Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: FG Hocaefendinin işleri / N.K. Zeybek
MesajGönderilme zamanı: 10.01.10, 05:16 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Söylediklerinize katılamayacağım maalesef. Eski Papa Müslümansa kendine. Netice Papa olarak, Katoliklerin lideri olarak yıllarca o makamı işgal etmiş. Peki, Hıristiyanların hayrına, İslam adına hangi hizmetleri yapmış? Bu kadar Allah'ın kulunu, biz İsa'ya inanıyoruz diyenleri, Yahudileri vs. Hak din olan İslam'a ve Allah'a ve Resulü olan Peygamber Efendimize yönlendirmek için hangi çalışmalarda nasihatlerde bulunmuş? Gizli Müslüman ama insanlara hayrı yok! Ne yapayım o zaman "gizli" Müslümanlığını? "İnsanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır"

FG ve ekibinin yaptığı diyalogu da ifsad edici ve tehlikeli buluyoruz. Ayrıntılarını da biliyoruz. Görüşlerini de biliyoruz. İslam'da yeri olmayan fikirler ve görüşlerdir. Bunları sırf Papa gizli Müslümandı diye kabul etmemiz mümkün değildir. FG, bu işleri Hz. Peygamberle istişare ettiğini filan söylüyordu! Siz de Papa'yı gizli Müslüman yaptınız. Diyalogcuların gözleri ışıldayacak: Aha gördünüz mü Evliyaullah bile Papa'nın Müslüman olduğunu haber vermiş diyecekler. Yanlış işler peşinde koşanlara malzeme verdiniz.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 11.01.10, 10:12 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Siyasi tartışmaların bu foruma taşınmaması iyi olmaz mı?

(Zaten yeteri kadar tartışma var orta yerde...)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 02.02.10, 10:55 #mesajın linki (?)

Hizmet İle 10 Gün

Namık Kemal ZEYBEK

Radikal

01/02/2010

'Doğu-Batı Buluşması'nda Gülen Hareketi'
konferansı için davet aldığımda ilk sorum 'Hangi şehirde?' oldu

Resim

Eski ve eskimeyen dost Prof. Dr. Şerifali Tekalan ABD’de bir konferans için davetli olduğumu söylediğinde ilk sorum tabii olarak “Hangi şehirde?” oldu.

‘Los Angeles’ deyince torunumun da orada olduğunu ve gidip görmek istediğimi söyledim... “Şimdi buna tesadüf mü diyeceğiz?” dedi.

Evet, bu durumlara biz tesadüf demeyiz ‘tevafuk’ deriz. “Tamam geliyorum” dedim. Davetiye hemen bana ulaştı: ‘EAST AND WEST ENCOUNTERS: THE GÜLEN MOVEMENT’ başlığıyla düzenlenen bir konferansa çağrılıyordum: Doğu-Batı Buluşmasında Gülen Hareketi...

Düzenleyenler: USC Office Of Religious Life, Pasific Institute, Santa Monica College, LMU/LA, Humboldt State University, WHITTER College... Bunlardan Pasifik Enstitüsü hizmet görevlilerinin kurduğu bir kurum... Diğerleri ABD’nin bilim kurumları...

Adına ‘Gülen Hareketi’ denilen ama Hareket’in içinde bulunanlarca ‘Hizmet’ diye adlandırılan topluluğa yabancı değildim. 1978 yılından beri Sayın Gülen’i tanıyor ve izliyordum. 1992’den beri de ‘Hizmet’in Türk Cumhuriyetlerindeki çalışmalarını ve Avrasya açılımlarını yakından biliyorum.

Buralarda ‘Türk liseleri’nin neden çekici olduğunu da yakından görmüştüm: ‘Nitelikli eğitim, sonuçta doğan başarı, öğrencilerin terbiyeli hale gelmesi ve İngilizce öğretimi...’

Anlayamadığım, ‘Hizmet’in eğitim etkinliklerinin ABD’de niye ilgi gördüğü konusuydu. Zaten dilleri İngilizce olan ve dünyanın en başarılı eğitim sistemine sahip ABD’lilere Türkiye’den gelip ülkelerinde lise açanlar niye çekici geliyordu?

Sayıları 40’a ulaşan liselerin ve kültür merkezlerinin ABD’deki başarılarını yerinde görmek istiyordum. Gördüm... Ve anladım ki ortaya konulan başarı ABD ortalamasının üzerindedir. Yakından incelediğinde ortada şaşılacak bir durum kalmamaktadır...

Hızı kesilmezse, 40 sayısının önüne yeni sıfırların konulması içten bile değildir. Ve ABD’de Türkiye’nin ve Türklüğün çok etkili bir lobi çalışması oluşmaktadır. ‘Hizmet’in bir hizmeti de budur.

Dışarıdan Türkiye

Son yıllarda sık sık ülke dışına çıkıyorum. Dışardan baktığım zaman Türkiye gözüme çok büyük görünüyor.
Tarihi derinliğiyle, Osmanlı coğrafyası ile Türk tarihinin katmanlarının ve Cumhuriyetin başarılarının getirdiği bir büyüklük...

Dışarısı Türkiye’nin büyüklüğünün farkındadır. Dünyanın 115 ülkesinde sayıları 1000’e ulaşan Türk Lisesi ve Kültür Merkezi, eşi benzeri olmayan bir başarıdır ve dışarıdan bakınca bu ‘Türkiye’nin gücünün bir başarısıdır.’
Türkiye’ye döndüğümde önüme çıkan ilk gazete veya televizyon ile birdenbire dışarıdaki büyük Türkiye’nin yerini ‘küçük ve küçülmeye mahkûm ve kimsede olmayan problemlerin yaşandığı bir ülke’ görüntüsü alır. Kimi yazarların ve TV konuşurlarının ‘Burası Türkiye, burada olur böyle işler...’ kalıp cümlesi bu duyguyu körüklemenin belgisi gibidir.
Türkiye’den kaynaklanan bir Hareket’in böylesine büyük bir başarısı ortaya koyamayacağına inananlar ise ‘Hareket’in arkasında her zaman başka birilerini aramışlardır. ‘Vaktiyle Suudi Arabistan sermayesi’ diyenler de olmuştu.
‘Şimdilerde moda: ABD...’

ABD’yi kadir -i mutlak gören ve hatta Ahmedi Necat’ı bile ABD’nin adamı sayan birileri var. Bunlar acaba ‘gizli ABD ajanları mı’ diye sorsak bu kişilerin mantığına aykırı düşmezdi...
Hayır, ABD güçlü bir devlettir ve dünyanın en zengin ülkesidir ama sonuçta insanların ürünüdür. Ne her şeye hâkimdir ne de her şey denetimi altındadır. Hatta kendi iç güvenlik sistemi bile...

ABD’yi delen çakı
Los Angeles’a giderken New York Havalimanı’nda yaşadığım ilginç olayı dikkatinize ve ilginize ve de yorumunuza sunmak istiyorum:
1991 yılından beri ABD’ye gitmemiştim. Ama Avrupa’daki uygulamalardan ve ABD’de gidenlerin anlattıklarından havaalanındaki sıkı güvenlik hakkında bilgim vardı. Bu yüzden güvenliğe takılabilecek nesnelerin tamamını bir bavula koyup uçağın yük bölümüne vermiştim (O bavul kayboldu; Los Angeles’a gitmedi ve dönüşte elime geçti).
El çantama ise ‘çantam yük bölümünde kaybolabilir’ diye düşünerek idare edecek kadar eşya almıştım; iki gömlek, çamaşır, çorap ve kitap... Bir de küçük el çantam...
New York Havalimanı’nın üstün güvenlik sisteminin görevlileri, çantamı didik didik aradılar. Defalarca arama cihazına sokup çıkardılar. Belli ki ‘bir şey’ görmüşlerdi; ama bulamıyorlardı. Beyaz, siyah, zayıf, şişman, uzun, kısa memurlar uzun uzun incelediler... Sonra amirler ve daha başka uzmanlar geldi...
Bulamıyorlar ve benim çantaya dokunmamı da önlüyorlardı. Sonunda akıllarına geldi ve eşyalarımız tek tek cihazdan geçirdiler ve elleriyle mıncıkladılar. Aradan 40 dakika geçti ve buldular: ‘Güneş gözlüğümün kılıfının içinde metal bir nesne vardı ve cihazları onu görüntülüyordu.’ Bana da tarif ettiler. Teşekkür ettim, çantamı toparladım ve yoldaşlarımla birlikte uçağa bindim...
Los Angeles’ta otel odamda eşyalarımı yerleştirirken eşyaları bir de ben aramak istedim. Ve... Ve el çantamın içinde koca iki ağzı olan bir ‘Osmanlı çakısı’ buldum. Vaktiyle bana hediye edilmiş olan ve çantamın bir kenarında yuvalanmış olan bir çakı...
Yani?
Yani Osmanlı çakısı ABD güvenlik sistemini delmişti. Maharetli güvenlikçileri ve üstün teknolojileri çakıyı bulamamış onun yerine gözlük kılıfı içinde gizlenmiş metal parçası suçlu ilan edilmişti.
Yok canım... Yanlış anlaşılmasın... ‘İşte ABD budur!’ demiyorum. Ama ‘ABD de de bu da vardır’ dersem neresi yanlış olur ki?..
Dolayısıyla ne ‘ABD’yi olduğundan daha güçlü sanmak doğrudur ne de gücünü küçümsemek’ diyorum.
Yine diyorum ki ‘ne ABD’ye peşin düşmanlık doğrudur ne de kulluk ölçüsünde hayranlık...’ Ne husumette hayır vardır ne de teslimiyette doğacak bir fayda... Sonunda onlar 200 yıllık tarihleri olan ve gelecekleri belirsiz olan bir önemli güç; biz ise binlerce yıllık tarihi ve derin bir uygarlık geleneği olan köklü bir milletiz. Geçmişimizdeki büyüklükler gelecekteki büyüklüğümüzün belgeleridir.
Bunları niye mi söylüyorum. Hizmet Hareketi ABD’nin değil, bizim başarımızdır. Hatta ABD’nin ve bizim içimizden birilerine rağmen...

YARIN: Gülen’i anlatıyorlar

Resim
ABD’de Türk liselerine ilgi büyük... Arizona Türk Lisesi’nde robot sınıfı öğretmeniyle birlikteyiz...

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx? ... goryID=104

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 02.02.10, 11:08 #mesajın linki (?)

Bilim adamları Gülen'i anlatıyor

Radikal
02/02/2010

Fethullah Gülen'i dinlerken, Los Angeles'taki konferansta 30 bilim adamının yaptığı 'Gülen Hareketi' konuşmalarını hatırladım. Hocaefendi 'Ben yapıyorum' demeyi de 'Biz yapıyoruz' demeyi de inanç yönünden sakıncalı buluyordu...

NAMIK KEMAL ZEYBEK

Konferansta Güney Kaliforniya Üniversitesi öğretim üyesi İran kökenli Reza Aslan, bakın ABD’deki hizmet hareketini nasıl anlattı:

“Fethullah Gülen dine, bilime, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına inanmış, çoğulculuğu kabullenmiş, demokrasiye evet diyen, terör ve şiddeti lanetleyen birisi dediğinizde, bir kesim ‘Ooooo; tam aradığımız kişi!’ diyor ve el üstünde tutuyorlar Gülen’i. Ama aynı kişilere “Ama bu Gülen, muhafazakâr, kadınların baş örtüsü takmasını onların dinî özgürlük alanı içinde gören, eğitimi kurumlaştırıp dünyanın her yerinde kurduğu okullarla yaygınlaştıran, basın-yayın ve sağlık kuruluşları ile toplum hayatının içinde bulunan ve dünya’ya yayılmış bir network’e sahip biri” dediğinizde, ‘Aaaaa, bu olmadı işte!’ diyorlar.”

Benzeri bir yaklaşımı konferans esnasında Rice Üniversitesi’nden bir başka akademisyen, Dr. William Martin’den dinledik. Martin: “Gülen’i Türkiye’ye anlatanlar ‘Amerikancı, ılımlı İslamcı’, Amerika’ya anlatırken de ‘anti-Amerikancı, şeriat yanlısı, İslamcı’ diye nitelendiriyorlar. Aynı şahıslar, aynı kalemler bunlar.” Sonra bir nükte ile bağladı: “Bilmiyorlar ki okuyucular arasında iki dili de (Türkçe ve İngilizce) bilenler var ve yazılanları her iki dilden takip ediyorlar.”

Georgetown Üniversitesi’nden Dr. Thomas Michel şu tespitlerde bulundu:
“Hocaefendi din ile demokrasiyi aynı kulvarda görmüyor. Din adı üzerinde din, demokrasi ise idari sistem. Demokrasi, zaman ve mekân limiti olan ve değişebilen kaidelere sahip bir manzume; din ise tam aksine zaman ve mekân limiti olmayan, ilelebet yaşayacak, değişmeyecek, değiştirilemeyecek sabit değerleri ve ölçüleri olan bir manzume.”
Devam ediyor Michel: “Gülen’e göre din, sabit bir hükümet sistemi önermiyor; bunun yerine sabit olan insani ilkeler veriyor.”

Russell Power “Bir din olarak İslam ve onun ortaya koyduğu sabit ilkelerin hükümet etme adına öncelendiği sistemlerde çoğulculuk hep temel ilke olmuştur. Hz. Peygamber döneminden Osmanlı’ya kadar bu hep böyle uygulanmıştır. Gülen’in de vurguladığı hep budur ve onun yorumlarına göre çoğulculuk tabii bir olgudur” diyor.

Allah işin içinde
Soru -cevap bölümünde dinleyici soruyor; “Gülen, İslam’ın yegâne hak din olduğuna inanıyor. Bu demektir ki başka dinler hak değil. Bu, tek hak, tek doğru anlayışı sadece bu doğruyu kabullenenlerden müteşekkil bir toplum ve sistem anlayışını doğurmaz mı?”

Tebliğ sahibi Kentucky Üniversitesi’nden Nazif Muhtaroğlu cevap veriyor bu soruya: “Gülen, hayatta ‘İslam yegâne hak din’ der; der ama çoğulcu düşünceye de sahip olduğu için ‘Bu inancım başka dinlere inanan sizlerle yaşamama mani değildir’ ilavesini yapar.”

Hizmet’in mensuplarıyla ilgili olarak bir ABD’li bilim adamı dedi ki: “Bu insanlar konuşmazlar; iş yaparlar; havaalanında veya misafir olduğun bir yerde bir eşyanı unutmuşsundur; getirir, verir ve teşekkür bile beklemeden arkalarını dönüp çeker giderler. Beni en çok etkileyen işte bunların bu halleri.”, “New Orleans’ta Katrina felaketinde mağdurlara ilk koşanlar bunlardı.”, “Dünyanın her yerinde insanları bir araya getirirler. Nereye giderseniz gidin hep aynı manzara ve hep aynı ruhla karşılaşırsınız. Hata mı yaptınız; af talebinizi iletmeye fırsat bulmadan sizi affederler.”

ABD’li bir başka bilim adamı da şöyle dedi:
“2000 yılından beri ABD’li Neoconlar ile Türkiyeli Yeni Ulusalcılar arasında çıkar ve işbirliği oluştu ve her ikisi de Gülen’e karşı olmakta birleşti.”

Los Angeles’taki ilmi konferansta uzun bir açış konuşması yapan ‘Bölge Şerifi’ yani eyalet polis müdürünün konuşması bir din adamı konuşması gibiydi. Gülen Hareketi’ni tanıdıktan sonra sevmişti ve bu Hareket aracılığıyla Türkiye’yi tanımış ve sevmişti. Uzun uzun ‘Hareket’in neden başarılı olduğunu anlamaya çalıştı ve sonra hükmünü verdi: “Allah bu işin içinde... Niye bir de böyle düşünmüyoruz...”

Sonradan kamptaki görüşmemizde, Hocaefendi’nin yaptığı bir değerlendirme konuşmasında: “Bütün bu işleri yapan Allah’tır. Biz neyiz ki? Eğer ‘biz yapıyoruz’ dersek ‘bu şirk olur...” sözlerini dinleyince şerifin sözlerini hatırladım. Hocaefendi “Ben yapıyorum” demeyi de “Biz yapıyoruz” demeyi de adaba aykırı ve inanç yönünden sakıncalı buluyordu...

Los Angeles’taki toplantıda açılış konuşmaları dışında 30 bilim adamı ‘Gülen Hareketi’ konusunda bilimlik görüşlerini ortaya koydular... Toplantı iki gün sürdü. Açılış konuşmalarından birisini de ben yaptım. Ne mi dedim:
Bir Türk olarak, bir yurttaşımızla ilgili böylesine önemli bir toplantı yapılmış olmasından ötürü kıvandığımı söyledim. Gülen Hareketi’nin tarihimizde benzeri olan hareketlerden biri olduğunu ve Halacı Mansur ve Hoca Ahmet Yesevi ve Hacı Bektaş Veli’nin çalışmalarından söz ettim.

Ve dedim ki bu hareketi gerçekleştirenler bizim doğru din anlayışımıza mensup insanlardır.

Dedim ki “Bizim dinimiz sadece savunmak ve mazlumları kurtarmak uğruna savaşmaya izin vermiştir.” Masumlara, kadınlara, çocuklara, ihtiyarlara, manastırlarda ibadet edenlere zarar vermek, tabiatı bozmak, ağaçlara, yeşilliklere zarar vermek savaşta bile yasaklanmıştır.

Dedim ki bizim kitabımızda “Dinde zorlama yoktur... Senin dinin sana benimki bana...” anlayışı vardır.

Dedim ki H. Ahmet Yesevi: “Hangi inançtan olursa olsun, insanı incitme... Allah kalp kıran katı kalplileri sevmez” demiştir. Hacı Bektaş Veli: “İncinsen de incitme...” demiştir. Yunus Emre: “Yetmiş iki millete bir göz ile bakmayan, Şer’in evliyasıysa hakikatte asidir” demiştir.

Bizim Müslümanlığımız budur. Ve Gülen Hareketi de bu doğru çizgiye bağlıdır. Bu çizgiye de sadece Müslümanların değil, bütün insanların ihtiyacı vardır. İnsanlığa, sömürüsüz, zulümsüz gerçek barış ancak böyle gelir...
İşte bunları söyledim.

Gülen Hareketi’ni de böyle görüyorum. “İslam’ın o güzel yüzünü insanlığa gösterecek ve milletimizi doğru temsil edecek bir büyük hareket...”

Sonunda ne mi olacak?
Kendisinden önceki benzerlerinin sonucunda ne olmuşsa o olacak ümidindeyim.
Bu hareketin zeminini de değerlendirerek Türklüğün dünya dengelerini yerli yerine oturtacağı günler gelecek...

Kültür merkezi ve festival
Hizmet erlerinin iyice yerleştiği dal budak saldığı Los Angeles’ta okulların dışında bir de ‘Kültür Merkezleri’ var.
Buralarda çeşitli etkinliklerle Türk Kültürü tanıtılıyor; Türkçe öğretiliyor; Türkiye’nin tanıtımı yapılıyor. Geçen yıl gerçekleştirilen Festival’in görüntülerini ve yankılarını gördük. Doğrusu heyetimiz mensupları olarak heyecanlanmamak mümkün değildi.

‘Anadolu Kültürleri Ve Yemekleri Festivali’ adıyla düzenlenen gösterilerde Türkiye yemekleri, Türk Musikisi örnekleri sergilenmiş... 60 dönümlük bir arsada Türkiye manzaraları, İstanbul, Mardin, Antalya, Van, Konya görüntüleri... 3. Ahmet Çeşmesi birebir. Giriş biletleri 15 dolar ve ilk dört günde 30 bin bilet satılmış. 100 bini geçen ziyaretçi.
Alanı hazırlamak için Türkiye’den 13 konteyner malzeme ve 25 işçi gelmiş...

Fox TV dahil dört TV etkinliklerden canlı yayın yapmış. Kore’den bir TV dört gün süreyle çekim yapmış. Sergide günde üç defa ezan okunmuş ve ezanı dinleyen Rupın Zambokyan adlı yaşlı bir Ermeni heyecandan hüngür hüngür ağlamış. “Memleketten bir ses” diye... Memleket neresi mi? İstanbul elbette...

Burası Ermenilerin en yoğun yaşadığı yer. Çoğunlukla peşin hükümlü ve soykırım yalanına inandırılmış insanlar... Ama Hizmet’in temaslarıyla durum biraz değişmiş. Bilhassa İstanbul Ermenileri kazanılmış gibi... İstanbul Ermenileri başkanı Minasyan adlı orta yaşlı bir kişi... Toplantıya katıldı ve aklı başında ve olumlu bir konuşma yaptı.
Festival’e Süryaniler de katılmış ve Anadolu Kültüründen örnekler sergilemişler. Anlayacağımız bundan iyisi can sağlığı...

Netice mi?

Alandaki festivale ve sonrasında sokak festivaline katılanlara sorular soruluyor.
Hayranlık, şaşkınlık ve bir an önce Türkiye’yi görmek isteği ifade ediliyor... Daha ne olsun?

YARIN: Gülen’le ‘kamp’tayız

Resim
Fethullah Gülen’in kaldığı evin salonundayız. İki gün boyunca kendisiyle sohbet ediyoruz.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx? ... goryID=133

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Hizmet İle 10 Gün / Namık Kemal Zeybek
MesajGönderilme zamanı: 04.02.10, 09:38 #mesajın linki (?)

Gülen'le birlikte 'kamp'ta...

NAMIK KEMAL ZEYBEK

Radikal
03/02/2010

Fethullah Gülen'le 'kamp' denilen evinde sohbet ediyoruz. Yanlış anlaşılıp yanlış anlatılmaktan şikâyetçi. O 'kasetler' yüzünden buralarda kalmış olmaktan dolayı üzgün

Program değiştirildi ve Arizona’yı da görmemiz gerçekleşti. Western filmlerinden bildiğimiz manzaralar içindeyiz... Ama bizi daha çok okullarımız ve kültür merkezlerimiz ilgilendiriyor.
Okullar mükemmel... Anaokulu, ilkokul ve lise... Anaokulundaki ve ilkokulundaki ABD’li çocukların Türkçe türküler söylemesi ve şiirler okuması ise dayanılır gibi değil... Gözlerimiz nemleniyor.
Lisedeki robot sınıfı beni çok etkiliyor. İşte bilgi çağı dedikleri...

New Jersey, New York

Okulu ve kültür merkezini ziyaret ediyoruz. Duygulu anlar, sevinçler, kıvançlar... Sonra EBRU TV. Evet bizim artık ABD’de yayın yapan bir kanalımız var. 2009 EMMY ödülünü üç dalda almış:
* ABD’deki Dünya adlı yayınla, buradaki halklar anlatılıyor.
* Madde ve Ötesi, din -bilim ilişkisini irdeliyor.
* Grafik dalında, Açık Forum adlı yapımla...

EBRU üç yaşında. ABD’de de bundan daha etkili bir lobi çalışması olamaz.
New York’taki kültür merkezi ise bir alem. 400 ABD’li Türkçe öğreniyor. Kültür merkezinin bir duvarında dünyadaki Türk dilleriyle ilgili bir tablo görüyorum. Oğuz lehçeleri, Kıpçak lehçeleri, Karluk lehçeleri...
Merkezin başında ODTÜ mezunu maden mühendisi Birol Fırat var ve duruma hâkim.
Türkçe kurslar, Türkçe Olimpiyatı, dostluk yemekleri, Gençlik Kolu çalışmaları, Bayanlar Derneği, kitap imza günleri, kültür merkezinin çalışmalarından örnekler. Ve bölgede böyle 22 kültür merkezi daha var...

İki katlı müstakil evler

‘Kamp’ denilen, Hocaefendi’nin öğrencileri ve konuklarıyla birlikte kaldığı yer. ‘Kamp’ çünkü burası bir dinlenme yeri olarak yapılmış. Orman içinde, etrafı çevrili iki katlı müstakil evlerden oluşan bir yer. Evlerden biri Hocaefendi’nin konutu, mescit, dershane, mutfak ve yemekhane olarak kullanılıyor. Girişte Hizmet’in görevlileri girene çıkana bakıyor. Hayır ne CIA’nın ne FBI’nın koruması ve himayesi var. Ama denetledikleri muhakkak...
Geç vakit odalarımıza yerleşip ekibimizle durum muhakemesi yapıyoruz.

Ekip başımız Prof. Dr. Şerifali Tekalan elbette. Eski Başbakanlık müsteşarlarından Birkan Erdal ve gazeteci, fikir adamı Hüseyin Kocabıyık yoldaşlarımız. Yol boyunca herkes uzmanlık alanı açısından aydınlatıcı konuşmalar yapıyor...
Sabah namazında Mescid’e gideceğiz, Hocaefendi’yle buluşacağız.
Kaldığımız iki gün namaz ve yemek vakitlerinde Hocaefendiyle birlikte oluyoruz.
Sabah namazından sonra kitap okunuyor. İkindi namazından sonra sohbet ediliyor. Ayrıca bir hususi yemekte baş başa konuşuyoruz...
Hocaefendi’nin sağlığı o kadar iyi değil... Ama söylendiği kadar da kötü değil... Düşünce derinliği ve akıcı konuşması ise yerli yerinde...

Kendisini ilk defa 1978’de İzmir’de görmüştüm ve sohbet etmiştik. O zamanlar Türk -İş eğitimcilerindendim. Sendikacılara ve yetenekli işçilere ‘Hitabet, Beşeri Münasebetler, Propaganda’ konularında dersler verirdim. İzmir’e de bu amaçla gitmiştim. Hocaefendi’yi duyardık. Gidip dinlemek istemiştik. Bornova Camii’ne cumaya gittik ama içeride yer yoktu. Cemaatinde çok fazla üniversite öğretim üyesi yardımcısı vardı (Prof. Dr. Şerifali Tekalan da onlardan birisiymiş). Onlar bizi alıp medreseye götürmüşlerdi. Alçakgönüllülükte kendisiyle yarışan ve efendiliğin mücessem hali olan âlim kişi ile karşılaşmış ve sevmiştim. Sonra Hocaefendi’nin öğrencileri çoğaldı. Türkiye’de kurumlar oluşturdular ve 1990’dan sonra Türk dünyasına ve Avrasya’ya açıldılar. Birkaç sefer Hocaefendi’yle görüşmüştük. Şimdi ise aradan çok zaman geçmişti. Dünya çapında 115 ülkede 1000’i geçen lise ve 10’u geçen üniversitenin kurulmasını teşvik eden bir insanla karşı karşıyaydık. İlk tespitim Hocaefendi kendisiyle olan yarışı kazanmış ve alçakgönüllülükte kendini aşmıştı.

Sorulara kendisinin değil, bizim cevap vermemizi istiyordu. Yemekte en alt yere oturuyordu. Övülmesinden rahatsız oluyordu. Konuşmalarında büyüklenmekten şiddetle kaçınıyordu. Ama konu inanç ve milli kültür konularına gelince tevazu bir kenarda kalıyordu. İnancının yüceliği ve milletin büyüklüğü konusunda alçakgönüllü olmak hakkımız var mı?
“Bu Millet 1000 yıl İslam’ın bayraktarlığını yaptı. Allah bu Milleti yine mükafatlandıracaktır.”

Yeise düşmeyin, yeis kemale manidir.
Sözün burasında Hocaefendi Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretlerinin şiirini okuyor:

“Naçar kalacak yerde
Negâh açar ol perde
Dermân eder ol derde
Mevlâ görelim neyler
Neylerse güzel eyler”

Hocaefendi yanlış anlaşılıp yanlış, anlatılmasından şikâyetçi... Gerçi gülümseyerek anlatıyor o malum ve mahut kasetleri... Ama o kasetler yüzünden buralarda kalmış olmaktan ötürü de üzgün.

Örnek veriyor. Bir konuşmasında:
“Yani ben laikliğin aleyhindeyim mi demek isteniyor?” Sözünden “mi demek isteniyor” çıkarılıyor ve ortaya “Yani ben laikliğin aleyhindeyim” cümlesi çıkıyor.

Kaset işinin adı ‘Haziran Fırtınası’

“Bir toplumda meseleler mugalataya sokulursa, o toplum doğruları bulamaz” diyor Hocaefendi.
Bu arada “İrticali konuşmanın gereği” şeklinde bir ifade kullanıyor. Takılıyorum: “Şimdi birileri sizin konuşmanızdaki irticali kelimesinin ‘li’sini çıkarıp irticayı savunduğunuzu iddia edebilir.” Gülümsüyor...
Sorular soruluyor.

Ben de bir soruyorum: “Bediüzzaman’ın ‘devir tarikat devri değil, iman kurtarma devridir’ sözü o devir için mi geçerlidir, bugünü de kapsar mı?”

“Bence o devir için geçerli bir sözdür. Dönemin şartları onu gerektiriyordu” diye karşılık veriyor.

Soruyorum:
“Bütün bu çalışmaların sonucu ne olacak. Ne amaçlanıyor?”
Cevap veriyor:
“Külli nefsin zaikatül mevt... Bütün nefisler ölümü tadacak... Biz görevimizi yapıyoruz, sonucu Allah yaratır...”

Diyorum ki Mansur, Türklük arasında İslam’ı yaydı. Satuk Buğra o Müslüman Türkleri teşkilatlandırarak Karahanlı Devleti’ni kurdu. Hoca Ahmet Yesevi on binlerce öğretmen yetiştirdi, onların gücüyle Osmanlı Devleti kuruldu. Sizin bu çalışmalarınız sonucunda sizin bir siyasi hedefinizin olmadığı belli ama birileri bundan Türklüğün yeniden cihana öncülük görevini çıkarabilir.

Yorum yapmıyor Hocaefendi. Dikkatle dinliyor.

“Edille -i Şeriyye’nin tali kaynakları arasında örf ve adet de vardır” diyor.
Ve ekliyor “Milletler muvazenesinde Türk Milleti muvazene unsuru” olabilir.
Prof. Osman Turan’ın ‘Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkuresi Tarihi’ adlı eserini hatırlıyorum. Türklüğün ‘milli, İslami ve insani’ esaslarını anlatıyordu...

‘Gülen Hareketi’ sözünden hoşlanmıyor Hocaefendi. ‘Hizmet’ denilsin diyor.
Evet, Hizmet’te Türklüğün ‘milli, manevi ve insani’ esasları görüyorum...
Tabii Türk Milliyetçiliği budur deyip duruyorum: “Milli, Manevi ve İnsani değerleri dengelemiş ve dünya dengelerine katkıda bulanan bir fikriyat...”

Hocaefendiyle vedalaşıyoruz. Kaldığı evin giriş kapısına kadar uğurluyor.

Yoldaşlarımızla birlikte New York’a dönüyoruz ve sonra güzel yurdumuza...
Güzellikler ülkesi Türkiye’ye içim sevinçle dolarak...

Resim

Övülmekten hoşlanmayan Hocaefendi alçakgönüllülükte kendini aşmış. Yemekte en alt yere oturuyordu. Sorulara kendisinin değil bizim cevap vermemizi istiyordu.

- BİTTİ -

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: ABD'de FG Hizmeti İle 10 Gün / Namık Kemal Zeybek
MesajGönderilme zamanı: 01.04.10, 03:25 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Küffârdan meded umanlara hayret ediyorum.Sulh ve selamet mahza İslâmdadır.Yehûd,Nasâra ya da bilmem ne uyduruk dinsel şeyler ile diyalog yapılarak dünya kurtulmaz.Bilakis olan müslümanlara olur.
Bendeniz Hristiyanlık hakkında bir araştırma yapıyorum-dua edinde bi-iznillâh itmâm edebileyim-bu araştırmannın sebebi nedir biliyor musunuz?Hristiyan olan Müslüman Türkleri görmek!Evet işte diyalogçuların diyaloğu bu memleketin zaten imanı zayıf dimağlarına Hristiyanlık propagandası yapmak,hepimiz İbrâhimîyiz fln saçmalıklarına girişmek Müslümanların Hristiyanlaşmasını intâc ediyor!Allâh (c.c) onlara fırsat vermesin.Bizim işimiz tebliğ iledir diyalog ile değildir!

Merhûm Pîr-i Cerrâhî Muzaffer Ozak (k.s.a) hz.leri yabancı bir memlekette,bir kilise de papazlara konferans veriyordu.Derken bir papaz sordu:biz sizin kiliselerimizde zikir toplantıları yapmanıza izin veriyoruz peki siz camilerinizde bizim ayin yapmamıza izin verir misiniz?Hazretin cevabı manidardır:Biz Hz.İsa (a.s)'a inanıyoruz o yüzden buralarda zikir yapabiliriz ama siz Hz.Muhammed (s.a.s)'i reddediyorsunuz o yüzden size biz camileri açmayız!
Görüyorsunuz,yabancı memleketlerde,kiliselerde zikirler yaparak sayısız kafirin hidayetine vesile olan Hz.Pîr,diyalog ya da hoşgörü adına Hristiyanlara müsamaha göstermiyor bilakis onlara karşı çıkabiliyor.Pekey papazın yaptığı mezkur teklif diyalogçulara yapılsa onlar ne derdi?Onların kafir ayinleri yaparak camilerimizi kirletmelerine diyalog adına izin verirlerdi!!!

İllâ Sen İllâ Rızan Yâ Rabbî...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz