Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Prof. Dr. Muhammed Hamidullah'ın İtirafı
MesajGönderilme zamanı: 08.01.09, 18:29 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Prof. Dr. Muhammed Hamidullah'ın İtirafı

Benim yetişme tarzım rasyonalisttir. Hukûkî çalışma ve incelemeler bana, inandırıcı bir şekilde târif ve isbât edilemeyen herşeyi reddetmiştir. Muhakkak ki, ben namaz, oruç vesâire gibi İslâmî vazîfelerimi tasavvûfî sebeplerle değil, hukûkî sebeplerle îfâ ediyorum. Kendi kendime diyorum ki: Allah benim Rabbimdir. Sâhib'imdir. O bana bunları yapmamı emretmiştir, o hâlde yapmalıyım. Bundan başka, hak ve vazîfe birbirine bağlıdır. Allah bunları bana, ben istifâde edeyim diye emretmiştir; şu hâlde ben O'na şükretmekle vazîfeliyim.

Batı toplumunda, Paris gibi bir muhitte yaşamaya başladığım zamandan beri hayretle görmekteyim ki, hıristiyanların İslâmîyet'i kabûlü; onları İslâm'ı kabûle sevkeden ne Ebû Hanife, ne de İmam Mâtûri'dir. Fakat Muhyiddin Arabî'dir. Bu konuda benimde şahsî müşâhedelerim olmuştur. İslâmî bir konuda, benden izah istendiği zaman, benim verdiğim aklî delillere dayanan cevap, soranı tatmin etmiyordu; fakat tasavvûfî izah meyvesini vermekte gecikmiyordu. Bu konuda tesir gücümü gittikçe kaybettim. Şimdi inanıyorum ki, Hülâgû'nun yakıp yıkan istilâlarından sonra Gazan Han zamanında olduğu gibi, bugün en azından Avrupa ve Afrika'da İslâm'a hizmet edecek olan ne kılıç, ne de akıldır; fakat kalp ve tasavvuftur.

Bu müşâhededen sonra tasavvuf konusunda yazılmış bâzı eserleri incelemeye başladım. Bu, benim gözlerimi açtı. Anladım ki; Hazret-i Peygamber zamanındaki tasavvuf ve büyük İslâm mutasavvıflarının yolu ne kelimeler üzerinde uğraşmak, ne de mânâsız şeylerle meşgûl olmaktır; fakat insan ile Allah arasındaki en kısa yolda yürümektir, şahsiyetin (insanı diğer hayvanlardan ayıran mânâda karakter, ahlâk ve insanlık) geliştirilmesi yolunu aramaktır. İnsan kendisine yüklenen vazîfelerin sebeplerini arıyor. Mânevî sahada maddî izahlar bizi pek uzağa götürmektedir; ancak mânevî izahlardır ki, insanı tatmin etmektedir.

Prof. Dr. Muhammed Hamidullah

Prof. Dr. Muhammed Hamidullah'ın sözleri şu kitabın sunuş yazısındandır:

Metinlerle Günümüz Tasavvuf Hareketleri

Resim

Prof. Dr. Mustafa Kara

DERGAH YAYINLARI

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Prof. Dr. Muhammed Hamidullah'ın İtirafı
MesajGönderilme zamanı: 13.01.09, 01:40 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Hz.Mevlana ile Şeyh-i Ekber'de aşkullah'ın akıldan aşkın fenleri vardır.. garib ve derin ma'naların kimyası vardır.. hoş bu küffar kimyadan anladığı içün değil fizik yapı ve onun yüklediği tekalif hoşuna gitmediği içün öyle tercih ediyor..

bir kimse Şeyh-i Ekber'le müslüman oluyorda.. ve ama kendisini İmam-ı Azam ve Maturidi enterese etmiyorsa ben onun ne imanına i'timad ederim ne de İbn-i Arabi Mevlana muhabbetine...

deseler ki falan hristiyan İmam-ı Rabbani ile müslümanlığı kabul etmiş o vakit i'timad hasıl olur; Allah mübarek etsin deriz...

geçenlerde merhum eva (Havva) meyerovich'in tesettür hakkında ki ifadelerini okumuştum orada ki düşüncelerine gerçekten üzüldüm.. uzun yıllar Hz.Mevlana üzerinde yoğunlaşan ve onun bütün eserlerini fransızcaya tercüme eden bir insan böyle düşünebiliyorsa sair avam-ı avrupa: 've kıss ala zalike..'

biz, paris'te doğup koyu hristiyan bir muhitte yetişen ve uzun yıllar edebiyat tarih ve felsefeden gidip bilahare İslam ile müşerref olan merhum eva/Havva hanım gibilerinin birden bire çarşaf ve tesettüre girmesini beklemiyoruz.. ama her mü'min ve mü'minenin hakkı ve hakikati olduğu gibi DİLLENDİRME beklentimiz vardır...

Allahu zül-Celal Havva hanımefendinin sürç-i lisan ve sair taksiratını affeylesin ve onu çok sevdiği Hz.Mevlana ile mahşurinden eylesin...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: