Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Mehmet Şevket Eygi: "Ama Hangi Tarikat?"
MesajGönderilme zamanı: 27.12.10, 15:27 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Mehmet Şevket Eygi: "Tarikatlarda para toplama olmamalıdır."

Milli Gazete yazarı Mehmet Şevket Eygi, müslümanları ancak Tarikatların kaliteli hale getireceğini yazdı ve ekledi: Ama hangi Tarikat?

Dinsizin, ateistin kalitelisi olur mu?.. Dinsiz ve ateist, Müslümanın nazarında kötüdür ama onların da kalitelisi olabilir.

Bu memlekette dinsiz ve ateist var mı? Elbette var. Miktarları ne kadar? Sayıları büyük değil ama bazıları çok okumuş, hayli kültürlü ve ağırlıkları var.

Dinsiz ve ateist (negatif de olsa) kaliteli olursa ne olacak?..

Çok olumlu şeyler olur.

Kaliteli dinsiz veya ateistte adalet ve insaf duygusuz olacağından, Müslüman çoğunluğun temel insan haklarına karşı çıkmaz, aksine onların haklarından ve hürriyetlerinden yana çıkar.

Kaliteli dinsiz ve ateist üzerinde yaşadığı vatanın, içinde yaşadığı halkın dirliği, selameti, huzuru, barış içinde yaşaması, uzlaşı içinde bulunması için çalışır; bu saydığım değerleri berhava etmez.

İngiltere`de, Norveç`te, İsveç`te kaliteli dinsizler ve ateistler var. Onların, insanların en temel hak ve hürriyetinin din, inanç, inandığı gibi yaşamak hürriyeti olduğunu biliyor, bunu kabul ediyor ve bu hak ve hürriyete aykırı tutum sergilemiyor.

Dikkat buyurunuz, "Kaliteli dinsiz ve ateist" dedim, hepsini kasd etmedim. Kalitesiz olanlar elbette adalete, insafa, sosyal barış ve mutabakata aykırı fikirler ileri sürebilir, işler yapabilir.

Türkiye`nin adalete kavuşması, selamet bulması, felaha erişmesi için bütün kesimlerinin düzelmesi, vasıflı olması, medenî olması gerekir.

Tabiî ki öncelikle çoğunluğu oluşturan Müslümanlar vasıflı olacaktır.

Şöyle bir Türkiye düşünelim:

Sünnîler kaliteli, Alevîler kaliteli. İki kesim can ciğer... Farklılıklara rağmen gül gibi geçinip gidiyorlar.

Sağcılar kaliteli, solcular kaliteli.

Dinciler kaliteli, laikler kaliteli.

Herkes kaliteli.

Kalitesizler, aşırılar, mutassıplar (bağnazlar) azınlıktalar, marjinaller ve ağırlıkları yok.

Böyle bir Türkiye`de bugün olduğu gibi fitne fesat olur mu? Elbette olmaz.

Ordunun üst/kurmay tabakası kaliteli olursa hiç darbe planı ve teşebbüsü yapılabilir mi?

Bu ülkenin insanları nasıl kaliteli/vasıflı olabilir?

Bu iş önce eğitimle olur. Sonra, halk üzerinde dehşetli etkisi olan medya ile olur. Âile terbiyesi ile olur.

Müslümanları en fazla hangi kurum kaliteli ve olgun hale getirir?Tarikatlar?.. Hangi tarikatlar?.. Gerçek ve doğru tarikatlar... Tarikatlar gerçek olmayanı, bozuğu var mıdır?.. Elbette vardır.

Bugün Türkiye`de kanunen tarikatlar yasak mıdır? Evet yasaktır ama fiiliyatta yasak değildir, göz yumulmaktadır.

Masonluk nasıl serbestse, İslam tarikatları da serbest bırakılmalıdır. Serbest dedim, başıboş demedim. Tarikatların zabt u rabt altına alınması şarttır.

Tarikat şeyhlerinin hepsinin geçerli icazetleri ve ehliyetleri olmalıdır.

Tarikatlarda para toplama olmamalıdır.

Holding gibi tarikatlar olmamalıdır.

Tarikatlar siyasete karışmamalı, siyasetin üzerinde olmalıdır.

Tarikatlar Şeriatın sınırları için İslamî ve insanî faaliyet yapmalıdır.

Tarikat dedim ya, birtakım Vehhabîler yine öfkelenip saldıracaklardır. Vehhabîler tasavvuf ve tarikata şirk ve küfür damgasını vururlar. Tarikatlar, tekkeler, zâviyeler, toplu zikir bir Türkiye`de, bir de Suudî Arabistan`da yasaktır.

Türkiye coğrafyasına İslam tarikatla gelmiştir... Tarikatla yayılmıştır... Tarikatı yasaklarsanız İslamî gelişme durur ve bugünkü gibi bin türlü kötülük, fitne fesat çıkar.

Tekrar ediyorum: Rasgele tarikat ve tasavvuf değil, Kur`an'ın zahirine, Sünnete, fıkha, Şeriata uygun ve mutabık tarikat ve tasavvuf.

Ahmed Yesevîlerin, Şah Muhammed Bahaüddin Nakşibendîlerin, Mevlânaların, Abdülkadir Geylanîlerin, Ahmed er-Rufaîlerin, Hasan eş-Şâzelîlerin, Hacı Bayramı Velilerin, Akşemseddinlerin, Şabanı Velilerin, Aziz Mahmud Hüdaîlerin, İmamı Rabbanîlerin, Ubeydullah Ahrarların ve diğer pîrlerin, mürşidlerin, büyüklerin (kaddesAllahu esrarehum) velilerin tasavvufu...

Bugün Türkiye cadı kazanına dönmüştür. Toplumun bir kısmı sanki çıldırmıştır. İslamî kesimde bin türlü teseyyüb (kötülük) ve kokuşma müşahede edilmektedir. Bunlar nasıl izale edilecektir? Bunlar nasıl ıslah edilecektir?..

Düzelme ve ıslah ancak tasavvuf ile olur. Gerçek tasavvuf, doğru tasavvuf ile... Maalesef o da yasak.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Mehmet Şevket Eygi: "Ama Hangi Tarikat?"
MesajGönderilme zamanı: 27.12.10, 16:06 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Düzelme ve ıslah ancak tasavvuf ile olur. Gerçek tasavvuf, doğru tasavvuf ile... Maalesef o da yasak.
M.Şevket Efendi yine oturduğu yerden bazı inciler döktürmüş !Artık, kendi kabuğundan ve yazı yazdığı siyasi epğilimi herkesçe malum gazetenin çadırından bir dışarı çıksa da ortalıkta gerçek ve doğru tasavvuf erbabını bir arasa diyorum. Çünkü, bunalrın varlığı kıyamete kadar bakidir. Ama onalrı bulmak, bilmek ve onalrla beraber olmak için hem samimi bir istek hem de gayret gerekiyor gayret !

“Ümmetimden, insanlara (hak üzere) galip gelen bir topluluk sürekli var olacaktır. Allah’ın emri gelince de onlar galiptirler.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: