Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: "Osmanlı" ve bilinç yarılması...
MesajGönderilme zamanı: 03.09.11, 08:18 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 19.08.10, 04:41
Mesajlar: 69
"Vahdet-i sırftır meşrebimiz.."

Abdullah Muradoğlu
amuratoglu@yahoo.com

19 Temmuz 2011


"Osmanlı" ve bilinç yarılması..


Bazı Arap yazarlarının makalelerini okudukça son beş yüz yılın tarihinin yeniden yazılması gerektiğine bir kez daha kani oldum.

Öyleleri var ki Osmanlı dönemini "Araplar için kaybedilmiş tarihi dönemler" olarak yansıtıyorlar.

"Dünyabülteni"nde "Osmanlı saltanatı dönüyor mu" başlıklı yazısında Ürdünlü yazar Fehd el Fanik bakın ne demiş:

"Asırlarca varlığını sürdüren Osmanlı İmparatorluğu, ömrünün ilk yarısında Avrupa'nın doğusu, Asya'nın batısı ve Afrika'nın kuzeyini işgal eden süper bir devletti. İkinci yarısındaysa, sadece yükselen Batı'nın güçler dengesi arasında direnen Avrupa'nın hasta adamıydı.."

Bu yazara göre işgalci Osmanlı yönetimi, Arapları yaklaşık dört asır önce buldukları aynı geri kalmışlık ve çöküş içinde bırakarak 20'nci yüzyılın başında sona ermiştir.

Osmanlı yönetiminin bütünüyle mükemmel bir yönetim olduğunu söylemiyorum ama bu yazarın yansıttığı gibi de değil gerçekler.

"Araplar, Mısır'ın insan gücüyle Körfez ülkelerinin servetini bir araya getirebilecek bir Arap gücü yaratmakta başarılı olacak mı, yoksa bizler bir zamanlar Osmanlı'nın Avrupa'nın hasta adamı olması gibi, Türkiye'nin hasta adamı olmayı mı yeğleyeceğiz?" diye bitirmiş yazısını Fanik.

Elli altmış yıldır Arap-İslam dünyasının "Arap Birliği" ve "Arap milliyetçiliği" söylemlerine dayanan otoriter rejimlerle yönetildiğini unutmuşa benziyor yazar.

Nasır'ların, Kaddafi'lerin, Esat'ların, Sedat'ların, Mübarek'lerin, Saddam'ların ve benzerlerinin bu zehirleyici iklimde yetiştiklerini bilmiyormuş gibi davranıyor.

Mısır'ın insan gücüyle Körfez ülkelerinin servetinin bir araya getirilmesiyle oluşturulacak bir Arap gücü ne Türkiye'yi, ne de Arap kardeşlerimizin selametinden başka bir şey düşünmeyen bizleri endişelendirmez.

Arap kardeşlerimizi selamete ulaştıracaksa, sevindirir bile.

Ama yazar Türkiye'yi ganimet peşinde koşan fırsatçı bir ülke gibi gösterme gayretinde niyeyse.

Batılı sömürgecilerin Arap-İslam dünyasını Osmanlı'dan ayırmak için düzdükleri tarih demek ki bazı zihinleri hala etkilemeye devam ediyor, yazık!

Arap-İslam dünyasının aydınları bu tarihsel bilinç yarılmasını aşmadıkça toplumlarını nasıl aydınlatacaklar, bilemiyorum.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye