Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 27 Nisan 2007: Büyükanıt’a Noter muamelesi ve Kutlu Doğum
MesajGönderilme zamanı: 15.05.09, 20:19 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Büyükanıt’a Noter muamelesi ve Kutlu Doğum

Şamil Tayyar

Star

2009-05-15

Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Kanal D’deki açıklamaları, altına imza attığı 27 Nisan Bildirisi’ne dair spekülasyonları yeniden gündeme getirdi. Hürriyet, Metehan Demir imzası ve ‘27 Nisan’ın şifreleri’ başlığı altında yayınladığı haberle, tartışmalara yeni bir pencere açtı.

Haberin kurgusu özetle şöyle: Yaşar Büyükanıt, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle dini içerikli toplantılarda çocukların kullanılmasına fena halde içerliyor, bu tepkisi 27 Nisan gecesi bildiriye dönüşüyor.

Ayrıca o gün, Genelkurmay karargahında olağanüstü bir toplantı yapılmıyor, normal mesaiden sonra Büyükanıt, 18.45’de karargahtan ayrılıyor, bildiriyi evde bizzat kendi kalem alıyor, sonra kurye aracılığıyla yayınlanmak üzere karargaha gönderiyor.

Metinde herhangi bir düzeltme yapılmıyor, Demir’in ifadesiyle ‘ufak tefek noktalama ve harf hataları’ düzeltiliyor. Ardından internette saat 23.17’de servise konuyor.
Kendi ise saat 22.00 sularında başbakana yakın iki isimle yemekteyken haberdar oluyor, misafirleri tesadüfen öğrendiği bu bilgiyi başbakana iletiyor.

Sevgili Metehan haberi bu şekilde oluştururken, bilgileri olaya tanık olan komutanlar üzerinden aktardığına dikkat çekiyor. Haddim değil ama Metehan’ın haber kaynaklarını yeniden gözden geçirmesinde fayda olduğunu düşünüyorum.

Önce o günün sıcak gündemini hatırlayalım; 27 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk tur oylaması yapıldı, 361 milletvekili oylamaya katıldı, Abdullah Gül’e 357 oy çıkarken, 3 vekil geçersiz 1 vekil de boş oy kullandı. Oylamanın hemen ardından akşam saatlerinde CHP, katılımın 367 olması gerektiğini iddia ederek yürütmenin durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Aynı saatlerde Genelkurmay hareketliydi. Mazereti olan bir iki kişi hariç tüm orgeneraller Genelkurmay’daydı. Cumhurbaşkanlığı seçimini tartıştılar. O gün Genelkurmay’a gizlice girdikleri tespit edilen iki gazeteci vardı. Biri temsilci, diğeri akademik yönü ön planda olan isimdi.

Bize bilgi verenler, Metehan’ın aksine, Büyükanıt’ın bu bildiriye karşı olduğunu, yoğun baskı altında kerhen bildiriye evet dediğini iddia ettiler. O nedenle Genelkurmay’daki toplantıyı erken terk ederek evine gittiğini, kurye aracılığıyla kendine gönderilen metnin son halini gördükten sonra yayınına izin verdiğini söylediler.

Elbette bu söylenenleri ispat etmem şimdilik mümkün değil. Ama kesin olarak bildiğim şudur; Başbakan Erdoğan, Metehan’ın telefonu çaldığında yanında bulunan Ömer Çelik’ten değil daha önce başka bir kaynaktan bildiri hazırlığını öğrendi. Ayrıca, öncesinde akredite tüm gazetelerin savunma muhabirlerine Genelkurmay’dan bilgi verildi, Sabah’ın savunma muhabiri olmadığı için Metehan’a ulaşmak isteyenler bir başka savunma muhabirinden telefonunu alarak hazırlık hakkında bilgilendirdiler.

Bir an için Hürriyet’teki haberi esas alacak olursak; Büyükanıt’ın eve gittikten sonra birikime dayalı öfke patlaması sonucu bildiri hazırladığı, yayınlanmak üzere karargaha gönderdiği, oradaki komutanların noktalama ve harf hatalarını düzelttikten sonra servise koyduğu iddiası, ne ölçüde inandırıcıdır?

Emir komuta hiyerarşisi içinde Genelkurmay Başkanı’nın hazırladığı metnin noktasına bile dokunmak kimin haddinedir? Muhtıra gibi açıklama televizyon izlerken ‘canım sıkıldı’ denilerek yazılır mı? Büyükanıt’ın TV izlerken bildiri hazırlayacağını umarak karargahta onca general bekler mi? Normal mesai, toplu halde mi yapılır?

Anlaşılan, gerçeklerin tüm çıplaklığıyla gün ışığına çıkması için biraz daha beklemek zorundayız.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: 27 Nisan 2007: Büyükanıt’a Noter muamelesi ve Kutlu Doğum
MesajGönderilme zamanı: 17.05.09, 19:52 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

"Aa, bu muymuş?" dedirtmemek

Ahmet Turan Alkan

Zaman

2009-05-17

Önceki hafta cumayı cumartesiye bağlayan gece, tam da gecenin sessizliğinde kuytu bir köşeye kıvrılıp yakın gözlüklerimi takarak kitap okumayı düşündüğüm esnada, televizyonda eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın gündemi sarsacağı öne sürülen bir röportaj vereceğini öğrendim.

Sabahlara kadar devam eden televizyon tartışmalarını seyretmeye tövbeli olduğum halde merak ağır bastı, ekranın karşısına geçip Yaşar Paşa'yı sonuna kadar dinledim.

Yaşar Paşa'nın niçin uzun uzadıya bir mülakat verme lüzumunu hissettiğini bilmiyorum. Mecbur kalmış olamaz, gazetecilerin ısrarlı tekliflerine dayanamayıp nezaketine mağlup düşmesi de mümkün değil. Belki, hakkında söylenip yazılan şeyler arasında hilâf-ı hakikat olanları düzeltmek ihtiyacı duymuş olabilir diye düşündüm.

Sohbet başladı; bir yandan dinliyor ama daha ziyade eski Genelkurmay Başkanı'nın vücut diline dikkat kesiliyorum: Konuşuyor ama nasıl söylenir; rahat değil, olması gerekenden daha çok heyecanlı. Zaman zaman heyecanını bastırmak için kendini denetlemeye çalışıyor ama müteakip soruda yeniden sıkıntılanıyor; hatta bir ara, mezun olabilmek için son dersten müzakereye giren bir öğrencinin kapıldığı imtihan telâşını aksettirdiğini düşünmeye başladım. Karşısındakileri gazeteci değil de sorgulama hâkimi gibi algılıyordu.

Samimi söylüyorum; üzüldüm, gönlüm burkuldu; hele titreyen elini kontrol etmek için önündeki sehpayı kavraması veya diğer eliyle bastırması beni düşündürdü. Daha üç-beş ay evvel ordulara hükmeden, devlet kurumları ve kamuoyu nezdinde büyük nüfuz sahibi olan bir insanın, iki gazetecinin nazik ama yırtıcı soruları karşısında heyecanlanmasından bir ibret hissesi çıkardım.

Söylediği şeyler arasında en dikkate değer olanı, o meşhur 27 Nisan gece yarısı bildirisini, bizzat kendisinin yazdığını ileri sürmesiydi. Yaşar Paşa'yı samimiyetsizlikle suçlamak istemem fakat bu iddiasını pek inandırıcı bulmadım; sanki, "Bu polemik artık bitsin; kimsenin sahiplenmediği bu talihsiz bildiriyi ben üstleneyim de, Genelkurmay makamı bu dedikodudan ötürü artık yıpranmasın." der gibiydi.

Her fırsatta Başbakan'la, hükûmet mensuplarıyla planlı veya anî ziyaretlerde bulunma imkânına sahip bir yüksek bürokratın, buna rağmen yine de bir gece yarısı, üstelik o günlerin yüksek siyasî tansiyonuna yön verecek tarzda ve üstelik eklektik üslûplu bir internet bildirisi kaleme alması inandırıcı görünmüyordu. "Öyle olsun!" deyip geçtik.

Sonra 2007 seçimlerinde hükûmetin aldığı % 47'lik oy patlamasının, gece yarısı bildirisine bağlanması konusunda sorulan suale cevap verdi; yine inandırıcı değildi; yaptığı açıklamaya göre 27 Nisan bildirisi olmasaydı bile hükümet yine aynı rakamlarla seçimi kazanabilecekti, çünkü anketler öyle söylüyordu!

Hayır, tatminkâr değildi; başkalarını bilmem, en azından beni ikna edemedi.

On gün kadar önce de Yaşar Paşa'nın halefi İlker Başbuğ Paşa'yı dinlemiştik. İlker Paşa, selefi derecesinde heyecanlı değildi fakat konuştuğu iki buçuk saat süresince, yeterince iyi bir zihni hazırlık yapmadığı kanaatine kapıldım; oysaki sorulmayan soruların cevabını verecek derecede iyi bir hazırlık kampı geçirdiği görülüyordu. "Siz sormadınız ama ben cevabını vereyim." tarzında birkaç defa elindeki metne müracaat etmesi, bir şekilde hazırlıklı olduğunu gösteriyordu. Benim bahsettiğim hazırlık, başka türden bir şey. Askerler bazen kâğıt üstünde manevra yaparak taktiğe dayalı problemler çözerler. Basın karşısına geçen Genelkurmay başkanları ise her ne kadar basın mensupları arasından seçtikleri "iyi ve güvenilir" çocuklara hitab ediyor olsalar da, problemi kâğıt üzerinde kazanmış ve çözmüş bir ruh haline sahip olamıyorlar. Tedirginlikleri, vücut lisanına aksediyor ve önceden yapılan onca hazırlığın, bir noktada yine de işe yaramadığını hissediyorlar.

Orgeneral İlker Başbuğ'un vücut dili "apolojetik"ti; taarruzî değil, müdafiî, savunmacı, izah edici bir ifade taşıyordu; mensubu olmayı hayatının en büyük onuru saydığı yüzlerce yıllık kurumu, birden fazla ithamcıya karşı savunma ihtiyacındaydı: "Ordu mensupları, darbe dedikodularına nasıl karışır?" diyenlerin sorularına verilecek cevapla, "Ordu mensuplarının askerî mahâllerde gözaltına alınmasına nasıl izin verilebilir?" sorusunun cevabını aynı mantık doğrultusunda vermek elbette kolay değildi.

Ne var ki, bana göre müdafâa mantığında verdiği en büyük gedik, konuştuğu masanın üstüne bir Law silahı getirtip, "Korkmayın dolu değil boştur, üstelik bu silah bile sayılmaz, mühimmat cümlesindedir." dediği andı. O an sanki bir televizyon şakası ile karşı karşıya bulunduğumu zannettim.

O sahneyi hatırlıyorsunuz: Bir Genelkurmay başkanının, yardımcıları tarafından hazırda bekletilen o boş Law "borusu"nu bir el işaretiyle getirtip hayli zaman elinde tutarak, "Bunlardan emniyette de var, böyle işe yaramaz boruları niçin gömerler anlamıyorum." demesi tek kelimeyle fantastikti; böyle toplantılarda fotoğraf muhabirlerinin "Keşke öyle bir şey olsa da renkli fotoğraflar çekebilsem!" diye dua ettikleri enstantanelerden biriydi; nitekim o fotoğraf tarihe geçmiştir ve hayli zaman hatırlanacaktır.

Çıkardığım sonuç şudur: Genelkurmay, basını bana göre lüzûmundan çok daha fazla ciddîye alıyor ve basını bir "ibrâ mevkii", aklanma yeri olarak görüyor; bunun ne derece isâbetli ve doğru bir düşünce olduğunu bilmiyorum, en azından şüpheliyim çünkü ben basını, milletin vicdânı diye görenlerden değilim. Bizim basınımız, tâ Roma döneminden beri tekrarlanagelen "Halkın sesi Hakk'ın sesidir." aforizmasındaki "halk"ın yerine ikâme edilmez, halka yazık olur. Basının gerçek değeri, hitap ettiği toplumun sesini ve kanaatlerini aksettirebilme sadâkatine bağlıdır; kaldı ki Genelkurmay'ın bazı yayın organlarına karşı gösterdiği haşin akreditasyon uygulaması, ordunun kendine göre bir nevi "iyi gazete-kötü gazete" tefriki yaptığı fikrini uyandırıyor. "İyi çocuklar bizi anlasın kâfi, ötekileri zaten varsaymıyoruz." yaklaşımı, bir "millî ordu"nun yöneticilerini teorik olarak en haklı oldukları yerde bile savunmacı bir yaklaşıma mahkûm ediyor.

Kaldı ki ordunun güvendiği "iyi çocuklar", yaramaz arkadaşlarına ordunun "renkli (colored)" muamelesi yapmasından pek de rahatsız görünmüyorlar.

Bunlara aldırış etmiyorum fakat orduyu tek başına temsil edecek kadar güçlü kişilerin konuşurken zaaf serdetmesine canım sıkılıyor. Dinleyenlerde bir süre sonra "Aa, bu muymuş!" dedirtmemeleri gerek; öyle oluyor, dinledikten sonra, "Aa, bu muymuş, meseleyi böyle mi algılıyorlarmış, referansları sahiden de bunlar mıymış!" diye bir duyguya kapılıyorum. Hayır, bence buna hakları yok. Konuşunca yanlış algılamalara yol açmaktan kurtulamayanlar, bir de "ketûmiyet" tarzını denemeliler.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: