Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Avatar'dan
MesajGönderilme zamanı: 23.09.12, 11:50 #mesajın linki (?)

Tavsiyeler üzerine”Avatar” filmine gittik...Ve bu film öncesinden başlayarak etkilendiğim ,filmle de bağlantılar kurarak düşünce dünyamı zenginleştiren değişimler yaşadım ve bu beni çok heyecanlandıran ,çok etkilendiğim düşüncelerimi paylaşmak istiyorum...
Öncelikle Kütübi Sitte’den dikkatimi çeken bir hadis şu oldu...
3587-Hz. Osman(R.a.) anlatıyor... Resulullah aleyhisselatu vesselam,uzuvlarını üçer üçer yıkayarak abdest aldı ve şöyle buyurdu...”Bu benim ve benden önceki diğer peygamberlerin ve İbrahim aleyhisselam’ın abdestidir.”
Bu hadisteki üçer kerenin anlamı üzerine düşünürken,bunun* 3 aşamalı bir abdest olabileceğini, son bilgiler ışığında biyolojik,mental ve şuur boyutunun abdesti olduğunu düşündüm...ki her hücremizle aslında direk boyutsal geçiş yapma çalışması oluyor bir anlamıyla da abdest aynı zamanda... ve 3. boyut dediğimiz İnsan’ın abdestinde de; Rasulullah aleyhisselam ve sahabesi gibi yaşamak,bunu düşünmek,buna yoğunlaşmak diye açıldı.
Rasulullah aleyhisselam’ın şu an birimsel olarakta bir yaşamı olduğu üzerine düşünüyordum(birimsellik sonsuza kadar son bulmayacaktırdan da yola çıkarak)[url="http://www.ahmedhulusi.org/yazi/abd-ve-rasul-olusuna-sehadet.htm"]rasul[/url];her an kendini tanımada olandır diyor bir başka ifadede...Ve Rasulullah aleyhisselam kendini her an tanımaya devam ediyor bu boyutu* itibarıyle,sonsuzluk içerisinde...
Ve derken,”Avatar” filmi gündeme geldi...Bu filmden çıkınca birbirimize mübarek olsun dedik....Subhanallah...Filmden dillenişte farkettiğim ve abdestin 3. aşaması diye düşündüğüm(ki gerçek abdest ve tek olan bu olsa gerek), [url="http://www.ahmedhulusi.org/kuran/kurancozumu.htm"]Şuur[/url]’un abdesti dediğim olayı, filmin bir yönüylede birleştirme yaptım...
Filmde,daha önce anlatılanlardan bir kaç olayı somut olarak gördük... Şükrünü eda edebilmem mümkünmü bu ilmin...
Bir yönüyle şunları düşündürdü...baş aktörün bedensel yaşamı ile,düşünsel yaşamı arasında ,aynı abdestteki içerik üzere bir boyutsal geçiş yapma çalışması çabası var...diğer boyuttaki (düşünceyle geçiş yaptığı boyut) yaşamında bazı deneyimler kazanıyor.her bağlantı kurduğu* bu boyuttaki hissedişler sonucu beden yaşamı onun için değerini yitiriyor yavaş yavaş....Dolayısıyla düşünce* boyutuyla geçtiği boyutta kendindeki kuvveleri farkedip,kullanmaya başlaması,somuta göre soyut dediğimiz bu kuvveleri kendinde somutlaştığını yaşaması bedenden tamamen soyutlanma isteğini ağır bastırdı ve yaşamına, bu kuvvelerle yaşamak diyebileceğimiz diğer boyutta devam etti...(kuvveler boyutunda)
What the Bleep’te geçen-tavşan deliğinde ne kadar derine inmek istiyorsun- sorusuna,yaşamımız,halimiz,düşüncelerimizle yanıtı veriyoruz,varoluş gayemiz doğrultusunda.
O delikten geçmeye çalışıp,Rasulullah aleyhisselam’ın yanındaki yaşama geçiş yapmaya çalışan ve orada kalmaya çalışanlar gibiyiz...Her an kendini tanımada olan, yolculuğuna sonsuzluk dediğimiz şekilde devam ederken,bizlerde bunun sonu olmadığının farkındalığıyla yol almaya çalışıyoruz…

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: