Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: İsrail hükümet sözcüsü gibi....
MesajGönderilme zamanı: 04.01.09, 10:50 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Ahmet N. Güvener

Zaman yazarı Ahmet Selim, İsrail hükümet sözcüsü gibi....

nguvener@gmail.com

04.01.2009

“Biz tavrımızı takınalım, gerisine de umur etmeyelim” demek lâzım aslında. Ama bazı hassas durumlarda denilemiyor işte. Gazze katliamı karşısındaki duyarsızlıkları, saptırmaları ve dezenformasyonu görünce ister istemez dahil olmak zorunda kalıyoruz mes’elelere.

Şu satırlar yazıldığı sırada, Gazze’de çatışmalar sürüyordu. Filistinli mücahidler ev ev, sokak sokak savunuyorlardı yurtlarını. Bilmek lazım ki, mücahidlerin savundukları sadece yurtları değil, aynı zamanda insanlık onuru ve Müslümanların şerefidir. Nasıl olur da bu kadar apaçık olan bir gerçek anlaşılmaz?

Avrupa ayakta. Kanada’da, İngiltere’de, Almanya’da ve hemen bütün İslâm ülkelerinde namuslu ve onurlu insanlar ayakta. Gelgelelim bazı Türkiyeli dindarlar, ısrarla ve inatla cemaat taassubunun daralttığı bakışlarının dışına taşamıyorlar. Onlardan birisi de Zaman gazetesi yazarı Ahmet Selim. Zaman gazetesinde İsrail`in katliamı konusunda gerçekten çok güzel yazılar kaleme alındı. Tavrını net koyan yazarlar oldu. Fakat Ahmet Selim gibi düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Aslında ben bu yazı aracılığıyla o kesime de seslenmek istiyorum.

Ahmet Selim`in yazısını okuyunca derin bir üzüntüye kapıldım. Hele de şu satırlara takıldı yazıyı okur okumaz zihnim:

“Obama`nın seçilmesi, her yerde heyecanla, umutla, sevinçle karşılandı. Özellikle Müslümanlar bu gelişmeden büyük memnuniyet duydu. Amerika yine Amerika`ydı ama Obama bir Bush değildi. Bu bile daha mutlu olabilmek için önemli bir farklılık sebebiydi. Krizi atlatabilmek psikolojisinin bekleyiş yapısında dahi; Obama`nın göreve başlaması, olumlu bir motivasyon faktörü olarak önemli bir yer tutuyordu. "Bush yönetimi, zarurî olanları asgarî seviyede yapsın, asıl müdahale kredisini Obama kullansın ve etkili olsun" bekleyişi hâkimdi bütün dünyada. Ayrıca Türkiye de aktif bir döneme girmişti. Tam bu noktada Hamas çıkış yaptı ve "ateşkes dönemini kapatıyorum, tetiğe de basıyorum!" dedi.”

Ne mi diyor Ahmet Selim? Ahmet Selim’in sühûlet kılığında demeye çalıştığı şu: “Ey Müslümanlar! Ortadoğu’da ve Filistin’de her şey ne güzel düzelmek üzereydi. Obama gelmiş, Türkiye etkinleşmişti. İşte her şey tam düzelecekken, HAMAS belâsı çıktı ve işi berbad etti.” Ahmet Selim’in tam olarak söylediği bu.

Zaman zaman sert eleştirilerim olsa da, kuru ve temelsiz suçlamalara ömrümce girişmedim. Basmakalıp ithamlarla da işim olmaz. Ancak bir şeyi çok açık belirtmek lazım ki, Ahmet Selim’in bugün Zaman gazetesinde söyledikleri öz olarak, dün gece CNN International’da İsrail devletinin görüşlerini ve yaklaşımını Christiane Amanpour’a anlatan İsrail hükûmeti sözcüsü Mark Regev’inki ile aynı. İsrail hükûmeti sözcüsü Regev diyor ki, “İsrail vatandaşları HAMAS roketlerine hedef oldukları için korkuyorlar ve biz de vatandaşlarımızın güvenliğini sağlıyoruz.” Mark Regev’in söz konusu konuşması hâlâ CNN International’ın web sitesinde yayındadır. Tespitimizi abartılı ve karalayıcı bulan okurlarımız açıp izleyebilirler. Ya da keşke bu röportajlar Türkçe'ye çevirilip yayımlansa. Bu yapılsa, ne çok yazarımızın İsrail ile aynı çizgiye düştüğü derhal belli olacaktır.

İsrail hükûmet sözcüsü Mark Regev’in 2 yıldır devam eden ablukayı, sürekli biçimde sürdürülen suikastleri, işkenceleri, ev yıkımlarını atlayıp işi HAMAS’ın roketlerine bağlamasını bir yere kadar anlayabilirim. Ya Ahmet Selim?

Ahmet Selim’in yazısında, katliama uğrayan Gazzelilerle ilgili tek bir kelâm yok. Oysa aynı Ahmet Selim, HAMAS’ın attığı roketlerden korkan İsraillilerden söz ediyor. “Ne bekliyordun ki?” diye soran okurlara diyorum ki: “Farklı bir tavır beklemiyordum Ahmet Selim ve şürekasından. Ancak insan “Yine mi?” demekten alamıyor kendini. Fakat ben umudumu kesmiş değilim.

Müslümanların tek meselesinin Türk okullarını yaygınlaştırmak olduğunu düşünen bazı Türkiyeli dindarlar da bir gün sorunun ne olduğunu anlayacaklar.

Ama Türkiye’de yaşayan bir insan olarak ve bir müslüman olarak, Ergenekon çetesine, Ebu Cehil’e diş bileyen sahabe gibi saldıran ama iş İsrail’in katliamına gelince birdenbire mantık tutamakları arayan bu kardeşlerimden hâlâ umudum var. Fethullah Gülen’e yönelik en ufak eleştiride yeri göğü yıkan bu arkadaşlarımız neden katliam karşısında bu ölçüde mutedil oluveriyorlar. Ömrü boyunca Fethullah Gülen’e yönelik her hakarete, en sert şekilde karşı çıkmış bir kimse olarak, Fethullah Gülen’e yapılanlar karşısında takındıkları celâdetin bir nebzesini de Gazze için beklemek bizlerin hakkı değil mi?

Bu üslupta ısrarla devam edenlere diyorum ki, İsrail katliamının sorumluları hakkında YARSAV başkanı ve Ergenekon çetesi için takındığınız tavrın onda biri sertlikte yayın yaparsanız, sizin dünyayı kurtaracak kadro olduğunuzu buradan ilân edeceğim.

Ey değerli kardeşlerim! Altın Nesil derken kastettiğiniz, bedeli ne olursa olsun hakkı ve adaleti savunanlar topluluğu ise, bilesiniz ki, mazlumların, çocuk ve kadınların cesetlerine baş çevirerek yürüyenlerden “Altın Nesil” sâdır olmaz.

Şüphesiz, Allah en iyi bilendir!

http://www.boyuthaber.com/Yazar/Ahmet-N ... u-gibi.php

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz