Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Ey medresede okuyanlar..!
MesajGönderilme zamanı: 12.02.09, 05:08 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

".. Büyüklerden bir zat bir medresede talebelere şu beyti okumuştu: < eyyühel calisüne fil medreseti / ey medresede oturucular-okuyucular..! küllü ma hassaltümühu vesvesetün / bütün hasılatınız-tahsil ettiğiniz şeylerin hepsi vesvesedir.. fikrükum in kane fi ğayril HABİBİ / eğer sizin fikriniz (ve kasdınız) o sevgili Mevla'dan gayrı ise.. ma leküm fin neş'eti-l'uhra nasıybün / sizin içün ahirette bir nasib yoktur..!> Kur'an'ı Allah için okuyun. En büyük insan Kur'an'ı Allah için okuyandır. Bizim talebelerimizde başka niyet yok amma gururdan ve kibirden de sakınmak lazımdır.."

Hace Mahmud Efendi Hazretleri (ks.) aziz (Sohbetler 3.cild)

fefhem cidden / iyi anla..!

medreselerde okuyanlara bu vaaz edilirse üniversitelerde okuyanlara ne demek lazım gelir onu siz düşünün..! işte bu fakirin en ziyade müteessir olduğu vaazlar bu nevidendir.. Sohbetler kitabında daha bunun gibi nice ince işaretler var...... (buraları düşünen nerde..?!)

evet okuyorum okuyorsun okuyoruz okuyorlar vs.. ama ne için..?! şeylerin içinde en mühim şey işte bu niyyettir.. bir insan niyetinin sıhhati kadar sahih ve salih olabilir; amelinin ve ilminin ziyadesi kadar değil.. DİKKAT..!

fakir yıllarca medreselerde okudum > ............................... > hasılı şunu öğrendim: medrese ulum takrir kavaid ve kavanin ile aşk mahabbet zikir mücahede ve cezbeyi beraberce yürütmek zordur hatta imkansız.. [kişide istidad olup Allah'ın feyzi yaver giderse o ayrı mesele -ama- istisnalar kaideyi bozmaz..]

medrese ile dergah işleri atbaşı gitmez/gidemez.. illa muhakkak biri diğerini sebkat eder.. hiç kimse bunun aksini iddia edemez..! iki taraf kemal üzre olmak ihtimali -ancak- kuvvetli istidad sahibleri içün geçerlidir..

bu fakire göre dergaha aid şanlar medreseye aid ef'alin önünde gitmelidir.. medrese çatısı dergaha değil perde gölge dahi olmamalıdır..

bendeniz medreselerde bazılarını gördüm/tanıdım; bunlar tarikat dersi aldığı içün pişman olan kimselerdi.. niye? tarikat dersi çok zaman alıyormuş ilme tahsile mani' oluyormuş..(!) halbuki tarikat dersi ders-i azamdır.. tarikat mani' olmaz; adamın zihnini tenvir eder; tefhimin yolunu açar; ferah ve ferec getirir.......

ve öyle bir kaç kimseyi de tanıdım ki.. bunlar medrese derslerinden arda kalan tüm boş vakitlerini zikrullaha tahsis ederlerdi.. o bir kaç kişiyi yakinen takip ederdim: bunlar sessiz sedasız oturup zikrederlerken boyunlarının damarları çıkar zonk zonk atardı.. yüzleri kıpkırmızı kesilirdi.. enseleri şişer adeta pompa gibi olurdu....

ilim okumaktan okumaya nice ince farklar var bu farkı -ancak- ihlas sahibi olanlar anlar.. ihlastan ihlasa dahi nice derin farklar var bu farkı ise -ancak- muhlas olanlar anlar.. Cenab-ı Allah bizleri muhlasin kullarından eylesin.. amin...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Ey medresede okuyanlar..!
MesajGönderilme zamanı: 12.02.09, 09:38 #mesajın linki (?)
Moderator

Allah razı olsun

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 12.02.09, 11:30 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Allah razı olsun hocam.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 16.02.09, 15:53 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Medresede tahsil edenlerin ahvali bu ise vay bize vaylar bize...

:(

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz