Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Şeyh Nazım Hz. ile Bir Gece Sohbeti...
MesajGönderilme zamanı: 03.09.10, 00:00 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Şeyh Nazım Hz. ile Bir Gece...

Dr. Hayati BİCE

Yıl 1999 yazının ortasında sıcak bir yaz günü vakit ikindi ile akşam arası idi. Şeyh Nazım hz.nin bulundugumuz şehrin yakınındaki sayfiye kasabasına geldiğini haber verdiler. Ziyarete gittik. Vardığımızda sohbetin fatihasına yetişebilmiştik.
Öğrendik ki oradan hareket ile akşam namazına komşu ilde (Bursa'da) bir davete gidilecek.

Konvoya biz de bir arkadaş ile takıldık. Yakındaki ilde bir fabrikanın bahçesinde hazırlanmış sohbet mahalline vardık. Akşam namazı kavuşmuştu ; Hazret-i şeyh Nazım k.s. imametinde akşam namazları kılındı. Namaz sonrası yemek masaları açıldı. Yemekler yendi.

U şekilinde sıralanmış masalar, ortada Şeyh Efendi oturmakta. Arkadaşıma dedim ki "Kap sandalyeni ; gel..."

Gittik sandalyeleri tam Hazret-i Şeyh'in yamacına koyup oturduk. Kimse bizi tanımıyor; o şehrin yabancısıyız. Şeyhin sağından solundan söze girenler oluyor ; verimsiz şakalaşmalar filan...

Hazret ile tam karşı karşıyayız ya ; "Efendim" deyip söze girdim ve bir soru sordum.

Hazret şöyle bir baktı bize : Gülümsedi ve başladı konuşmağa:

"TAM İKİ SAAT gece 23.00 'e kadar Hazret-i Şeyh'in etrafındaki yüzlerce kişi unutuldu ve sadece "iki arkadaş"a konuşuldu: Hem de ne üzerine biliyor musunuz? :

O günlerde elimde olan Mesnevi-i Şerif'de o sabah okudugum konu hakkında...

Mesnevi'deki konunun özü şu idi:

"Bütün evliyaullah aynı şeyleri söyler. Evliyaullahın söyledikleri aslında hiç farklı değildir. Nasıl kı değişik çaplarda ; renklerde; değişik maddelerden yapılsa da borular içerisinden akan su aynı sudur; işte öyle anlayın..." mealinde...

Hatta Mevlana Celaleddin Rumi k.s. diyordu ki "toprak bir arkdan akan su bir süre bulanık aksa bile bir süre sonra o da durulur."

( Mevlana Celaleddin Rumi k.s. bunu kısmen yetersiz mürşidlerin müridlerinin bağlandıkları kapıya sadık olmalarına işaret için anlatıyordu. Borudaki su olan İLAHİ FEYZ kaynağının aynı olduguna da işaretle... Bu konu Ötüken basımı Mesnevi'nin ikinci cildinden okunabilir... )

İşte Hz. Şeyh Nazım Efendi ; benim o sabah Mesnevi okudugumu ; okudugum bahsin tam da bu oldugunu biz ima dahi etmeden TAM İKİ SAAT bu bahsi şerhetti. Etraftakiler, davet sahipleri de bu işe şaştı; kaldılar.

Hz. Şeyh yatsı ezanları okunmuşken "iki yabancı"ya saatlerce sohbet etmekte.. Nasıl şaşırmasınlar ki...

Şeyh Nazım hz.nin yaptığı bu sohbetin ardından kılınan yatsı namazları sonrasında evimize geldiğimizde saat herhalde 02.00 filandı.

İnanılmaz güzellikte ; latif üns esintileri ile kuş gibi hafiflediğimiz o geceyi unutmak mümkün mü?...

-alıntı-

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Şeyh Nazım Hz. ile Bir Gece Sohbeti...
MesajGönderilme zamanı: 28.06.11, 16:44 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Ahhh ah....

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz