Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yeni bir ilahiyat şart: Tasavvufi Bir İlahiyat.(Gerekli mi?)
MesajGönderilme zamanı: 04.01.09, 21:48 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Yeni bir ilahiyat şart

Selahattin Yusuf

selahattinyusuf@gmail.com

İmparatorluğun çöküşünden sonra son halife yurtdışına; onun şahsında temsil edilen geleneksel İslam anlayışı da Anadolu'nun kırlarına sürüldü. Halife'nin torunları bir gün (2006'da) yurda döndüklerinde ne halde olduklarını gördük. Saçlarıyla, fraklarıyla, küpeleriyle, bastonlarıyla, ağlayan çocuklarını teskin etme biçimleriyle, selâmlaşma ve vedalaşma kültürleriyle, gazete haberlerine birer ikişer Fransızca veya İngilizce cümleyle yansıyan dünya görüşleriyle, hafıza kaybına uğramış, sakinleşmiş, sinirleri alınmış, gözleri matlaşmış birer klinik örnek vakıa halindeydiler. Bırakın Sarayburnu'nun yukarılarından aşağılara -dünyaya- vakarla bakmayı; İstanbul'un herhangi bir semtini tanıyabilmek için bile yabancı dil bilen turist rehberlerine ihtiyaç duyacak vaziyetteydiler.

Tarihin trajik bir anı! Kaderin iç burkan bir cilvesi! Bin yılda hazırlanan tuhaf bir eşek şakası..

Bir zamanlar dünyanın merkezî şehir kültürü olan İslâm'ın, Anadolu'nun kırlarından şehirlere inişi bu manzaradan daha az iç burkucu değil. Bundan daha az trajik değil. Daha az kulak tırmalayıcı değil. Daha az göz acıtıcı değil.

Şevket Süreyya Aydemir'in “Suyu Arayan Adam” kitabında uzun uzun anlattığı üzere, Anadolu hep cahil kalmıştı zaten. Sadece İslâmî bilgiler ve görenekler bakımından değil; her şeyden, her bakımdan mahrum kalmıştı. Hep uyumuştu. Osmanlı'nın terekesinden çıkan İslâm'ı kaldırabilecek, taşıyabilecek güçte ise hiç değildi. Nitekim İslâm oraya, cahil adamın “Kır”ına gittiği zaman çabucak âdetleşti, gelenekleşti, eğrildi, büküldü, küçüldü, büzüldü ve onun dünyasının mütemmim bir cüz'ü oluverdi.

Bugün yeniden eski vatanına, şehre inen İslâm'ın bu kadar fazla defo taşıyor olmasıyla; yurduna dönen Osmanlı torunlarının durumlarını -yukarıda sözünü ettiğimiz- o trajik “an”da birleştiren, işte bu “ortak” geçmiş.

Bu gün “torunlar” buraya turist gibi geliyorlar ve gidiyorlar. Ancak birkaç haftadan beri söylemeye çalışıyoruz ki; İslâm'ın gidecek bir yeri yok.

Bizce İlber Ortaylı haklı.

Türkiye'de çok kaliteli bir ilahiyat eğitimi şart.

Şahsen, televizyonda ilâhiyatçıları gördükçe düşüncelere kapılıyorum.
Kitapları biliyorlar; ama hayatı tanımıyorlar. Hayatın modernizm tarafından sakatlanmış, yardıma gerçekten muhtaç taraflarını tanımıyorlar ve bilmiyorlar.

İnsanların modernizm tarafından çürütülmüş, çökertilmiş, merheme muhtaç taraflarını tanımıyorlar, bilmiyorlar.

Küçük bir soru: Ortaya neden salonlar dolusu düşünen insan çıkmıyor da çadırlar dolusu ağlayan insan çıkıyor?

Yenişafak

5.11.2006

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Yeni bir ilahiyat şart: Tasavvufi Bir İlahiyat.(Gerekli mi?)
MesajGönderilme zamanı: 04.05.10, 09:55 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Önemli bir konu: Üzerinde konuşulması lazım iken bir kenarda kalıvermiş..

Evet; tasavvufi bir perspektifi olmayan ilim erbabının hatadan mustagni olması çok zor.

Tefsir ise tasavvufî bir tefsir...

Hadis ise tasavvufî bir hadis...

Akaid ise tasavvufî bir akaid...

Olmalı...

Olmazsa ne olur ?

Suud'un "İslamic" üniversitelerinden mezun olanlardan sorun.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 04.05.10, 13:09 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

erbainer yazdı:

Tefsir ise tasavvufî bir tefsir...

Hadis ise tasavvufî bir hadis...

Akaid ise tasavvufî bir akaid...

ben hatalı görüyorum :

şeriatın zahirine bağlı bir işari tefsir ve de bir işari hadis ....

işari akaid gibi bir tabir ise olmaz.zira inanılması lazım mevzular bellidir.

işari akaidi neye göre belirleyeceksiniz.? vahdet-i vucuda [1] göre mi vahdet-i şuhuda göre mi.? her salikin kendi içinde bulunduğu makam daki görüşleri dahi değişir..

bu hususta sanırım imam rabbani r.a yeter.. onun akaidi ehli sünnet akaidi üzerine [2]olup açıklanması lazım gelen izah gereken bütün manevi meseleleride halletmiştir.bizede düşen ekmel mürşidlere tabi olmaktır.

vesselam..

[1] acaba diyorum ehli olmadığı halde misal ibni arabinin ve yahutda beyazıd-ı bistaminin sözlerini-eserlerini okuyupta taklid eden cahil sofilerden kim bilir ne kadarı itikadi olarak bir ayağı çukura girmiştir.?

[2]işari hadis hadi tasavvufi hadis olsun : daha önce itiraz etdiğimiz ve bu sitede yer alan bir mehdi sohbetinde yanlış anlatılan - eksik anlatılan hususlardan ötürü acaba bunları bu şekilde eksik veya yanlış itikad eden sofinin başına yarın ahiretde neler gelebilir.?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 04.05.10, 13:18 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

hocam Allah razı olsun gerekli mi diye sormuşsunuz pekala gereklidir vacibtir (elzemdir)..ismail Hakkı Bursevi hz.nin (ks.) eserlerine bakın bütün Şer'i branşlarda (usulüne kadar) tasavvufî iklimin nefhaları vardır; ulum-i Şer'iyye mutlaka tasavvufi cihetiyle işlenip idrak edilmelidir.. hatta tarih fen edebiyat ve felsefe gibi gayr-ı Şer'î sahalar dahi tasavvufi nazar ve tahkik ile yoğrulup işlerin esasları Hakkî'ce anlatılmış olsa şu zamanda büyük hizmet edilmiş olur.. peki bu iş nasıl olur? bugün bu işi yapacak hocaefendiler ve akademik kadrolar bir araya gelip Heyet olarak çalışmalıdır..ama maddi ve manevi himmet lazım...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 04.05.10, 13:40 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

ebu Hamza hocam, tasavvufî tefsir hadis akaid usul vardır.. Kur'an ve eHadis muhkem ve müteşabihi enfüs ve afakı zahir u batını camî'dir ehl-i sünnetin amel ve itikadı Tasavvufî kalemle "yeniden ele alınmalı" demiyorum; kadim kitaplarımızda "zaten var olan" tasavvufi işaretler dirayetler şerhler tahkikatlar bir araya getirilip Branşlar öyle okunsa/işlense (rivayet edilse)daha ahsen olur... :idea:

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 04.05.10, 13:45 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Kudsî yazdı:
ebu Hamza hocam, tasavvufî tefsir hadis akaid usul vardır.. Kur'an ve eHadis muhkem ve müteşabihi enfüs ve afakı zahir u batını camî'dir ehl-i sünnetin amel ve itikadı Tasavvufî kalemle "yeniden ele alınmalı" demiyorum; kadim kitaplarımızda "zaten var olan" tasavvufi işaretler dirayetler şerhler tahkikatlar bir araya getirilip Branşlar öyle okunsa/işlense (rivayet edilse)daha ahsen olur... :idea:

eyvallah hocam..

fakirin itiraz noktası hocam işari akaid - vesaire - altında yanlış eksik şeyler anlatılmakda..işte gördük tuhan mı ne idi işari ye o kadar kaymış ki risale nurlarıda işin içine karıştırarak mehdi hakkında onca yanlış şeyler söyleyiverdi..aynı durum bir kısım ister bu mevzu ister başka mevzularda olsun sofiler arasında da var..

demeki lazım gelir ki : zemahşeride sofi hayatı - zühd hayatı yaşadı.. amma.!!!!!

tasavvuf - sofilik veya zühd bize sadece bir hırka bir çömlek düşüncesi vermemeli [1] !! doğru bir akaid - sahih bir itikad vermeli.

[1] mecazen ve hakikaten.. kimileride var işinde gücünde ticaretinde dahi mevla ile beraber...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 04.05.10, 13:59 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Kudsî yazdı:

hocam cübbeli hocamızın efendi hazretleri ile yaptığı mülakatdan.

Alıntı:
Diğer bir mülâkâtımızda nezâket timsâli olan Üstâdımız Hazretleri:

“Kusura bakma kalkamadım” buyurarak beni mahcup edince:

“Estağfirullâh! Duâ edin de sizi sevmekle kurtulalım” dediğimde: “Mevlâ kurtarsın hepimizi” buyurarak, gavslık mâkamı gereği korkuyu elden bırakmadığına işâretle bizleri Allâh-u Te’âlâ’nın azâbından emîn olmamamız gerektiğine irşâd etmiş oldu.

Daha sonra: “Şimdi ne yapıyor ortalık?” diye sorduklarında:

“Efendi Hazretleri! İslâmiyete tam bir dönüş yok. Müslümanların çoğu da şer’i şerîfi istemiyor fakat siz çığır açtınız, inşâallâh sizin tarîkatınızla parlar bu iş. Duâ ediniz de kaymayalım, çocuklarımız da kaymasın” deyince:

“Sorma, büyük imtihandayız, korkma inşâallâh kaymazsın, çocukların da sâlih olur, senin bana karşı işlediğin bir suçun yok. Şerîatı muhâfaza husûsunda gayretin ve derdin de çok, ne yapalım tarîkatlerin çoğunun ismi kaldı, Ehl-i Sünnet hassâsiyeti kalmadı. Nakşibend Hazretleri (Kuddise Sirruhu): ‘Bizim tarîkatımızdan yüz çeviren kişi dîni husûsunda tehlikededir’ buyururdu. Şimdi bu söz daha iyi anlaşıldı, ama Büyük Şeyh Efendi (Kuddise Sirruhu)nun buyurduğu gibi; her nakşiyim diyen de bir olmaz. Tarîkat ehli geçinenler bile îtikâdî meselelerde tâviz vermeye başladılar, onun için Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem): “Ümmetim bozulduğu zaman sünnetime sarılana yüz şehid sevâbı vardır” buyurdu, iş zorlaştı ama sevap arttı.

Efendi Babam: ‘Nûru nübüvvet uzaklaştıkça millet dinden tecerrüd ediyor yâni yılan deri değiştirir gibi soyulup çıkıyor, bir rivâyet teberrüd ediyor yâni Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in vefâtından sonra O’nun nûrunun kayboluşu üzerinden zaman geçtikçe, güneş kaybolduktan sonra yavaş yavaş serinlik arttığı gibi milletin de dinden soğuması artıyor’ buyururdu. Göreyim sizi, bu işi sıcak tutalım” buyurdu.

fakirin anlatmaya çalıştığı hususda da budur hocam..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 04.05.10, 15:42 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

bize yan gel İlahî-Yat değil haydi İlahî-Kalk Tasavvufu lazımdır değil mi güzel hocam?..

:)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 04.05.10, 15:56 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Bazı ilahiyat hocaları ile konuşuyorum; mesela tefsirci ; "ben fıkıhtan anlamam" diyor.

İşaret etmek istediğim husus "külli bir nazar" sahibi olarak ihtisaslaşmak...

Bu külli nazarın ise tasavvufi neşveye sahip olması lazım ki tesiri olsun.

Cuma namazı öncesi ilahiyat hocaları camiye gelip vaaz ediyor bazen...

Sanki zoraki konuşuyor kürsüde; o kadar ruhsuz...

(Şimdi hatırladım Bayram Ali Efendi'nin aşk u cezbe dolu vaazını rahmetullahi aleyh... Nerede o nerde bunlar !...)

Derviş olmasa bile ilahiyat ile iştigal edenin 'zevk manasına' tasavvuftan nasibi olması lazım...

"Ağlayamıyorsa bile ağlıyormuş gibi yapması lazım" babından...

Aksi halde daha çoook şikayet eder durur bu "ümmet-i merhum-e" nereye yuvarlanıyoruz deyu...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 04.05.10, 16:18 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

"Zahir ilmi tahsil etmek,insanı batın ilmini tahsil etmekten müstağni kılmaz.Yani zahir ilmini tahsil eden,batın ilmine ihtiyacı olmadığını söyleyemez."
......
Aliyyül havvas şöyle der;"İlim öğrenmek isteyen,Kamil bir şeyhe bağlanmadıkça kemale eremez.Çünkü böyle bir kimseyi ilmi mağrur edecek,bu aldanışı ise onun gözüne bir çok hakikatleri perdeleyecek ve göstermeyecektir."
Muhammed b.Abdullah el Hani Adab

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz