek. Dünyanın her yerinde Türkler'e karşı yapılan zulmü gözler önüne seriyor. Son olarak Çin'in yaptıkları malum. Kalıcı olması için yaptım.

Türkçe Olimpiyatları'yla ilgili olarak da bir şarkınız var...

115 ülkede Türkçe öğretiliyorsa, o küçücük çocuklar İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okuyabiliyorsa etkilenmemek olanaksız. Şarkı sözleri bir çırpıda çıktı.

MURAT SOLMAZ KİMDİR

1979 yilinda izmit te dunyaya geldi.lise yillarinda beste yapma ve soz yazma kabiliyeti inkisaf etti.Marmara universitesi piyano-san bolumunu bitirdi.

Özel Fatih Eğitim Kurumlarında Müzik Öğretmeni Olarak Görev Yapan Murat Solmaz, Çıkardığı 'Hoşgeldin' Adlı Albümününden Elde Ettiği Geliri Kimse Yok mu Derneği Aracılığıyla Gazze'ye Bağışlayacak.

Ulkemizde ve zannediyorum dunyada ilk defa SANAT-MUZIK adina boyle bir proje gerceklesiyor. İyi bir ornek olmasini umit ediyoruz. Sanat ne icindir? Sorusunun cevabi bu olsa gerek. Insanlik, yardimlasma, kanayan yaralari sarma, susturulan bir masum toplulugun sesi olma, onlari sarkilarda yasatma, insanlari gercek aska ve sevgiye yonlendirme gibi konularda… vesile olabilmek.

Yaşatma zevki ile yaşamak cok onemli bir ayrintidir ama yaşamanın hazzı oradadır. ABD'nin Los Angeles şehrinde yaşayan Michael Heart adlı müzisyenin, Gazze'de yaşanan dram üzerine WE WILL NOT GO DOWN (Song for Gazza) ASLA TESLİM OLMAYACAĞIZ adlı bir şarkı yazip seslendirmesi cok guzeldi. Samimi duygular ile yazildigi belli.. Ancak yeryuzundeki sanat dunyasinin bu tur olaylara karsi gereken duyarliligi gostermemesinin beni derinden uzdugunu belirtmek isterim. Sanatcilari hassasiyete, duyarlılıga ve cesarete davet etmek benim gorevim degil galiba. Ama icimden gecenler bunlar.

18.08.2009

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz