Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: TASAVVUFİ TEBLİĞ & İNTERNET & M.Zahid KOTKU
MesajGönderilme zamanı: 03.09.10, 00:37 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 03.01.09, 22:40
Mesajlar: 926
TASAVVUFİ TEBLİĞ & İNTERNET & M.Zahid Kotku -Q-

Dr. Hayati BİCE

Mehmed Zahid Kotku rha.’in vefatı sonrası bir kerameti internetteki tasavvufi siteler ile ilgili idi.

"1998 yılı idi. İnternet Türkiye’de yeni-yeni tanınıyordu. İslami içerikli internet siteleri ise neredeyse yok denecek kadar azdı. Tasavvufi site ise neredeyse hiç yoktu. Bu durumu fark edince kitaplardan öğrendiğimiz derme çatma web yapımı bilgisi ile bazı tasavvufi konuları ve şahsiyetleri anlatan amatörce sayfalar tasarlayıp, internetteki free sitelerden edindiğimiz kısıtlı alanlarda yayınlamağa çalışan (önemli bir kısmı Türkiye dışındaki) bir grup kardeşimiz ile yola koyulmuştuk.

Hayatını böyle bir gayretle yayınladığımız ilk mutasavvıflardan birisi de Muhammed Zahid Kotku idi. Hemen tamamı Avustralya’daki Kotku Federasyonu web sitesinden edinilen bilgiler yanında Muhammed Zahid Kotku –k.s.-un birkaç resmi de böylece webde yayınlanabilmişti.

Muhammed Zahid Kotku –k.s.-un hayat hikayesi ve birkaç fotoğrafının free site vasıtası ile internette yer almasından birkaç gün sonra o güne kadar Muhammed Zahid Kotku –k.s.- ile rabıtasını bilmediğimiz ancak “merhaba”mız olan ve mandıracılık ile iştigal eden ( şimdi ismini bile hatırlayamıyorum ) esnaftan bir kişi ofisimize geldi.

Bir çay içtikten sonra utana-sıkıla bir halde “Size bir şey söylemek istiyorum” dedi. Halinden anladığımız içerisindeki sıkıntısını gidermeğe yönelik birkaç sözden sonra rüyasını anlatmağa başladı:

“ Dün gece rüyamda vefatından yıllarca sonra ilk kez mürşidim ; efendim Muhammed Zahid Kotku –k.s.-‘ u gördüm. Sizin bu ofiste idim ve bana bilgisayardaki ekrandan bir resmini gösterdi. Ekrandaki yazıları takip ederek hayatını okumamı emretti… Ben de hem okudum hem de fotoğrafını izledim. Ancak ben bu rüyadan hiç bir şey anlayamadım. Sizce nasıl yorumlanabilir ?”


Mesleki ilişkimiz dışında hiçbir manevi bağımız olmayan bu esnaf dostumuzun 1998 yılındaki ortamı hesaba katarsanız anlaşılır ki internetten filan hiç haberi yoktu.

Bunun üzerine hemen bilgisayarımdan dial-up bağlantının cazırtılı-cızırtılı bağlantı yoluyla interneti açtım. Bağlantı hızımız sadece ve sadece 14.400 bps idi. Tasavvuf hakkındaki websitemizin adresini yazıp tıkladım ve beklemeğe başladık. Rüyayı gören dostumuzu da bilgisayar ekranı karşısına davet etmiştim. Bağlantı çok yavaş olduğu için resimler milimetre-milimetre açılıyordu.

( Hatta o günleri bilenler bilir bazen resimler bağlantıyı zorlar ve hat düşerdi. )

Nihayet sayfa tüm resimleri ile açıldı.

Resim
M. Zahid Kotku k.s.'un bahsedilen resmi bu vesikalık fotoğraftır.

Sayfadaki ilk resmi ekranın ortasına getirdiğimde dostumuz hüngür hüngür ağlamağa başladı.

Yine şaşırtmıştı bizi, bu ağlaması ile; nihayet biraz yatıştıktan sonra “Dün gece rüyamda Muhammed Zahid Kotku –k.s.-un ekrandan bana gösterdiği resim işte bu resim idi…” dedi.

İnternetin İslam’ın anlatılması ; tasavvufun tanıtılması ; evliyaullaha hizmet maksadı ile hayra yönelik kullanılabileceği hakkındaki ilk işaret benim için bu rüya olmuştur.

Bu rüyayı Muhammed Zahid Kotku –k.s.-un bize gönderdiği bir teşekkür mesajı olarak kabul edip daha bir gayret ile webdeki tasavvufi sayfaların çoğalması işine hız verilmesi için yurtiçinden – yurtdışından ulaşabildiğimiz herkesi teşvik etmeğe çalıştık o günden itibaren…"

***

Bu kerametin tanıklarından birisi anlattı.

_________________
" Hayrlar Feth Olsun ; Şerler Def Olsun !.."


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye