Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Mehmetçiklere Özlem
MesajGönderilme zamanı: 04.05.11, 14:45 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Moderator
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 15.12.08, 23:23
Mesajlar: 664
Mehmetçiklere Özlem


Yüz yıl öncesi Fırat nehrinde yüzmek istiyorum. Medeniyetleri izlemek, tarihin içindeki küçük hesapların alfabesini öğrenerek… En azından öyle umuyorum ki, etrafında yeşilliğin izleri, arıların, kuşların vızıltıları, at kişnemeleri! Tanıdığım üç beş insan bekleyecek olsa, ne bileyim piknik yapabilsek, hoş şakalarla gülebilsek, dar bir yaşam içinde hayallerimiz heyecanlarımızla hesaplaşabilse! Yanık bağlama sesiyle mecnunları dinlesem. Leyla’ları el değmemiş doğallığı içinde düşünebilsem. Gerçek aşkları yaşamayı özlemek yerine yaşayabilsem!

Erciyes’in karı erimediği gibi, her geçen zamanda yaşanan şikâyetler atom, hidrojen, nükleer derken tahrip gücü artan bombalara yerini bırakarak daha da dar alana sıkıştırmakta ruhumu. Yüz sene önce, savaşlar vardı. Mehmetçik anne baba elini öper helalleşir ve dönmeyeceği malum savaşlara-ayrılıklara giderdi. Kendi kaderini, kendince umutlarıyla Fırat kenarından akarak tüketirdi.

Yaşadığım şu yüzyılda, Fırat’ın suyu azalmış durumda. Akmasını engelleyen, enerji üreten barajlar var önünde. Azameti bitmiş görünüyor. Etrafında, ne yüzen nede yeşilliği ile büyülenen insanlar var. Sadece yanık türküleri, tarihine ışık tutuyor, tıpkı yaşadığım bayat yaşamım gibi.

Endülüs’teki muhteşem inancın dağılmasıyla oluşan mini krallıklar gibi. İnanç var gibi görünüyor, tartışılıyor ama yaşanmıyor. Mehmetler düşmanla savaşmak yerine, benlikle savaşıyor. Ana babasının elini öpmek yerine, asi ve hayırsız evlat oluyor. Saygı yerine, bir fitne, sınav oluyor ebeveynlere! Fırat’ın suyu bulandı, Mehmet’lerin güzel ahlakı. Fırat’ın kolları, internetle-sanal sevgiyle besleniyor! Filmlerde bile, gözlük takılarak bir özlem dünyasına bellek yönleniyor. Orada yaşamak istediğini yaşıyor. Gerçek yaşamda o kadar cazip değil Mehmet’lere aslında!

Bütünü kurtarmak yerine ferdi kurtarmak ve eğitmek gerekiyor. Mehmetlerin tarihini ve yaşadıklarını, bize verdikleri vatanın, o ruhtaki meziyetlerin okutulması gerekiyor okullarda. Her akşam pembe dizilerle okul sıralara gelen körpelerin, o dizileri yaşamak için kurdukları feci kurgular yerine, ilerisini gören, çalışkan, imanlı bir eğitimin sevdasını filizlendirmek! Mehmet’leri bu fitne dolu yaşamın içinde ahlakı için savaştırmak gerekiyor. Elindeki silahı kalemi, dilindeki sözleri barışı, kalbindeki sevdaları imanı sembolize etmeli diyorum.

Hiçbir şeyin garantisi yok. Eğer ciddi bir şekilde yaşama sarılmazsak. Özgürlük ancak, ahlaklı Mehmetçiklerle sağlanabilir. Sanal âlemin, pembe dizilerin, gerçekten bizim özümüze-çirkin yönleri makaslanmış, günümüz güzelliklerine uyarlanmış şekilde seçilmesi gerekiyor. Ana babanın çalışması ve çocukların öz kontrolünün gerçek manada yapılamaması sonucu, böyle önlemler alınmalı. Mirasa, hazıra dağ dayanmaz. Özünü, ahlakını yitirmiş bir nesil, kendini, vatanını ve geleceğini de yitirir. Ayıklamalıyız pirincin taşını, içimize giren tüm fitneleri. Bağlarımızı yeniden güçlendirip ayrılık gayrilik içinde olmamalıyız.

Efeyle, zeybekle gerçek yaşasın içimizde
Misket çalsın dillensin düğünlerde sevdamızda
Horon tepelim hep aşk taşısın içimize
Paylaşmak ne güzeldir aynı dil aynı din ile

Seraları yıkalım zehirlenmesin tenimiz
Belayı defedelim sevdamızda, yarenimiz
Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur, değer biçmezde
Uyanık olalım, diri… Susmasın ezanımız!


Saffet Kuramaz


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye