Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Umre Ziyareti Anıları-Mekke
MesajGönderilme zamanı: 13.06.12, 10:32 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Umre Ziyareti Anıları-Mekke

Dört yıldır umreye gidemedim. Özledim desem kelime karşılığı yerini bulur mu bilmiyorum. Hangi turla, kiminle, ücretle gidileceği umre öncesi dünyalık olması gerekenler. İşin manevi yanını ancak yola çıktığımda hissettim. Gidilecek günler yaklaştıkça heyecan sarıyor, kıldığım namazın verdiği güzellik beni etkiliyor, ayrı bir hava hissediyorum. Sanki oralardayım.

Etrafımda gördüğüm alışılmış şeylerden yavaşça uzaklaşıyorum. Ayrı bir olgunluk ve coşku, tıpkı yeni bir bahar müjdesi gibi sarıyor yüreğimi. Her olumsuz görüntü bile beni üzmüyor, tatlı bir olgunlukta geçiştiriyorum.

Öncesinde birçok kez gittiğim umreye niçin tekrar gidiyorum bakışlarını hissediyorum çevremde. Bu sorunun cevabını düşünüyorum.

Acaba diyorum umre ile sınırlı kalacak tatlı bir ibadet sarhoşu olmak mı istiyorum,
Acaba orada yapacağım ibadetle cennet anahtarı mı alacağım,
Acaba yaşadığım çevrede isteklerime kavuşamadığım kısır döngüleri atlatmak için bir nevi tedaviye mi ihtiyaç duyuyorum orada,
Acaba bir tatile mi gereksinim var.

Bu sorulara cevap aramak yerine, orada yaşamayı tercih ediyorum.

Sabah namazından sonra yolculuğum başlıyor. Ankara’dan İstanbul’a geçiyoruz uçakla. Direk gidemeyişimizin nedeni grubumuzun uçağı dolduramayacak kadar az olması. İstanbul’da ihram giyecek yer arıyoruz. Havaalanı camisinde ihram giymek için kabinler yapılmış. Zaman dar, on yaşındaki çocuğumu ihram için hazırlıyor ve sonrada kendimi. Bu tatlı bir telaşı ve heyecanı kendiliğinden hissettiriyor. Umre için namaz kılıyoruz ve grubumuzla, uçağa yöneliyoruz. Uçak oldukça dolu ve umre için yola çıkmış ailelerle çevrelenmiş durumda etrafım. Ağlayan, gezen çocuklar uçağın koridorlarda ama kızmak yok. Yaklaşık üç saat sonra Cidde’ye geliyoruz. Orada bizi bekleyen rehber otobüsümüze yönlendiriyor. Öğlen namazımızı orada kılıyoruz. Giydiğim terliğim paramparça oluyor. Yerler mermerden yapılmış ve üzerinde yalınayak yürüyerek bir dükkâna giriyoruz eşimle. Pazarlık yapıyoruz ve Türk parasını veriyoruz. Sanki Türkiye’de gibiyiz. Paramız değerli ve hemen iki katı hesap ediliyor ve geri kalanı riyal ile geri alıyoruz. Böylece başka bir ülkenin içinde olduğumuzu hissettiren gerçek bir olayı yaşıyorum. Bu terlikte arkadaşlığımız tüm umre boyunca devam ediyor.

Namaz, alış veriş derken bir saat sonra Mekke’ye yola çıkıyoruz. Öncesinden farklı olarak gördüğüm yol boyunca yeni yerleşim yerlerin olduğu ve yol çalışmaları. Böylece bir saatte varmamız gereken yolu iki saatte alıyoruz. Bu bize oldukça yorgunluk veriyor. Planlarımız yatsıyı haram da kılmak ama aksilik mi diyelim bilmiyorum ama otelde de sıkıntı yaşıyoruz. Bizi oraya götüren firmanın ismi Arapça olarak yanlış anlaşıldığından, bir türlü odalarımıza geçemiyoruz. Uzun uğraşlar ve telefon bağlantıları ile bir buçuk iki saat sonra odamıza ancak geçebiliyoruz. Bu arada içimizden birini imam seçerek yatsı namazını otel lobisinde kılıyoruz.

Odamıza eşyaları yerleştirdikten sonra acele ile Kâbe’ye varıyoruz. Dışarıdaki sıcaklık 39 derece, yerden ateş fışkırıyor adeta. İçeri girince bir serinlik hissediyoruz. Kâbe’yi oldukça kalabalık olduğunu görüyoruz. Artık yaşadığımız bu yorucu günü unutmuş Kâbe’nin etrafında dönüyoruz. Sanki bir ömür hızla geçiyor, tövbeler, zikirler ve yakarışlarla ile başka bir boyutu hissediyoruz. Ailem yanımda, Allah’ın evindeyiz. Bu müthiş bir buluşma. Duamız öldükten sonrada bu ilahi buluşmanın ailecek aynı seviyede kalması, Cennette Allah cemali ile devam etmesi…

Tavaf namazını kıldıktan sonra, Say yapmak üzere Safa ve Merve dağları arasında yaklaşık dört yüz metrelik yürüme yolunu yedi kere yürümek için gidiyoruz. Yeşil ışıkta koşulması mümkün olmayan bir kalabalık var. Ayaklarımız çıplak hala ve yorgunluğun verdiği ağırlıkla bedene zorlanıyoruz. Ama içimizdeki heyecan bir nebze bunu unutturuyor. Huşu içinde tamamlıyoruz. Say bittiğinde, saçını kestirmiş kişilerden saçımın dörtte birini kestiriyorum makasla. Sonra eşimin ve çocuğumun saçını ben kesiyorum. Saat nerdeyse iki civarı. Otele dönüyoruz, yıkanıyoruz ve ihramdan çıkıyoruz. Az bir dinlenme ile sabah namazı için Kâbe’ye gidiyoruz. Oranın başka bir havası var. Çünkü Türkiye’de olsa uyumayı tercih eder ve beklide sabah namazı kazaya kalırdı. Ama burada mümkün değil. Zevkle ve şikâyetsizce yaşıyoruz. Hocanın tilaveti alıyor bizi bambaşka bir âleme, namaz bir ilahi sesle bizi heyecanlandırıyor. Karşımda Kâbe, başım dik ve böyle imamı dinliyorum. Türkiye’de olsa başım önde olurdu ve secde yapacağım yere bakmalıydım oysa. Dualarımızı ediyoruz ve yavaşça odamıza dönüyoruz. Zemzem konmuş kaplarının önünden geçiyoruz. Kana kana zemzem içiyoruz. Ne kadar içilesi hoş su diye düşünüyorum. İçtikçe doymuyorum. Denildiğine göre, zemzem terle dışarı atılıyormuş sadece. Normal içilen sudan farklı olduğu kesindi…

Sabah kahvaltısı 6–10.30 arası olduğundan saat 5 ten 9’a kadar uyuyoruz, alarm kurmak şartıyla. Otel beş yıldızlı idi. Her ülkenin kendi yemek kültürüne uygun mutfaklar tesis edilmiş. Böylece yemeklerden yana sorun hissetmiyoruz. Otel Kâbe’ye çok yakın. Sanki yıllarca orada yaşıyormuşçasına adapte oluyoruz günlük yaşama. Namaz için Kâbe’ye gitmek aralarda tavaf yapmak, Kâbe’yi doyasıya seyretmek… İbadet zevkimize diyecek yok. Boş zamanlarda adet olsa gerek çarşılara da gitmek gerekiyor maalesef. Kime ne hediye alırız düşüncesi, ister istemez ibadetten uzaklaştırıp, dünya meşgalesine geri döndürüyor. Önceki umre’ye göre, gerek umreye gelmek için verilen fiyatları olsun, gerekse oradaki çarşı pazar fiyatları olsun çok yükselmiş. Enflasyon canavarı oraya da uğramış.

İkinci gün ikindi namazından sonra oğlumla tavafa giriyoruz. Tek tük yağmur damlası geliyor tenimize. Yağmur yağar mı yağmaz mı bilinmez ama yağmasını gönülden diliyorum. Üçüncü dönüşümüzde yağmur olanca yoğunluğu ile yağmaya başlıyor. Islanmak istiyorum. Yürürken ayaklarım sanki bende değil, uçuyorum. Çok az olan kişi sayısı birdenbire artıyor. Hac gibi bir görüntü gördüğüm insan sayısından. Şimşekler çakıyor. Şimşek çarpar mı diye düşünmüyoruz bile. Ölsek Allah’a varacağız sonuçta. Altınoluktan akan suları seyrediyoruz. O kadar güzel bir tavaf yaşıyoruz ki… Tavaf namazını 1-2 santim yükselmiş su birikintisi üzerinde kılıyorum. Sanki o su cennetten…

Otel odasına gelip üstümüzü değiştirdiğimde, ıslanmışlığım tenime kadar işlemiş olduğunu görüyorum. Aldırmıyorum. Hastalığı o gün kimsenin düşündüğünü sanmıyorum.

Üçüncü gün oğlumu Hacer-ül Esved taşını öpmesi için ikindi vakti Kâbe’ye yaklaştırıyorum. Namaza yarım saat var. Eskiden askerler sıra yaptırırdı. Ama bu sefer göremedim. Askerler namaz vakti yakın olduğu için taşın çevresinde kimsenin kalmaması için şiddet ve inatla mücadele ediyor. Oğluma bunun mümkün olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Çocuk işte, meraklı, bu anlatışımı anlamıyor ki… Namaz için safa girmek istiyoruz. Ön saflar için kişiler ayrı bir mücadele içinde. Zar zor ikinci safa girip oturuyoruz. Yaşadığım bu anılar üzüyor da aynı zamanda. Safa oturduktan sonra oğluma karşıdan olsun bir bak gör Hacer-ül Esved’i diyorum. Gidiyor ve merakla bakıyor. Ama dokunamıyor! Askerler oradalar ve insanları sıraya sokarak hak ve hukuk çerçevesinde öpmelerini saplayabilirler ama yapmıyorlar. Mücadele eden kişilere de bakıp hallerine gülüyorlar. Hacer-ül Esved taşının üstünde bir polis zebani gibi bekliyor. Öpmek isteyenlere sert davranıyor.

Dördüncü gün akşam en üst kata çıkıyoruz oğlumla. Tavaf yapanlar ve yarım ay şeklindeki görüntüyü görsün istiyorum. En üst kata kadınları almıyorlar. Biz şanslıyız erkek olarak! Kâbe’yi seyrederken ben yaşlarda birisi oğluma laf atıyor. Tanışıyoruz. Faslı ve hekim olduğunu öğreniyoruz. Yalnız başına gelmiş, eşi de hekimmiş. Türkiye’yi çok sevdiğini gelmek istediğini söylüyor. Bende onu davet ediyorum. Adresler alıp ayrılıyoruz. Biraz uzaklaştıktan sonra arkamızdan telaşla geliyor. Resim çekmek istemiş. Resimler çekip veda ediyoruz. Gerçekten hoştu manzara ve yaşadıklarımız.

Otelde kahvaltı ederken, İngilizce bilmeyen arkadaşların yanına zenci Müslüman aile oturunca konuşma isteğiyle beni çağırdılar yanlarına. Tanıştık bu aile ile. Güney Afrika Cumhuriyetinden bir anne ile oğluydu bu aile. Anne öğretmen, oğlu makine mühendisiydi. Kendi başlarına, herhangi bir gruba dahil olmadan gelmişler umreye. Evlerine varıncaya kadar tanıştık onlarla. Oldukça samimiydiler. Böyle bir ülkeden Müslüman okumuş bir aile görmek hoştu.

Merve istikametinde say yapıldıktan sonra Kâbe’den direkt çıkmak için kral sarayının önünden Mahbet-ül Cin istikametinden köprü inşa edilmiş. Bir nolu kapının hemen karşısına yüksek katlı lüks oteller yapılmış ve bir tane sivrilen kule içinde büyükçe saat ve üstünde Allah ismi Arapça yazılmış. Araplar kabe ile bütünleştirerek resmederek bundan övünç duyuyorlarmış!

Umre tavaf zikir ve sohbetleri ile 6 günlük Mekke ziyareti tamamlanmış, Cuma namazını kılamadan, Perşembe günü öğleden sonra Medine’nin yolu görünmüştü. Hüzünlüydük. Mekke’de ibadetten başka bir şey düşünülmüyordu. Ezan okunduğunda Kâbe’de olmak için var hızımızla canı gönülden oraya koşuyorduk. Kâbe’de sadece ayakkabısız girildiğinden yanımızda ayakkabı çantası eksik olmuyordu. Gerçi bu sefer, naylon çanta hizmeti de vardı. Fakat çantanın tutacak yeri olmadığından bana cazip gelmiyordu.

Saffet Kuramaz

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Umre Ziyareti Anıları-Mekke
MesajGönderilme zamanı: 14.06.12, 13:39 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Allah kabul etsin...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 15.06.12, 09:17 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Allah razı olsun. tüm Müslümanlara oraları görmeyi Mevlam nasip eylesin, Amin! Cumanızı ve gelecek olan Miraç Kandilinizi tebrik ederim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 14.09.12, 10:27 #mesajın linki (?)

2013 Umre programını Yörünge Tur yayınlamış.
İlgilenenlere duyurulur.
Yörünge Tur : http://www.yorungetur.com/tr/umre/umre-tur-programlari.php

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 14.09.12, 14:10 #mesajın linki (?)

Allah bize de umre hatıraları yaşamayı nasip eder inşallah
http://www.hilaltours.com/tr/umre/umre-programlari.html

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 07.11.12, 09:34 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

DEHA kardeşim;

Gezi notların çok ilgi çekici. "Seyahat Anıları" olarak bir kitap yazmanı tavsiye ederim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 11.09.13, 15:25 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

bir seneden çok oldu gitmeyeli... öylesi anıları hala taze ki, mahvolmuş yaşam içinde o sadeliği ve teslimiyeti özlüyorum daima... gitmek istiyorum. emeklilikte inş... orada yaşamayı arzuluyorum!

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 03.04.16, 12:03 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Mekke'ye gitmeyeli 3 yılı geçti... gerçekten özledim oraları. her gelenden haberini alıyorum. inşaatlardan dolayı her gelen farklılığı ve inşaatlarda dolayı toz duman ve gürültüden bahsediyor. Allah nasip ederse Ramazan ümresi niyetliyim.

...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: