Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 70 yıldır yemek yemiyor su içmiyor...
MesajGönderilme zamanı: 29.04.10, 11:28 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

70 yıldır yemek yemiyor, su içmiyor!

70 yılı aşkın süredir yemek yemediğini, su içmediğini söyleyen 83 yaşındaki Hintli yogi, durumunu merak eden doktorlar tarafından hastanede gözlem altına alındı

07:03 | 29 Nisan 2010

Bu müthiş iddiayı incelemeye değer bulan doktorlar, Prahlad Jani adlı uzun sakallı yogiyi Ahmedabad hastanesinde bazı testlerden geçirecek. Yoginin her anının kamera ile takip edileceğini belirten Ulusal Fizyoloji Enstitüsü Müdürü Dr. G. İlavazahagan, "Yapacağımız bu inceleme ve gözlemden, insanın içmeden yemeden nasıl hayatta kalabileceğine ilişkin bir işaret çıkacak mı, ona bakacağız..." dedi.

Savunma Bakanlığına bağlı olarak faaliyette bulunan enstitünün müdürü, tahlil sonuçlarının; doğal afetlerde, çetin şartlar altında veya Ay ve Mars'a seyahat gibi uzun uzay seferlerinde hayatta kalma stratejisi hazırlanmasına katkıda bulunabileceği yorumunu yaptı.

Doktorlar, yaşlı yoginin manyetik rezonans (MR) filmlerini çekecek. Yoginin kalp ve beyin faaliyetleri elektrodlar takılarak izlenecek, ayrıca kan tahlilleri yapılacak. Bütün bunlar üç hafta kadar sürecek.

Dr. İlavazahagan, yoginin hastaneye yatırıldıktan sonra ağzına bir damla su almadığını, hiçbir şey yemediğini, bu nedenle tuvalete de gitmediğini söyledi.

Doktor, yogiyi ayakta tutan enerjiyi "MR" görüntüleme tekniği sayesinde anlamaya çalışacaklarını belirtti.

Hintli doktor, "Jani, enerji toplamak için meditasyon yaptığını söylüyor. Askerlerimiz meditasyon yapamaz, ama bu yöntemin insan bedenine etkisi hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyoruz" diye konuştu.

Yogiyi izleyen ekipten sinir uzmanı Sudhir Şah da Jani'nin odasına 24 saat aralıksız çalışan 2 kamera yerleştirildiğini, yoginin odadan çıktığında da yine seyyar kamerayla takip edildiğini anlattı.

Gujarat eyaletinde yaşayan yaşlı yogi, 8 yaşındayken bir "tanrıça" tarafından takdis edileli beri yiyip içmediğini söylüyor.

Milliyet..

not : şeriatdışı tasavvufa örnek olabilir...:)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: 70 yıldır yemek yemiyor su içmiyor...
MesajGönderilme zamanı: 29.04.10, 11:40 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Evliyadaki KOZMİK YETKİ: TASARRUF / Abdulhakim Yüce

başlığında ayrıntısı verildi.

viewtopic.php?f=26&t=4053

( Bu mesajı oraya nakletmeniz rica...)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 29.04.10, 12:56 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

İlginç bir hadise. Sebepler aleminde olması imkansız. Demek ki istidraç kabul etmek lazımdır.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 29.04.10, 14:17 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Mevla'm hidayet ihsan eylesin.. (Allahu a'lem) bu yogi "Müslüman" olsa var ya pek güzel "Sûfi" olurdu.. Resul-i Ekrem'in (sav.) karın taşını, ashab-ı Suffe'nin fakr'ını daha iyi hissederdi.. hz.Mevlana efendimizin "el cu' el cu' sümme rücu / Açlık Açlık.. sonra Allah'a dönüş.." sadasını daha iyi işitirdi.. süleyman-ı Dârani ve sehl bin Abdullah-ı tüsteri (ks.hum) gibi 'Açlık'da büyük şanları olan nice zatları bizden daha iyi anlardı.. ama imanı ve islamı olmadığı için milyon yıl da yemeden (veya az yemekle) yaşasa Allah ındinde hardal danesi kadar kıymet ifade etmez o ayrı mesele.. şehid Bayram ali hocamız (rh.a) derdi ki: "oğlum geldiniz buraya Mektubat dinliyorsunuz demi? ha burdan çıktıktan sonra gidip mangal başında demlenirseniz bu ma'naları anlayamazsınız; al etin budunu çek ordan çek burdan ye afiyetle gel ondan sonra burda Mektubat anla hadi ya!?.." tasavvuf "şeriatlı açlığı" derpîş eder ve taklil-i gıdayı (az yemeyi) erkana almayan hiç bir sûfi Tarik yoktur.. cenab-ı Peygamber(sav.)ve ashab-ı Kiram (Ra.hum) ne kadar yerdi ki: Vârisler ve Tâbi'ler ne kadar yesin?.. Hocam dedim "savm-ı Dehr (sene orucu) iyi midir?" (tutayım mı sormadım iyi midir diye sordum) "oğlum dedi tutabiliyorsan tut tamam mı?.."

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 29.04.10, 14:42 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Kudsî yazdı:
Mevla'm hidayet ihsan eylesin.. (Allahu a'lem) bu yogi "Müslüman" olsa var ya pek güzel "Sûfi" olurdu..

Allah yolunda olsa idi acaba şeytan kendi haline bırakır mı idi? Az yemeye niyetlendikçe önüme ne güzel yiyecekler çıkıyor :)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 29.04.10, 15:17 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Kudsî yazdı:
Mevla'm hidayet ihsan eylesin.. (Allahu a'lem) bu yogi "Müslüman" olsa var ya pek güzel "Sûfi" olurdu..

Cenâb-ı Hakk razı olsun Kudsî Baba...(Adınızı ne zaman ansam aklıma Kuddûsî-i Velî (k.s) hz.leri geliyor :) )

Doğu memleketlerinin kendilerine İslâm ve Tasavvûf ulaşmamış bu rûhanî insanlarını tebliğde öncelikli sıralara yerleştirmeliyiz...

Örnek olarak onlara İslâmın ve Hz.Muhammed (s.a.v)'in aslında kendilerinin binlerce yıllık kadîm dinsel metinlerinde müjdelendiğini belirtebilir ve bu metinlerden onlara örnekler verebiliriz.Örneğin Hinduların Bhavişya Puran kitabının Prati Sarg Parv III,3,3, 5-8'de şu ifadelerin geçtiğini görüyoruz:

''(Hindu olmayan) ''Melekhalı (yabancı bir memleketten) bir ruhsal öğretici,kendi yoldaşları ile birlikte zuhûr edecek.Adı Mohammad olacak.Raca (Bhoj) (İlahi kata ait) bu Maha Dev Arab'ı Panchgavya ve Ganj sularında yıkandıktan (yani bütün günahlardan onun arınması),ona en samimi sadakatini ve ona bütün saygıları sunduktan sonra şöyle dedi:''Sana bağlı kalacağım'',''ey sen beşeriyyetin efendisi,Arabistan'ın sakini,sen şerri yok etmek için büyük bir güç topladın ve Melekhalı düşmanlardan kendini korudun'', ''Ey sen,en büyük Rab olan Tanrı'nın en mü'min tezâhürü/kulu ben senin kölenim,beni ayaklarının altına yatır.''

Shalokas 10-27 de verilen müjde ise çok daha çık ve hayret vericidir:

''Melekhalılar Arapların meşhur beldelerini yağmaladılar.Bu ülkede Arya Drahma (Şeri'at)dan bir eser yoktur:Daha önce orada bizzat benim öldürdüğüm sapıtmış bir ifrit ortaya çıkmıştı,şimdi o güçlü bir düşman tarafından gönderilmiş olarak yeniden zuhûr etmiştir.Bu düşmanlar doğru yolu göstermek ve onları hidayete çağırmak üzere Muhamad,ki ben ona Brahma (insan-ı kamil) ünvanını verdim, ''Pishachaları'' doğru yola getirmekle meşhurdur.Ey Raca,aldanmış Pischachaların ülkesine gitmene gerek yok,nerede olursan ol benim müşfikliğim sayesinde arınacaksın.Geceleyin,melek mizâcında olan o zeki adam,bir Pishacha kılığında Raja Bhoj'a şöyle dedi:''Ey Raca,Senin Arya Drahma'n (Şeir'at) bütün dinler üzerine hakim olacaktır,Ishwar Parmatma'nın emirlerine göre,et yiyici bu insanların akidesini güçlendireceğim.Benim takipçim sünnetli,saç örgüsü olmayan,sakal bırakan,bir devrim oluşturan,İbadete çağrı okuyan (ezan)ve meşru herşeyin yenebileceğini söyleyen bir adamdır.Domuz hariç her türlü hayvanı yiyecektir.Onlar kutsal içki ile arınmaya önem vermeyecek,fakat savaş/cihad ile arınacaklardır.Dinsiz milletlere karşı mücadele etmeleri yüzünden müslümanlar olarak tanınacaklardır.Ben bu et yiyen milletin bu dininin meydana getiricisi olacağım''

Daha bunların örneğini çoğaltmak mümkün...Sonradan bozulmuş eski dinlerin bu metinlerinde bozulmadan durabilen ifalere baktığımızda İslam Arya Drahmasını/Şeriatını ve Son Avatarayı/Peygamberi çok açık görebiliyoruz...Yani tekrar edersem bu insanları İslama çağırmak için aslında elimizde çokça deliller ve onların manevi fıtratına uygun gelecek bir tasavvûfumuz var.Kendim yıllardır dinler tarihi çalışan bir kardeşiniz olarak bunu sarahatle görüyorum.Cenâb-ı Hakk izin verirse,kendi nefsimde dinimizi yaşayıp psikiyatrik rahatsızlıklarımdan kurtulduktan sonra Hind,Çin,Tibet bölgelerine gidip Dinimizi tebliğ etmek en büyük rüyâm...Bu hususta çokça dua edin...

İrfan ile..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 29.04.10, 18:45 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Aziz kardeşim, iki dakka Kuddusi baba hz. gibi "düşünebilmek istidadında" bulunduğunuz için öyle hatırlarsınız.. ya bir de hep öyle "düşünebilsek?"..

o vakit tibette samanlık (sefer) seyran olur.. Mevla'm bizleri o "sefereyne" kâdir eylesin..

şu Gümüşhanevî dervişinde ne güzel malumat ve tedâi (çağrışım) var bakın.. bunu zaten ilk yazılarından sezdimdi..

Hasan (güzel) ol.. Sezâi (hayırda yarışan) ol.. Gülşenî (bağ-ı Muhammedi'de bülbül) ol inşaAllahu Teala...

:)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 29.04.10, 19:20 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Kudsî yazdı:
Aziz kardeşim, iki dakka Kuddusi baba hz. gibi "düşünebilmek istidadında" bulunduğunuz için öyle hatırlarsınız.. ya bir de hep öyle "düşünebilsek?"..

o vakit tibette samanlık (sefer) seyran olur.. Mevla'm bizleri o "sefereyne" kâdir eylesin..

şu Gümüşhanevî dervişinde ne güzel malumat ve tedâi (çağrışım) var bakın.. bunu zaten ilk yazılarından sezdimdi..

Hasan (güzel) ol.. Sezâi (hayırda yarışan) ol.. Gülşenî (bağ-ı Muhammedi'de bülbül) ol inşaAllahu Teala...

:)

Amin ağabey...

Pek hüsn-ü zanda bulunmuşsunuz...Kendim bu iltifatları sizin ve bizim içim dua olarak kabul ediyorum ve Cenab-ı Haktan kabulünü niyaz ediyorum.

Aşk ver Yâ Rabbî !!!

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 30.04.10, 07:13 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Kendim yıllardır dinler tarihi çalışan bir kardeşiniz olarak bunu sarahatle görüyorum.

batıl diye not düşelim başına.

vesselam..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 30.04.10, 07:18 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Kudsî yazdı:
Mevla'm hidayet ihsan eylesin.. (Allahu a'lem) bu yogi "Müslüman" olsa var ya pek güzel "Sûfi" olurdu.. Resul-i Ekrem'in (sav.) karın taşını, ashab-ı Suffe'nin fakr'ını daha iyi hissederdi.. hz.Mevlana efendimizin "el cu' el cu' sümme rücu / Açlık Açlık.. sonra Allah'a dönüş.." sadasını daha iyi işitirdi.. süleyman-ı Dârani ve sehl bin Abdullah-ı tüsteri (ks.hum) gibi 'Açlık'da büyük şanları olan nice zatları bizden daha iyi anlardı.. ama imanı ve islamı olmadığı için milyon yıl da yemeden (veya az yemekle) yaşasa Allah ındinde hardal danesi kadar kıymet ifade etmez o ayrı mesele.. şehid Bayram ali hocamız (rh.a) derdi ki: "oğlum geldiniz buraya Mektubat dinliyorsunuz demi? ha burdan çıktıktan sonra gidip mangal başında demlenirseniz bu ma'naları anlayamazsınız; al etin budunu çek ordan çek burdan ye afiyetle gel ondan sonra burda Mektubat anla hadi ya!?.." tasavvuf "şeriatlı açlığı" derpîş eder ve taklil-i gıdayı (az yemeyi) erkana almayan hiç bir sûfi Tarik yoktur.. cenab-ı Peygamber(sav.)ve ashab-ı Kiram (Ra.hum) ne kadar yerdi ki: Vârisler ve Tâbi'ler ne kadar yesin?.. Hocam dedim "savm-ı Dehr (sene orucu) iyi midir?" (tutayım mı sormadım iyi midir diye sordum) "oğlum dedi tutabiliyorsan tut tamam mı?.."

Alıntı:
“Böylesi meziyyetler ve üstün husûsiyetlerle her cins yaratılmışlara üstün kılınan insanların fıtratlarında gizli isti'dâd ve kâbiliyetlerinin alâkalı olduğu kadar bir ebedî hayât ve devamlı saâdete ulaşabilmeleri içün her kes ilk başta kendisinin ve müşâhede etmekte olduğu varlıkların ve yaratılmışların var edenini ve yaratanını bilmek bu kadar büyük nimetler ile kendisine nimet veren ve ihsânda bulunan nimetlendiricisi ve mevlâsını tanımak, başıyla ve sonuyla alâkalı halleri öğrenmek ve onlara tam bir bilgi hâsıl etmek aklen ve naklen insan olmaya terettüb eden mukaddes bir vazîfedir.

Bu yüzden bu bilgiye nâil olmak isteyen insanlar ikiye ayrılmışlardır.

Bir fırka nazar ve istidlâl yoluna,

diğeri de riyâzât ve mücâhede (nefsi terbiye ve isteklerine karşı direnme ve cihâd etme) yoluna girmişlerdir.

Nazar/aklî ve mantıkî bakış ve istidlâl/delîl getirme yoluna girenler de iki kısımdır.

Bir kısmı, maksada varmakta yalnız aklı kâfî görmeyerek Nebîlerin (aleyhimüsselam) dinlerinden bir dîn ve şerîatı kendisine lüzûmlu kılmakla yürümüşlerdir ki bunlara Kelâmcılar denir.

(Diger kısmına), bir dîne tutunmayıb da yalnız aklı kendilerine rehber edinerek gidenlere Meşşâî Filozoflar derler ki, bunların reisleri Aristo’dur .

İkinci yola girenler de iki kısımdır.

Bir kısmı, riyâzât ve mücahedelerini bir din ve şerîate uyacak bir şekilde yaparak hidâyet yoluna erenlerdir ki; onlara Sûfiyye ve Mutasavvıfe denir

Diğer kısmı da bir din ve şerîate uymayarak sırf kendi riyâzât ve mücahedelerinin meyvesi olan keşifleri ve iç aydınlanmalarıyla iktifâ edenlerdir ki onlara da İşrâkî Filozoflar ismini verirler ki, reisleri Eflatun’dur.

Guraba Mecmuası

http://www.gurabamecmuasi.com/Guraba/ar ... demek.html

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz