Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Allah dostlarından mektuplar
MesajGönderilme zamanı: 23.08.09, 06:07 #mesajın linki (?)

Allah dostlarından mektuplar

23 Ağustos 2009

Peygamber Efendimiz'den günümüze dek tarih boyunca yaşamış Allah dostlarının ilahi aşk mektuplarından bir güldeste

Adem’e öğretilen kelimeler, kelimelerin canı ve insanın kalem oluşu… Harfler ve ilahi aşkı ifade etmenin zorluğu… Marifetin sorumluluğu ve inceliği… Ve mektuplar, kalbe tercüman olan mektuplar… Tasavvufta irşad ve tebliğ vasıtası haline gelen mektuplar… İlahi aşkı kelimelere döken mektuplar…

Resim

Nasıl ki sözün girdiği her biçim –bilhassa şiir– sûfîlerin elinde hakikatleri anlatmak için birer vesile olmuşsa, mektuplar da benzer bir işlev üstlenmişlerdir. Tasavvuf ehli, yanlarında bulunamayan müridlerine yol göstermek, onların yüzleştiği sorunları halletmek, rüyalarını tabir etmek, sorularına cevap vermek, genel mânada tasavvufun çeşitli meselelerini aydınlatmak gibi çeşitli amaçlarla mektuplardan yararlanmışlardır. Sûfîler kendi ilimlerini, hallerini, kötü özelliklerin temizlenip yerine iyi huyların yerleştirilmesi hususundaki ahlakî yöntemlerini, seyr ü sülûka ilişkin metotları, kısaca tasavvufla ilgili söylemek istediklerini mektuplar yoluyla da ifade etmişlerdir.

Allah Dostlarından Mektuplar, Peygamber Efendimiz’den günümüze dek tarih boyunca yaşamış Allah dostlarının, İslâm büyüklerinin mektuplarından bir güldeste yapıyor. Bu mektûbâtlar mektûbâtını okurken, Hz. Ali, İbn Arabî, Mevlânâ, İbn Sina, Şems-i Tebrizî, Gazâlî, Abdülkâdir Geylânî, İbrahim Halveti, Molla Fenâri, Hacı Bayram Veli ve Akşemseddin gibi abide şahsiyetlerin kelimelere döktüğü aşklarına tanık olacaksınız.

Mektuplardan örnekler:

Peygamber Efendimiz’den (s.a.v.) Habeş Necaşisi Ashama’ya:
Ben seni, bir olan, eşi ve ortağı bulunmayan Allah’a, O’na ibadet ve tâata, bana tâbi olmaya ve Allah’tan getirip tebliğ etmiş olduğum şeylere iman etmeye davet ediyorum. Çünki ben Allah’ın Resûlü’yüm. Seni ve askerlerini, yüce Allah’a ibadet ve tâata davet ediyorum. Ben sana gereken tebliğatı yapmış, dünya ve ahiret mutluluğunu sağlayacak öğüdü vermiş bulunuyorum.
Öğüdümü kabul ediniz!

Hz. Ali’den (k.v.) Hz. Hasan’a:
Bil ki ölümün sahibi, yaşayışın da sahibidir; yaratan, öldürendir; yok eden, tekrar diriltendir, dert veren, derdi giderendir. Dünya, Allah’ın nimetler verdiği, fakat sınamalara da uğrattığı, yaptıklarımıza âhirette karşılık olarak mükâfat ve mücâzat takdir ettiği bir yurttur, bir halde kalmaz; daha da senin bilmediğin, onun dilediği şeyler vardır ki anlatılamaz.

Gazâlî’den (k.s.) Selçuklu Sultanı Sencer’e:
Dünyanın bulunduğu durum üzerinde tefekkür edecek olursanız, size çok değersiz görünecektir. Büyükler şöyle demişlerdir: “Bu dünya kırılgan ve dayanıksız bir altın testi, öbür dünya da dayanıklı ve kalıcı toprak bir testi olsa, akıllı insan bu toprak testiyi seçer.” Hakikatte ise durum oldukça farklıdır. Bu dünya topraktan yapılmış bir testi, öbür dünya ise altından yapılmış bir testidir.

Mevlânâ’dan (k.s.) Şems-i Tebrizî’ye:
Ey Arabın gönlünü açan, Acemin ulu padişahı
Gel, gönlümü fetheden sensin, gel!
Ey derûnum sana ‘gel’ deyip duran
Ey varım-yoğum, her şeyim, gel!
Senin için beldeleri dolaştım, ey kamer!
Beni ve beldeleri kuşatmışsın sen, haydi gel!
Güneş gibisin, yaklaşan ve uzaklaşan
Ey kullara yakın olan, artık gel!

Hacı BayramVeli’den (k.s.) bir halifesine:
Bu âlem, değişme ve dönüşme yeridir. Her dâim, mahlukatın yok olup yeniden var olması o kadar çok meydana gelir ki bu değişim farkedilemez. Yoksa bir anda yok olup yeniden var olan varlığın ne kadar bekâsı olabilir, ve miskin ademoğlu buna ne kadar itimad edebilir?!

İbn Sina’dan Ebu Said Ebu’l-Hayr’a:
Güzel kelime Allah’a yükselir, iyi amel de onu yüceltir. İşte bunu söyler, azîm olan Allah’tan istiğfar eder, O’ndan hidayet talep ederim. Ona rücû eder, beni Kendisine yaklaştırmasını niyaz ederim. Şüphesiz ki O her şeyi işiten Semî’, bize her şeyden yakın olan Karîb, duamıza icabet eden Mücîb’dir. O bize yeter, ne güzel vekildir

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Allah dostlarından mektuplar
MesajGönderilme zamanı: 23.08.09, 06:08 #mesajın linki (?)

Allah Dostlarından Mektuplar

Tarık Velioğlu
·

HayyKitap

· Basım Tarihi : 04 - 2009
· ISBN : 9789759059781
· Sayfa Sayısı : 200
· Etiket Fiyatı : 13.00 TL

Nasıl ki sözün girdiği her biçim sûfîlerin elinde hakikatleri anlatmak için birer vesile olmuşsa, mektuplar da benzer bir işlev üstlenmişlerdir. Tasavvuf ehli, yanlarında bulunamayan müridlerine yol göstermek, onların yüzleştiği sorunları halletmek, rüyalarını tabir etmek, sorularına cevap vermek, genel mânada tasavvufun çeşitli meselelerini aydınlatmak gibi çeşitli amaçlarla mektuplardan yararlanmışlardır.

Allah Dostlarından Mektuplar, Peygamber Efendimiz'den günümüze dek tarih boyunca yaşamış Allah dostlarının, İslâm büyüklerinin mektuplarından bir güldeste yapıyor. Bu güldesteyi okurken, Hz. Ali, İbn Arabî, Mevlânâ, İbn Sina, Şems-i Tebrizî, Gazâlî, Abdülkâdir Geylânî, İbrahim Halveti, Molla Fenâri, Hacı Bayram Veli ve Akşemseddin gibi abide şahsiyetlerin kelimelere döktüğü aşklarına tanık olacaksınız.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: