Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Ahmedinejad: Ürdün Kralı Abdullah, Mehdi habercisi mi?
MesajGönderilme zamanı: 02.05.12, 02:05 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 05.03.09, 09:49
Mesajlar: 308
Mavi gözlü Kral Mehdi habercisi mi
5 Temmuz 2011

http://www.hurriyet.com.tr/planet/18173631.asp

Ahmedinejad’ın ekibinin, Ürdün Kralı’nın Mehdi habercisi olup olmadığını anlamak için bir komplo kurduğu öne sürüldü. Kral Abdullah, sırtında Mehdi işareti ben var mı yok mu görmek için İran’da kaplıcaya davet edilecekti. Planı Hamaney engelledi.

ÜRDÜN Kralı 2’nci Abdullah’ın sırtında doğum lekesi var mı? İşte büyücülükle bile suçlanan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedijad’ın ekibi son olarak bu soruya kafalarını takmış. Hatta iddiaya göre Ürdün Kralı’nın çıplak görebilmek için bir komplo bile kurmuşlar. Öyle ki, mavi gözlü Ürdün kralı, İran’a kaplıcaya davet edilecek, hükümdar çıplak kaldığında ise gerçek ortaya çıkacaktı.

Alman Der Spiegel dergisine göre bu iddiayı ortaya atan Ahmedinejad’ın arasının açık olduğu dini lider Ayetullah Hamaney’in kısa süre öncesine kadar temsilciliğini yapan Mojtaba Zolnur. Şii inanışına göre 12’nci Kayıp İmam Mehdi’nin dünyaya geri dönmesinden hemen önce Ürdün’de adı Abdullah, gözleri mavi ve sırtında beni olan bir hükümdar ortaya çıkar. Ahmedinejad ekibi de son anda önlenen bu komployla Ürdün Kralı’nın sözkonusu hükümdar olup olmadığını öğrenmek istemiş.

Kötüler ve iyiler savaşı

Mehdi inancı, Ahmedinejad’ın siyasetinde önemli yer tutuyor. BM’de Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada bile Mehdi’ye dua etti, kendisine yakın kişiler kıyamet alametleriyle ilgili bir film hazırladı. Filmde Ahmedinejad ve Hamaney, İmam Mehdi ile ‘kötü adam’ olan Ürdün Kralı ile baş ediyor. Paris’te sürgünde olan İranlı ilahiyatçı Muhammed Cavid Akbarein, İran Cumhurbaşkanı’nın Mehdi’yi bir kurtarıcı olarak gördüğünü belirterek, “Bazı kişiler, Ahmedinejad yönetiminin Batı ile gerilimli siyasetini gündeme getirdiğinde, 12’nci İmam’ın tüm bu sorunları çözeceğini söyleyerek yanıt veriyor. Bu tür inanışları olan bir kişinin pragmatik olamaz” diyor.

Mehdi kimdir

Mehdi-el Muntazar, Şii mezhebinin esaslarından biridir. Şiiler hem Hz İsa’yı mesih olarak kabul ederler hem de Mehdi’nin geleceğine, onunla işbirliği yaparak, dünyayı adaletle dolduracağına inanırlar. Şiiler, 869’da doğan ve 874’te 5 yaşlarındayken Abbasi halifesinin öldürme teşebbüsünden kurtulan, hayatta olan ve kayıplık devrini yaşayan Mehdi’ye inanırlar. Hz.Muhammed’in soyundan geldiğine inanılan 12’nci imamın ne zaman zuhur edeceği ise bilinmiyor.

Ahmedinejad’ın çılgın projesi

Herkese villalık arsa

İran Cumhurbaşkanı Mahmhud Ahmedinejad, her İranlı aileye içinde villa tipi ev ve meyve bahçesi yapmak için 1000 m²’lik arsa tahsis edeceklerini açıkladı. Başkent Tahran’da önceki gün düzenlenen bir törende konuşan Ahmedinejad, apartman yaşam tarzını eleştirerek villa tipi evlerin yapımına yöneleceklerini söyledi. İranlı lider, “Her aileye 1000 metrekare arsa verilecek. Aileler, arsanın bir bölümünde ev yapıp geri kalanını ise yeşil alan ve meyve bahçesine dönüştürebilir. Böylelikle hem aileler ev sahibi olur ve hem de yeşil alan miktarı artar” dedi. Yıl sonuna kadar ülkenin 10-15 noktasında proje başlatılacak.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Ahmedinejad: Ürdün Kralı Abdullah, Mehdi habercisi mi?
MesajGönderilme zamanı: 02.05.12, 14:04 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 05.03.09, 09:49
Mesajlar: 308
I. Abdullah, Ürdün kralı.

(Mekke 1882-Kudüs 1951)


Ürdün, I. Dünya Savaşı sonunda Türk egemenliğinden çıktı. 1921 yılında İngiliz mandası olarak Mavera-i Ürdün Emirliği adını aldı ve başına da İngilizlerin desteğiyle Hicaz emiri Şerif Hüseyin Hüseyin bin Ali (Mekke Emiri)'in oğlu olan I. Abdullah geçti. Önce Paeke Paşa'ya, sonra da Glubb Paşa'ya örgütlettiği "Arap Lejyonu", Kerkük-Hayfa petrol boru hattının korunmasını sağladı.

1946'da İngiltere ile imzalanan bir ittifak anlaşmasından sonra ülke bağımsızlığına kavuşunca 1949 yılında ilk Ürdün kralı olarak taç giydi. Sarayında muhafız olarak Çerkesleri konuşlandırmıştır.

İngilizler Osmanlı İmparatorluğu'nun Arap Yarımadası'ndan çekilmesinde etkin rol oynayan bu aileden baba Şerif Hüseyin'i Hicaz'a, oğullarını da Irak ve Ürdün'e emir tayin etmiştir. Ürdün, tarihte gerek toprak olarak gerekse halk olarak var olmayan bir devlettir. İngilizler sayesinde ortaya çıkmıştır. Emir I. Abdullah, ömrünün sonuna kadar İngilizlerin dostu olarak kaldı. Kardeşi Faysal da yine İngiliz dostları sayesinde Irak emiri olmuştur.

Suriye ve Lübnan'ı içine alacak bir devlet kurmaya uğraşan I. Abdullah İngilizlerden bağımsız hareket etmek isteyince, 1951'de Kudüs'te cuma namazı çıkışında bir Filistinli tarafından yapılan bir suikast tarafından öldürüldü.

I. Abdullah'ın yerine oğlu Tallal geçti. Kral Talal 26 Şubat 1909 tarihinde Mekke'de dünyaya geldi. İngiliz askeri akademisinden 1929'da mezun oldu. Asteğmen rütbesiyle Arap Lejyon'unda görev aldı. Babasının bir suikast sonucu ölmesinden sonra tahta geçti. 1 Ocak 1952 tarihinde anayasa kabul edildi ve Ürdün Krallığı sağlam temellere oturtuldu. Tutulduğu Şizofreni hastalığı görevini aksatmaya neden olunca 11 Ağustos 1952 tarihinde Ürdün Meclisi tarafından tahttan oğlu Kral Hüseyin lehine feragat etmesi temin edilerek emekliye ayrıldı.

Kral Talal bundan sonraki 19 yılını İstanbul Ortaköy'deki Şifa Yurdu'nda tedavi ile geçirdikten sonra 7 Temmuz 1972 tarihinde İstanbul'da bir kalp krizi sonucu vefat etti ve Amman'daki Kraliyet Kabristan'ında defnedildi. Talal bin Abdullah, Zeinel Şerif ile evli ve Kral Hüseyin ile birlikte 6 çocuk babasıydı.

Tallal'ın yerine tahta geçen oğlu Hüseyin'in vefatından sonra Kral II. Abdullah taç giydi.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye