Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: TDK Başkanı'ndan dünya dili iddiası
MesajGönderilme zamanı: 18.06.09, 21:59 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

TDK Başkanı'ndan dünya dili iddiası

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, ''Türkçemiz, dünya dili olma yolundadır'' dedi.

18 Haziran 2009

Şükrü Haluk Akalın, Karabük Üniversitesi'ni ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, bulunduğu bölgede güçlü ve prestijli ülke olmasının dünya uluslarının Türkçe'ye olan ilgisini artırdığını kaydetti.

Asya ile Avrupa arasında köprü görevi gören Türkiye'nin önemli bir coğrafyada bulunduğunu ifade eden Akalın, şöyle konuştu:

''86 ülkede ortaöğretim düzeyinde Türkçe seçmeli ders olarak okutuluyor. 9 ülkede Türkçe eğitim yapan üniversite bulunuyor, 26 ülkede de Türkoloji enstitüleri eğitim veriyor. Birleşmiş Milletler üyesi 192 ülkeden 120'sinde Türkçe, konuşulan diller arasındadır.

2005 yılı verilerine göre Anadolu Türkçesi'ni konuşan dünyada 77 milyon insan bulunuyor. Türkçemiz, dünya dili olma yolundadır.''

Akalın, kurumlarının sanal ortamda açtığı siteyi 99 ülkeden insanların ziyaret ettiğini bildirdi.

Akalın, daha sonra üniversitedeki ''Türkçe'nin Gücü'' konulu konferansa katıldı

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz