Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Divan-ı Kebir -Tam Metin-
MesajGönderilme zamanı: 22.03.10, 09:35 #mesajın linki (?)

Divan- ı Kebir

(8 Cilt Takım)

Mevlana Celaleddin Rûmi

Aktaran: Abdülbâki Gölpınarlı

TÜRKİYE İŞ BANKASI YAYINLARI

Dîvân-ı Kebîr, dış ve iç dünyalardaki bu yolculukların yıllar içinde vezinli sözlere, oradan da yazıya dökülmesiyle ortaya çıkan ve yedi yüzyılı aşkındır hayranlıkla okunan bir başyapıt...

Farsça Edebiyat uzmanı Hidayet Rıza’nın deyişiyle benzeri olmayan, "vect ve aşk ile yazılmış, insanı vecde getiren" şiirlerden oluşan Dîvân-ı Kebîr, UNESCO Mevlânâ Yılı’nda, Abdülbâki Gölpınarlı’nın 35.945 beyitlik çevirisi ve ufuk açıcı açılama notlarıyla yeniden okuyucusuyla buluşuyor.

Divan-ı Kebir -Tam Metin-
35.945 beyit
4952 sayfa

Divan-ı Kebir -Seçmeler-

(4 cilt takım)

Mevlana Celaleddin Rûmi

Aktaran: Şefik Can

ÖTÜKEN NEŞRİYAT

`Büyük Divan` anlamına gelen Divan-ı Kebir Hz. Mevlana` nın heyecanla, gönül coşkunluğuyla söylediği ilahi aşk şiirlerini toplayan kitabın adıdır. Beyit sayısı altı ciltlik Mesnevi beyitlerinin toplamının iki misli, yani Divan-ı Kebir` in rubai beyitlerini de dahil edersek, elli bine yaklaşmaktadır.

Bu mübarek divanı Tahran Üniversitesi profesörlerinden Firüzanfer merhum büyük ebadda yedi cilt halinde bastırmıştır. Biz pek güvenilir olan bu divanı esas tuttuk. Bir Divan-ı Kebir beytinde, Hz. Mevlana şöyle söyler. `Ben sözü aşkla söylüyorum. Çünkü dersi aşktan alıyorum. Ben canımı onun önüne koyuyorum, ona armağan ediyorum, çünkü o pek azını kabul eder, her şeyi kabul etmez.` Hz. İkbal de bir şiirinde `Bir müslüman aşık değilse kafirdir.` demiştir. Hz. Mevlana da `Ben aşkı olmayan kişinin insanlığını inkar ederim.` (Divan-ı Kebir,III/1610) buyurmuştur... Yani bu şiirleri diğer şairlerin şiirleri ile mukayese etmeyiniz; bunlar ilahi aşk ile kendinden geçmiş bir velinin gönlünden gelen sesleridir.

Divan-ı Kebir -Seçmeler-
1762 sayfa

En son sahhaf tarafından 22.03.10, 09:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Divan-ı Kebir -Tam Metin-
MesajGönderilme zamanı: 30.05.10, 01:05 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

"...Bir Divan-ı Kebir beytinde, Hz. Mevlana şöyle söyler:

`Ben sözü aşkla söylüyorum. Çünkü dersi aşktan alıyorum. Ben canımı onun önüne koyuyorum, ona armağan ediyorum, çünkü o pek azını kabul eder, her şeyi kabul etmez.`

Hz. İkbal de bir şiirinde `Bir müslüman aşık değilse kafirdir.` demiştir.

Hz. Mevlana da `Ben aşkı olmayan kişinin insanlığını inkar ederim.` (Divan-ı Kebir,III/1610) buyurmuştur..."

Sûfi forum 10.000 mesaja (davete/çağrıya) baliğ oldu.. siteyi bütün meârifi ile bir hünkâr-ı Ma'nevî olarak tahayyül edecek olursak şu güneş misillu paragrafı da o hünkârın başında ki tâcın sorguçu olarak gözetebiliriz.. bunlar öyle satvetli öyle şa'şaalı ifadeler ki insanın gözleri kamaşıyor.. Aşkın zatına (ev-ednâ'sına) erip; özüne (ka'be kavseyn'ine) inenlerin hallerini hayal bile edemiyorum.. ibareler eridi işaretler buhar oldu.....

günümüze bakıyoruz: ortalık şahs-ı ma'neviyyeden geçilmiyor..

oh ne a'la cümbüş!..

halbuki şu millet hakiki adamın başını bile bir an görmemiştir.. hz.Mevlana-i hudavendigar efendimiz -ks- öyle buyurur:
" Sen gerçek Adamın başını bile -hakiki vechesiyle- bir an (dahi) görmedin!..." (mesnevi-i şrf.)..

ya niye görmedim?..

" bir saman çöpü koca bir dağı kaldırabilir mi?.." (mesnevi-i şrf.)..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: