Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Hz. Şeyh Mustafa İhsan KARADAĞ -Q-
MesajGönderilme zamanı: 17.07.10, 23:38 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

“Birbirinizi seviniz, kalbden muhabbet duyunuz. Birbiriniz aleyhinde konuşmayınız. Kalbden müslüman kardeşinize karşı olan buğzu çıkarınız, su-i zanı terk ediniz, iyi niyetli olunuz. 120 kadar ahiret kardeşi edininiz. O kadarını bulamazsanız hiç değilse 40 kadar ahiret kardeşi edininiz ki muhabbetiniz ziyadeleşsin; muhabbetsizlikte kalbî soğukluk vardır.”

İstanbul Beylerbeyi'ndeki Bedevi asitanesi Hz. Şeyh'in himmetleri ile yakın tarihte madden ve manen ihya edilmiştir.

http://www.bedeviasevi.com/tarihce.htm

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 13.09.10, 19:21 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Resim

Rahmetullahi aleyh.

Bayram Ziyareti...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 10.01.11, 17:54 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Resim

Silsile-i Dağıstaniyye'nin iki büyük önderi Hz. Şeyh Mustafa İhsan Karadağ ( irtihali: 13 Ocak 2004 ; İstanbul ) ile Hz. Şeyh M. Nazım el-Hakkani muhabbeti...

Allah bizleri de bu muhabbetten nasibdar eylesin.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 13.01.11, 16:19 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Vefatlarına yakın, sevenlerine bir müjde olarak şunları anlatmıştı :

“Tahminen bir sene evvel Kartal Umut Hastanesi’nde yatıyordum.
Ziyaretime gelenler ve halimizden sual edenler olmuştu.

Taburcu olarak hastaneden çıkmama üç gün kala Muhammed Nazım Kıbrısi Efendi ziyaretime geldiler. Kendilerine ikram ederek gönderdik.

Bu arada kalbime bir his doğdu:

“Ya Rabbi affeyle selamımızı alanları, bizlere selam verenleri, bizim üzerimizde zerre kadar hukuku olanları; bizim de kullar üzerinde zerre hukukumuz olanları Rabbim affeyle… Bizi münkir değil, mükrim eyle…”

O günden itibaren bütün dualarımda bu sözleri Cenab-ı Hakk’a (C.C) arz ediyordum.

Bugün evladlarımın sorularına atfen yine o günkü münacatım aklıma getirildi. İnşaallah bundan sonra da aynı duayı etmeye devam ederim.

Sizler de muvaffakiyyet talep ediniz…”

Alem-i bekâya intikallerinin (13 Ocak 2004) 7. yılında hasret ile ve bitmeyen-bitmeyecek bir muhabbet ile anıyoruz...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 14.01.11, 19:25 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Sevgili Mustafa Dedemi hayatının son iki yılında dolu dolu tanımak; duasına mazhar olmak nasip oldu.. Bunları övünmek veya paye çıkarmak için yazmıyoruz. Kendisi bir öğüt timsaliydi. Kendisine şikayet etmeye geleni şikayet edilenin hukukunu koruyarak uyarırdı..

"Mustafa Dede" diye hitap etmemiz de kendisini "manevi dede" ihdas etmemiz ve son yıllarını dolu dolu yanında geçirmemizdi..

Alem-i bekaya göçmeden önceki gece rüyamızda zuhur ettiler. Beylerbeyi Bedevi Tekkesinin önünde cemaate beyaz entari ile el öptürüyordu. Ertesi gün ise haberi zuhur etti.. Tabutu Tekkeden büyük bir kalabalık ile Aziz Mahmut Efendi Dergahı Camii'ne getirildi; mübarek bedenleri oradan da ebedi istirahatgahına götürüldü..

"Benden sonra beni görmek isteyenler, sevenlerimi ziyaret etsinler" demişti. "Ben beni sevenlerin gönlündeyim, beni seveni ziyaret beni ziyaret gibidir" diyordu...

Hakikatini idrak edip Hakikati ile yaşayan ölmez. Evliya ölmez. Ne mutlu ONLARA...
Cennet Mekan Nur Mustafa Dedem biz seni anmıyoruz. Biz seni sende yaşıyoruz.. Huuuu......

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 14.07.12, 16:43 #mesajın linki (?)

"Mest olanların kelâmı kendiden gelmez veli
Ya niçin söyler Ene’l-Hakk, kişi Mansûr olmadan?"

Efendim, Şemseddin-i Sivasi Hazretlerine ait olan bu nutk un yukarıda seçtiğim beytinde yer alan "veli" kelimesi, "lakin" anlamında mı kullanılmıştır, yoksa bildiğimiz "veli" manasıyla mı kullanılmıştır?

Ene'l-Hak kelimesinin, Ene'l-Hakk diye yazılması gerekmez mi?

Bir de bu şiirde ne anlatılmak istenmiştir, şerh edebilir misiniz?

Muhabbetle, teşekkür ederim...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 03.08.12, 09:47 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

“Oğlum Seni Kendime Ehl-i Beyt Olarak Kaydettim.”

04.05.2001 Perşembe

İnsan muammadır. Madeni, maden mühendisi bilir. İnsanın çözülmesi, insan-ı kâmille olur. Mehdi Aleyhisselam'ın oğlu, son kutuptur.

Üstad bir Cuma gecesi rüya görüyor. Diyor ki; Ebu Bekir Hazretleri'nin davetlisi olarak Medine-i Münevvere'ye gidiyordum. Karşımda bir kalabalık zuhur etti.
O kalabalıktan Ebu Bekir (r.a.) Hazretleri bendenize geldi. Dedi ki: "Oğlum yüz yirmidört bin peygamber, kırkbir tarikat mensubu sana geliyorlar. Sen de karşıla."

Bendeniz de karşıladım. Rasulullah (s.a.v.) selam verdi. Selamını aldım.
Rasulullah (s.a.v.) buyurdular ki: "Ya Nuh (a.s.), bu evladıma selam ver. Bu evladım bir müracaatta sekiz yüz bin kişiyi nâr-i cehimden kurtarmaya vesile oldu. Oğlum bu kalabalık dağılmadan sana hususi muamelem var."

Rasulullah (s.a.v.), Ebu Bekir ile Osman-ı Zinnureyn'e buyurdular ki: "Benim muvakkit nam defterimi getirin."
Defterin üzerinde öyle bir nur vardı ki güneşten daha parlaktı. Bu arada cemaatte olmayan bir kimse bir kalem uzattı.
Bu kalemi uzatanın kim olduğunu düşünürken Resulullah (s.a.v.) buyurdu ki: "Oğlum senin bu hizmetinden memnun olan Cebrail (as) bu kalemi uzattı."

Üç satır yazı yazdı:
"İşte bu müjdedir ki Allah (c), iman edip iyi işler yapan kullarına müjdeliyor. De ki; buna karşı sizden, yakınlıkta sevgiden başka bir ücret isteme Her kim çalışır bir güzellik kazanırsa ona, orada daha fazla bir güzellik veririz. Çünkü Allah (c), çok bağışlayan, şükrün mükâfatını verendir." [Şura Suresi, Ayet: 23]

Rasulullah (s.a.v.) Efendimiz buyurdu ki: “Oğlum seni Kendime Ehl-i Beyt olarak kaydettim."
Cenab-ı Hakk Resulullah'ın nuruna beşyüz bin sene zarfında nazar buyurdu.
Ve Resulullah (s.a.v.) buyurdu ki: "Senin kademinde senden sonra otuz bir zat daha zuhur edecek."

Bu rüya uzundur, kısa kesiyorum.
Cenab-ı Hakk (c.c.) bunların feyziyle feyzyâb eylesin.
Sünnetlerini yapmaya bizi Allah (c.c.) muvaffak kılsın.

...

El-Fatiha.

KAYNAK: Hz. Şeyh Mustafa İhsan Karadağ, Âb-ı Hayat Sohbetleri, s.209-210.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 09.08.12, 08:39 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Ve Rasulullah (s.a.v.) buyurdu ki: "Senin kademinde senden sonra otuz bir zat daha zuhur edecek."

Tasavvufta tesadüfilik yoktur...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 13.01.14, 18:00 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

“Ya Rabbi affeyle selamımızı alanları, bizlere selam verenleri, bizim üzerimizde zerre kadar hukuku olanları; bizim de kullar üzerinde zerre hukukumuz olanları Rabbim affeyle… Bizi münkir değil, mükrim eyle…”

Rahmetullahi aleyh...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 20.01.14, 20:37 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Âmin.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz