Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: `Kaddafi 10 bin kişinin canına kıydı`
MesajGönderilme zamanı: 22.02.11, 21:16 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

`Kaddafi 10 bin kişinin canına kıydı`

Kaddafi: "İstifa etmeyeceğim"

Libya'da korkunç senaryolar

22 Şubat 2011

Libya devrimi ekonomik sebeplere değil, siyasi sebeplere dayanmaktadır. Nüfusun yüzde 52'sini oluşturan gençler, babalarının kırk yıldır kabullendikleri aşağılanmayı ve baskıyı kabullenmeyeceklerdir.

Abdülbari Atwan

El Kuds'ül Arabi- Başyazı

Libya’da ne olduğunu kimse tam olarak bilmiyor. Sadece Libya televizyonunun gösterdiği binlerce kişinin katıldığı başkent Trablus’taki gösterileri görebiliyoruz. Manzara çok muğlak. İktidar internet ve facebook’u engellemiş. Yabancı muhabir yok. Yabancı ajanslara haber geçenlerin çoğu sistemin içerisinde olan kişiler. Öyle olmayanlar da sistemin baskısından korkuyor.

Bu, durumun Libya halk ayaklanmasının çıkmasından önce daha iyi olduğu anlamına gelmiyor. Libya daha çok Avrupa’da sosyalist devletlerin çökmesinden önceki dönemde Arnavutluk’taki Enver Hoca cumhuriyetine benziyordu. Ancak ortada temel bir fark var; Libya lideri petrolden elde ettiği 200 milyar dolardan fazla bir servetin üzerinde oturuyor. Buna ek olarak Libya hazinesine yıllık olarak 50 milyar dolar giriyor.

Hali hazırdaki Libya devrimi ekonomik sebeplere dayanmıyor. Tamamen siyasi sebeplere dayanmaktadır. Nüfusun yüzde 52'sini oluşturan (25 yaş altı) gençler, babalarının kırk yıldır kabullendikleri aşağılanmayı ve baskıyı kabullenmeyeceklerdir. Bu yüzden sosyal adalet, gerçek demokrasi ve servetin eşit paylaşımı için köklü değişim talep ediyor.

Halk ayaklanması genişliyor ve doğudaki Burka’nın dışına taştı. Hata gelen haberlere göre başkent Trablus’un banliyölerine ulaştı.

Göstericiler sistemin kökten sökülüp atılması ve değişim talep ediyorlar. Sistem ise ayaklanmayı bastırmak istiyor. Bu yüzden ölü ve yaralı sayısı korkutucu bir şekilde artıyor. Sisteme tabi kuvvetler halka karşı gerçek mermiler hatta roket kullanıyorlar. Yazının yazıldığı ana kadar 400 ölü ve binlerce yaralının olduğu bildiriliyor.

Libya rejimi batıdaki Tunus ve doğudaki Mısır tecrübelerinden çok şey öğrendi. Rejim, iki komşu ülkenin gösterileri sert bir şekilde bastırma noktasında gösterdikleri tereddüdün onların yıkılmasına sebep olduğunu düşünüyor. Bu yüzden elindeki bütün baskı unsurlarını kullanarak halk ayaklanmasını bastırmak istedi. Ama Libya’nın ayaklanan halkı da Tunus ve Mısır’daki kardeşlerinden çok şey öğrenmişlerdi; sistemin tamamen çökmesi talepleri yerine gelene kadar gösterilerde ısrar ve yolun ortasında vazgeçmemek.

Bu yüzden daha büyük kıyımlar beklemeliyiz. Libya hastanelerinin kötü, hatta çok kötü durumda olması ve en temel sağlık hizmetlerini veremeyecek durma gelmesi üzücü bir durum. Ülkedeki bütün temel hizmetlerin durumu da aynı… Sistem bu hizmetleri tamamen ihmal etmiş durumda.

Libya lideri, ülkesinin doğu kesimini, özellikle de Bingazi’yi pek sevmezdi; bu şehir krallığa karşı darbesinde ve ilk yıllarında ona en çok desteği veren yer olmasına rağmen. Bingazi üniversitesi hukuk fakültesinin tüm öğrencilerini sınavsız bir şekilde sınıf atlatmıştı. Çünkü bu fakültenin öğrencileri devrimin desteklenmesinde en fanatik gruptu. Ama bu kesim, daha sorunların ve radikal hareketlerin beşiği oldu.

Bu şehre olan öfkesinden dolayı Libya lideri burada fazla ikamet etmemiştir. Bu öfke, şehrin ismini değiştirmeye itmiştir onu. Bir keresinde ‘Gar Yunus’, bir defasında da Romalılar dönemindeki ismi olan ‘Korina’ olarak değiştirildi.

Ve Bingazi şehri, kendisine ve son yıllarda kendisini destekleyen ‘devrim konseyleri’ne en büyük muhalefeti yapan şehir haline geldi. Dolayısıyla halk ayaklanmasının ilk kıvılcımının burada ateşlenmesi tesadüf değildir. Bu şehir asırlar boyunca hep Mısır’da olanlardan etkilenmiştir. Çünkü Mısır'a en yakın şehirdir halkı, Mısır kültür ve siyasetinden en çok etkilenen şehirdir.

Libya lideri inadı, asabiliği ve katılığıyla tanınan bir kişidir. Ayaklananların talepleri karşısında kolayca geri adım atacağı beklenmemeli. O devrim komuta konseyindeki arkadaşlarının talepleri karşısında da geri adım atmamıştı. Muhaliflerine karşı görülmemiş bir şiddetle muamelede bulundu. Yukarıda anılan meclisten yanında sadece bir elin parmaklarıyla sayılabilecek kadar az adam kaldı. Mustafa Harubi, Ebu Bekir Yunus ve Huveylidi Hamidi (Kaddafi’nin oğlu Sadi onun kızıyla evli) gibi.

Tunus ve Mısır devrimleri başarılı oldu. Çünkü göstericiler uzun solukluydu. Bu iki ülkedeki toplum kabile temelli değil sivil toplumlardı. Ana unsuru güçlü bir orta sınıftı. Halk ve esnaf (Özellikle de çiftçiler). Ancak Libya toplumu Yemen toplumu gibi kabilecilik unsuru ağır basan bir toplumdur. Yani devrimin başarısında ya da başarısızlığında kabile unsuru büyük bir rol oynayacaktır. Büyük bir kabile olan Verfele kabilesinin intifadaya katılmasından sonra ElMegarif, Ubeydat ve Zentan kabilelerinin tutumu ne olacak?

Bu çerçeveye eklenecek başka bir unsur da Libya’da Tunus ve Mısır'daki gibi güçlü bir ordunun bulunmaması. Libya lideri ordudan korkuyordu ve ona güvenmiyordu. Orduyu sistemi için bir tehlike olarak görüyordu ve ‘silahlı halk’ ismiyle alternatif bir yapıya dönüştürerek onu feshetti.

Devrim Konseyi meclisi üyesi Ömer Abdullah Hamişi’nin kalkıştığı ilk darbe girişimi zamanında alındı bu karar. Eski Fas kralı İkinci Hasan’ın onu Kaddafi’ye teslim etmesinden sonra idam edilmişti.

Bu durum Libya’da hala ordunun kalıntılarının varlığı gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Ancak silah olarak zayıf. Sisteme bağlılığı şüpheli. Dolayısıyla sonucun belirlenmesi anlamında büyük bir rol oynaması zor. Libya liderinin oğulları ve akrabalarının komutasındaki milislere ve özel güvenliğe sığınması bunun en büyük delili.

Arap dünyasında Libya rejiminin dostları azdır. Batıdaki yeni dostlarıyla çok güçlü bağlara sahip değiller. Dolayısıyla doğu, batı ve kuzeyden güçlü bir destek beklemiyoruz. Hatta tem tersini görebileceğimizi yok saymıyoruz. Ölü ve yaralı sayısı artarsa Libya’da Darfur senaryosuna şahit olabiliriz. Güvenlik konseyi sivilleri koruma adı altında müdahale kararı alabilir. Hatta bu karar, Amerikanın Irak’a saldırısından önce yapıldığı gibi doğu ve güneyde uçuşa kapalı bölgeleri içerirse şaşırmayız. Libya rejimi güvenlik ya da propaganda, elindeki tüm kartları oynuyor. Doğuda bölgenin tamamen göstericilerin eline geçmesinde sonra İslami emirlik kurulduğu haberleri bu kartlardan birsidir. Rejim Batıyı korkutmaya çalışıyor.

Rejimin şanssızlığından, Batı bu korkutmayı kabul etmedi. Ya da daha doğrusu diktatör yandaşlarını, halklarının devrimleri karşısında koruyamadılar. Bu, Batı, Amerika ve İsrail’e batılıların kendilerinden daha çok yardımda bulunan en büyük ortağı Hüsnü Mübarek’ten vazgeçmişse, Libya Lideri Muammer Kaddafi’ye sarılacağını bekleyebilir miyiz?

Büyük bir üzüntüyle söylüyoruz ki; daha büyük katliamlar bekliyoruz. Bu yüzden Libya üç seçenekle yüz yüze:

1- Sistemin zararı azaltmak için gönüllü olarak çekilmesi. 1969 da İdris Senusi’nin askeri darbe haberini aldığında yaptığı gibi. Elindeki malları ve servetini yeni rejime teslim ederek Mısır’a gitti ve Abdunnasır rejiminin yardımlarıyla yaşadı.

2- Libya’nın iki ya da üç devlete bölünmesi. Böylece rejim onlardan birisinde kalacak.

3- Halka ayaklanmasının genişlemesi ve rejimin başını ve ailesini (Hayatlarını kurtarmak ve yargıdan kurtulmak için) Afrika ülkelerinden birine kaçmaya mecbur etmesi.

Son seçenek, halk ayaklanmasının başarıya ulaşması ve Libya’nın bölünmemesi bizim en çok tercih ettiğimiz şıktır. Bu Arap halklarının büyük çoğunluğunun en büyük temennisidir.

Dünya Bülteni için Arapça'dan Türkçe'ye çeviren: Metin Ünlü

Kaynak: El-Kuds el-Arabi

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Libya'da korkunç senaryolar
MesajGönderilme zamanı: 23.02.11, 14:31 #mesajın linki (?)

Kaddafi: İstifa etmeyeceğim, gerekirse şehit olurum

T24- Libya'nın 42 yıldır iktidardaki lideri Muammer Kaddafi, ABD’nin 1986’daki bombardımanı sırasında zarar gören Trablus’taki eski sarayından halka seslendi. Kaddafi, devlet televizyonundan canlı olarak yayınlanan konuşmasında, "Ben devrim lideriyim. Devrim sürecek. Gerekirse şehit olacağım. Bana başkalarına yaptıklarını yapmaya çalışıyorlar, ama ben Kaddafi'yim. Normal bir insan değilim" dedi. Konuşması sırasından ellerini öfkeyle kürsüye vuran ve bağıran Kaddafi, halka örgütlenme çağrısı yaptı ve "Eğer Somali ve Irak'a benzemek istemiyorsanız, beni seviyorsanız hemen evlerinizi terk edin, sokaklara çıkın ve isyanı bastırın" dedi. Yerel yönetim reformu vaat eden, silah ve güç kullananlar ile devlet egemenliğine direnenlerin ölüm cezasına çarptırılacağını belirten Kaddafi, diktatörlüğüne direnenleri "terörist" olarak niteledi.

Kaddafi'nin konuşmasından satır başları şöyle:

"ABD'ye meydan okuduk, Arap medyası bize ihanet ediyor"

Bazı Arap medyası size ihanet ediyor. Onlar devrim istemiyorlar, onlar başları türbanlı insanlar gibi görüntü koyuyorlar. Libyalılar kendi kimliklerini istiyor. Dünyadaki süper güçler bile Bingazi ve diğer bölgelerde size dair kötü görüntüler koymaya çalışıyorlar. Biz bu toprakları atalarımızın kanlarıyla suladık . Libya bizim hakkımız. Ortaya çıkan diğer yabancılar kimler onları lanetliyorum. Onların kökenlerinin neresi olduğu belli değil. Bütün kabileler burada sloganlarla bağırıyorlar. Biz ABD’ye meydan okuduk, süper güçlere meydan okuduk. Burada başlarını önlerine eğmek zorunda kaldılar. Onlar bizim zaferimiz için kötü bir tablo ortaya koymaya çalışıyor.

"Şehit olurum ama istifa etmem"

Ben bir bedeviyim. Ben bir devrimciyim benim atalarım kuşaklar boyunca devrimin yanında oldu.

Devrim sürecini engelleyemeyiz. Benim dedem burada şehit düştü. Hiçbir şekilde bu ülkeden gitmeyeceğim, terk etmeyeceğim. Gerekirse şehit olarak öleceğim. Hepsinin mezarları bu topraklardayken ben bu haklı davamdan vazgeçmeyeceğim. Bu topraklardan ayrılmayacağım. Biz bu ağaçları kanlarımızla suladık.

Geçmişte bu topraklar bombalandı bütün evleri yıktılar. Kaddafi’ye de diğer başkanlara davrandıkları gibi davranmaya çalışıyorlar. Kaddafi normal bir insan değil, benim evimin üzerine bombalar düşerken çocuklarıma neredeydiniz diye sordum.

Siz ABD’nin anında yer aldınız herkes kendini kurtarmak için Kaddafi’nin evine geldi. Hiç kimse bu zaferi geri alamaz. Biz o zaman da teslim olmadık. Direndik.

"Haplar verilen gençler sıçanlar gibi ortada dolaşıyor"

Bir avuç genç, orada burada sıçanlar gibi dolanıyorlar. Onlar Libya’da olan güvenliği kullanmak istediler ve daha önceki suç kayıtlarını ortadan kaldırdılar ve bize karşı geliyorlar. Ama ben onları suçlamıyorum. Tunus’ta olan bitenden etkileniyorlar ve örneğin mahkemelere yönelik bir takım talan hareketleri oldu. Ama bu insanlara hap ve para veren güçler var.

Ölenler o insanlar değil, onlar geri planda saklanıyor ve gençleri öne sürüyorlar. Benim komutanlığım altında bir devrim yürüttük ve biz Bingazi’de zafere ulaştığımızda 20 bin kişi zafere yürüdü. O zaman İtalya’nın kontrolünün altındaki topraklar ve daha sonra ABD’nin kontrolü altındaki toprakları ele geçirdik.

"Güç Libya halkında, halk endişeli"

Şimdi sokaklara dökülenler o zaman neredeydiniz? 5 tane ABD üssü varken bu ülkede neredeydiniz. Bugün de mücadele devam edecek ancak Libya için bir bedeli oluyor. Ama zafer olacak. Kimse Libya ile başa çıkamaz.

Biz bütün gücümüzü Libya halkına devrettik. Tüm halk endişe duyuyor.

Halk komitelerinden sizler sorumlusunuz. Daha önce sınırlarda İsrail’e karşı El Fetih mücadele ederken Bingazililer de oradaydı. Eski Bingazililer İsraile kaşı savaşmıştı, şimdiki insanlar Bingazili olamaz.

Başkan olsaydım istifamı yüzünüze fırlatırdım zaten. Devrimin gerçek sahipleri hemen bu gece sokağa çıksın.

"Evlerinizden çıkın ve örgütlenin"

Onlar da buranın bir Felluce olmasını istiyorlar. Aynı gruplar bu geceden itibaren yarın sabahtan itibaren bütün gençler komiteler oluşturacaklar ve yerel güvenliği sağlayacaklar. Kentleri yeniden güvenli hale dönüştürecekler. Çünkü bize saldırıyorlar ve güvenlik güçleri geri dönüp güvenliği tesis edene kadar bu insanlarda kabilere, nereden geldilerse oraya geri döncekler. Bütün bunlar olurken güveliğin tessis edilmesine yardım olacaklar. o yüzden sizler ve çocuklarınız yarından itibaren gençlerin kim oldugunu bilirsek rehabilitasyon merkezine yatırırız.

Kadınlar ve erkekler hakimiyeti eline geçirmek zorundalar. Bir uçtan öbür uca halk devrimini korumak zorundalar. Halkın otoritesine saygı duyulmak zorunda. Tekrar söylüyorum. Evlerinizden çıkın ve örgütlenin ve komitelere katılın. Güvenliğin sağlanmasına yardım edin. Yarın bütün kentlerde gençler bu komitelere katılmak zorundalar. Bu komitelerde devrimin kazanımlarını korumak zorundalar.

"Halk cehennem hayatı yaşıyor"

İmamlara sesleniyorum, Kuran'ı gerçekten bilenler bütün bu insanlarda yarın toplumuzun değerlerini savunmak için sokaklara çıkmak zorunda. Başları dimdik güvenle yürümek zorunda herkes. Çünkü şu an cehennnem hayatı yaşıyorlar. İnanıyorum ki yarından itibaren yeni yönetimler oluşturulacak. Halkın yönetimi yarından itibaren yeniden oluşturulacak ve Seyfülislamın konuşmasında gündeme getirdiği konuşmalar konuşulacak. O çerçevede hâkimler ve hukuk insanlarının gündemine getirilecek. Hukukun üstünlüğünün kazanmasını istiyoruz. Benim elimde ne varsa, bütün bunları Libya halkıyla paylaşmak istiyorum. Cesur olun. Onlar bir avuç insan. Sizse milyonlarca insansınız. güvenliği sağlayın ve size yardımcı olabilecek bürolarınız olucak, görevlileriniz olacak. Libya petrolü Libya halkıyla paylaşılacak.

Devrim günü "Bingazi'ye neden geldin" diye sordular ve daha önce sınırlarda İsrail'e karşı mücadele ederken kendisi yaralandı, ateş edildi. Bütün bunları yaşamış bir ülke, bir kent Bingazi. İsrail'le mücadele etmek için gitmiştiniz. bunlar Bingazililer'di. Siz kimsiniz? Siz Bingazili olamazsınız!

Ve bütün bu bölgelerde bizler, başka kimseye güvenmeyeceğiz. Halk da güvenmeyecek. Halk komiteleri kurulcak. Ve sadece kendilerine güvenecekler. Ve bütün bu bölgelerde Turna'da, Haram'da, bütün bölgelerde halk kendi komitelerini oluşturabilir. Eminim bu çağrıdan sonra yarın herkes, tüm halk yeni komitelerin oluşması için çağrıda bulunacak. Komitelerin oluşmasını talep edecek. Herkesin kendi belediyesi olacak.

Herkesin kendi yerel yönetimi olacak. Ve hepimiz tarihimizi hatırlayacağız.

Elinde silahları taşıyanlar genç insanlar. Bu genç insanlara silahlar verildi. Özellikle Bingazi'de silahlı tanklar verildi bu gençlere. İnsanlar çocuklarını toplamamalılar ve herkes evinden çıkmalı. Kadınlar, erkekler, çocuklar! Eğer siz Kadaffi'nin ülkesinde yaşıyorsanız, biz tüm Amerikalılar'a, İtalyanlar'a karşı koyduk ve devam edeceğiz.

Ve petrol gelirinin yüzde 90'ı halka ait. Sokakları güvenli hale getirin. Güç, Libya halkının arkasında. Güç kullanırsak halka karşı, uluslararası hukuka karşı koymuş oluruz. Yarın, hatta bu akşam, başkan olsaydım eğer istifamı yüzünüze fırlatırdım. Ama ben başkan değilim. Kanımın son halkasına kadar mücadeleme devam edeceğim. Siz, Amerika saldırganlıgının etkisi altında olan bir grupsunuz. Çocuklarınızı sokaklardan toplayın. Çünkü çocuklarınızı sizden aldılar. Çocuklarınız ölüyor. Ama neden? Hangi amaç için? Sadece Libya'yı kötülemek için. Libya'daki barış ölmüş oldu. Sizin çocuklarınız öldü.

Bu korku neden? Çetelerden neden korkuluyor? Bu çeteler fareler gibi. Halkı temsil etmiyor. Çoğunluğun içerinde bir iki insan bunlar.

Özellikle silah kullananlar ölüm cezasına çarptırılacaklar. Ayrıca devlet egemenliğine göz diken, küçümsemeye çalışanlar ölüm cezasına çarptırılacaklar. Ve özellikle orduya karşı suç işleyenler, casusluk faaliyeti işleyenlerin cezası ölüm. Özellikle başka bir ülke için çalışan her kimse bu insanlar ölüm cezasına çarptırılacaklar. Biz gençliği suçlamıyoruz.

Ancak bu insanlar yakalandıklarında ve yargı önüne çıkarıldıklarında af dileyecekler ama biz o zaman onlara karşı şefkat göstermeyeceğiz. Güç kullananlar ya da başka yönteme başvuranlar ölüm cezasına çarptırılacaklar. Bütün farklı silahlara başvurarak devlete kast edenler öldürülecek. Size sesleniyorum. Bu çok tehlikeli bir dönem. Devletin otoroitesine karşı güç kullanımının cezası ölümdür. Tüm bu suçların cezası ölümdür.

Zaten kanunda da belirtilmekte, iç savaşa neden olanın da cezası ölümdür. Somali gibi mi olmak istiyorsunuz? Çünkü istiyorsanız iç savaş çıkacak. Dolayısıyla bu insanları tutuklamak zorundayız. Yakalananlar, bütün bu olaylara neden oldukları tespit edilenler, ülkenin milli birlik ve beraberliğine kast etmiş olanlara karşı bir tutum içerisinde olmalıyız. Ama biz burdan ayrılmıyoruz. Bu binayı terk etmiyoruz. Tanklarla geldiler. Rusya da olanları hatırlayacaksınız. Yeltsin'e karşı tanklarla geldiler, parlemantoya tanklarla geldiler ve onlar fareler gibi kaçtı. Meydanlarda o dönem olanları hatırlayın.

Tankların önüne geçenleri ezdiler. Rusya'da olanları hatırlayın. Buna rağmen sonuçta bu gibi durumlarda ülkenin birliği daha önemli. Çin'i hatırlayın. Tankların meydanlara çıkanları nasıl ezdiğini hatırlayın. Ülkenin birliği o insanların hayatlarından daha önemliydi.

Ya da Zarkave'yi hatırlayın Felluce'de. Bin Ladin'in 2.adamı Zarkave'yi. ABD, bir uçtan diğer uca bombaladı. Ve tek amaçları Zarkave'yi öldürmekti. Sırf bunun için ülkeyi bombaladılar. Kimse de eleştiri getirmedi. Bütün kent yıkıldı. Onca sivil hayatını kaybetti. İnsanlar düğünlerde, Irak'ta düğünlere saldırıldı. Bağdat'ta 2-3 milyon insan öldürüldü. Amaç terörizmden kurtulmaktı. Denizden, karadan, havadan saldırılar yaşandı. Tankların önüne kim geçtiyse öldürüldü.

Somali'ye bakın.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Libya'da korkunç senaryolar; Kaddafi: "İstifa etmeyeceğim"
MesajGönderilme zamanı: 23.02.11, 14:35 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Su testisi su yolunda kırılır ! Darbe ile gelen, darbe ile gider ! Çiçeklerle değil !..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 24.02.11, 03:02 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

KATLİAM BEKLENİYOR, EY MÜSLÜMANLAR LİBYALI KARDEŞLERİMİZ İÇİN DUA EDELİM!

Libya'da bir kentten diğerin sıçrayan isyan dalgası, Kaddafi yönetiminin sert önlemleriyle her geçen gün daha da şiddetleniyor.

Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin gece yarısı çıkarak canlı yayında yandaşlarını sokağa çağırması ve protesto eylemleri gerçekleştirenlere saldırmaya davet etmesinin ardından ülkenin iç savaşa sürüklenmesi olasılığı da iyiden iyiye arttı.

Bu haliyle bile yüzlerce kişinin ölümüne neden olan Libya'daki olayların, Kaddafi'nin açıklamalarının ardından daha kanlı bir hale geleceğinden artık uluslararası politika uzmanlarının birçoğunun kuşkusu yok. (habervaktim)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 12.04.11, 21:20 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

`Kaddafi 10 bin kişinin canına kıydı`.

12-04-2011

Libya`da muhaliflerin oluşturduğu Ulusal Konsey, Libya lideri Albay Muammer Kaddafi`nin kuvvetlerinin bugüne kadar 10 bin kişiyi öldürdüğünü söyledi.

Konsey sözcüsü Ali El İsavi, Lüksemburg`da Avrupalı dışişleri bakanlarıyla görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, ``Kaddafi kuvvetleri 10 bin kişiyi öldürdü, 30 bin kişiyi yaraladı, 20 bin kişi de kayıp`` dedi.

El İsavi, dünya ülkelerinin BM Güvenlik Konseyi`nin 1973 sayılı Libya ile ilgili kararına tam destek vermesini beklediklerini de belirttiği açıklamasında, özellikle de sivillerin korunması talebinde bulundu.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: