Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Kızların eğitimi, Mevlana stratejisi / Taha AKYOL
MesajGönderilme zamanı: 15.06.09, 02:48 #mesajın linki (?)

Kızların eğitimi, Mevlana stratejisi

Taha AKYOL

Milliyet

14 Haziran 2009

HZ.ALİ’NİN Mezar-ı Şerif’teki türbesinden çıkıyoruz. Kapının solunda bir grup burkalı kadın bekliyor; biz çıktıktan sonra türbeye girecekler.

Yanlarına yaklaştım, tebessüm ederek, elimi sallayarak selamladım:

- Esselam’ü aleyküm ve rahmetullah!

Selamım cevapsız kaldı, hızla uzaklaştılar, biraz ileride yine beklemeye başladılar.

Çarşıda pazarda alışveriş yapıyorlar tabii. Ama bir erkekle selamlaşmak niye bu kadar zor!

İçimde bu ezilmişliğe derin bir isyan duygusu hissettim.

Mezar-ı Şerif ve Cevizgan gibi ‘kenar’ illerde burkasız kadın görmedik diyebilirim.

Kâbil’de, her tarafta terör tehdidi hissediliyor ama yine de nispeten canlı bir sosyal hayat var. Burkalılar da, başörtülü ve yüzleri açık bakımlı kızlar ve kadınlar da var.

Denedim, erkeklerle çekinmeden konuşuyorlar, özgüvenleri yerinde.

Kâbil’de bu açıdan içimiz ferahladı.

Kadının eğitimi

Afganistan’da 15 yaş üzeri nüfusta erkek okuryazar oranı yüzde 43, kadınlarda bu oran yüzde 12.6’da kalmış! Bütün mesele burada.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Afganistan’daki Türk okullarını ziyaret etti.

Şibirgan’da Habibe Kadiri Kız Lisesi’ndeyiz. Afgan kökenli bir Türk işadamı, annesi Habibe Hanım’ın anısına yaptırmış. Bizim Milli Eğitim tarafından yönetiliyor. Öğretmenlerin tamamı bayan ve Türk.

Okul Müdiresi Sultan Ceylan hemşerim çıktı; Yerköylü imiş. Sınıf öğretmeni Sema Yalçın bana sınıfları gezdirdi. Bütün kadın öğretmenler, bütün kız öğrenciler, bütün sınıflar pırıl pırıl, hayat dolu...

Taliban, bu bayan öğretmenlerin kaldığı lojmana roketlerle saldırmıştı! Çünkü, öğretmenlerin anlattığı gibi:

- Yüksek sınıflara başlangıçta burkayla gelenler oluyor, okul içinde çıkarıyorlar. Karışmıyoruz. Bir iki ay geçmeden artık sokakta da burka giymiyorlar kendiliklerinden. Bunun için bize teşekkür eden anneler oldu.

Öğretmen lojmanı Türk özel timi tarafından korunuyor!

Okulda çocuklar bize “Çemberimde gül oya” ve “Vardar Ovası” türkülerini söylediler; Türkçe şarkı ve türkü söyleyip eğlenen mutlu, hür, neşeli Afgan kız çocukları!

Afganistan’da Fethullah Gülen’in teşvikiyle kurulan okullar da var; hem Şibirgan’da, hem Kâbil’de bu okulları gördük... Çocuklar bize Barış Manço’dan, Yavuz Bingöl’den güzel şarkılar söylediler. Yine, Türkçe şarkı söyleyip eğlenen mutlu, hür, neşeli Afgan kız çocukları!

Yarınki Afganistan’ı bu genç nesiller kuracak.

Tüm bu öğretmenler idealist, bu öğretmenler kahraman; bu okullar Türkiye’nin kültür elçileri...

Mevlana stratejisi!

Bizim TİKA ve “İmar Timi” adlı kamu kuruluşlarımız Afganistan’da 550 sosyal projeyi yürütüyor. Bu şekilde birçok okul, hastane, köprü yaptı. 50 bin kadın ve kız okuma yazma öğrendi!

Belh şehrinde Mevlana’nın babası Bahaeddin Veled’in evini ve medresesini de TİKA restore edecek,. Dışişleri Bakanı Davutoğlu her konuşmasında vurguluyor:

- Mevlana, Afganistan’ın Belh şehrinde doğdu, babasının medresesi burada. Ve Mevlana dünyayı aydınlatan eserlerini Türkiye’de Konya’da yazdı. Dostluğumuz böyle bir stratejik derinliğe sahip!

Bakan talimat verdi, proje kesinleşti. Bu kararlılıkta projeyi İran’a kaptırmamak hesabı da önemli bir etken olsa gerek!

Davutoğlu, Pakistan’da ve Afganistan’da bütün siyasi gruplarla görüşerek Türkiye’nin bu bölgedeki etkisini artırmaya çalışıyor. Dünyanın bu en sorunlu bölgesinde etkisi artacak olan bir Türkiye’nin Batı’yla ilişkilerde daha güçlü olacağına inanıyor, buna “merkez ülke stratejisi” diyor.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: