Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Mehdi
MesajGönderilme zamanı: 22.01.09, 23:57 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Kral Karadeniz Tv'de, Adnan Oktar Hoca, kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken, Mehdi Aleyhirrahme'nin 2014 yılında geleceğini tahmin ettiğini söyledi. Ekonomik krizden sonra gelecekmiş.

Dabbe için de bilgisayar/internet'tir dedi.

Allâhu Alem.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 23.01.09, 08:24 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

aşkınsonhecesi yazdı:
"hazret-i isa aleyhisselam imamı azam efendimizin içtihadıyla içtihad edecek. alimler buna itiraz ettiler hiç peygamber olan, kitap sahibi olan bir alimin içtihadıyla içtihad eder mi? ehl-i tasavvufun büyükleri de dediler ki evet eder çünkü imam-ı azamın içtihadı Resulullah efendimizin içtihadıyla hemen hemen tamamen aynıdır."

bismillah.

muhtem kardeşim inşallah senin ile bu konuyu daha detaylı konuşalım amma ben hiç tasavvuf büyüklerinden böyle bir ibare duymadum.eğer ki hace muhammed parisadan gelen nakil ile alakalı bir beyana dyanarak deniliyorsa muceddidi elf-i sani hazretleri mektubat-ı rabbani 368.mektuntunda bunun izahını yapmakda.o mektubu detaylı okumakda faide vardır lakin ehlinden..

hz.isa a.s ın resulullah s.a.v efendimize gelip sorular sorduğuna dair [islam şeriatına dair]hadisler vardır.

hem isa a.s mutlak müçtehiddir.bazı içtihadları imamı azamın içtihadlarına muvafık olasa ama hanefi mezhebi ile amel etmeyecekdir imamı azamı taklid etmeyecekdir..keza hz.mehdi r.a da öyledir.

imdi imamı azamın her görüşü doğru ise diğer mezhebler tamamen yanlışdır diye bir telakki çıkar ki şafii-hanbeli-maliki mezheblerine mensup nice binlerce evliya var idi halada var.ülkemizde dahi var...

o zaman onlar niye hanefi mezhebini taklid etmiyorlar madem resulullah efendimizin içtihadı ile aynı ise tamamen.hem resulullah efendimizin içtihad etmes, mevzusu dahi ulema-ı kiram arasında ihtilaflı bir mesele iken..!!

devam edelim inşallah..

En son Ebu Hamza tarafından 23.01.09, 08:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 23.01.09, 08:26 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

talib yazdı:
Kral Karadeniz Tv'de, Adnan Oktar Hoca, kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken, Mehdi Aleyhirrahme'nin 2014 yılında geleceğini tahmin ettiğini söyledi. Ekonomik krizden sonra gelecekmiş.

Allâhu Alem.

bismillah.

adnan oktar böyle mezvularda ki çıkışlarını yadırgıyoruz.. bir kere 2014 yılında gelse bile ben onun demesine itikad eylemem..bu açık ve zahir sebeblere mebnidir.ikincisi dabbetu'l arz ise hadislerde beyan edildiği üzeredir.

Allah şeriatdan kimseyi ayırmasun amin.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 23.01.09, 09:06 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Prof. Ahmet Akgündüz, Mehmed Kırkıncı Hocaefendi'yi anlattığı yazısında şöyle demektedir:

Üçüncü önemli özelliği, bu bence en önemli özelliğidir. Bu iki üstünlüğünün yanında, Bediüzzaman’ın şahsiyetini tanıyabilmesidir. Bu özellik kendisini bütün âlimlerin üzerine çıkarmıştır. Çünkü asrın müceddidi değil sadece, Kutb-u Azam’ı, ferdiyet makamına gelmiş bir insanı ve benim itikadıma göre de Ahirzamanın Hazret-i Mehdisini tanımış bir âlim olmak, çok büyük bir imtiyazdır.

http://www.cevaplar.org/index.php?khide=visible&sec=5&sec1=37&yazi_id=6209

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 23.01.09, 09:07 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

talib yazdı:
Prof. Ahmet Akgündüz, Mehmed Kırkıncı Hocaefendi'yi anlattığı yazısında şöyle demektedir:

Üçüncü önemli özelliği, bu bence en önemli özelliğidir. Bu iki üstünlüğünün yanında, Bediüzzaman’ın şahsiyetini tanıyabilmesidir. Bu özellik kendisini bütün âlimlerin üzerine çıkarmıştır. Çünkü asrın müceddidi değil sadece, Kutb-u Azam’ı, ferdiyet makamına gelmiş bir insanı ve benim itikadıma göre de Ahirzamanın Hazret-i Mehdisini tanımış bir âlim olmak, çok büyük bir imtiyazdır.

http://www.cevaplar.org/index.php?khide=visible&sec=5&sec1=37&yazi_id=6209

desinler böyle sözler mühim değil.. hatda daha çok desinler ki bizler onları daha iyi tanıyalım.. bizi onların sözleri değil şeriat-ı garra ve de sünnet-i seniyye bağlar..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 23.01.09, 09:16 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

eğer kendisinin itikadına göre saidi nursi k.s mehdi ise resulullahın mutevatır hadislerinde beyan etdiği kişi ne oluyor.?

demek itikadına göre onu red ediyor..Allah Allah...ne büyük garabet..

ben bu zatları bu yüzden sevmiyorum..öyle büyük bir bidata sebeb oldular ki bunun hesabını nasıl verecekler..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 23.01.09, 09:21 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Ruhan yazdı:

Bu zat Said Nursi merhumu görmüş bir kimse olarak böyle söylüyor. Bugün nur cemaatinden Mehdi bekleye durun, Mehdi As. bir manevi şahsiyettir, o da cemaaattir, kitaptır diyenlere şaşırmamak elde değil... Ne diyor Salih Özcan beyefendi: "Açıkça söyledi"... Diğer beyefendiler bu açıkça söyleneni duymamış olmalılar.

duymuşlardır ya da işlerine gelmiyor...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 23.01.09, 18:37 #mesajın linki (?)

Muhterem Büyüklerim ; Mehmed Emin Er hocaefendi Ankara Ulus'ta olan zat mıdır?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 03.02.09, 00:05 #mesajın linki (?)
Moderator

Alıntı:
ben hiç tasavvuf büyüklerinden böyle bir ibare duymadum

ağbi ben de duymadım:) iyi de ben kimim ki? duymam mı ilazım? :)

imamı azamın her görüşü doğrudur diye bir şey söylendiğini hatırlayamadım.
imamı azam efendimizin bütün görüşlerinin doğru olması niye diğer mezheplerin tamamen yanlış olacağı telakkisine götürsün?

seyda muhammed emin er efendi hazretleri dünyadaki en büyük 10 alimden biri olarak görülüyor. kendisi ankarada etlikte bulunuyor cumartesi pazar günleri ders okutuyor. dileyen gider ziyaret edebilir ve istediği soruyu da sorup cevabını alabilir.

mehdi konusunda da bediüzzaman hazretlerinin görüşü ehl-i sünnetin görüşü neyse odur.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 03.02.09, 04:20 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

talib yazdı:

Allâhu Alem.

FORUM.VATAN.TC ADMİNİ:

Kendisine atfedilen MEHDİ yakıştırmasını kabul etmeyen Adnan Oktar (nam-ı diyar Harun Yahya) çok çeşitli röportajlarında bu konu hakkında yorumlarda bulunmuştur.

Ben mehdiyim diyen insanın islam dininden çıkacağını belirten Adnan Oktar, hiçkimsenin böyle bir iddiada bulunamayacağını ve böyle bir iddiası olan insanlara itibar edilmemesi gerektiğini söyledi. Hz. Mehdi'nin ancak islam yeryüzünde hakim olduktan sonra belli olabileceğini, bunun da yalnızca tahminden ibaret olabileceğini belirtmiştir.

Mehdi olacak kişi için "herhalde (Allahualem) mehdidir diyebileceğiz o kadar" ifadesini kullanan Harun Yahya müstear isimli araştırmacı-yazar Adnan Oktar, kendi vücut özelliklerinin ve bazı kişisel özelliklerinin mehdiyle benzerlik gösterdiğini fakat bunun bir mehdilik iddiası olmadığını üstüne basa basa anlatmıştır. Malum benzerliğin birçok insanda olabileceğine dikkat çeken yazar, hakkında çıkan haberlerin spekülasyondan ibaret olduğunu ve özellikle bazılarının da yıpratma amaçlı olduğuna dikkat çekmiştir.

ADNAN OKTAR:

"Hz Mesih’in (Hz. İsa As.'ın) inişiyle ilgili ve Hz. Mehdi’nin çıkışıyla ilgili üçyüze yakın alamet vardır. İslam kaynaklarında belirtilmiştir. Hemen hemen tamamı çıkmıştır bu alametlerin. Hz. İsa’nın inişini efsane gibi görenler şok olacaklar, müthiş şaşıracaklar. Bunun bir gerçek olduğunu gören dünya insanlığı tamamı iman edecek. Kuran’da 'sana iman etmeyen tek bir fert kalmayacak' diyor Allah Hz. İsa için."(08.03.2008 tarihindeki basın toplantısından)

"Kişiler üzerinde durmak istemiyorum, ancak hadislerde bildirildiğine göre, Hz. İsa'nın yeryüzüne ikinci kez gelişinden ve Hz. Mehdi'nin ortaya çıkışından önce, birçok sahte kurtarıcılar, Mehdi'ler ve Hz. İsa olduğunu iddia eden insanlar ortaya çıkacaktır. Bu gibi kişilerin ortaya çıkması ise insanların Hz. İsa ya da Hz. Mehdi olduğunu söyleyen herkese şüphe ile yaklaşmalarına neden olacak olabilir.

İnsanlar yıllardır sahte kurtarıcılarla karşı karşıya kaldıkları için Hz. Mehdi'yi de uzun süre tanımayacak olabilirler. Aynı şekilde yıllar boyunca kendisini Hz. İsa olarak tanıtan çok fazla kişiyle karşı karşıya kaldıkları için Hz. İsa geldiğinde onu da uzun süre tanımayacak olmaları muhtemeldir.

Ahir zaman Mehdisi ile kendilerini Mehdi zanneden kişiler arasındaki en büyük fark budur: Hz. Mehdi'nin faaliyetleri tüm dünya çapında olacak, kısıtlı kişilerle sınırlanmayacak, her alanda çok büyük bir fikri mücadele yürütecek, İslam dinini Allah'ın izniyle tüm dünyaya hakim kılacaktır.

Hz. Mehdi İslam aleminin, Hz. İsa da Müslümanlığa dönmüş olan Hıristiyan aleminin manevi lideri olacaktır. İkisinin önderliğinde dünya üzerinde çok büyük bir huzur, barış ve mutluluk dönemi yaşanacaktır.

Hz. Mehdi inkar edenlerle, dinsizlerle, materyalistlerle çok büyük bir fikri mücadele yürütecektir.

Mehdi'nin kayboluşu, onun gizlenmesine de işaret ediyor olabilir. Çünkü o, sürekli olarak dinsizlerin, materyalistlerin saldırısı, baskısı altındadır. Diğer insanlar gibi günlük hayatını rahat bir şekilde devam ettiremez.

Bir insanın kendisini Mehdi ilan etmesi, o kişinin Mehdi olmadığının en açık kanıtıdır. Mehdi, "Beni Mehdi kabul edin" diye uğraşmaz, böyle bir iddiada bulunmaya ihtiyaç duymaz. Çünkü Mehdilik bir başarıdır.

Bir insan "onun mehdi olduğuna inanmıyorum" dese de birşey değiştirmez. Çünkü kaderde olması gereken olay olacaktır. O, diğer bütün peygamberler gibi kaderindeki görevini yapacak, Allah'ın mehdisi olarak din ahlakını yeryüzüne hakim kılacaktır. Mehdi "beni kabul edin" demeyecek, kaderi ona doğru gidecektir.

Dinsizler, inkar edenler, materyalistler Mehdi'yi engellemek için çeşitli önlemler alacaklar, ancak Allah Kahhar ve Cabbar sıfatı ile din ahlakını yeryüzünde hakim kılacaktır. Ancak bu hakimiyet inşaAllah sevgi ve muhabbetle, Allah'ın manevi zoru ile gerçekleşecektir.

Rabbimiz kaderde kimi takdir etmişse Hz. Mehdi odur.

Bütün İslam alemi zaten Mehdi'nin ordusudur. Ancak "bu ordu sevgi ordusudur, kan dökme değil." Kan dökmemesi, zulüme, şiddete ve teröre karşı olması Mehdi'nin en önemli özelliğidir. Mehdi din ahlakını yeryüzünde ilimle, bilgiyle ve kültürle hakim edecektir.

Hadislerde haber verildiği ve İslam alimlerinin eserlerinde açıklandığı üzere Hz. Mehdi, inkarcı ideolojileri fikren tam anlamıyla yenilgiye uğratmak, insanlara din ahlakının ve dinin özünü öğretmek, onları imana ve güzel ahlaka yönlendirmek için büyük bir fikri mücadele verecektir.

Hz. Mehdi'nin inkarcı ideolojilere karşı mücadelesi fikren olacak, Rabbimiz'in lütfuyla çok akılcı ve hikmetli yöntemlerle küfri ideolojileri fikren mağlup edecektir.

Bu mübarek şahsın döneminde oluşacak olan mutedil (ılımlı, dengeli), çağdaş, akılcı ve medeni İslam modeli, tüm dünyaya ışık tutacaktır.

Tüm bu bilgiler açıkça göstermektedir ki Hz. Mehdi'nin izleyeceği yol, tüm dünya çapında büyük bir kültürel atılımla insanların İslam ahlakına yöneltilmesi olacaktır.

Mehdi şu an gelmiştir, ancak gizlenmektedir. Gizlenmesinin nedeni de dinsizlerin, materyalistlerin, müşriklerin siyasi ve daha birçok çeşit saldırılarından korunmak içindir.

Bize göre Hz. İsa da yeryüzüne ikinci kez gelmiştir, ancak o da saklanmaktadır. Her türlü terörist ve siyasi saldırıya maruz kalabileceği için kendisi mecburen gizlenmektedir. Ancak o da çok yakın zamanda ortaya çıkacak ve Hz. Mehdi ile birlikte fikri mücadelelerine başlayacaklardır."

(Mülakatı Görmek İçin Tıklayınız)

Bu mülakatı gördükten sonra Adnan Oktar'ın kendisini Mehdi As. sandığına iyiden kanaat getirdim. Şüphem kalmadı. Mehdi As. diye anlattığı kendisinden başkası değil! Lütfen satırları dikkatli bir şekilde okuyunuz. Daha da olmadı linke giderek tamamını okuyunuz.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: