Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Kim bu İslamcı faşistler!..
MesajGönderilme zamanı: 22.06.09, 21:11 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 13.02.09, 15:55
Mesajlar: 29
Kim bu İslamcı faşistler!..

İbrahim Karagül
ibrahimkaragul@gmail.com

14 Eylül 2006 Perşembe


Ürettikleri kavramlar hızla aşınan İsrail sağı ve Hristiyan siyonistlerden oluşan neoconlar, bugünlerde yeni bir kavrama, slogana sarıldılar. Batı'nın tarihsel korkularını sömürerek, İslam coğrafyasına yönelik yeni sömürge kampanyalarına destek bulmaya çalışıyorlar. Çünkü korkudan başka sömürecek bir şey bulamaz oldular. 21. yüzyılda yüzleşeceğimiz yeni faşizm dalgasının öncüleri, kendilerine karşı duranları “şer ekseni” ya da “terörist” görüyorlardı, bugünlere gelebilmek için İslam tehdidi, “radikal İslam” ya da “İslamcı terörizm” gibi kavramlara sığınmışlardı. Dünyaya hatta Müslümanlara bile bu kavramı kanıksattılar. Son keşifleri “İslamofaşizm” oldu.

ABD Başkanı George Bush, 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde yaptığı konuşmasını bu kavram üzerine oturttu. Dünyayı “İslamcı faşistlere karşı savaşa” çağırdı. İnsanlığın yeni bir faşizm, yeni bir Nazizm dalgası tarafından tehdit edildiği propagandasını yapmaya başladı. Törene katılan “vatansever” Amerikalılar da tv kameralarına aynı korkuyu haykırdı. Bu bir medeniyet mücadelesiydi, Batı değerlerini, demokrasiyi, özgürlükleri koruma savaşıydı. Sadece El kaide değil, Hamas, Hizbullah, Müslüman Kardeşler de faşistti. Sadece bunlar değil, bir çoklarının “ılımlı Müslüman” kategorisinde gördüğü siyasi partiler, gruplar da faşistti. Sadece bunlar da değil, Ortadoğu'da, İslam coğrafyasının diğer bölgelerinde hatta dünya genelinde ABD saldırganlığına karşı duranlar, direnenler, ülkelerinin özgürlüğü için mücadele edenler hatta ABD ile aynı safta savaşmayanlar da faşistti.

Sadece Bush mu? Rupert Mordoch'un sahibi olduğu Fox News ve diğer yayın organları, neoconların yayın organı Weekly Standard, Moon tarikatının yayın organı The Washington Times, The New York Sun, onlardan geri kalmamaya çalışan diğer ABD, İngiliz ve Kanada merkezli yayın organları, aylardır “İslamofaşizm”e karşı savaş çağrıları yapıyor. Dünyayı adeta Nazi Almanyası'na karşı mücadeleye davet ediyor. İnsanlığa 1930'lardaki faşizmin yükselişi dönemini hatırlatıyor. Onlara göre İslamcı İran da İslamofaşist, seküler Suriye'de. Kavramı kullandıkları çerçeveye bakınca İslam dünyasının ezici bölümünün faşist olduğunu görüyorsunuz.

Bu topraklarda baskıcı rejimler oldu, monarşiler oldu, aşiret devletleri oldu, diktatörler oldu ama faşizm olmadı. Hizbullah'ın, Hamas'ın, Irak'taki direnişçilerin, Taliban'ın ya da diğerlerinin, bu coğrafyanın özgürlüğünü savunanların, kitlelerin faşizmden nefret ettiklerini de.. 1980'lerde tek bir faşist grup vardı. Lübnanlı Hristiyanlardan oluşan Falanjistler. Onların da İsrail tarafından yönetildiğine dikkat etmek gerekiyor. Peki Avrupa tarihi öyle mi? Bugün Hristiyan sağının öncülük ettiği yeni faşist dalga, ilhamını nereden alıyor? Faşizmin tarihinde Avrupa'dan başka bir coğrafya var mı?

Şimdilik Amerika'da servis ediliyor bu kavram ve ABD kamuoyunu etkilemeyi amaçlıyor. Yakında Avrupa'da da dile getirilmeye başlanır. Henüz “Türkiye pazarı”na girmedi. Her ne kadar birkaç kendini bilmez, İslamcı, ulusalcı ve solcu karışımı tuhaf benzetmelerle köşelerinde patinaj yapıp dursalar da, pek dikkate alan olmadı. Ama yakında güçlü bir şekilde Türkiye pazarına sürüleceğini söyleyelim. Alıcısı olacaktır. Ancak alıcıdan çok satıcısı olacaktır. ABD finanslı bir kamuoyu çalışmasıyla gündeme getirilecektir. O zaman kimlerin bu pastadan pay alma yarışına girişeceğini bu köşenin okuyucuları çok iyi biliyor.

Önce neocon ideolojik savaş ajanları keşfetti kavramı. Neoconların mabedi American Enterprise Institute ve Yahudi lobisine bağlı kuruluşlarda çalışan Daniel Pipes, Michael Rubin ve daha bir çok isim sayesinde. İlk kez, The Washington Times'ın editörü neoconcu Tony Blankley “Batı'nın son şansı: medeniyetler savaşını kazanacak mıyız” başlıklı kitabında kullandı. Ardından Reagan yönetiminin Savunma Bakan Yardımcısı Frank Gaffney aynı gazetede 27 Eylül 2005'te çıkan “İslamcı Türkiye'ye hayır” başlıklı yazısında kullandı ve Türkiye'nin “İslamofaşist ülke haline dönüşmekte olduğu”nu iddia etti. Bundan sonra Bush, ABD'nin “İslamofaşist tehdit altında olduğu”nu söyledi.

Sizin ne olduğunuz önemli değil. Müslümansanız, ABD'nin bu bölgedeki işgallerine direniyorsanız, işkence uçakları ya da gizli cezaevlerine karşıysanız, zenginliklerinizin talan edilmesini engellemek istiyorsanız “İslamofaşist”siniz. Laik ya da İslamcı olup olmamanızın hiçbir önemi yok. Irak işgaline karşı, İsrail'in Lübnan'daki kıyımına karşı ya da bu savaşta ABD'nin yanında değilseniz faşistsiniz. ABD'nin uzun savaşının ideolojik kılıfı bu kavram artık.

Farklı renk ve kültürde olan herkes; Araplar, İranlılar, Türkler, zenciler, Asyalılar ya da Latin kökenliler… Müslümansanız böylesiniz. Müslüman değilseniz yakında siz de faşist ilan edileceksiniz. Ama deriniz beyazsa, İngilizce konuşuyorsanız, biraz da Hristiyansanız kurtuldunuz Anglo-Amerikan faşizminin elinden…

http://yenisafak.com.tr/yazarlar/?t=14. ... himKaragul


En son munazara tarafından 22.06.09, 21:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Kim bu İslamcı faşistler!..
MesajGönderilme zamanı: 22.06.09, 21:13 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 13.02.09, 15:55
Mesajlar: 29
İslamofobinin yükseliş yılı

Mehveş Evin

mehves.evin@aksam.com.tr

İki ay önce, 200 Amerikan üniversitesinde 'İslamofaşizm farkındalığı' kampanyası düzenlendi.

Bu etkinliğin fikir babası, FoxNews'a analiz yapan 'neo-con' yazar David Horowitz'ti. Sıkı bir Marksist olarak yetişen Horowitz, 70'lerde Kara Panterler'e bile destek vermişti... Ancak Vietnam konusunda 'solcuların ikiyüzlülüğü'nü gerekçe göstererek komple 'sağa' döndü. Bugün ABD'nin 'Terörle Savaş' teriminin en sıkı destekçilerinden. Kendisini 'İslamofobik' olarak eleştiren liberallere ise 'Asıl düşmanı global ısınma olarak gösterip gerçekleri Amerikan halkından saklamayın' diye çıkışıyor.

İşin acı tarafı, İslam'la faşizmi birleştiren 'İslamofaşizm' terimi, sadece Horowitz gibi neo-con'lar değil, pek çok entelektüel tarafından destek görmeye başladı. Christopher Hitchens, Martin Amis ve Ian McEwan gibi yazarlar, İslam diniyle şiddeti, diktatörlüğü ve terörü bir görüyor... Amis'in 'ılımlı Müslüman diye bir şey yoktur, olsa dahi radikallere karşı savaşı kaybettiler' açıklamasının yankıları İngiltere'de sürüyor.

Elbette bu teze şiddetle karşı çıkan Batılı liberaller var. The Guardian'da Pankaj Mishra, Batı medyasının neredeyse her gün, özellikle kadın baskısını vurgulayarak İslam'ı aşağılayan yazılar kaleme aldığını, buna karşılık kimsenin sömürge ve sömürge sonrası tarihin derinliklerine inmediğini yazdı.

Dünyadaki 1 milyar Müslüman'ı töhmet altına alan 'İslamofaşizm' tezini çürütmek için kullanılan örnekler ise, Türkiye ve Endonezya. Başka örnek yok ne yazık ki.

LAİK AZİZE

Bu minvalde, Amerikan medyasında Benazir Butto'nun suikasta kurban gittiği haberinin veriliş biçimi düşündürücü: 'Butto Batı'da eğitim görmüş, Oxford'da okumuştu... Müslüman dünyanın tek kadın başbakanıydı... Laik tavrıyla İslami köktencileri karşısına almıştı' sözleri hep tekrarladı. (Evet CNN'de ısrarla ilk değil, tek Müslüman kadın başbakan dendi- Tansu Çiller, belli ki unutulmuştu.)

Sıradan bir İngiliz, Alman veya Amerikalı olsam, Butto'yu 'laik azize' mertebesine çıkaran bu yorumları duyduğumda herhalde şunu düşünürdüm: 'Müslümanlar, ne Batı'ya, ne de kadınlara tahammül ediyor! Laikliği savunan, Batılı eğitim görmüş, örtüsü başından kayan bir kadın politikacıyı dahi yaşatmıyorlar...'

Butto'nun geçmişi veya ABD ile Pakistan'ın girift ilişkilerinden pek bahseden yok.

Butto suikastı, hiçbir zaman gerçek bir demokrasiye geçememiş Pakistan'ı ve bölgeyi daha da karıştıracak, bunu herkes biliyor. Ancak Batı'daki etkisi, 11 Eylül sonrası iyice kanatlanan 'İslamofobi'yi daha da derinleştirmesi olacak. Ne zaman 'İslam, aslında medeni bir dindir' tezi savunulsa, Butto suikastı da hatırlatılacak. Kimse 'acaba bu işin arkasında başka güçler var mı', demeyecek.

Oysa 'İslamofobi' denen ayrımcılık türü,

11 Eylül'den 5 yıl önce tanımlanmıştı...

2008'de İslamofobi ve İslamofaşizm, terimlerinin eğilip bükülüp kullanılmalarını daha sık duyacağız.

//c

10 YIL ÖNCE TANIMLANDI

n İLK kez 1990'da Independent yazarı Malise Ruthven, iktidarda kalabilmek için dini motifleri kullanan Arap diktatörler için 'İslamofaşizm'i kullandı.

n İslamofobi kelimesi ilk kez 'Insight' adlı bir Amerikan dergisinde, Rusların Afganistan'daki aktivitelerini anlatmak için kullanıldı.

n 1997'de İslamofobi tanımı yapıldı. İngiliz Runnymede Trust adlı örgüt, 'Islamophobia: A Challenge For us All' adlı raporu hazırlayıp dönemin İçişleri Bakanı Jack Straw'a sundu: Müslümanları sevmeyen; ekonomik, sosyal ve kamusal olarak dışlayan bir dünya görüşüydü İslamofobi. Ve bu görüşe göre İslam, bir dinden ziyade, şiddet içeren politik bir ideolojiydi. Raporda, İslamofobinin sakıncaları ve kanıtlarına yer verildi.

n 2001'de Stockholm'de, İslamofobi'nin antisemitizm ve yabancı düşmanlığı gibi bir 'ayrımcılık türü' olduğuna karar verildi.

n İran'ın ölüm fermanı çıkardığı yazar Salman Rüşdi, 'İslamofobi' kavramının yanlışlığını anlatan bir manifestoya imza attı. (2006)

n Uluslararası İslamofobya konferansı', Aralık başında İstanbul'da düzenlendi. Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu 'İslamofobya'ya karşı mücadele' çağrısı yaptı.

http://www.aksam.com.tr/2009/01/29/yaza ... /yazi.html


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye