Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Beklentisiz Mutluluk
MesajGönderilme zamanı: 29.09.12, 23:31 #mesajın linki (?)

Annesi kızıma sıcak havalarda dışarı çıkma izni vermiyor. Kitap okumak ve televizyon başında vakit geçirmekten sıkılmış kızımla biraz sohbet etmek istedim. Malum her ebeveyn yavrularının iyi yetişmesini ister de, konu sonsuz yaşamlarına dönük eğitim olduğunda asıl önemli olan o değilmiş gibi davanır. İşe güce dalmış bir şekilde geçen günlerde farkettim ki çocuklarla bu konularla ilgili dialog  aramızda epey azalmış. Durumunu öğrenmek için ondan önce bana bir makale yazmasını istedim. Konu olarak da serbest bıraktım. Buyrun makaleyi beraber okuyalım. Bir iki imla değişikliği dışında kelime değiştirmeden ilginize sunuyorum:
"Hz. Muhammed Aleyhisselam - Cennet Konulu Makale
 Çoğu kişi Hz. Muhammed Alleyhisselam'ın (peygamberimizin) bizlere öğretmek istediği bilgileri yanlış anlar. Örneğin başörtüsü takılmaz ise namaz kılınamaz gibi. Tabii  ki başörtüsü takılırsa daha iyi olur, ancak içinde bulunduğun koşullar altında; (mesela elinde başortüsü yoksa) hiç namaz kılmamak mı, yoksa örtüsüz kılmak mı daha iyidir? Siz karar verin!
Bizim evde "Afrikalı Leo" adlı bir kitap var. Orada ki bir cümlede  "Bu şehirde ancak hiç oruç tutmayan bir kişi sakin kalabilir!" diyor, bunun nedeni ise; insanlar yemek yemeyince sinirlenirler, oysa bizler içimizdeki hayvani duyguyu, egoyu bastırıp, sakin olmak için oruç tutarız, zaten orucun asıl amacıda budur.
İşte sevgili peygamberimizin bize öğretmek istediği de budur.
 Çoğu kişi cennet-cehennem konusunu yanlış anlar. Hatırlarsanız ilk paragrafta da benzer bir cümle kullanmıştım, bu da insanların temel bilgileri aslında ne kadar az bildiğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Neyse konumuz bu değil.
Dediğim gibi cennet-cehennem hakkındaki bilgilerin çoğu yanlıştır. İnsanlar, öldükten sonra, yaşarken eğer iyi isen cennete gidersin, eğer kötü isen cehenneme gidersin sanıyorlar, yani cennete gitmek için iyilik yapman gerek diye düşünüyorlar. Oysa her şey sana iyi geliyorsa zaten otomatikman cennetini yaşarsın. Yani kısaca cennet beklentisiz mutluluk, cehennem ise mutsuzluk, beklenti anlamına gelebilir.
Size bir örnek vereyim: Süngerbob'u bilmeyen yoktur herhalde, örneğim de bunun ile ilgili. Süngerbob herzaman mutlu ve pek bir şey istemiyor. Oysa onun komşusu ahtapot hep mutsuz ve bir sürü isteği var. Şimdi siz düşünün: Süngerbob olmak mı daha iyi, yoksa ahtapot mu? Durumlara tepki vereceğinizde lütfen bunu düşünün!"

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: