Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Cuma Sohbeti -1-
MesajGönderilme zamanı: 04.12.09, 10:01 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

TEMIZ HAYAT

Sultanul Awliya Mawlana Shaykh Nazim Adil Al-Haqqani

02 Ekim 2009 , Cuma

Lefke KKTC

Fatiha

Esselamun Aleyküm.

Bakalım belki bir nasihat verecekler.

Ne kadar çok Esselamun Aleyküm dersen o kadar rahmet iner. Her selam verdiğinde göklerden yağmur gibi rahmet yağar.

Ey Rabbim. Ey Yaratanımız. Sen Âlemlerin Rabbisin. Ve biz en yüksek selamımızı ve bütün şerefimizi, bütün övgümüzü Sana veriyoruz. Ey Rabbim, Yaratanımız. Sen yaratmasaydın bu varlıklar olmazdı.

Diyoruz ki; "Esselatu Vesselamu Aleyke Ya Seyyidel Evvelinel Ahiriyn." Salatu selamımızı sunuyoruz. Ey ilahi huzurda en Sevgili olan Seyyidina Muhammed , bize şefaatini ver.

Ey insanlar. Dinleyin ve itaat edin. Yaratanınıza, Allah ’ a itaatkâr kul olmaya çalışın. Bu çok önemli birşeydir size, bana, herkese, insanoğluna, “Euzubillahimineşşeytanirraciym” demek. Ondan sonra da

“Bismillahirrahmanirrahim" demek. Herkes öğrenmeli. Biz yaratıldık ve bu gezegene gönderildik. Biz bu dünyada yaratılmadık. Ama biz burada hapisteyiz. Çünkü her yanlış şey… Her itaatsizliğin meyvesi hapistir.

Hapiste olursan, karanlıkta olursun. O zaman hiçbir şeyi tadamazsın. Âlemlerin Rabbi seni bu dünyada kral, halife olarak yarattı. Eğer özgür, iyi, mutlu bir insan hapse girerse… Zevki sefa içinde olan bir insan yanlış birşey, itaatsizlik yaparsa… Ben şimdi bu dünyadaki bazı kurallar hakkında konuşuyorum. Eğer bir insan bir yanlış yaparsa, bir suç işlerse, hükümet onu yakalar ve hapse atar.

O kadar insanlar gelip sorarlar; “ Ey Şeyh, akrabalarımız, oğullarımız, kocamız, çocuklarımız, bazıları yeni tutuklandı ve hapishanedeler. Lütfen onlar için ilahi huzurdan af dile .” Ilahi huzur değil, orası ancak bir kişi için. Bizim için göklerin makamı vardır. “ Ey Şeyh, lütfen varlıkların gözetildiği göklerin makamında onlar için af dileyin. Bizim akrabamız için af dileyin çünkü onlar hapisteler."

Hapis öyle bir yerdir ki, insanlar orda ıstırap ve zahmet çekerler.

Onlar yüksek saygılarını verip Âlemlerin Rabbine ve övgülerini verdikleri zaman, onlara selamet verilir. Herkese selamet ikram edilmiştir. Eğer bir insan bunu bozup yanlış yola giderse o zaman bütün zahmetler onun üzerine yağmur gibi yağar.

Ey insanlar, hapse girmemeye dikkat edin. Kim yanlış birşey yaparsa hapse girmeli.
Bizim bu gezegendeki hayatımızda, hükümetler o kişiyi tutuklarlar ve hapse atarlar. O orada hiç bir zaman mutlu olmaz. Eğer bir kişi, insanoğluna karşı yanlış bir şey yaparsa, Allah ‘ın varlıklarına zahmet verirse, o zaman ilahi huzurda mahkeme olur. O kişi yanlış yaptığı şeye karşı cezalandırılır. İlahi kurallara karşı geldiği zaman bir emir gelir ve onu bir hücreye atın der.

Evet.
İlahi mesuliyet insanlara bazen kötü şeyler yaptırır. Çünkü kötü bir şey yapmak insan için şeref değildir.

İnsanoğlu şereflendirilmiştir. Ama o şerefi atarlarsa ve şerefli bir kişinin yapmaması gerekeni yaparsa o zaman bir hücreye atılır. O hücre dünyanın ortasındadır, ne aşağı iner ne yukarı çıkabilir. Öyle bir hücre vardır. O insan kendi içinde hapis olur. Dikkat edin. Eğer “ Hayatun-tayyibe ,” iyi bir hayat, zevkli bir hayat, şerefli bir hayat, şanlı bir hayat istiyorsan, kendine dikkat et.

Eğer iyi, mutlu, şerefli, şanlı bir hayat istersen kendine dikkat et. Yanlış şeyler yapmayın. Yanlış adımlar atmayın. SubhanAllah.
Yüce Allah o kadar çok halife göndermiştir, onlar Peygamberimizin adımlarını gerçekten takip edenlerdir. Kim onun adımlarını takip ederse, Seyyidina Rasulullah , sahabeden sonra, selefi salihinden sonra… Kim selefi salihiniz diye iddia ediyorlarsa yanlışlardır. Onlar yanlışlardır. Onlar hiç bir zaman selef-i salihlerin adımlarını takip etmezler. Onlar Peygamber Efendimiz ‘in sahabelerini adım adım takip ederlerdi. Siz onlardan birisine bakın.

Diyoruz ki, dikkat edilmesi gereken sahabelerdir, ondan sonra "tabiyin" adımlarını takip edin. Onlar sahabelerin attıkları adımları takıp ederlerdi. Sahabeden sonra, selefi salihinler hiçbir zaman sahabelerin adımlarını kayıp etmediler. Onlardan sonra o kadar insanlar Salihlerin, iyilerin adımlarından gitmek istediler. İlahi makamlarda iyiler ve şerefli kişiler. Ve de çok dikkatli kişiler. Onlar Nakşibendî tarikatının insanlarıdır. Genelde onlar sahabelerin “ tabiyin,” sonrada salihin’in adımlarını takip ederler.

Birşeyleri anlamak için bu anlatacağımız bir hikâyedir:

Bir altın silsile imamı, o Abdulhalik Gucduvani hazretleri. Allah ona daha çok şeref ve şan versin. Peygamber Efendimiz ‘in ilahi huzuruna daha yakın olsun.O dedi ki; “ Ey benim takipçilerim, şimdi hatırladım ki 37 senededir hiç ayağımı bir pisliğe basmadım veya üzerinden geçmedim.” Bu ona ve ondanda hakiki takipçilerine verilmiş çok derin bir ilimdir. “ Ben hiçbir zaman ayağımı bir pisliğe basmadım veya üzerinden geçmedim. Çok dikkat ettim. Neden? Temiz olmak için... Bazen ayağımızı kirli yere basarız ve böyle böyle yaparız temizlemek için. "Ben hiçbir zaman yapmadım" dedi. Belki 37, 35, 40 sene. Onlar o kadar dikkat ettiler ki ayaklarını pisliğe basmasınlar diye.

Pislik şeytanın size çağırdığı şeydir. Şeytan sana çağırır ve der ki “ Gel “ayağını oraya bas." Allah affeder. Ama iyi değildir, Allah 'ı böyle şeylerle meşgul etmek veya evliyalarını. İyi bir edep değildir. Pisliğe basmamaya çalış.

Söylediklerimiz neydi? Eğer bir pisliğe basarsan, o zaman kirli bir kişi olursun. Kirli bir kişi, mahkemeye getirilir. Mahkeme ona hükmünü verir. Ve derki ; “Bu kişi kötü birşey yaptı, onu hapse atın .“ Bir binaya veya hapishaneye ihtiyaçları yoktur.

Bir kişi taht da otursa bile melekler o kışiyi hapis eder. Evet. Bu onların hapsi olur. Bir odaya hapis etmezler. Hayır. O cezayı krala veya kraliçeye, imparatora veya imparatoriçeye de verebilirler onlar tahtlarında oturduğu halde. Tahtda otururlar ama kendilerini hapishanede hissederler.

Ey insanlar, kendinizi hapishaneye düşürmeyin.
Sizi hapishaneye atacak gerçek sebep senin kirliliğindir.
Kirliliğin. Allah seni temiz yarattı.
...

Ey insanlar, ey insanlar.
Öğrenmelisiniz ki “ Hayatun Tayyibe,” temiz hayat nedir diye. Zevklerle dolu bir hayat. Sizi Âlemlerin Rabbi huzuruna alır ve orda mutlu ve zevkli olursunuz. Bunu bilmeye çalışın ve bu yolu takip etmeye çalışın.

Ama insanlar hiçbir zaman bakmazlar. Ayaklarını basarlar, yalnız basmazlar ama dalarlar.
"Ooooo bu farelerin kanalları. Fark etmez, bizim için cok önemli değildir. Genelde insanlar lağım kanallarına dalmayı sever." (Mürit tercüme yapmaya çalışıyor) Beni aldatmaya mı çalışıyorsun? Seni hiç anlayamıyorum. Anlamaya çalışıyorum ama kalbim kabul etmiyor. “ Sewage” kanalı İsveç kanalı değil. Hayır. Lağım kanallarının içine en pislikler girer. İçeriye girmeyin. Kendinizi lağım kanallarına atmayın. O zaman kirlenirsiniz. Uzaklaşın!!

Bu bütün mübareklerin nasihatıdir.
Ey insanlar lağım kanallarına düşmemeye dikkat edin.
Eğer kendinizi bütün su kanallarına atsanız yinede temizlerden olamazsınız. Onun için bunları öğrenmelisiniz.

Ama şimdi liderlerimiz ve yöneticilerimiz lağım kanallarında olmayı severler. Ve insanların da onları takip etmelerini isterler. Ama onların başını kesmek için ilahi kılıç geliyor. İlahi kılıç onların başlarını kesecek çünkü onlar insanları lağım kanallara, kirli kanallara itiyorlar.

Ey insanlar, bu ilahi kitapların anlamının özetidir.
Allah buyuruyor ki; “ Ey insanlar Ben sizi temiz yarattım, Bana geri dönün o zaman temiz olursunuz.”

Ey insanlar, bu hayatı terk etmeye yaklaşıyoruz. Bugün olmazsa yârin. Bu hafta olmazsa öbür haftaya. Bu ay bu hayatı terk etmezsek öbür aya. Bu hayatı bu sene terk etmezsek öbür seneye. Bir gün göklerden melek gelecek ve diyecek ki; “Sana temiz olarak emanet ettiğimiz ruhunu bize bırak. “ Yaratana götürmek için alacaktır onu.

Ey insanlar, temizlerden olmaya çalışın burada ve bu hayatı terk ederken. O zaman zevkli, selametli ve mutlu okyanuslarda olursunuz. Size korku olmaz. Hiçbir şey size zarar vermez.

Ey dinleyicilerim. Benim İngilizcem cok eksiktir.
Ama ne yapabilirim, anlamalısınız. Bana gönderiyorlar ben de konuşuyorum. Ben bilmem onlar bilir.

Allah size şeref ve nur versın ki bilinsin sizin iyi insan olduğunuzu ve ebedi cennetlerin yollarına gidin.

Ey Rabbim, senin sonsuz rahmet okyanuslarından bizi temizlesin diye ümit ediyoruz.
Bize sonsuz cennetlerinden bir yer ver.
Cennete giren son kul; “ Ey Rabbim, cennet dolmuştur “ deyince. Allah der ki; “ Ben sana sadece dünyanın on katından fazlasını veriyorum. “

" Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah AzizAllah"

" Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah KerimAllah"

" Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah SubhanAllah"

" Allah Allah Allah Allah Allah Allah Allah SultanAllah"

(Şeyhimiz arapça dua ediyor)

Fatiha

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi