Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: “Peygamber’in Albümü”
MesajGönderilme zamanı: 03.09.10, 08:12 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 30.04.09, 09:08
Mesajlar: 148
Siyer dostlarına müjdeli haber: “Peygamber’in Albümü”

Siyer Yayınları kitaplıklarınıza öyle bir eser kazandırdı ki görünce “NEDEN DAHA ÖNCE…” diyeceksiniz. Tarihte bir ilk olan kitapta bakın neler var…


M. FATİH GEDİMAN / TİMETURK

Muhammed Emin Yıldırım’ın hazırladığı “Peygamber’in Albümü” adlı eser efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V)’in çevresindeki isimlere oldukça geniş bir yelpazeden bakıyor ve bilmediğimiz onlarca isim ve bilgiyi bizlere ulaştırıyor.

Muhammed Emin Yıldırım’ın uzun bir zamandır büyük bir emek ve araştırmanın neticesinde hazırladığı “Hz. PEYGAMBER’İN ALBÜMÜ” adlı kitap Peygamber Efendimizle alakalı yaklaşık 200 kişinin kısa hayatı ve Peygamberimizle olan yakınlığı en ince detaylarına kadar incelenmiştir. Her an elimizin altında olması gereken bir başvuru kitabı niteliği taşıyan bu eserin bir özelliği var. Bu da genişliği ve detayları ile alanında bir ilk olması.

Yazar kitabın önsözünde bu kitabın yazılış amacından bahsederken;
“Bir albüm formatında Efendimiz’i (s.a.s) anlatmaya çalışmak asla O’nu (s.a.s) tatlı bir hatıraya dönüştürüp, nostaljik bir esinti kurgusuyla hayatın dışına itme veyahut sadece anılarda yaşayan ve yalnız siyer kitaplarının hayatını naklettiği tarihsel bir şahsiyete indirgeme arzusundan kaynaklanmadı. Aksine Efendimiz’e (s.a.s) bir albüm hazırlamak, Kur’an’ın ifadesi ile “Min enfusiküm/ Sizin içinizden biri” ilahi fermanının gereği olarak, O’nu (s.a.s) içimizden biri, bir yakınımız, bir akrabamız hatta anne ve babamız veya eş ve çocuklarımız kadar kendimize yakın görme ve gösterme emelimizden kaynaklanmıştır.” Diyor.

Kitapta:

 Efendimizle alakalı iki yüze yakın şahıs hakkında araştırmalar yapılmış,

 Akrabalık ve sosyal bağları anlayacağımız onlarca tablo kullanılmış,

 Baki Kabristanlığı, Mescid-i Nebevî’nin inşa hallerini gösteren, ayrıca sahabe evleri ile alakalı çeşitli çizimler hazırlanmış,

 Eski ve yeni çeşitli resim ve fotoğraflar kullanılmıştır.

Kitap altı bölümden oluşmaktadır:

1. Bölüm: Hz. Peygamber’in Baba ve Dedeleri:
Bu bölümde Efendimiz’in babası Abdullah’tan başalayarak 21. göbekten dedesi olan Adnan’a kadar tüm dedeleri incelenmiştir. Ayrıca anne tarafından dedesi Vehb b. Abdulmenaf ile süt babası olan Haris b. Abdüluzza’da bu bölümde ele alınmıştır.

2. Bölüm: Hz. Peygamber’in Anne ve Nineleri, Anne Yerine Koydukları:
Bu bölümde ise Annesi Amine’den başlayarak 21. göbekte var olan tüm nineleri ele alınmıştır. Ayrıca iki süt annesi, anneannesi ve anne yerine koyduğu Ümmü Eymen ile Fatıma bint Esed de bu bölümde ele alınmıştır.

3. Bölüm: Hz. Peygamber’in Hanımları:
Müminlerin anneleri olan nübüvvet evinin sultanları sayılan o güzide hanımlar ele alınmıştır. Bu başlık altında pek bilinmeyen Esma validemiz ile birlikte 14 hanım incelenmiştir. Özellikle bu bölümde Efendimiz’in (s.a.s) evlilik yolu ile kurduğu bağları tanıma adına annelerimizin kız kardeşlerinin eşleri yani Efendimiz’in (s.a.s) bacanakları da dikkatlere sunulmuştur.

4. Bölüm: Hz. Peygamber’in Çocukları, Damatları, Torunları ve Sütkardeşleri:
Bu bölümde Efendimiz’in (s.a.s) hem öz çocukları ve torunları, hem de damatları ve sütkardeşleri incelenmiştir. Yine bu bölümde Efendimiz’in (s.a.s) evlilik yolu ile hanesine giren üvey çocuklarıyla nasıl ilgilendiği gerçekten dikkate değer bir konudur.

5. Bölüm: Hz. Peygamber’in Amcaları, Halaları, Dayıları, Teyzeleri ve Bunların Çocukları: Bu bölümde tüm amcaları, halaları, dayısı, teyzesi ve bunların çocukları birer birer ele alınmıştır. Kitabın en hacimli bölümü bu bölümdür. Çünkü 12 amca, 6 hala, 1 dayı, 1 teyze ve bunların tüm çocukları ayrı ayrı incelenmiştir.

6. Bölüm: Hz. Peygamber’in Bir Demet Kutlu Ashabı Arkadaşları ve Hizmetlileri:
Bu başlık altında Efendimiz’in (s.a.s) en yakınlarında bulunan bir demet sahabe ele alınmıştır. Başta Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer olmak üzere, Talha b. Ubeydullah, Abdurrahman b. Avf gibi sahabelerin seçkinleri ele alınmıştır.

- Kitap 475 sayfa, tamamı renkli, kuşe kâğıt, büyük boy ve ciltlidir.

- Bu esere ulaşmak için:
SİYER YAYINLARI
0 212 544 76 96
0 533 332 38 86
www.siyeryayinlari.com


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye