Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 34 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Mevlana ve Mevlevilik rant oldu!
MesajGönderilme zamanı: 09.04.10, 22:11 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

değerli kudsi kardeşim,Bayram hocanın oğlunun ropörtajını okudum.Biraz daha araştırınca bu videoyu buldum ve ağlayarak izledim.
http://video.yahoo.com/watch/6418356/16644304
böyle Allah ve Rasulullah delilerine ne çok ihtiyacımız var.Rabbimin hikmetinden sual olunmaz ama gönül keşke uzun yıllar yaşayıp gönülleri ihya etseydi demekten kendini alamıyor :cry: .

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 09.04.10, 22:15 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

:( :cry:

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 10.04.10, 03:57 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Ney üflerken üst notalardan alt notalara geçerken ses yavaş bir ritim alır ve gönle bir hüzün dolar.Bunun sebebi rûhun,alem-i emr mertebelerinden alem-i halk mertebelerine (üst notalardan alt notalara) Mâşukundan ayrılmak istemeksizin (yavaş bir ritim ile) düşmesini hâtırlamasıdır.
Alt notalardan üst notalara geçerken ise hareketli bir ritme bürünen ses ile gönül bir ferahlık hisseder.Bunun sabebi de rûhun cismin elinden kurtulup aslî makamına (alt notalardan üst notalara) şevk ile ( hareketli ritim ile) dönüşünü anlayıp,vuslat sevincini hissetmesidir.
Velhâsılıkelâm ney,neyzenin elinde,rûhun biliç mertebesinde kendisini ifade etmesine izin verip bununla dervişe iftirâk acısını ve vuslat hazzını anımsatarak onu seyr-i sülûke hazırlar,hazır ise şevk verir.Yani rûhun vuslat yolcuğunda uyanık kalmasına yardımcı olur.

sine hahem şerha şerha ez firak
ta bi guyem şerh-i derd-i iştiyâk

davetini Mevlevîler işte bu ney ile yaparlar.Evvelce tekkeleri kapanmadan-birileri kına yaksın-Mesnevî okumadan evvel ney taksîmi dinlerler,ondan sonra mesnevî okuyup ism-i Celâl çeke çeke semâ yaparlarmış.

Hârici bilmem ama,ne dem ney dinlesem aynı iftirâk acısını kendime yaşatıyor ve gözlerim dolu dolu oluyor...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 10.04.10, 04:07 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

konunun son perdesi şöyle geldi: http://www.kudsharemi.com/soru-cevap/16 ... ayadr.html

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 10.04.10, 04:11 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

bu kafayla ilim sahibi olunmaz.. ha herşeyi mütalaaya zaman mı var dersen, en azından Bayram hoca gibi: okumaya vakit bulunmayan kitabı eline alıp okşayacaksın koklayacaksın ve belki bir kaç yaprak nazar edeceksin.. hatta (hocamız söylerdi) felsefe lazımsa tenkidli şerhiyle beraber (kafasını gözünü kırmak için) onu dahi okuyacaksın.. lakin her ne okursan oku şu kapudan inhiraf etmeyeceksin.. mevlana Efendi hz.den (ks.) kaymayacaksın.. hz.İmam'ın (ks.) mecellesinden çıkmayacaksın.. bu ayrı mes'ele..

Allâh (c.c) râzı olsun.

Siz orada ki neyden kasıddan murâd nedür onu tartışırken kendim dahi neyin epistemolojik/ontolojik bağlamını izah edeyim dedim.HaniŞehîdimiz demiş ya gerekirse felsefe de okuyacaksın deyû...Ol sebebden kendimde ney üzerine kısacık felsefî bir izah getürem dedim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 10.04.10, 04:47 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

nay dinlemek bizim kapıda (bab-ı Nakşıbendî'de) memnu' nesnedir..
binaenaleyh nay dinlemek bize faide iras etmez: isterse lehvu luğub tarikı değil de
aslın vaslı iştiyakı ile dinlensin.. 1.cild 285.mektub-i şrf. iyi anlaşılmalıdır..
Gümüşhanevi dostum senin meşrebin bu fakirle muvafıktır lakin hz.İmam'ın (ks.) yolundan inhiraf
etmemeye gayret edelim inşallah.. Efendi hz. (ks.) türbe-i Mevlana'ya vardığı zaman nay sadalarını kıstılar..
malumunuz, aslında hz.Mevlana-i Rumi (ks.) evahiri halinde (müntehada) şiir nay ve semaa muhtac değildirler.. hazret o vesatatı (hz.Şems'in emr u teşviki ile tutmuş) salikleri irşad, teşvik, hale kışkırtma, galeyana getirme, neş'e verme, şevka getirme.. gibi bir takım faideler ve işaretler mülahazası ile devam ettirmiştir.. ama bizim yolumuzun esası bu gibi şeylerden uzak durma tavrı/prensibi üzre müesses kılınmıştır..Nakşilere göre: nayı dinlememek dinlemekten daha faydalıdır demiyoruz "hiç dinlememek" düsturumuz ve esasımız cümlesindendir diyoruz..bir esas daha şudur: Hz.Şah Nakşbend (ks.) aziz der ki: "biz bunu etmeyiz ama edene de karışmayız zira onu (müctehid-i tarik olan)meşayıh işlemiştir..".. ve Efendi hz. (ks.) der ki: (medresede bizzat işittim) "tarikat meşayıhından her biri şeriat ve sünnetten ayrı bir iz (ictihad) üzerinedir onlara karışmayın (yalanlamayın reddetmeyin) herkes kendi kapısını muhafaza etsin..".. eğer "Nakşî" isek biz de kendi kapımızı muhafazaya hassasiyet göstermeliyiz..derim acizane..sevgiler saygılar..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 10.04.10, 04:59 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Sağ olasın ağabey...Ne güzel bizi bilgilendiriyorsun...

Lakin gümüşhaneviyye hatmelerinde cehri zikir de hafi de yapılır...istenilirse ney de üflenir.

Pirlerimizin başka meşreblerden de feyz almasından ötürü olabilir bu...

Zaten bizim yolumuz nakşibendiyye ve halidiyye ile beraber Ziyaiyye diye anılır ki Hz.Ziyaüddin in metodlarını oluşturduğu yoldur...Biz bu yola göre süluk ediyoruz.Ol sebebden kendi üstazlarımın dediği gibi hareket etmem lazım.

İmam-ı Rabbani hz.lerine ayrı bir ehemmiyyet veren siz kardeşlerime de muvaffakiyetler dilerim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 10.04.10, 08:34 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Hz.Şah Nakşbend (ks.) aziz der ki: "biz bunu etmeyiz ama edene de karışmayız zira onu (müctehid-i tarik olan)meşayıh işlemiştir..".

şah-ı nakşibendi hazretleri biz bunu yapmayız derken ne hakkında beyan eyledi.? ney hakkında mı raks ve sema mevlid vesaire hakkında mı.? mektubat-ı masumiyede dahi raks ve sema hakkında caizdir görüşleri yer alırken şartları dahi yer almıştır.bunda ittifak vardır lakin ney hususunda zahir ulemayı geçiyorum ki onlar asla kabul etmemişler meşayıh arasında dahi ittifak yoktur.

siyak ve subuk demişsiniz hocam.efendi hazretlerinin risale-i kudsiyyede ney hakkında insan-ı kamildir demesi başkaca tevilleri iptal etmekdedir.

hocam: ben devam etmeyeceğim zira benden sebeb kalbinize sıkıntı gelmesine istemem.

fi emanillah..

En son Ebu Hamza tarafından 10.04.10, 08:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 10.04.10, 08:39 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Gümüşhanevî yazdı:

Lakin gümüşhaneviyye hatmelerinde cehri zikir de hafi de yapılır...istenilirse ney de üflenir.

:shock:

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 10.04.10, 13:22 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Valahi hayret bir itiraz ya.. ebu Hamza dostum, sen tarikat münkiri değilsin kardeşim: bu işin ortasını bulacağına illa reddine gidiyorsun olmaz böyle kardeşim.. biz seninle anlaşamayacaz.. bak şu anda elimde Feteva-i Ömeriyye (tasavvuf ve tarikatlarla alakalı fetvalar) namında bir kitap var meşayıh-ı Nakşiyyeden ömer Ziyauddin-i Dağıstanı hz.ne (ks) aid.. burada NEY (dinlemek üflemek meclisinde vecde gelip semaa kalkmak) caizdir diyor.. ben de diyorum ki o caiz demişse sana bana ne oluyor?.. tabii ki konuyla alakalı fetva veren savunma yapan yalnızca o değildir başka zatlar da var.. mesela nayın belli şartlarla cevazı fetvası feteva-i Hayriyye namında Fıkıh kitabında da geçiyormuş.. imam-ı gazzali hz. (Ra.) malum o zaten İhyau ulum'unda bu işin cevazına hükmetmiştir hatta ortam şartlarını bile sıralar.. ama bir Rusuhi ismail Ankaravi hz.nin (ks.) risalelerini hiç saymıyorum yani.. besbelli ki onu hiç taktığın yok..(nazar-ı itibara almıyorsun).. ne garib şey ki sema ile nayı ayırmaktasın halbuki sema' olan yerde bir takım çalgı alâtı kullanıla gelmiştir bu gelenek "cehriyye" ekolünde meşhurdur ve maksad azmak eğlenmek değildir.. ben şu fetvaya bizzat şahidim: Cübbeli Ahmet hocamıza çalgı aletleri ile ilgili bir soru gelmesi üzerine vaaz kürsisinden yedi sekiz tane çalgı aleti sıraladığını; bunların "cehri tarikat meşayıhı" tarafından kullanıldığını (darb ediliğini üflendiğini).. ama bizim Nakşî tarikımızda caiz olmadığını -belki- 15 dakika anlattı durdu.. haa mevlana imam-ı Rabbani hz.ne (ks.) göre nedir? hiç bir çalgı aletinin darbına üflenmesine (hiç bir surette) cevaz sened salahiyet yoktur onu bilmeyecek kadar cahil değilim.. ama hazretin (sema raks musıki vs..ile alakalı mektublarının her yerini iyi incele).. hz.İmam-ı Rabbani (ks.) sema ve raks ehli (cehri) meşayıha tabi' bulunan saliklerin o tebeıyyetle mazur addedileceğini beyan eder bu dahi onlar için zımni bir fetvadır.. bu fakir der ki sema olan mahalde sessizlik olmaz harb olur gümbürtü olur sen dersin ki bari nay'la etmeyin(!).. :D senin bu gibi konulardaki hırsın nedir ebu hamza kardeşim? dersin ki kayıtsız şartsız haram(!).. demezsin ki tarikat meşayıhından bunu yapanlar var.. bari de ki: onlar muaftır gayrısı şüpheli.. :? tarikat ehli adam böyle olmaz dostum senin bu gibi hususlarda sahib olacağın fikirlere (hükümlere) hakikat reisi ve tarikat meşayıhı yön vermelidir.. pezdevi ile hidaye'yi tasavvuf ve tarikat ile her yüzden muvafakat ettirecem dersen imkanı yok ettiremezsin.. daha ne yazayım Allah bize ilimde idrak ve vüs'at hükümde ihsan ve rüsuh versin..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 34 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: